Na starość nie ma lekarstwa, ale życie seniora może i powinno być przeżywane z pasją, wtedy będzie szczęśliwsze i pełniejsze – podkreśla nasz rozmówca, prof. Mirosław Pasowicz. 

Bądźmy aktywni

Swoje pasje senior może realizować w różny sposób. Wiadomo, że wszelka aktywność fizyczna ma działanie lecznicze, daje całą masę korzyści związanych z poprawą stanu zdrowia, bo między innymi wpływa na:

  • obniżenie wagi,
  • regeneruje mięśnie,
  • obniża poziom cholesterolu,
  • obniża spoczynkową akcję serca,
  • reguluje poziom glukozy,
  • uwalnia również komórki macierzyste, które mają za zadanie regenerację uszkodzonych komórek.

Niektórzy lubią wycieczki, spacery, sport w przystępnej postaci, inni realizują się uprawiając sport wyczynowo. Ważne, żeby robili to, co sprawia im autentyczną radość.

To może być interesujące ⇒ “Nordic walking to sposób na globalny ruch i wyśmienitą kondycję!”.

Nie zamykajmy starości w czterech ścianach

Senior powinien być również aktywny towarzysko, spotykać się z innymi, często wychodzić z domu. Jeżeli osoba starsza ma taką możliwość, powinna z całą pewnością z niej skorzystać. Tacy seniorzy żyją po prostu dłużej i są szczęśliwsi.

Przykładem takiego seniora jest Antoni Huczyński,  92-latek, który jest aktywny, stosuje zdrową dietę, jest pełen życia i na dodatek wydał parę lat temu autobiografię. Stał się bardzo popularny w internecie wśród młodszego pokolenia.

Dobre nawyki, w tym dieta, aktywność fizyczna ale także pamiętanie o odpowiednim nawadnianiu i oczyszczaniu organizmu są bardzo ważne, a nawet kluczowe dla utrzymania zdrowia w starszym wieku!

Doceńmy rolę diety i dobrego nawodnienia

Jeżeli ktoś ma wystarczająco dużo samodyscypliny, to efekty będą bardzo dobre. Senior powinien, dbając o dietę, stosować mniej zakwaszających a więcej alkalizujących produktów, a zatem powinien sięgać po mniej węglowodanów a jeść więcej warzyw, owoców, kasz, roślin strączkowych i pamiętać o nawadnianiu. To powinna być woda niskozmineralizowana, niegazowana.

Dowiedz się więcej o wodzie ⇒ “Woda – środowisko dla większości procesów metabolicznych!”

Pamiętajmy, że nasz organizm składa się w ponad 60% właśnie z wody. Dlatego stałe uzupełnianie płynów jest tak ważne! Woda to nasze naturalne paliwo, które powoduje, że wszystkie procesy metaboliczne w organizmie odbywają się w sposób prawidłowy, w tym i  usuwanie wszelkich zanieczyszczeń. Bez wody organizm szybciej się starzeje.

Trzeba zdawać sobie sprawę, że jeżeli przez lata nasza dieta opierała się na cukrze, kawie i innej niezdrowej żywności, to cudów nie należy się spodziewać. Trzeba minimum 3-4 miesięcy, by organizm oczyścić.

Osoby starsze powinny przeanalizować swój organizm i zastanowić się, z którym układem mają najwięcej problemów. Choroba zawsze zaczyna się na poziomie komórkowym, a objawy pojawiają się dopiero później. Dlatego też warto obserwować swój organizm i nie zwlekać z wizytą u lekarza, gdy nas coś niepokoi.

Nadal możemy zmienić złe nawyki!

Najczęściej seniorzy cierpią na nadwagę, otyłość, zaburzenia metaboliczne, nadciśnienie, bóle stawów i kręgosłupa.

Aby ograniczyć ryzyko kolejnych problemów zdrowotnych senior powinien zrobić co się da, by przywrócić swojemu organizmowi równowagę poprzez zmianę złych nawyków. Nie jest to sprawa prosta, ale warta zachodu!

Nasz rozmówca opowiada też o tzw. “personalizacji medycyny“. W dzisiejszych czasach zaawansowanych technologii mamy coraz więcej możliwości, bo powstają liczne aplikacje pomagające w ocenie stanu naszego ciała i stylu życia. Warto po nie sięgać – i tu apel do dzieci i wnuków seniorów, żeby pomogli starszym członkom rodziny poznać te nowoczesne narzędzia.

Starość może być przeżyta w miarę zdrowo i szczęśliwie. Warto o to zawalczyć a na pozytywne zmiany nigdy nie jest za późno! 

Naszym gościem był profesor Mieczysław Pasowicz, założyciel i Prezydent Polskiego Stowarzyszenia Dyrektorów Szpitali, laureat wielu nagród. Przez blisko 20 lat pełnił funkcję dyrektora Krakowskiego Szpitala Specjalistycznego im. Jana Pawła II w Krakowie. Obecnie pracuje w Instytucie Medycyny Innowacyjnej www.imicare.pl
Radioklinika | Mieczysław Pasowicz
Materiał zrealizowano podczas Małopolskiego Dnia Seniora.

Podast do wysłuchania

Zapytaj lub skomentuj:

Napisz komentarz
Podaj swoje imię