Każdy rodzic z niecierpliwością wyczekuje momentu, aż jego dziecko zacznie stawiać pierwsze kroki. To bardzo emocjonująca chwila, która wyznacza kolejny, nowy etap w rozwoju malucha. Warto być wtedy czujnym, aby jak najwcześniej wychwycić ewentualne nieprawidłowości w rozwoju stóp dziecka, takie jak płaskostopie. Na co powinniśmy więc zwrócić szczególną uwagę?

[aktualizacja: 03’2021]

Stopy dziecka – jak przebiega ich rozwój?

Warto przyjrzeć się dokładniej rozwojowi dziecięcych stóp, ponieważ wraz z przemianami anatomiczno-fizjologicznymi stopa człowieka przechodzi znaczne zmiany, które przygotowują ją do stania, chodzenia i biegania. Budowa oraz ruchomość stopy i stawu skokowego odgrywają istotną rolę również przy amortyzacji wstrząsów.

Stopy niemowlęcia są fascynujące i… znacząco różnią się od stóp dorosłych. Z tego powodu wśród rodziców pojawiają się często różnego rodzaju wątpliwości, czy ich rozwój przebiega prawidłowo.

Warto poznać i nauczyć się rozpoznawać prawidłową i nieprawidłową pracę stóp swojego malucha. Rodzic dzięki temu dowie się o ewentualnych odstępstwach od normy na etapie, w którym można im w prosty sposób zapobiec.

Stopy niemowląt bogate są w tkankę tłuszczową, dlatego trudno mówić o ich wysklepieniu. Dodatkowo niemowlę rodzi się z nawróconym przodostopiem i odwróconą kością piętową. Często już te fakty wprawiają w zakłopotanie i powodują dezorientację u rodzica.

Kiedy dziecko zaczyna siadać, stawać i chodzić, rozpoczyna się bardzo ważny okres w kształtowaniu się stóp. Dzieci ze swoimi stopami potrafią robić zdumiewające rzeczy. Nie powinno nas to jednak dziwić. Poprzez swą spontaniczną i  charakterystyczną dla wieku ruchliwość (pełzanie, raczkowanie, czworakowanie) dziecko powinno dostatecznie przygotować swój układ mięśniowy do przyjęcia w późniejszym etapie rozwoju pionowej postawy ciała.

WAŻNE! Maluch powinien jak najwięcej czasu spędzać na kocyku lub materacu, a latem na trawie, bo wówczas jest on w  stanie spontanicznie pracować nad swoim ciałem: machać nóżkami, raczkować i wspinać się.

stopy dziecka

Stopy dziecka. Czego unikać i jakie ćwiczenia będą pomocne?

Zbyt wczesne stosowanie różnego rodzaju chodzików może być niezwykle szkodliwe, gdyż układ mięśniowy dziecka nie jest wystarczająco silny.

Ćwiczenia, takie jak uderzanie o twarde podłoże zewnętrznymi krawędziami stóp i piętami, odpychanie się piętami od podłoża w leżeniu na pleckach, pocieranie stopy o stopę, chwytanie ich w  rączki, czołganie, bujanie na czworakach, to wszystko swoiste zajęcia, dzięki którym dziecko uczy się właściwego ustawienia stopy podczas stania i  chodzenia w przyszłości.

Wysklepienie stóp uwidacznia się stopniowo wraz z wiekiem. Po raz pierwszy pojawia się około 3. roku życia. Do tego czasu jest ono mało widoczne, z powodu niedojrzałości układu kostno-stawowego i występowania na podeszwowej stronie stóp grubej warstwy podściółki tłuszczowej.

Stopy dziecka. Jak rozpoznać płaskostopie?

W  tym momencie najczęściej zaczynają się pojawiać pytania o płaskostopie. Faktem jest, że płaskostopie to jedna z najczęściej występujących wad wśród najmłodszych. Polega na obniżeniu łuków wysklepiających stopę.

Stopa prawidłowo zbudowana powinna opierać się na podłożu trzema punktami stycznymi: piętą oraz głową pierwszej i piątej kości śródstopia.

Niekiedy jednak w wyniku złego ustawienia stóp podczas stania, chodu i biegu, nadwagi czy noszenia niewłaściwie dopasowanych bucików dla dzieci, dochodzi do wspomnianego obniżenia łuków: podłużnego przyśrodkowego, podłużnego bocznego i poprzecznego przedniego. W konsekwencji dziecko szybko męczy się podczas codziennych aktywności i odczuwa bolesność stóp oraz łydek.

Płaskostopie u dziecka można zaobserwować na podstawie jego butów. Problem zdradza ogólne ich wykoślawienie oraz obcasy zdarte po wewnętrznej stronie.

płaskostopie | stopy dziecka

Zalecenia dla dzieci z płaskostopiem!

Ogólne zalecenia dla dzieci z płaskostopiem:

  • ciepłe kąpiele dla stóp z dodatkiem soli,
  • jak najczęstsze chodzenie boso po trawie i piasku.

Ponadto należy zwrócić uwagę na ewentualną nadwagę i w przypadku jej wystąpienia odpowiednio reagować!

Niezbędne jest oczywiście właściwe obuwie z mocną, ale elastyczną podeszwą, z szerokim noskiem, sztywnym zapiętkiem oraz dobraną przez pediatrę wkładką korekcyjną. Doskonałym rozwiązaniem mogą być buciki Memo z systemem diagnostycznym. Niezmiernie istotna jest również kwestia ćwiczeń.

Regularna gimnastyka pozwala wzmocnić słabe mięśnie stóp i nóg oraz zlikwidować ich przykurcze. Wystarczy tylko 15 minut codziennych ćwiczeń.

W przypadku jakichkolwiek wątpliwości, czy dziecko cierpi z powodu płaskostopia należy konsultować się z ortopedą, a ćwiczenia warto wykonywać pod okiem fizjoterapeuty, który dobierze odpowiedni zestaw ćwiczeń i podpowie na co zwracać szczególną uwagę.

Sprawdź także: Wady postawy u dzieci. Jaki sport może uprawiać dziecko?

opracowanie: Łukasz Małkowski, konsultant medyczny, mdh sp. z o.o.

Poprzedni artykułPrzemoc wobec dzieci przybiera różne formy. Jak pomóc młodemu człowiekowi?
Następny artykułInfekcje intymne. Które probiotyki są najlepsze dla Polek?
Ekspert Memo | Specjalista od dziecięcych stóp! Obuwie memo to wysokiej jakości polskie obuwie profilaktyczne z unikatową, opatentowaną podeszwą diagnostyczną. Pozwala ona rodzicom monitorować rozwój stóp dziecka, na podstawie sześciu ścierających się stref. Poszczególne starte fragmenty określają rozwój prawidłowy, wymagający zastosowania określonych wkładek memo lub konieczność konsultacji lekarskiej. Wierzchnia i wewnętrzna część buta wykonana jest z naturalnych, miękkich skór kozich, idealnych dla stopy dziecka. Użyte materiały przyczyniają się do tego, że but oddycha, a stopa nie poci się. Wbudowany obcas Thomasa nadaje naszym butom charakter obuwia korekcyjnego, a zestaw wkładek wchodzących w skład kompletnego systemu memo, koryguje istniejące wady stóp. Kompletna oferta naszego obuwia składa się z szerokiej gamy sandałów oraz trzewików. Najnowsza kolekcja sandałów – Mammal Collection, zaprojektowana przez światowej klasy projektanta – Kobiego Leviego idealnie uzupełniła bogatą już ofertę memo wprowadzając wyjątkowy design przy zachowaniu właściwości profilaktycznych.

Zapytaj lub skomentuj:

Napisz komentarz
Podaj swoje imię