Nie każde przeziębienie jest grypą i nie każdy ból głowy czy gorsze samopoczucie świadczy o rozwijającej się grypie. Podpowiadamy, jak ją właściwie rozpoznać i jak skutecznie leczyć, a także kiedy warto wykonać badania dodatkowe.

[aktualizacja: 02’2021]

Jak rozpoznać grypę?

Warto na początku przypomnieć, że grypa to choroba wirusowa. Wywołują ją wirusy, więc biorąc pod uwagę przyczynę choroby, łatwo domyślić się, że nie leczy się jej antybiotykiem!

Tylko… jak poznać, że mamy do czynienia z grypą? U dzieci jest oczywiście trudnej. Zwykłe przeziębienie, które również wywołują wirusy (zwykle rinowirusy) rozwija się powoli. Katar i kaszel z upływem dni stają się coraz bardziej dokuczliwe, pojawia się także gorsze samopoczucie.

W przypadku grypy, zwłaszcza u dzieci, początek jest nagły. Gorączka, ogólne rozbicie, dreszcze, ból mięśni pojawiają się nagle i są dokuczliwe. Katar jest raczej mało nasilony i nie jest dla chorego największym powodem do narzekania.

Grypa a przeziębienie. Co warto wiedzieć?

  • grypę wywołują zupełnie inne i znacznie bardziej niebezpieczne wirusy, niż zwykłe przeziębienie,
  • w odróżnieniu do przeziębienia grypa obarczona jest bardzo poważnymi powikłaniami.

Dorośli zgłaszają zwykle typowe objawy:

  • ból głowy,
  • dreszcze,
  • ból mięśni,
  • ból całego ciała,
  • trudności z oddychaniem.

Starsze dzieci najczęściej uskarżają się na bóle głowy i nóg. Młodsze natomiast będą niespokojne, często odmawiają chodzenia i nie chcą się bawić.

Najpewniej pojawi się gorączka (w przebiegu grypy obserwuje się się nawet 10-dniowe gorączki do 39-40 stopni C°), dreszcze, katar i kaszel. U dzieci mogą się pojawić również objawy ze strony przewodu pokarmowego – nudności, wymioty i biegunka.

Zobacz także: Grypa to nie przeziębienie! Poradnik skutecznego leczenia.

Grypa. Najczęściej chorujemy zimą!

Większość zachorowań na grypę ma miejsce w miesiącach zimowych – od grudnia do marca. Zwykle w środkach masowego przekazu pojawiają się informacje o zwiększonej aktywności wirusa grypy. Takie informacje, połączone z wyżej wymienionymi objawami, każą nam baczniej przyglądać się dziecku, które choruje.

Im dziecko młodsze, tym bardziej narażone jest na wirusa, a sama choroba może przebiegać ciężej.

Zgony u dzieci z powodu grypy na szczęście zdarzają się rzadko. Dzieci jednak, zwłaszcza te do 4. roku życia, często zarażają osoby dorosłe. Dużą liczbę powikłań i zgonów rejestruje się właśnie u osób po 55. roku życia, u kobiet ciężarnych i przewlekle chorych.

Według danych Głównego Inspektoratu Sanitarnego w sezonie grypowym 2018/2019, tj. w okresie od 1 września 2018 r. do 15 marca 2019 r., odnotowano łącznie 3 337 044 przypadków (z czego zmarło 108 osób) zachorowań/podejrzeń zachorowań na grypę lub zachorowań grypopodobnych. Z kolei w sezonie 2019/2020 odnotowano ich aż 4 851 376, a od 1.09.2019 do 30.04.2020 z powodu grypy zmarły 64 osoby. Statystyki z ostatnich lat pokazują, że problem zachorowań na grypę jest poważny!

W pierwszym tygodniu lutego 2021 roku, tj. okresie 1-7.02, odnotowano w Polsce 41 047 zachorowań oraz podejrzeń zachorowań na grypę. Zgonów z jej powodu nie zarejestrowano.

grypa | diagnostyka | leczenie

Grypa – jakie badania dodatkowe warto wykonać?

W celu potwierdzenia zakażenia wirusem grypy wykonać można test diagnostyczny – poprzez pobranie wydzieliny z nosa i gardła. Lepiej nie wykonywać go samodzielnie ze względu na konieczność dość głębokiego umiejscowienia wymazówki w jamie nosowej.

Wyniki testu dostępne są po kilku minutach. Zwykle wykonanie testu nie jest to konieczne, ponieważ objawy demonstrowane przez pacjenta pozwalają podejrzewać grypę. Często zwykła morfologia krwi obwodowej może nas nakierować na wirusowe źródło zakażenia (wskazuje na nie przewaga limfocytów w rozmazie krwi obwodowej!).

Sprawdź również: Flegma w gardle, jak pozbyć się zalegającej wydzieliny?

Jak leczyć grypę?

W przypadku grypy zaleca się przede wszystkim odpoczynek. Starsze dziecko raczej bez problemu pozostanie w łóżku i chętniej niż maluchy będzie polegiwać na kanapie. Młodsze dzieci w miarę możliwości można nieco przekupić, ale w dobrym tego słowa znaczeniu. W jaki sposób? Czytając mu książki, planując jedną drzemkę w ciągu dnia więcej i włączając bajkę. Odpoczynek w tym wypadku działa na dzieci (i na dorosłych również) zbawiennie. I oczywiście – nie wysyłaj dziecka do przedszkola czy szkoły!

W sprzedaży dostępne są leki przeciwwirusowe (jak wspomniałam wcześniej – grypy nie leczy się antybiotykiem!), ale ich podanie ma sens jedynie w pierwszej fazie choroby. Ich stosowanie powinno być także indywidualnie rozważone w przypadku każdego pacjenta. Najlepiej podawać je dopiero po przeprowadzeniu dokładnych badań potwierdzających zakażenie oraz przeanalizowaniu czynników ryzyka.

Do powikłań grypy zaliczamy między innymi: zapalenie płuc, zapalenie ucha, zapalenie zatok, zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych i zapalenie mięśnia sercowego. W takich sytuacjach zasadne jest oczywiście włączenie antybiotykoterapii.

Podawanie „preparatów na odporność”, które można zakupić w aptece bez recepty, mija się z celem. Ich skuteczność nie jest udowodniona w zapobieganiu jakimkolwiek infekcjom, w tym również grypie.

Leczenie opiera się przede wszystkim na zmniejszaniu dolegliwości. U dzieci zastosować można leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe – np. paracetamol, a powyżej 3. miesiąca życia ibuprofen.

WAŻNE! Należy podawać dziecku jak najwięcej płynów do picia. Oczyszczanie nosa z aplikacją soli fizjologicznej, stosowanie maści majerankowej na skórę pod nosem, używanie działających przeciwbólowo i przeciwzapalnie sprayów do gardła, inhalacji z soli fizjologicznej czy domowych herbat z miodem ma tutaj działanie objawowe i jest bardzo pomocne w poprawie samopoczucia małego pacjenta.

Sprawdź również: NLPZ – czy jesteśmy od nich uzależnieni?

Grypa. Jak chronić siebie i dziecko przed wirusem grypy?

Wirus grypy przenosi się drogą kropelkową. Oznacza to, że jest wszędzie – można jednak zmniejszyć ryzyko zachorowania u siebie i swoich bliskich. Oczywiście najskuteczniejszym sposobem zapobiegania infekcji wirusem grypy i jej powikłaniom są szczepienia. Są szczególnie ważne dla osób z grup ryzyka oraz osób z najbliższego ich otoczenia!

WHO zaleca szczepienia przeciwko grypie sezonowej przede wszystkim u kobiet w ciąży. Dodatkowo wysoki priorytet mają szczepienia dzieci w wieku 6-9 miesięcy, osób starszych oraz pacjentów przewlekle chorych oraz pracowników służby zdrowia.

W populacji dziecięcej uważa się, że do grupy ryzyka należą również dzieci z przewlekłymi chorobami płuc (np. z astmą), chorobami serca (wrodzone wady serca), chorobami wątroby, nerek i krwi oraz schorzeniami neurologicznymi i zaburzeniami neurorozwojowymi, takimi jak: mózgowe porażenie dziecięce, padaczka, upośledzenie umysłowe, dystrofia mięśniowa itd.

Pamiętaj, że szczepienie nie działa na inne wirusy – jest skuteczne tylko w przypadku grypy. Dziecko choruje średnio 8 razy do roku, głównie w okresie jesienno-zimowym. Ryzyko, że przeziębienie pojawi się u zaszczepionego dziecka jest naprawdę duże, ale jego wystąpienie nie świadczy o nieskuteczności szczepionki. Szczepienie warto powtarzać co roku – wirus grypy stale się zmienia i każdego roku zgodnie z zaleceniami WHO opracowywane są nowe szczepionki.

Wirus grypy i inne środki ostrożności

Należy przestrzegać również podstawowych zaleceń higienicznych, takich jak: częste mycie rąk wodą z mydłem oraz dezynfekcja dłoni alkoholowym preparatem. Co równie istotne – powinniśmy unikać przebywania wśród osób chorych!

W miejscach publicznych dotykamy wirusa dosłownie wszędzie (poręcze schodów, guziki w windzie, barierki w tramwaju, klamki/gałki przy drzwiach, wózki sklepowe), dlatego po dotarciu do celu – do domu, miejsca pracy czy do szkoły – myjmy ręce najszybciej, jak to możliwe. Uczmy także swoje dzieci zasad higieny od najmłodszych lat!

Nie ignoruj pierwszych objawów! Nieleczona grypa może prowadzić do groźnych dla zdrowia i życia powikłań!

Dowiedz się więcej, jak dbać o dziecko w zdrowiu i w chorobie! Zajrzyj do naszego działu: PARENTING

Zapytaj lub skomentuj:

Napisz komentarz
Podaj swoje imię