Ból brzucha jest dolegliwością bardzo powszechną. Wiele osób lekceważy te dolegliwości, a przecież mogą one wskazywać na poważną chorobę! Warto wiedzieć, kiedy zadzwonić na pogotowie a kiedy wystarczą odpowiednie działania profilaktyczne.

Ostry, krótkotrwały ból brzucha połączony z biegunką zwykle oznacza zatrucie pokarmowe. W przypadku, gdy ból z biegiem czasu nie słabnie, a do tego pojawia się gorączka i złe samopoczucie, konieczna może być wizyta u lekarza. Warto wiedzieć, kiedy trzeba zadzwonić na pogotowie, a kiedy wystarczy podać choremu probiotyk i zadbać o odpowiednie nawodnienie. A do czego może doprowadzić deficyt nawet niewielkiej ilości wody możecie przeczytać TUTAJ.

Ból brzucha | Kiedy wezwać pogotowie?

WAŻNE! Stanem, który wymaga natychmiastowej pomocy lekarskiej jest zapalenie trzustki i zapalenie pęcherzyka żółciowego. Schorzenia te mają podobne objawy, które są na tyle dokuczliwe, że chory nie jest w stanie normalnie funkcjonować.

Ból brzucha jest w tym wypadku naprawdę ciężki i promieniuje do klatki piersiowej oraz pleców. Towarzyszy mu gorączka, silne pocenie się, nudności, wzdęcia brzucha oraz wymioty, nawet po wypiciu wody. W skrajnych przypadkach może pojawić się zażółcenie skóry.

Sprawdź również: Gorączka u dziecka bez innych objawów

Rosnący ból po prawej stronie podbrzusza, który promieniuje w kierunku ramion i barków, dokuczający zwłaszcza przy poruszaniu może wskazywać na ostre zapalenie wyrostka. Potwierdzeniem jest zwiększenie dolegliwości bólowych po zwolnieniu nacisku na prawą stronę podbrzusza. Konieczne jest wówczas skorzystanie z pomocy lekarskiej.

Kurczowy ból w środkowej części brzucha, który promieniuje do prawego boku lub pleców wraz z wymiotami, gazami i nudnościami zwykle oznacza atak kolki wątrobowej. W tym wypadku również należy zadzwonić po karetkę.

Jak leczyć ból brzucha? Nie każdy ból brzucha wymaga wzywania pogotowia. Zwykłe zatrucie mija szybko, ale jeśli dolegliwości nie ustępują, to warto udać się do swojego lekarza rodzinnego.

Dysbioza jelit – co to jest i jak sobie z nią radzić?

Jedną z częstych przyczyn bólu brzucha jest dysbioza, czyli zaburzenia równowagi mikroflory jelitowej. Nadużywanie antybiotyków, spożywanie przetworzonej żywności, produktów kwasotwórczych, konserwantów oraz stres, używki i niektóre leki mogą prowadzić do właśnie do dysbiozy.

Dysbioza uznawana jest za „matkę chorób” związanych z funkcjonowaniem układu pokarmowego. Można jej skutecznie zapobiegać wprowadzając m.in. zdrowe nawyki żywieniowe i stosując probiotyki. Pisaliśmy o tym szerzej TUTAJ.

Artykuł przygotowany we współpracy z serwisem Lactoral pl

ZapiszZapisz

Zapytaj lub skomentuj:

Napisz komentarz
Podaj swoje imię