Nie każde przeziębienie jest grypą. Nie każdy ból głowy jest grypą. Podpowiadamy jak właściwie rozpoznać, że dziecko dopadła grypa. Jak dobrze ją leczyć i kiedy warto wykonać badania dodatkowe.

Warto na początku przypomnieć, że grypę wywołują wirusy, więc biorąc pod uwagę przyczynę choroby, łatwo się domyślić, że nie leczy się jej antybiotykiem!

Grypa i jej objawy.

Jak rozpoznać, że mamy do czynienia z grypą? U dzieci jest oczywiście trudnej.
Zwykłe przeziębienie, które również wywołują wirusy (zwykle rinowirusy) rozwija się powoli. Katarek i kaszel z upływem dni stają się coraz bardziej dokuczliwe, występuje gorsze samopoczucie.

W przypadku grypy, zwłaszcza u dzieci, początek jest nagły. Wysoka temperatura, ogólne rozbicie, dreszcze, ból mięśni pojawiają się nagle i są dokuczliwe. Katar jest raczej mało nasilony i nie jest dla chorego największym powodem do narzekania.

Dorosły zgłasza typowe objawy: ból głowy, dreszcze, ból mięśni, ból całego ciała, trudności z oddychaniem. Starsze dzieci powiedzą, że boli je głowa i nogi. Młodsze będą niespokojnie, będą odmawiały chodzenia, nie będą chciały się bawić. Najpewniej pojawi się gorączka (w przebiegu grypy widuje się nawet 10 – dniowe gorączki do 39 – 40 stopni C), dreszcze, katar, kaszel. U dzieci mogą się pojawić również objawy ze strony przewodu pokarmowego – nudności, wymioty, biegunka.

Większość zachorowań na grypę ma miejsce w miesiącach zimowych – od grudnia do marca. Zwykle w środkach masowego przekazu pojawiają się informacje o zwiększonej aktywności wirusa grypy. Takie informacje, połączone z wyżej wymienionymi objawami, każą nam baczniej przyglądać się dziecku, które zachorowało.

Im dziecko młodsze, tym bardziej narażone jest na wirusa, a sama choroba może przebiegać ciężej.

Zgony u dzieci z powodu grypy na szczęście zdarzają się rzadko, ale same dzieci (zwłaszcza te do 4 roku życia) często zarażają osoby dorosłe. Dużą liczbę powikłań i zgonów rejestruje się właśnie u osób po 55 roku życia, u kobiet ciężarnych i przewlekle chorujących.

Polskie statystyki mówią o ponad 290 tys. zachorowań lub podejrzeń zachorowań na grypę, tylko w pierwszym tygodniu lutego 2017 roku. W tym było ponad 48 tys. zachorowań wśród dzieci do 4 roku życia i prawie 60 tys. zachorowań u dzieci w wieku 5 – 14 lat.  4 zarejestrowane zgony miały miejsce u osób dorosłych (w tym 3 u osób po 65 roku życia). Te statystyki, tylko z jednego tygodnia, dobrze pokazują, że problem zachorowań na grypę jest poważny.

Grypa – jakie badania dodatkowe warto wykonać?

W celu potwierdzenia zakażenia wirusem grypy wykonać można test diagnostyczny (pobranie wydzieliny z nosa i gardła – lepiej nie wykonywać go samodzielnie ze względu na konieczność dość głębokiego umiejscowienia wymazówki w jamie nosowej). Wyniki testu dostępne są po kilku minutach. Zwykle wykonanie testu nie jest to konieczne, gdyż objawy demonstrowane przez pacjenta pozwalają podejrzewać grypę, a zwykła morfologia krwi obwodowej może nas nakierować na wirusowe źródło zakażenia (przewaga limfocytów w rozmazie krwi obwodowej!).

Sprawdź również:
Flegma w gardle, jak pozbyć się zalegającej wydzieliny?

Jak leczyć grypę?

Zalecam przede wszystkim odpoczynek. Starsze dziecko jesteś w stanie utrzymać w łóżku, albo polegujące na kanapie. Młodsze, w miarę możliwości, postaraj się przekupić, ale w dobrym tego słowa znaczeniu. Czytaj mu całymi dniami, zaplanuj jedną drzemkę w ciągu dnia więcej, włącz bajkę. Odpoczynek w tym wypadku działa na dzieci (na dorosłych również) zbawiennie. Oczywiście nie wysyłaj dziecka do przedszkola ani do szkoły.

Dostępne są leki przeciwwirusowe (jak wspomniałam wcześniej, grypy nie leczy się antybiotykiem!), ale ich podanie ma sens jedynie w pierwszej fazie choroby i powinno być indywidualnie rozważone w przypadku każdego pacjenta, po przeprowadzeniu dokładnych badań potwierdzających zakażenie i przeanalizowaniu czynników ryzyka.

Do powikłań grypy zaliczamy między innymi: zapalenie płuc, zapalenie ucha, zapalenie zatok, zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, zapalenie mięśnia serca. W takich sytuacjach zasadne jest oczywiście włączenie antybiotykoterapii.

Wszystkie „preparaty na odporność”, które można zakupić w aptece bez recepty, mijają się z celem. Ich skuteczność nie jest udowodniona w zapobieganiu jakimkolwiek infekcjom, w tym również grypie.

Leczenie opiera się przede wszystkim na zmniejszaniu dolegliwości. U dzieci zastosować można leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe (paracetamol, a powyżej 3 miesiąca życia ibuprofen).

WAŻNE! Należy podawać dziecku jak najwięcej płynów do picia. Oczyszczanie nosa z aplikacją soli fizjologicznej, stosowanie maści majerankowej na skórę pod nosem, używanie działających przeciwbólowo i przeciwzapalnie sprayów do gardła, inhalacji z soli fizjologicznej, domowych herbat z miodem ma tutaj działanie objawowe i jest bardzo pomocne w poprawie samopoczucia małego pacjenta.

Sprawdź również:
NLPZ – czy jesteśmy od nich uzależnieni?

Jak chronić siebie i dziecko przed wirusem grypy?

Wirus grypy przenosi się droga kropelkową, czyli jest wszędzie. Możesz jednak zmniejszyć ryzyko zachorowania i u siebie i swoich bliskich.

Oczywiście najskuteczniejszym sposobem zapobiegania infekcji wirusem grypy i jej powikłaniom są szczepienia. Są szczególnie ważne dla osób z grup ryzyka oraz osób z ich otoczenia!

Uwaga na grupy ryzyka!

WHO zaleca szczepienia przeciwko grypie sezonowej przede wszystkim u kobiet w ciąży. Dodatkowo wysoki priorytet mają szczepienia dzieci w wieku 6 – 59 miesięcy, osób starszych, przewlekle chorujących oraz pracowników służby zdrowia.

W populacji dziecięcej uważa się, że do grupy ryzyka należą również dzieci z przewlekłymi chorobami płuc (np. z astmą), chorobami serca (wrodzone wady serca), chorobami wątroby, nerek, krwi, schorzeniami neurologicznymi i zaburzeniami neurorozwojowymi (mózgowe porażenie dziecięce, padaczka, upośledzenie umysłowe, dystrofia mięśniowa).

Pamiętaj, że szczepienie nie działa na inne wirusy – tylko na grypę. Dziecko choruje średnio 8 razy do roku. Głównie w okresie jesienno-zimowym. Szansa, że przeziębienie pojawi się u zaszczepionego dziecka jest naprawdę duża, ale jego wystąpienie nie świadczy o nieskuteczności szczepionki. Szczepienie powtarzaj raz do roku. Wirus grypy stale się zmienia i co roku, zgodnie z zaleceniami WHO opracowywane są nowe szczepionki.

Wirus grypy i środki ostrożności.

Przestrzegaj zaleceń higienicznych, takich jak: częste mycie rąk wodą z mydłem i dezynfekcja dłoni alkoholowym preparatem. Unikaj przebywania wśród osób chorych.

W miejscach publicznych dotykasz wirusa dosłownie wszędzie (poręcze schodów, guziki w windzie, barierki w tramwaju, klamki/gałki przy drzwiach, wózki sklepowe), dlatego po dotarciu do celu (do domu, do pracy, do szkoły) umyj ręce najszybciej jak się da. Naucz swoje dziecko tych zasad higieny!

Partnerem sekcji "Gardłowa Sprawa" jest właściciel marki Uniben

Zapytaj lub skomentuj:

Napisz komentarz
Podaj swoje imię