Ciąża po 40. roku życia może być wyzwaniem, w szczególności dla kobiety, która do tej pory koncentrowała się na życiu zawodowym i rozwijaniu pasji. O tym, jak dobrze przygotować się do porodu i połogu i być spełnioną mamą po czterdziestce mówi Joanna Mróz, certyfikowana fizjoterapeutka uroginekologiczna.
Z porady fizjoterapeuty coraz częściej korzystają kobiety planujące pierwszą ciążę po 40. roku życia. Pracę ze specjalistą najlepiej jest zacząć maksymalnie 6 miesięcy przed planowanym zajściem w ciążę.
Ciąża po czterdziestce nie zawsze jest ciążą podwyższonego ryzyka.
Czy ciąża po 40. roku życia przesądza o formie porodu?
Ciąża po czterdziestce nie wyklucza również żadnej z form porodu – jeśli kobieta jest zdrowa i ciąża przebiega prawidłowo, może urodzić dziecko zarówno siłami natury, jak i przez cesarskie cięcie, gdy są do tego określone wskazania.
Kobiety po 40. roku życia mają błędne przekonanie, że wiek uniemożliwia poród siłami natury.
Decyzję o rodzaju porodu podejmuje lekarz prowadzący, który ocenia stan zdrowia kobiety i określa, czy nie istnieją przeciwwskazania do tego, by przyszła mama rodziła naturalnie.
Ciąża po 40. roku życia. Dlaczego odpowiednie przygotowanie do porodu i połogu jest tak ważne?
Bez względu na wiek przyszła mama powinna zadbać o dobre przygotowanie do porodu i połogu. Okres prekoncepcyjny to odpowiedni czas, by nauczyć się jak rozluźniać mięśnie dna miednicy i trzewia, w jaki sposób pracować nad wydolnością fizyczną oraz jak poprawić jakość współżycia.
Fizjoterapeuta uroginekologiczny uczy jakie ćwiczenia wykonywać przed i po porodzie, by nie zrobić sobie krzywdy.
Kobiety przygotowując się do narodzin dziecka bardzo często zapominają o tym, że równie ważny jak poród jest także czas połogu. Przyszła mama powinna wiedzieć, że pierwsze chwile po porodzie to przede wszystkim czas na regenerację, odpoczynek i spokojną opiekę nad dzieckiem. Fizjoterapeuta uroginekologiczny przygotowuję kobietę także na to, z czym wiąże się połóg, jak przebiega i czego można spodziewać się w pierwszych tygodniach opieki nad maluszkiem.
Fizjoterapeuta uroginekologiczny pomaga przygotować się nie tylko do porodu, ale także do połogu.
Pomoc fizjoterapeuty uroginekologicznego może pomóc uniknąć rozczarowania połogiem, ponieważ bardzo często personel szpitali w Polsce nie instruuje kobiet, jak radzić sobie z wyzwaniami, które czekają każdą młodą mamę po urodzeniu dziecka.
Bez względu na wiek, ciąży i porodu nie trzeba się obawiać, jeśli kobieta przygotowywała się do nowej roli pod okiem specjalisty.
Dużym problemem dla kobiety po czterdziestce może być błędne wyobrażenie na temat ciąży i opieki nad małym dzieckiem oraz skonfrontowanie go z rzeczywistością. We właściwym przygotowaniu do nowej roli pomoc fizjoterapeuty uroginekologicznego będzie nieoceniona.
Jakie ćwiczenia wykonywać tuż po porodzie? Koniecznie wysłuchaj całej audycji!
Wyzwania po porodzie
Kobiety po porodzie zwykle boją się pionizacji i przyjmują postawę przodopochyloną. Nie należy bać się wyprostowania, ponieważ niewłaściwa postawa może się utrwalić.
Młoda mama musi od razu po porodzie zadbać o właściwą postawę ciała, to zapobiegnie różnym dolegliwościom bólowym w przyszłości.
Bardzo ważną rolę po porodzie odgrywa tata, który na pewne rzeczy patrzy chłodno i z dystansem, co pozwoli świeżo upieczonej mamie zachować spokój oraz powstrzymać lęk przed nieznaną sytuacją.
Bardzo ważna po porodzie jest praca nad ciałem, a także mobilizacja blizny po cesarskim cięciu.
Jeśli kobieta urodziła dziecko przez cesarskie cięcie powinna pamiętać o mobilizacji blizny i jej właściwej pielęgnacji. Ranę od razu po porodzie należy wietrzyć oraz przemywać wodą, a następnie punktowo osuszać papierowym ręcznikiem i zakładać przewiewne majtki poporodowe. Około 10. doby po porodzie, już po zdjęciu szwów można zacząć delikatną pracę z blizną – dotykać, głaskać i opukiwać opuszkami palców. Po 4-6 tygodniach od cesarskiego cięcia rozpoczyna się profesjonalna i głęboka mobilizacja blizny. Polega ona na pracy na wszystkich tkankach, które zostały przecięte podczas porodu.
Więcej o mobilizacji blizny po cesarskim cięciu przeczytasz w tym artykule >> „Mobilizacja blizny po cesarskim cięciu.”