Uciążliwe i częste infekcje i ból gardła u dzieci – styka się z nimi praktycznie każdy rodzic. Trudno przed nimi uchronić młodego człowieka, będącego zwłaszcza w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym! O tym, jak zwalczać infekcje gardła rozmawiamy z naszym gościem – prof. dr hab. n med. Piotrem Albrechtem, pediatrą, gastrologiem, kierownikiem Oddziału Klinicznego Gastroeneterologii, Żywienia Dzieci i Pediatrii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, Wiceprezes Zarządu Polskiego Towarzystwa Wspierania Osób z Nieswoistymi Zapaleniami Jelita J-Elita.

[aktualizacja: 06’2019]

Infekcje gardła najczęściej dotykają najmłodszych i często wręcz nie sposób uchronić malucha od zarażenia. Idealnym siedliskiem dla wirusów i bakterii są niestety żłobki i przedszkola. W późniejszym etapie życia młody człowiek nabywa odporność i choroby kataralne przestają już być takim problemem.

Infekcje gardła mogą mieć różne podłoże: wirusowe, bakteryjne, a także alergiczne. Do najczęstszych infekcji należą zarażenia wywoływane przez wirusy, które prowadzą do znanego nam zapalenia.

Pierwszymi jego objawami są zwykle katar i stan podgorączkowy, z czasem pojawia się także gęsta lub cieknąca wydzielina w nosie i gardle.

Gdy atakują nas wirusy to mamy do czynienia z zapaleniem, czyli wyzwalaniem przez organizm mediatorów zapalenia, które wiodą do takich objawów jak: katar i stan podgorączkowy. Te fazy następują po sobie, a biorą w nich udział leukocyty i limfocyty – objaśnia prof. Piotr Albrecht.

Infekcja gardła – jak rozpoznać jej rodzaj i w jaki sposób ją leczyć?

Gdy malucha dopadnie infekcja górnych dróg oddechowych i wystąpi ból gardła u dziecka, najprostszym sposobem na rozpoznanie rodzaju infekcji jest wykonanie morfologii. Posłuchajcie:

 

Jeśli w krwi w pacjenta jest stosunkowo mało leukocytów i występują w niej także limfocyty zamiast granulocytów to oznacza, że jest to zakażenie wirusowe. W przypadku infekcji bakteryjnych, we krwi występuje zwykle wysoka leukocytoza i granulocyty. Wykonuje się wtedy również badanie CRP, tak zwane białko ostrej fazy tłumaczy prof. Albrecht.

Jeśli wyniki wskazują na zakażenie wirusowe to rutynowo stosuje się leczenie objawowe. Polega ono na podaniu leków: przeciwbólowych, przeciwzapalnych i przeciwgorączkowych, które mają przynieść ulgę choremu oraz załagodzić występujące objawy. Zwykle są to paracetamol i ibuprofen.

Można także z powodzeniem stosować leki o miejscowym działaniu, czyli aerozole czy też tabletki do ssania, które przynoszą odczuwalną ulgę choremu. Choroby nie można niestety skrócić, można jedynie załagodzić jej objawy.

UWAGA! Jeżeli nie obserwujemy objawów, takich jak: zaczerwienione gardło, powiększenie migdałków z nalotami włóknikowatymi, z odczynem węzłów chłonnych w okolicy kąta żuchwy, wysokiej gorączki, niemożności połykania i niekiedy bólu brzucha, sugerujących zakażenie paciorkowcowe to nie ma podstaw, aby stosować antybiotykoterapię. Stosuje się powszechne, objawowe leczenie infekcji wirusowej – podkreśla  profesor.

Przy podejrzeniu bakteryjnej infekcji gardła, czyli anginy, najczęściej wykonuje się wymaz z gardła, a także wspomniane wcześniej badanie CRP. W takim przypadku lekarz zwykle zaleca antybiotykoterapię.

Istotne jest, aby podczas przyjmowania antybiotyków stosować również leki osłonowe, pozwalające uchronić się przed nieprzyjemnymi dolegliwościami ze strony przewodu pokarmowego, które są skutkiem szkodliwego wpływu antybiotykoterapii na mikroflorę jelitową.

Podczas przyjmowania antybiotyku powinniśmy pamiętać o konsekwentnym i regularnym stosowaniu leku, gdyż zaprzestanie, bądź niesystematyczne dawkowanie przyczyni się do nawrotu choroby.

Infekcja gardła a dieta, która też jest ważna!

Radioklinika | zdrowe żywienie

W czasie infekcji ważne jest także przestrzeganie prawidłowej diety i spożywanie produktów bogatych w OMEGA-3 i witaminę D, które mają zdecydowanie lepszy wpływ na zarażony organizm, niż powszechnie przyjmowane farmaceutyczne specyfiki.

Infekcja gardła i sposoby, które pomogą uniknąć nawrotu choroby …

Badania naukowe wykazują, że niektóre probiotyki pełnią rolę profilaktyczną. Podawane regularnie, przez długi czas powodują, że częstość infekcji, w tym infekcji gardła maleje.

Jeśli rodzic zdecyduje się na taką terapię, prawdopodobnie przyczyni się ona również do uniknięcia kosztownego leczenia dziecka w okresie jesienno-zimowym. Przed nawrotem infekcji ochroni również regularne podawanie lekarstw, a także stosowanie antybiotykoterapii przez okres zalecany przez lekarza. Zaprzestanie leczenia w momencie następującej poprawy zdrowia powoduje, że bakterie nie zostaną wyeliminowane.

Warto także pamiętać, że niektóre leki mające uśmierzyć ból gardła i hamować dolegliwości infekcji górnych dróg oddechowych mogą kolidować z innymi specyfikami, które przyjmuje dziecko. Chcąc zadbać o jego zdrowie należy upewnić się, czy lekarstwa nie spowodują niebezpiecznej interakcji i nie wpłyną negatywnie na organizm chorego.

UWAGA dla przyszłych mam! Gdy mamę dopadnie ból gardła w ciąży, trzeba szybko temu zaradzić, żeby nie narażać zdrowia płodu! Gdy objawy utrzymują się dłużej niż 4 dni lub widzimy, że infekcja się rozwija – mimo stosowania naturalnych i domowych sposobów, konieczna może się okazać wizyta lekarska, nie warto z nią zwlekać!. 

Rozmowa [podcast] do odsłuchania.

Gościem Radiokliniki jest prof. dr hab. n med. Piotr Albrecht, pediatra, gastrolog, kierownik Oddziału Klinicznego Gastroeneterologii, Żywienia Dzieci i Pediatrii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, Wiceprezes Zarządu Polskiego Towarzystwa Wspierania Osób z Nieswoistymi Zapaleniami Jelita J-Elita.

dr hab. n. med. Piotr Albrecht; źródło: http://gastrologiadziecieca.pl/personel/
prof. dr hab. n. med. Piotr Albrecht; źródło: http://gastrologiadziecieca.pl/personel/

Partnerem sekcji "Gardłowa Sprawa" jest właściciel marki Uniben

ZapiszZapisz

ZapiszZapisz

ZapiszZapisz

Ewa Michalska
Radioklinika to to miejsce, które tworzę i rozwijam z nieukrywaną pasją wierząc, że mogę w ten sposób pomóc innym i zaoferować ciekawe i przede wszystkim sprawdzone informacje dotyczące zdrowia! Jestem też mamą dwóch chłopców. Starszy ma 14 lat, ma niespożyte zasoby energii, jest inteligentny i ambitny. Natomiast młodszy, równie zdolny i kochany 10-latek ma złożoną wadę serca i jest pod stałą opieką lekarzy kardiologów, gastrologów, dietetyków i fizjoterapeutów. Codziennie walczymy o lepsze jutro dla niego! Radioklinika to portal, którego celem jest pomoc innym, przekazywanie jak najbardziej rzetelnych i wiarygodnych informacji, które mogą pomóc innym ludziom w ich zmaganiach z chorobą! Nie szukamy sensacji, nie jesteśmy nastawieni na zysk, chcemy autentycznie pomagać i wspierać! „Miarą Twojego człowieczeństwa jest wielkość Twojej troski o drugiego człowieka” (ks. Mieczysław Maliński).

Zapytaj lub skomentuj:

Napisz komentarz
Podaj swoje imię