Technologia rozszerzonej rzeczywistości, światłowody, nowoczesne metody obrazowania – te i inne nowości umożliwiające coraz bardziej precyzyjne leczenie pacjenta kardiologicznego zaprezentowane zostały podczas warsztatów NFIC 2016.

NFIC, czyli międzynarodowe warsztaty kardiologiczne New Frontiers in Interventional Cardiology (NFIC) odbyły się w grudniu w Krakowie,  już po raz siedemnasty!

NFIC 2016 | Do Krakowa zjechało ponad 1 tys. specjalistów z całego świata, aby podsumować rok 2016 w kardiologii i kardiochirurgii.  Dyrektorami warsztatów są wybitni polscy kardiolodzy: prof. Dariusz Dudek, prof. Jacek Legutko, prof. Krzysztof Żmudka.

baner-nfic2

To między innymi nowe technologie sprawiły, że kardiologia w roku 2016 poszła jeszcze do przodu. Uczestnicy warsztatów mogli obejrzeć nowatorskie zabiegi, najnowsze rozwiązania, a także omówić najtrudniejsze zabiegi.

To, co przyciąga tak liczne grono uczestników to niewątpliwie perfekcyjnie dobrany program, demonstracyjne zabiegi z transmisją na żywo z polskich i zagranicznych sal zabiegowych i hybrydowych, ale przede wszystkim nowości i osiągnięcia technologiczne w kardiologii.

Każdy NFIC to pokazanie najskuteczniejszych i przełomowych metod leczenia na rok następny. Spotkanie zawsze odbywa się na koniec roku i wtedy analizujemy wszystkie najnowsze publikacje oraz innowacyjne terapie i technologie, które zostały wdrożone w Europie, w USA, ale też na innych kontynentach – tłumaczy prof. Dariusz Dudek, dyrektor warsztatów NFIC.

Specjaliści analizują to, co jest skuteczne i możliwe do wprowadzenia dla polskiego pacjenta. Podczas trwania warsztatów prezentują najnowsze techniki zabiegowe, obiecujące wyniki badań, które stanowią podstawę do wdrażania ich w kolejnym roku w każdej dziedzinie kardiologii i w polskim systemie opieki kardiologicznej.

profesor-dariusz-dudek_hololens
Prof. Dariusz Dudek | Microsoft HoloLens

Technologia rozszerzonej rzeczywistości w kardiologii!

NFIC 2016 | Na warsztatach miała miejsce światowa premiera Microsoft HoloLens. W Krakowie przeprowadzono badania EKG z wykorzystaniem HoloLens, a następnie przeprowadzono wirtualny zabieg hybrydowy przezskórnej implantacji zastawki aortalnej. Kolejnego dnia ten sam zabieg wykonał zespół hybrydowy na sali operacyjnej. Było to wydarzenie, które przyciągnęło wielu uczestników, jak i przedstawicieli mediów. Jak podkreślał podczas prezentacji prof. Dariusz Dudek – była to realna zapowiedź prawdziwej rewolucji w kardiologii oraz innych dziedzinach medycyny!

dudek_dariusz-dudek_medapp_hololens_nfic_3

Znaczenie metod obrazowych w skutecznym leczeniu pacjentów

Metody obrazowe mają niebagatelne znaczenie w precyzyjnym planowaniu zabiegu. To dzięki nim specjaliści mogą pomagać i leczyć pacjentów dokładniej, sprawniej i szybciej, czyli jednym słowem lepiej!  W czasie warsztatów NFIC 2016 zaprezentowane zostały nowości w tym zakresie.

Dynamiczny rozwój metod obrazowych powoduje, że w planowaniu zabiegów kardiologicznych specjaliści posiłkują się coraz częściej trójwymiarową rekonstrukcją obrazu – czy to w rezonansie magnetycznym, czy w tomografii komputerowej.

Te obrazy pozwalają precyzyjniej zaplanować zabieg niż było to wcześniej, z użyciem klasycznych metod obrazowania.

Pojawiają się kolejne nowości w obrazowaniu, między innymi zaawansowana tomografia komputerowa z rekonstrukcją 3D, echokardiografia trójwymiarowa 3D oraz połączenie tych technologii z najnowszymi produktami Microsoft, które daje nowe możliwości  indywidualnego doboru terapii i urządzeń do leczenia pacjentów z problemami serca. Te nowości będą miały m.in. zastosowanie w zabiegach hybrydowych, w przypadku chorób strukturalnych serca – tłumaczy prof. Dariusz Dudek.

dudek_dariusz-dudek_medapp_hololens_nfic_7
prof. Dariusz Dudek

Światłowody w kardiologii, czyli Fiber Optic

Podczas warsztatów NFIC  pokazano również możliwości wykorzystania technologii Fiber Optic, czyli światłowodów, które precyzyjnie przenoszą informację o ciśnieniu z wnętrza tętnic wieńcowych do pulpitu. Powoduje to szybsze pomiary i mniejsze ich odchylenia! Daje szybszą i pewniejszą informację dla kardiologów „leczyć czy nie?”.

Światłowody w kardiologii to niewątpliwie szybsza i znacznie dokładniejsza transmisja danych, które pozwalają na sprawne i precyzyjne podejmowanie decyzji przez specjalistę.

Nowatorskie zabiegi hybrydowe w wykonaniu polskich specjalistów

W 2016 roku zespół hybrydowy Instytutu Kardiologii Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Medicium przeprowadził pierwsze w Polsce zabiegi wszczepienia zastawek nowej generacji TAVI do pozycji mitralnej.

Jest to bardzo skomplikowana, trudna i wymagająca operacja hybrydowa, którą wykonano tylko kilkadziesiąt razy na świecie. Te doświadczenia zostały zaprezentowane po raz pierwszy specjalistom z całego świata właśnie podczas warsztatów NFIC. Eksperci podkreślali, że wszczepienie zastawek biologicznych do położenia mitralnego jest zabiegiem najwyższej klasy.

Terapia szyta na miarę, czyli lecz pacjenta a nie chorobę!

NFIC 2016 | Kardiolodzy poruszyli również temat tzw. Tailored Therapy, czyli terapii szytej na miarę. Dobrze, że temat został dostrzeżony i mamy nadzieję, że potrzeby każdego pacjenta, jako jednostki ze swoją własną specyfiką, będą uwzględniane w planowaniu procesu leczenia.

Nowości w przezcewnikowym leczeniu zastawek serca

Podczas warsztatów specjaliści dzielili się także doświadczeniem dotyczącym leczenia przezcewnikowego zastawek serca, w tym TAVI, które określane są jako prawdziwa rewolucja w kardiologii.

Pierwszy raz zaprezentowana została nowa generacja zastawki aortalnej. Uczestnicy obserwować mogli na żywo wszczepienie w pełni wchłanialnego, bioresorbowalnego metalowego stentu.

Była to pierwsza na świecie implantacja na żywo, którą przeprowadzili: światowej sławy kardiolog inwazyjny dr Andrejs Erglis z Łotwy oraz jeden z lepiej doświadczonych specjalistów w Polsce, w tym zakresie – dr Łukasz Rzeszutko.

Nowe generacje stentów i terapie bioresorbowalne

Stenty bioresorbowalne stosowane są od 10 lat, ale podczas warsztatów NFIC pokazane zostały stenty bioresorbowalne drugiej generacji. Wielu producentów pokazuje stenty o innej konstrukcji z różnym czasem biodegradacji. To z całą pewnością poprawi bezpieczeństwo szczególnie u pacjentów młodszych i z ostrymi zespołami wieńcowymi – tłumaczy prof. Dudek.

Warsztaty NFIC 2016 bardzo mocno pokazują, że specjaliści dużo osiągnęli w 2016 roku i to nie tylko w interwencyjnym leczeniu pacjenta, ale także w trosce o jego zdrowie tuż po zabiegu. Rola pacjentów w systemie ochrony zdrowia również staje się coraz bardziej zauważalna i to nas bardzo cieszy.

Wszystko to, co zostało pokazane podczas warsztatów NFIC ma bezpośredni wpływ na kardiologię i kardiochirurgię 2017 roku w zakresie wdrażanych technologii, rozwiązań systemowych i medycznych.

Zapytaj lub skomentuj:

Napisz komentarz
Podaj swoje imię