Ból brzucha jest dolegliwością bardzo powszechną, z którą z pewnością choć raz zmagał się każdy. Wiele osób lekceważy te dolegliwości, a przecież nawracające objawy mogą wskazywać na poważną chorobę! Warto wiedzieć, kiedy udać się do lekarza czy wezwać pogotowie, a kiedy wystarczą odpowiednie działania profilaktyczne.

[aktualizacja: 03’2021]

O czym może świadczyć ból brzucha?

Ból brzucha to dolegliwość, z którą z pewnością spotkał się każdy z nas. To powszechny objaw, który może mieć różne źródła. Najczęściej jego przyczyną jest niestrawność (dyspepsja), czyli przewlekłe dolegliwości ze strony układu pokarmowego, grypa żołądkowa (jelitówka) lub stres, a w przypadku kobiet – także miesiączka. Niestety ból brzucha może być również objawem poważnej choroby, takiej jak choroba wrzodowa. Dlatego nawracające i nasilające się dolegliwości nigdy nie powinny być ignorowane!

Ból brzucha jest częstą dolegliwością, z którą z pewnością co jakiś czas zmaga się każdy z nas. I choć nie zawsze musi budzić niepokój, w przypadku nawracającego i nasilającego problemu, warto baczniej się mu przyjrzeć i w razie konieczności skonsultować objawy z lekarzem!

Ostry, krótkotrwały ból połączony z biegunką zwykle oznacza zatrucie pokarmowe. W przypadku, gdy ból brzucha z biegiem czasu nie słabnie, a staje się ostrzejszy i do tego pojawia się gorączka oraz złe samopoczucie, konieczna może być wizyta u lekarza. Warto wiedzieć, kiedy należy zadzwonić na pogotowie, a kiedy wystarczy podać choremu probiotyk i zadbać o odpowiednie nawodnienie.

Do czego może doprowadzić deficyt nawet niewielkiej ilości wody możecie przeczytać tutaj: Woda – środowisko dla większości procesów metabolicznych!

Ból brzucha nie jedno ma imię!

Zwykle kiedy zmagamy się z bólem brzucha łykamy tabletki przeciwbólowe lub sięgamy po ziołowe środki. Czasami zwyczajnie czekamy aż dolegliwości ustąpią samoistnie. Ból może mieć jednak różne stopnie nasilenia, nieco inną lokalizację oraz czas trwania. Czym innym jest bowiem krótkotrwały dyskomfort, a czym innym ból utrzymujący się przez kilka godzin, a nawet kilka dni!

Bolesne dolegliwości ze strony brzucha nie są jednakowe – mogą różnić się lokalizacją, czasem trwania oraz stopniem nasilenia. Mają bowiem różne przyczyny i źródła.

Ostry i nagły ból może być wynikiem niedrożności układu pokarmowego. Z kolei nawracający lub utrzymujący się przez dłuższy czas może nie tylko spędzić sen z powiek, ale poważnie zagrażać naszemu zdrowiu! Kiedy więc powinniśmy reagować i szukać pomocy specjalisty?

ból brzucha

Silny ból brzucha – kiedy wezwać pogotowie?

WAŻNE! Stanem, który wymaga natychmiastowej pomocy lekarskiej jest zapalenie trzustki i zapalenie pęcherzyka żółciowego. Schorzenia te mają podobne objawy, które są na tyle dokuczliwe, że chory nie jest w stanie normalnie funkcjonować.

Ból brzucha jest w tym wypadku naprawdę ciężki i promieniuje do klatki piersiowej oraz pleców. Towarzyszy mu gorączka, silne pocenie się, nudności, wzdęcia brzucha oraz wymioty, nawet po wypiciu wody. W skrajnych przypadkach może pojawić się zażółcenie skóry.

Rosnący ból po prawej stronie podbrzusza, który promieniuje w kierunku ramion i barków, dokuczający zwłaszcza przy poruszaniu może wskazywać na ostre zapalenie wyrostka. Potwierdzeniem jest zwiększenie dolegliwości bólowych po zwolnieniu nacisku na prawą stronę podbrzusza. Konieczne jest wówczas skorzystanie z pomocy lekarskiej.

Kurczowy ból w środkowej części brzucha, który promieniuje do prawego boku lub pleców wraz z wymiotami, gazami i nudnościami zwykle oznacza atak kolki wątrobowej. W tym wypadku również należy zadzwonić po karetkę.

Jak leczyć ból brzucha? Nie każdy ból brzucha wymaga wezwania karetki pogotowia. Zwykłe zatrucie mija szybko, ale jeśli dolegliwości nie ustępują, warto udać się do swojego lekarza rodzinnego.

To może Cię zainteresować: Gorączka u dziecka bez innych objawów

Dysbioza jelit – czym jest i jak sobie z nią radzić?

Jedną z częstych przyczyn bólu brzucha jest dysbioza, czyli zaburzenia równowagi mikroflory jelitowej. Nadużywanie antybiotyków, spożywanie przetworzonej żywności, produktów kwasotwórczych, konserwantów oraz stres, używki i niektóre leki mogą prowadzić do zaburzeń flory bakteryjnej.

Dysbioza uznawana jest za „matkę chorób” związanych z funkcjonowaniem układu pokarmowego. Można jej skutecznie zapobiegać wprowadzając m.in. zdrowe nawyki żywieniowe i stosując probiotyki. Pisaliśmy o tym szerzej TUTAJ.

Przeczytaj więcej: Mikrobiota jelitowa. Jakie działania jej szkodzą, prowadząc do dysbiozy?

Artykuł przygotowany we współpracy z serwisem Lactoral.pl

ZapiszZapisz

Zapytaj lub skomentuj:

Napisz komentarz
Podaj swoje imię