Niewłaściwa postawa przyjmowana przez kobiety w ciąży i młode mamy może powodować różnego rodzaju dolegliwości bólowe. Napięcia w okolicach blizny po cesarskim cięciu, zamknięta klatka piersiowa, nieumiejętne noszenie dziecka lub nieprawidłowa postawa podczas karmienia mogą nasilać ból. O tym, jak radzić sobie z uciążliwymi dolegliwościami w okresie ciąży i tuż po porodzie rozmawiamy z Bartłomiejem Gajowcem, fizjoterapeutą, specjalistą I st. w rehabilitacji, praktykiem Aikido, twórcą nowatorskiej metody usprawniania osób z zaburzeniami koordynacji ruchu Neuroaiki oraz autorem książki „Świat dotyku”.

Dlaczego utrzymanie prawidłowej sylwetki w trakcie ciąży i tuż po porodzie jest tak ważne?

Problemy bólowe kobiet wynikające z niewłaściwej postawy zwykle mają swój początek już w czasie ciąży. Przyszła mama wchodzi w ten okres ze swoimi wcześniejszymi doświadczeniami i pewną świadomością (lub nieświadomością – przyp.red.) własnego ciała. Jeśli młoda mama jeszcze przed okresem ciąży była aktywna ruchowo, rozciągała się – jednym słowem na co dzień dbała o kondycję fizyczną, to ma nawyk i potrzebę aktywności ruchowej także w okresie ciąży, co ma pozytywny wpływ zarówno na nią, jak i na rozwijający się płód.

Świadomość własnego ciała i umiejętność pracy nad nim może zaowocować w trakcie ciąży oraz tuż po niej,  już podczas opieki nad dzieckiem.

Świadomość swojego ciała oraz większa sprawność fizyczna pomaga przyszłej mamie łatwiej je zrozumieć i pracować z nim w trakcie dynamicznie zmieniającego się okresu 9 miesięcy oczekiwania na dziecko. Ma to także ogromne znaczenie dla późniejszego okresu po porodzie, który wymaga ponownej nauki pracy z ciałem.

Młoda mama po porodzie musi na nowo uporządkować statykę, dynamikę oraz umiejętność pracy nad własnym ciałem.

Poród i narodziny dziecka zmieniają nie tylko dotychczasowe życie kobiety, ale skutkują także zmianami w obrębie całego ciała. Kobiety już w ciąży przybierają niewłaściwą postawę, mającą na celu utrzymanie właściwego pionu. Klatka piersiowa przyszłej mamy zamyka się, a plecy zaokrąglają się i wymuszają kompensację górnego odcinka kręgosłupa. Skutkuje to różnego rodzaju dolegliwościami bólowymi, wynikającymi z nadwyrężenia mięśni i więzadeł.

Najczęstsze dolegliwości bólowe młodej mamy

Bardzo częstym objawem towarzyszącym młodym mamom jest bolesność na linii kręgosłupa i łopatek. Mogą towarzyszyć im także inne dolegliwości: drętwienie rąk, pleców i klatki piersiowej oraz trudności w oddychaniu. To objawy, które zwłaszcza w pierwszych tygodniach opieki nad dzieckiem mogą być uciążliwe.

Zmęczenie podczas pierwszych dni opieki nad dzieckiem i nieprzespane noce mogą pogłębiać dolegliwości wynikające z nieprawidłowej postawy młodej mamy.

Dodatkowym problemem dla kobiety może być także blizna po cesarskim cięciu. Przecięcie powłok brzusznych i mięśni utrudnia szybki powrót do sprawności sprzed ciąży. To także dodatkowa trudność podczas wykonywania codziennych czynności. Z blizną warto i trzeba pracować, aby wyeliminować dolegliwości bólowe, które mogą pojawiać się w różnych częściach ciała nawet parę lat po porodzie!

Nieprawidłowa postawa wpływa na funkcjonowanie całego organizmu!

Zamknięta klatka piersiowa oraz pochylona sylwetka w czasie ciąży i tuż po porodzie ma wpływ na funkcjonowanie całego organizmu kobiety. Narządy wewnętrzne m.in. serce, płuca i przepona nie będą pracowały prawidłowo, jeśli klatka piersiowa nie będzie miała określonego kształtu i pojemności.

Niewłaściwa postawa przyszłej mamy może mieć daleko idące konsekwencje!

Dolegliwości bólowe mogą występować nawet kilka miesięcy po porodzie. Kobiety bardzo często nie wiążą sygnałów wysyłanych przez ich ciało z nieprawidłową postawą w czasie ciąży i w okresie połogu. Nie wiedzą także jak łagodzić ból i jak prawidłowo pracować z ciałem, by zniwelować uciążliwe dolegliwości. Ratunku szukają często w farmaceutykach, a to nie tędy droga!

Umiejętność pracy z własnym ciałem jest podstawą w łagodzeniu bolesnych dolegliwości.

Najprostszym sposobem łagodzenia uciążliwych objawów jest poszukiwanie bolesnych miejsc i praca nad nimi. Pomocne będą samodzielnie wykonywane masaże oraz ugniatanie i rozcieranie, które nie wymagają wielkich umiejętności. Warto także korzystać z porad doświadczonych fizjoterapeutów, którzy uczą jak prawidłowo pracować z ciałem.

Nawet krótkie i proste ćwiczenia mogą przynieść ulgę w bólu.

Warto znaleźć kilka minut dziennie na ćwiczenia relaksacyjne oraz pracę z oddechem. Bolesne miejsca można także rozmasować i uciskać, wykorzystując technikę masażu dłonią. Warto zaufać swojej intuicji i wsłuchiwać się w sygnały wysyłane przez własne ciało.

Regularna i codzienna praca ze swoim ciałem to najlepsza inwestycja!

Podcast o wysłuchania

O tym, jak radzić sobie z uciążliwymi dolegliwościami w okresie ciąży i tuż po porodzie rozmawiałam z Bartłomiejem Gajowcem, fizjoterapeutą, specjalistą I st. w rehabilitacji, praktykiem Aikido, twórcą nowatorskiej metody usprawniania osób z zaburzeniami koordynacji ruchu Neuroaiki oraz autorem książki „Świat dotyku”.

Zachęcamy też do wysłuchania i przeczytania innych podcastów i artykułów z działu: „CIĄŻA, PORÓD, POŁÓG – JAK SIĘ PRZYGOTOWAĆ?

Zapytaj lub skomentuj:

Napisz komentarz
Podaj swoje imię