Szacuje się, że aż 75% kobiet doświadczyło w ciągu swojego życia infekcji intymnej. W dzisiejszym wpisie podpowiadamy, jak rozpoznać jej rodzaj, jakie mamy dostępne preparaty na infekcje intymne i po które warto sięgać.

Dla wielu z kobiet objawy infekcji intymnej są tematem tabu, którym nie chcą się dzielić z innymi. To dlatego najczęściej trafiają do lekarza lub farmaceuty tak późno, gdy infekcja jest już zaawansowana. Problemem jest również brak elementarnej wiedzy na temat profilaktyki i przekonanie, że niskim nakładem środków można zwalczyć uciążliwe objawy.

Jakie grupy kobiet dotykają infekcje intymne?

Infekcja intymna prawie zawsze dotyczy kobiet w wieku rozrodczym. Bardzo rzadko spotyka dziewczęta przed okresem dojrzewania, chyba, że przechodziły długotrwałą antybiotykoterapię (ciekawy artykuł o antybiotykoterapii dostępny TUTAJ).

Przyjmowanie antybiotyków, szczególnie bez koniecznej osłony stwarza ryzyko wystąpienia infekcji grzybiczej, która dotyczyć może również miejsc intymnych. Dlatego będąc w grupie ryzyka warto wiedzieć, jak prawidłowo rozróżnić infekcję grzybiczą i bakteryjną, jakie zastosować leczenie oraz kiedy zasięgnąć porady lekarskiej.

W stanie zupełnego zdrowia w pochwie toczy się intensywne życie. Pod wpływem zmieniającego się stężenia hormonów wytwarzana jest wydzielina, która zmienia swój charakter w określonych warunkach.

Kondycja flory bakteryjnej i jej wpływ na infekcje intymne.

Kiedy cykl kobiety zbliża się do owulacji, ilość wydzieliny zwiększa się, a ona sama staje się bardziej lepka. Również w ciąży wydzielina gęstnieje – do tego stopnia, że tworzy się “czop śluzowy” chroniący narządy miednicy mniejszej przez wtargnięciem patogenów.

Prawidłowa wydzielina pochwy nie ma zapachu, gdyż pozbawiona jest chorobotwórczych patogenów. Dzieje się to za sprawą naturalnej flory bakteryjnej zamieszkującej miejsca intymne, która rozkłada glikogen produkowany przez nabłonek pochwy do kwasu mlekowego. Dzięki temu w pochwie stale utrzymywane jest kwaśne pH – nieprzyjazne dla patogenów.

Niskie, pożądane dla zdrowia miejsc intymnych pH zależy więc bezpośrednio zarówno od kondycji naszej flory bakteryjnej, jak i stężenia glikogenu w nabłonku pochwy. Ten z kolei jest regulowany przez poziom estrogenów – to dlatego w okresie okołomenopauzalnym, kiedy poziom estrogenów spada częstość infekcji intymnych wyraźnie wzrasta.

Jak rozpoznać rodzaj infekcji intymnej?

Kryterium Odpowiedź
Zapadalność na infekcje intymne w zależności od wieku Infekcja bakteryjna oraz pierowotniakowa rzadko występują u dziewczynek przed okresem dojrzewania.

 

 

Infekcja grzybicza może wystąpić u kobiet w każdym wieku.

Początek objawów Infekcja bakteryjna rozwija się powoli, natomiast grzybicza ma nagły początek.
Występowanie upławów Serowate bladożółte lub białe = infekcja grzybicza

 

Białe o rybim zapachu = infekcja bakteryjna

Zielono-żółte o przykrym zapachu =   rzęsistkowica

 

Uporczywy świąd Świąd wskazuje na infekcje grzybiczą, choć jest objawem niesepcyficznym i nie warto wyłącznie na nim polegać.

Radioklinika | Jakie preparaty wybrać, gdy atakuje Cię infekcja intymna?

Preparaty na infekcje intymne dostępne w aptece

Kobiety z infekcją intymną mają do dyspozycji w aptece szeroki wybór preparatów dostępnych bez recepty.

Jeśli pojawiają się pierwsze objawy infekcji ich naturalnym wyborem powinny być środki lecznicze. Tymczasem w codziennej pracy obserwuję zupełnie inny trend – wiele Pań polega wyłącznie na wyrobach medycznych, które z założenia mają tylko uzupełniać terapię z wykorzystaniem leków.

Wyroby medyczne zawierają najczęściej samą pożywkę dla flory bakteryjnej, substancje zakwaszające lub nawilżające błonę śluzową pochwy. Nie mają właściwości lecznicznych, a ich skuteczność w zwalczaniu infekcji nie jest potwierdzona badaniami.

 

Rodzaj Status preparatu Komentarz
Kremy przeciwgrzybicze Lek Bez recepty dostępne są niedrogie kremy z klotrimazolem. Są skuteczne tylko i wyłącznie przy infekcji grzybiczej!
Pałeczki kwasu mlekowego Lek/suplement diety/wyrób medyczny Mogą być stosowane miejscowo lub doustnie. Przed zakupem warto sprawdzić rodzaj szczepu probiotycznego, status preparatu i obecność pożywki (prebiotyków o których pisaliśmy tutaj)
Benzydamina Lek Niweluje stan zapalny. Występuje w postaci irygacji. Zawartość saszetki rozpuszcza się w 0,5-1l przegorowanej wody i płuka pochwę 1-2 razy na dobę.
Propolis Lek homeopatyczny Kit pszczeli (propolis) wykazuje właściwości przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze.
Polikrezulen Lek Występuje w postaci globulek. Działa bakteriobójczo. Nie można go stosować dłużej niż kilka dni!
Kora dębu Lek Nasiadówki z kory dębu działają ściągająco i wiruso- oraz bakteriostatycznie. Przygotowujemy ją   poprzez zalanie 20-30g kory dębu 1-2l wody i gotowaniu pod przykryciem przez 5 minut od momentu wrzenia.

Pałeczki kwasu mlekowego, czyli doskonale nam znane probiotyki mogą być stosowane doustnie lub miejscowo w postaci globulek.

Znacznie lepszym wyborem jest terapia miejscowa, gdyż na niekorzyść tej drugiej drogi podania leku przemawia czas potrzebny, by szczepy probiotyczne dotarły w pożądane miejsce działania. Doustne stosowanie probiotyków warto potraktować jednak, jako element długofalowej profilaktyki.

Mało mówi się w literaturze popularnonaukowej o tym, że istnieją istotne różnice w biocenozach pochwy kobiet zamieszkujących różne regiony świata oraz różnice w sile przylegania określonych szczepów do nabłonka pochwy, które również związane są różnymi populacjami kobiet.

Populację Polek kolonizują szczepy L.acidophillus (w tym L. Gasseri, L.fermentum, L.plantarum, L.delbreuckii, L.rhamnosus). Dlatego poszukując odpowiedniego preparatu należy mieć na uwadze ww. szczepy.

Dowiedz się także czym jest => Probiotykoterapia celowana.

Avatar
Na co dzień pracuje w jednej z lubuskich aptek. Kocha zapach lasu i wieczorne "granie" świerszczy. Większą część swojego wolnego czasu spędza w kuchni zgłębiając tajniki sztuki kulinarnej. Pasjonuje się medycyną żywieniową i stara się być na bieżąco z jej postępem.

6 KOMENTARZE

  1. Czy tylko mi się zdaje, że ostatnio w powietrzu coraz więcej wirusów lata. Ja jestem drugi raz przeziębiony tak, ze nie mogę oka otworzyć nawet, a moja ukochana cały czas łapie infekcje intymne ;/

    • To prawda, teraz lata ich więcej 🙂 Dlatego to dobry moment, aby wzmacniać jelita! Warto sięgać często po kolorowe warzywa, kiszonki a na poprawę zdrowia i humoru również nie zaszkodzi lampka dobrego, czerwonego wina ze względu na cenny resveratrol.

  2. Chyba potrzebna korekta w pierwszej tabelce “Początek objawów- infekcja grzybicza rozwija się powoli, natomiast grzybicza ma nagły początek”. Rozumiem, że każdy jest omylny, ale kiedy już “puszcza” się tekst, to tego typu błędy odrobinę nadwyrężają zaufanie do jego rzetelności. Życzę powodzenia.

  3. Nie wiem czym to jest spowodowane ale w ostatnim roku często łapię infekcje intymne. Nie przyjmuję antybiotyków ale od kilku lat biorę inne leki, więc może to być przyczyną. do tej pory nie sięgałam po probiotyki, leczyłam się raczej doraźnie ale chyba czas to zmienić bo takie nawracające infekcje są bardzo uciążliwe.

Zapytaj lub skomentuj:

Napisz komentarz
Podaj swoje imię