Świeżo upieczona mama powinna zdawać sobie sprawę, że proces gojenia się rany po cesarskim cięciu nie zawsze przebiega prawidłowo. Zdarza się, że powstają blizny patologiczne, które nie tylko są nieestetyczne, ale mogą także powodować ból i dyskomfort utrudniający normalne funkcjonowanie. Jakie pierwsze objawy powinny więc zwrócić naszą uwagę i skłonić do kontaktu z lekarzem? W jaki sposób poznać, że blizna nie goi się prawidłowo? Pytamy o to Joannę Mróz, fizjoterapeutkę uroginekologiczną.

Dlaczego odpowiednia pielęgnacja blizny po cesarskim cięciu jest tak ważna?

Odpowiednia pielęgnacja rany po cesarskim cięciu jest kluczowa dla prawidłowego procesu gojenia. Warto poświęcić jej trochę uwagi – możemy uniknąć dzięki temu wielu problemów. Podstawą jest przede wszystkim przestrzeganie prawidłowej higieny i właściwe pielęgnowanie rany, a później blizny.

Należy również pamiętać o systematycznym wietrzeniu rany, które przyspieszy prawidłowy proces gojenia się. Tuż po porodzie wybierajmy przewiewną bieliznę wykonaną z cienkiej bawełnianej siateczki, czyli tzw. majtki siateczkowe. Młoda mama nie może zapominać także o prawidłowej i wyprostowanej postawie ciała, o czym więcej przeczytasz i posłuchasz TUTAJ.

Jeszcze podczas pobytu w szpitalu powinnyśmy zwrócić uwagę, czy rana się nie rozchodzi i czy jest ciągła. Istotne jest także, aby nie rozdrapywać strupów i nie dotykać miejsca cięcia bez potrzeby. Unikniemy w ten sposób nieprzyjemnego i trudnego do leczenia zakażenia.

UWAGA! Blizna lubi aktywność, ale róbmy się z głową! Stawiajmy na umiarkowany ruch i przynajmniej przez trzy miesiące od porodu unikajmy kąpieli w basenach, morzu czy jeziorze.

Sprawdź także: Blizna – dlaczego warto z nią pracować i jak to wpływa na nasze ciało?

Czym są blizny patologiczne i kiedy możemy mieć z nimi do czynienia?

Proces tworzenia się blizny nie zawsze jednak przebiega prawidłowo. W efekcie mogą powstawać blizny patologiczne, które nie tylko wyglądają nieestetycznie, ale także powodują ból i dyskomfort, a nawet skutkują ograniczeniem ruchomości w różnych częściach ciała. Do blizn patologicznych zaliczają się między innymi blizny przerostowe i bliznowce.

Zwłaszcza bliznowce mogą przysporzyć młodej mamie wielu zmartwień. Taka blizna ma zwykle czerwoną lub fioletowo-różową barwę i guzowatą strukturę. Z czasem może także powiększać się, a nawet osiągać grubość palca wskazującego dorosłej osoby! Procesowi tworzenia się bliznowców towarzyszy bardzo intensywny świąd, powodującym dość duży dyskomfort.

Z kolei blizny przerostowe w odróżnieniu do bliznowców są nieco łagodniejszym rodzajem blizny patologicznej. Mogą być wypukłe i nieco zaczerwienione (choć nie zawsze!), a także rozlane na skórze. Zwykle nie powodują jednak tak intensywnego świądu jak bliznowce.

Czynniki wpływające na powstawanie blizn patologicznych

Do najczęstszych czynników zwiększających ryzyko wystąpienia blizn patologicznych można zaliczyć:

  • skłonności genetyczne
  • wiek (im starsza kobieta, tym dłuższy proces regeneracji skóry po cesarskim cięciu)
  • choroby współistniejące, np. cukrzyca
  • stan odżywienia i ewentualne niedobory
  • niska masa ciała kobiety

Jakie objawy powinny wzbudzić nasz niepokój?

Pierwszym sygnałem wskazującym, że z blizną dzieje się coś niedobrego jest pojawienie się gorączki lub stanu podgorączkowego. To może świadczyć o zakażeniu i toczącym się stanie zapalnym. Zdarza się, że już podczas pobytu w szpitalu świeżo upieczona mogła zarazić się jakąś bakterią szpitalną.

Sygnałem ostrzegawczym jest też zmiana wyglądu blizny. Na samym początku blizna twardnieje (może to być także pojedyncze zgrubienie), a z czasem zauważamy również nacieki ropne, które mogą zbierać się pod skórą lub pękać. W takim przypadku konieczna będzie wizyta u lekarza i interwencja w postaci antybiotykoterapii.

Często występującym objawem, który powinien zwrócić naszą uwagę jest również swędzenie blizny. Jest to normalny objaw na samym początku, ale gdy przedłuża się i jest to coraz bardziej intensywny świąd, może to świadczyć o tworzeniu się bliznowca, czyli blizny patologicznej.

Rana pooperacyjna i blizna wymagają naszej uwagi! Powinniśmy obserwować miejsce po nacięciu każdego dnia i w porę reagować, jeśli dzieje się coś niepokojącego.

Jeśli z blizna po cesarskim cięciu budzi nasz niepokój, nie powinnyśmy zwlekać i jak najszybciej zgłosić się do lekarza. Bagatelizowanie problemu może mieć niezbyt przyjemne konsekwencje. Czasami konieczne będzie zakładanie drenów, które mają na celu usuwanie wydzieliny ropno-surowiczej.

blizny patologiczne

Blizny patologiczne po cesarce – postępowanie i zapobieganie

W przypadku pojawienia się niepokojących objawów, takich jak niewłaściwy wygląd blizny, gorączka czy złe samopoczucie, należy skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub ze szpitalem, w którym odbywał się poród. Z dużym prawdopodobieństwem zostanie wykonane badanie CRP w celu potwierdzenia lub wykluczenia ewentualnego stanu zapalnego toczącego się w organizmie.

Jeśli istnieją ku temu wyraźne wskazania, lekarz powinien włączyć antybiotykoterapię dostosowaną do stanu kobiety. Co to oznacza? Należy przede wszystkim uwzględnić, czy kobieta karmi piersią i dobrać taki antybiotyk, który nie będzie miał negatywnego wpływu na laktację.

Trzeba jednak pamiętać, że zdecydowanie łatwiej jest zapobiegać rozwojowi blizn patologicznych niż je leczyć. Warto więc jak najszybciej rozpocząć mobilizację blizny po cesarskim cięciu, która może zminimalizować ryzyko ich powstawania. Młode mamy powinny również dbać o gojącą się ranę, a później także o bliznę odpowiednio ją pielęgnując oraz dbając o higienę od pierwszych chwil po porodzie.

Dobrym rozwiązaniem, które ułatwi pielęgnację blizny po cesarskim cięciu będą preparaty do stosowania miejscowego, w tym leki dostępne bez recepty. Można stosować je systematycznie już około szóstego tygodnia po porodzie, najlepiej po wcześniejszej mobilizacji blizny.

Jeśli poświęcimy swojej bliźnie wystarczająco dużo uwagi, zadbamy o prawidłową higienę i będziemy bacznie ją obserwować, miejsce po cięciu cesarskim będzie zdecydowanie lepiej i szybciej się goić.

Zobacz także: Mobilizacja blizny po cesarskim cięciu. Dlaczego warto?

Blizny patologiczne po cesarskim cięciu – podcast do wysłuchania

Naszym gościem była Joanna Mróz – fizjoterapeutka uroginekologiczna. Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy!

To może Cię zainteresować: Fizjoterapeuta uroginekologiczny wsparciem dla kobiet na każdym etapie życia.

Zapytaj lub skomentuj:

Napisz komentarz
Podaj swoje imię