Jod to jeden z pierwiastków śladowych, bardzo ważnych dla naszego zdrowia. Wokół niego narosło jednak mnóstwo mitów, nieprawd i półprawd. Bez wątpienia jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania organizmu, jednak okazuje się, że jod jodowi nierówny! Jakie są różnice pomiędzy jodem organicznym i nieorganicznym? Dlaczego jod jest nazywany pierwiastkiem zdrowia i czym skutkują jego niedobory?

aktualizacja 03’2022

Jod – pierwiastek zdrowia. Co o nim wiemy?

W dzisiejszej powszechnej wiedzy o tym pierwiastku, jest wiele nieprawdziwych informacji. Czy rzeczywiście o jodzie nie wiemy właściwie nic lub nasze przekonania są błędne? Od dawna słyszy się, że jod szkodzi. Warto wyjaśnić, że taka opinia może być odnoszona wyłącznie do jodu organicznego radioaktywnego! Uwalnia się on do atmosfery w czasie wybuchu elektrowni atomowych i sprzyja powstawaniu nowotworów tarczycy, piersi i jajników u kobiet, a u mężczyzn – nowotworów tarczycy i prostaty. Ma jedynie właściwości niszczące.

Jod nieorganiczny jest nam niezbędny do życia, zdrowia i pogody ducha! Warto podkreślić, że dalej używane przez nas określenie „jod” dotyczy jedynie nieorganicznego jodu!

Jod korzystny dla człowieka to jod nieorganiczny. To pierwiastek naturalnie występujący wodzie, glebie i powietrzu. Znajdziemy go więc w roślinach wyhodowanych na glebach zawierających jod, a także w tkankach zwierząt, które te rośliny spożywają.

Jod kojarzy nam się głównie z morzem. To skojarzenie ma swoje uzasadnienie, ponieważ jod znajduje się w wodzie morskiej oraz w morskich roślinach, glonach, rybach i innych owocach morza. Tym samym jest go dużo także w soli morskiej. W krajach leżących nad morzem, w ich nadmorskich strefach, nikomu jodu nie brakuje. Istnieją także miejsca, które są bogate w jod, pomimo że nie leżą nad morzem. W Polsce do takich należą liczne uzdrowiska. Na Podkarpaciu mamy kilka miejsc z obecnością jodu w wodzie, glebie i powietrzu – są to Harasiuki, Ulanów, Radawa, Solina.

W Polsce, poza pasem nadmorskim, jodu brakuje niestety niemalże wszędzie!

Najbardziej brak tego pierwiastka widoczny jest na terenach górskich oraz na obszarach południowo-wschodnich. W okolicach, gdzie ani w glebie ani wodzie ani w powietrzu jodu nie ma, ludzie cierpią z powodu jego niedoborów. Statystyczny mieszkaniec Europy ma pokrytą zaledwie 1/3 dziennej dawki jodu. W Polsce jest podobnie.

Według WHO na świecie żyje około 3 miliardów ludzi w krajach, w których gleba, woda i powietrze są pozbawione jodu nieorganicznego. Jod, wraz z magnezem i selenem, jest najbardziej niedoborowym pierwiastkiem w naszej diecie!

jod

W jakich produktach jest najwięcej jodu?

Jod jest pierwiastkiem, który warunkuje prawidłowe funkcjonowanie całego organizmu. Jego brak powoduje zaburzenia pracy tarczycy, a także wielu innych ważnych narządów! Oprócz jodu przyczyniają się do tego także: toksyny grzybicze, wyzwalane przez grzyby bytujące w ludzim organizmie np. Candida albicans (w nadmiarze) lub inne grzyby zasiedlające skórę, paznokcie, płuca czy przewód pokarmowy (w tym Aspergillus, Trichophyton) oraz antybiotyki. To nic innego, jak syntetyczna toksyna grzybicza znajdująca się w lekach, drobiu przemysłowo hodowanym i mięsie uzyskiwanym z hodowli przemysłowych oraz mleku.

Prawidłową pracę organizmu zaburzają także związki rtęci, które odkładają się głównie w mózgu, ale także w innych narządach. Na przykład ze starych wypełnień amalgamatowych w stomatologii oraz z konserwantów rtęciowych w szczepionkach ochronnych. Na szczęście obecnie mamy już dostęp do szczepionek konserwowanych innym substancjami, nie rtęcią. Ale potężna liczba dorosłych obecnie ludzi szczepiona była przecież szczepionkami konserwowanymi rtęcią i dlatego są oni niestety bardziej wrażliwi m.in. na choroby tarczycy. U nich szczególnie ważna jest suplementacja jodem!

Jod jest NIEZBĘDNY do dobrego funkcjonowania organizmu!

Naturalnie jod w niewielkich ilościach występuje w:

  • maśle,
  • żółtku jaja,
  • karczochach,
  • szparagach,
  • ananasach,
  • ciemnozielonych warzywach.

Warto wiedzieć, że niektóre owoce i warzywa mogą blokować wchłanianie tego pierwiastka! Głównie są warzywa kapustne i szpinak. Nie oznacza to jednak, że powinniśmy wyeliminować je z diety. Trzeba pamiętać tylko zwiększonej dawce jodu w dniu spożycia tych warzyw.

Należy wspomnieć także o innych elementach, które mogą hamować produkcję hormonów przez tarczycę. Zalicza się do nich fluorki, brom i chlor. Same w sobie są toksyczne, ale warto wiedzieć, że te chlorowce mają niższą masę atomową od jodu i wypierają go z organizmu. Wielu ludzi nie ma świadomości, że na przykład brom zawarty jest w szeroko dostępnej i używanej mące przemysłowej! Warto więc samodzielnie piec chleb z mąki z dobrego źródła.

To może Cię zainteresować: Jak wybrać dobry chleb i czym kierować się przy wyborze?

Do czego potrzebny jest jod? Niedobory, ich objawy i skutki

Pierwsza w kolejce do pobrania jodu jest tarczyca. Właśnie z jodu tarczyca wytwarza hormon życia – tyroksynę. Po nasyceniu się tarczycy (nie przyjmuje bowiem więcej niż potrzebuje), drugi w kolejce po jod jest gruczoł piersiowy u kobiet. To duży narząd i potrzebuje jodu. Zaraz potem są jajniki i mózg. U mężczyzn natomiast największe zapotrzebowanie ma tarczyca, zaraz potem prostata i jądra oraz mózg. Ponadto każda z bilionów komórek naszego ciała potrzebuje jodu do normalnego funkcjonowania, a szczególnie śluzówki.

Niedobory jodu pierwiastkowego (nieorganicznego) skutkują gorszą pracą narządów!

Jeśli nie dostarczymy organizmowi odpowiedniej ilości jodu, niemalże każda komórka naszego ciała nie będzie funkcjonowała prawidłowo. Najczęstszym skutkiem niedoboru jodu są wole w tarczycy i niedoczynność tarczycy. Tarczyca wysycona jodem pierwiastkowym po prostu nie przyjmie więcej niż może i nie wchłonie jodu promieniotwórczego. Wiele lat temu, gdy wybuchła elektrownia atomowa w Czarnobylu w 1986 roku przed nowotworami tarczycy ludzi miał ochronić płyn Lugola.

Jod nieorganiczny w postaci płynu Lugola chroni tarczycę przed nowotworami powstającymi w wyniku działania jodu organicznego – promieniotwórczego!

Czym może skutkować niedobór jodu?

Jeśli tarczyca nie otrzyma codziennej porcji jodu, nie ma budulca potrzebnego do budowania tyroksyny, czyli hormonu odpowiadającego za najważniejsze funkcje naszego organizmu. Tak powstaje niedoczynność tarczycy. Tyroksyna jest niezwykle ważnym hormonem, ponieważ zwiększa syntezę białek w każdej komórce naszego ciała i powoduje wzrost zużycia tlenu przez komórki poprzez wpływ na pompę potasowo-sodową wraz z ATP-azą – enzymem regulującym powstawanie energii (ATP – adenozyno trójfosforan – swoista cegiełka energetyczna).

Tyroksyna odgrywa ważną rolę odgrywa w rozwoju płodu – zarówno w strefie fizycznej, jak i intelektualnej. 

Ponadto, tyroksyna reguluje aktywność enzymatyczną w mózgu, mięśniach, sercu, przysadce i nerkach. Stymuluje i reguluje również rytm serca, ciśnienie krwi i temperaturę ciała. Odpowiada za regulację gospodarki tłuszczowej oraz regulację gospodarki hormonalnej poprzez wpływ na inne narządy wewnętrznego wydzielania w sprzężeniu zwrotnym. Odpowiada ponadto za rozwój intelektualny dzieci. Tyroksyna pełni kluczową rolę w rozwoju płodu, dlatego odpowiedni poziom jodu w organizmie jest ważny zwłaszcza w przypadku ciężarnych kobiet!

Niedobór jodu może skutkować niedoczynnością tarczycy!

Niedoczynność tarczycy charakteryzuje się obniżonymi wartościami poziomu FT4 i/lub FT3. Z kolei poziom hormonu przysadki regulującego pracę tarczycy – hormonu tyreotropowego (TSH) ulega podwyższeniu.

To sygnał dla tarczycy: „produkuj więcej tyroksyny”. Tarczyca nie ma jednak wystarczającej ilości jodu, aby móc ją wytworzyć.

Obrazowo można to porównać do budowy domu. Chcemy, by murarze wybudowali nam dom, ale nie dostarczyliśmy im cegieł. Z czego zatem mają go zbudować? Musimy te cegiełki dowieźć. Tak samo jest z hormonami tarczycy. Jest jod – jest hormon, nie ma jodu – nie ma hormonu.

Niedoczynność tarczycy – nie bagatelizuj tych objawów!

Jakie są najczęściej spotykane objawy niedoczynności tarczycy? Zwykle są to:

  • zmęczenie,
  • tycie lub niedowaga,
  • zaburzenia w sferze intelektualnej,
  • zaparcia,
  • spowolnienie i brak energii do życia,
  • brak witalności,
  • zaburzenia uwagi i koncentracji,
  • zaburzenia pamięci,
  • obniżenie ciśnienia krwi lub nadciśnienie.
  • Ponadto, jeśli dochodzi do znacznego zaburzenia gospodarki lipidowej i blokady limfatycznej, pojawiają się obrzęki ciała związane z zatrzymaniem wody w tkankach, bolesne skurcze mięśni, bóle głowy, depresje, sucha skóra, suche włosy, łamliwe paznokcie.

Nietypowymi objawami niedoczynności tarczycy są także objawy przeziębienia i infekcji.

Ludzie nierzadko cierpią również z powodu stale zimnych rąk i stóp. Poza tym są podatni na przeziębienia i przewlekłe choroby płuc. Z reguły nie utożsamia się ich z niedoborem jodu i nieefektywnym działaniem tarczycy! W przypadku nawracających objawów nie zaszkodzi, aby lekarz zlecił badania: FT3 i FT4 oraz TSH.

jod
O niedoborach jodu może świadczyć m.in. stałe zmęczenie, brak energii do życia i witalności, zaburzenia uwagi i koncentracji oraz zaburzenia pamięci. Nie bagatelizujmy tego!

Nadczynność tarczycy

Warto wspomnieć także o nadczynności tarczycy, czyli odwrotnej sytuacji. Tarczyca produkuje za dużo hormonu (np. choroba Graves Basedowa). W jej przebiegu pojawiają się:

  • niepokój,
  • bezsenność,
  • nagła utrata wagi ciała,
  • biegunki,
  • tachykardia,
  • podniesienie ciśnienia krwi,
  • zaburzenia widzenia,
  • palpitacje serca,
  • stałe uczucie gorąca,
  • skóra ludzi z nadczynnością tarczycy jest ciepła i wilgotna.

W przypadku niedoboru hormonów lub ich nadmiaru, najprostszym fizjologicznym rozwiązaniem jest właśnie dostarczenie organizmowi jodu nieorganicznego.

Sprawdź także: Fosfor i jego rola

Niedobór jodu a rak? Uwaga na nowotwory!

Niedobór jodu w organizmie ma ogromny wpływ na kluczowe organy i gruczoły. Jego niewystarczająca ilość zwiększa niebezpieczeństwo powstania nowotworu! Szczególnie wrażliwe na jego brak lub niedobór są gruczoły piersiowe i jajniki.

Niedobór jodu może skutkować rozwojem torbieli oraz raka piersi i jajników!

Gruczoły piersiowe potrzebują duże ilości jodu nieorganicznego pierwiastkowego. Bez jodu nie też ma właściwej produkcji estriolu przez jajniki, który jest ważnym hormonem zapobiegającym nowotworom piersi. Brak tego pierwiastka lub jego znikome ilości skutkują powstawaniem obrzęku tych narządów i powstawaniem torbieli. Niedobór często objawia się jako zespół policystycznych jajników, który jest wyrazem głodu jodowego jajników!

Im większy niedobór jodu, tym więcej torbieli na jajnikach.

Niewystarczająca ilość jodu a wpływ na płodność

Niedobór jodu ma znaczny wpływ również na narządy płciowe, płodność i życie seksualne. Krótko mówiąc: brak jodu to brak libido, zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet! Kobiety z niedoborem jodu zwykle miewają zaburzenia miesiączkowania (nieregularność, bolesność i obfitość). Brak jodu (a także magnezu) sprzyja powstawaniu bolesnych skurczów mięśni, również w czasie miesiączki. Natomiast u mężczyzn na skutek niedoboru jodu zmniejsza się produkcja testosteronu. Ma to niestety duży wpływ na zaburzenie istoty bycia mężczyzną ze wszystkimi tego konsekwencjami!

Panowie powinni być tej zależności bardzo świadomi. Obok złej diety, brak jodu sprzyja powstawaniu przerostu i nowotworu prostaty właśnie poprzez zaburzenia produkcji testosteronu i hormonów tarczycy.

Brak jodu zaburza produkcję plemników i owulację w jajnikach.

Warto uświadomić sobie, że jest jedną z wielu głównych przyczyn powszechnie występującej w dzisiejszych czasach niepłodności i bezpłodności. Z kolei brak jodu w życiu płodowym skutkuje obniżeniem IQ, trudnościami w nauce, trudnościami w mówieniu (dzieci późno zaczynają mówić i idzie im to z trudem). Z tego względu należy zadbać o właściwy poziom jodu przed zajściem w ciążę, w jej trakcie oraz w czasie karmienia piersią.

Jeśli matka ma niedobór jodu, ma go również jej dziecko!

Sprawdź także, posłuchaj podcastu >> Jak prawidłowo nawodnić organizm?

Hashimoto, otyłość i cukrzyca a poziom jodu

Warto wiedzieć, że jod jest środkiem przeciwzapalnym – jodek potasu zwiększa ruchliwość i zdolności fagocytarne granulocytów w obszarze zapalenia. Kumulując się także w śluzówkach działa przeciwzapalnie, wykrztuśnie i zabójczo dla grzybów, bakterii, robaków, wirusów, które także istnieją przede wszystkim na śluzówkach. Zmniejsza również ilość śluzowej wydzieliny w przewlekłych chorobach płuc.

Niedobór jodu może utrudniać proces odchudzania!

Wiele osób chce schudnąć stosując diety i uprawiając sport, ale waga ani drgnie! Ludzie zmagający się z niemożnością schudnięcia mogą mieć niedobór lub brak jodu. Dlaczego tak się dzieje? Jod pomaga w regulacji gospodarki tłuszczowej i energetycznej, a jego niewystarczająca ilość zaburza te procesy!

Do prawidłowej gospodarki energetycznej niezbędna jest właśnie tyroksyna, powstająca z jodu w tarczycy.

Ludzie z brakiem jodu są ospali, nic nie chce im się robić, odkładają wszystko na później. Przez zaburzenia energetyczne i zaburzenia gospodarki lipidowej rozwijają się również choroby układu sercowo-naczyniowego. Z powodu udziału tego pierwiastka w gospodarce energetycznej i znacznego powinowactwa do receptorów hormonalnych w każdej komórce, jod poprawia stan zdrowia i reguluje poziom leczenia w tzw. chorobach hormonoopornych (np. powoduje zmniejszenie dawki insuliny, a cukrzyca insulinooporna przestaje być insulinooporną). Suplementacja jodem porządkuje steroidoterapię u pacjentów z ciężką postacią pokrzywki, obrzęku Quinkego, astmą – tzw „steroidoopornymi”.

Jedną z najczęstszych przyczyn niedoczynności tarczycy jest choroba Hashimoto. 

Hashimoto to choroba autoimmunologiczna – system immunologiczny nie funkcjonuje prawidłowo i traktuje tarczycę jako coś obcego. Wytacza przeciwko niej broń niszczącą w postaci przeciwciał. Powstaje stan zapalny w obrębie tarczycy, z mniejszymi lub większymi niedoborami tyroksyny. Tarczyca jest więc wtórnie ofiarą choroby układu immunologicznego. Oznacza to, że zawsze musimy nasza uwagę zwrócić nie tylko na tarczycę ale także na chory układ immunologiczny.

Jak uzupełniać jod?

Niedobory jodu można uzupełniać jedząc ryby atlantyckie, glony i algi oraz używając soli morskiej. To najbogatsze, naturalne źródła jodu. Warto sięgać także po masło i żółtka, które zawierają znaczącą ilość jodu. Niedobory można także uzupełniać suplementując jod. Najtańszy, najzdrowszy i łatwy do dawkowania jest Płyn Lugola – wodny roztwór jodu nieorganicznego pierwiastkowego i jodku potasu. To produkt farmakologiczny, który znajdziemy w aptekach stacjonarnych i internetowych.

Wraz z suplementacją jodu powinniśmy dostarczyć organizmowi także selen, magnez i witaminy z grupy B, ponieważ bez tych i innych pierwiastków śladowych nie ma prawidłowego metabolizmu jodu.

Szczególne znaczenie ma selen (bierze udział w konwersji FT4 do czynnego hormonu tarczycowego FT3). Powinien być zatem podawany łącznie z jodem (ale nigdy razem!). Trzeba podać go w odpowiednim, najmniej półgodzinnym odstępie. Te dwa pierwiastki mają wspaniałe zdolności chelatowania metali ciężkich, zwłaszcza rtęci i ołowiu.

Jod przywraca chęć do życia, szczególnie u osób starszych.

Ile jodu codziennie powinniśmy przyjmować?

Są dwa poglądy na temat dziennej dawki jodu. Oficjalna informacja to 150 mikrogramów (0,15 miligrama) dla dzieci powyżej 12. roku życia i dorosłych. Taka ilość zapobiega powstawaniu woli guzkowych w tarczycy. To ilość zawarta w jednej łyżeczce soli jodowanej pod warunkiem, że jod nadal jest w soli – ten pierwiastek bardzo szybko ulatnia się!

Istnieje drugi, skrajny pogląd, który mówi, że w przypadku braku w naszej diecie pokarmów zawierających jod, powinniśmy dostarczyć go w postaci Płynu Lugola w ilości ok 6 miligramów na dobę (czyli 1 kroplę płynu Lugola). W przypadku niedoczynności tarczycy, nowotworów piersi i innych, przy ciężkich infekcjach bakteryjnych, wirusowych i grzybiczych, dawka przez krótki okres może może być większa.

Suplementując jod, warto mieć stały kontakt z lekarzem.

UWAGA! nie wolno zażywać jodu w ramach swoistego „eksperymentu na sobie”. Ten proces MUSI przebiegać pod okiem lekarzy z systematyczną kontrolą hormonalną oraz wraz z opanowaniem i stosowaniem wszystkich innych ważnych elementów. W szczególności należy opracować zasady zdrowego żywienia i stosować je bez wyjątków, czy wymówek oraz usprawnić przewód pokarmowy. Koniecznie trzeba wprowadzić także ruch!

tarczyca

Artykuł opracowany został na podstawie wywiadu z dr. n med. Danutą Myłek – specjalistką alergologii i dermatologii, dyrektorem i współwłaścicielem NSZOZ Przychodni Alergologicznej „ ALERGIA” w Stalowej Woli, dyrektorem i właścicielem Centrum Alergii „ PROGRES” w Stalowej Woli; członkiem naukowym American Academy of Asthma, Allergy and Clinical Immunology, Europejskiej Akademii Alergologii i Immunologii Klinicznej oraz Polskiego Towarzystwa Alergologicznego i członkiem-założycielem Polskiego Komitetu Upowszechniania Karmienia Piersią.

ZapiszZapisz

ZapiszZapisz

ZapiszZapisz

21 KOMENTARZE

  1. Mogę się mylić, ale niedobory jodu dotyczą wąskich grup ludzi. Kiedyś stanowiły jednak poważny problem. Między innymi z tego powodu wprowadzono do powszechnego obrotu sól jodowaną z dodatkiem jodku lub jodanu potasu.

      • przecież jodek potasu i jest jak najbardziej związkiem nieorganicznym, występuje normalnie w naturze. Skąd wy czerpiecie tą swoją wiedzę? Może czas zacząć ją brać z normalnych książek, chociażby z podręcznika do chemii ze szkoły podstawowej, a nie z jakiś dziwnych czytadeł.

        • lol (dziwny trol?) artykuł napisany został przez uznaną specjalistkę Dr n. med. Danutę Myłek – specjalistę w alergologii i dermatologii. Pani doktor na pewno nie uczyła się z „dziwnych czytadeł”. Jest jedynym polskim członkiem naukowym prestiżowej alergologicznej organizacji naukowej: American College of Asthma, Allergy and Clinical Immunology,oraz członkiem European Academy of Allergy and Clinical Immunology, Polskiego Towarzystwa Alergologicznego, Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego, Polskiego Towarzystwa Lekarskiego- Sekcji Medycyny Psychosomatycznej.

          • Jodek potasu to jest nieorganiczny związek jodu. Nic tego nie zmieni. W płynie Lugola oprócz jodku potasu zawarty jest także jod wolny (nazywany w tej rozmowie pierwiastkowym). On także jest formą jodu nieorganicznego. W suplementacji stosuje się jod nieorganiczny, ale nie wystarczy sam jodek potasu, potrzebny jest też jod wolny (pierwiastkowy).

          • w płynie lugola oprócz jodu piperwiastkowego jest tez jodek potasu, a Pani dr go zelca…

            To jaki w końcu jest jod organiczny, którego nie mozna stosować?

    • To że nie widać wola, nie oznacza że jest wszystko w porządku. W Japonii spożywają ok. 7mg jodu w w Polsce może 150mcg o ile nie wyparował…

    • Dokładnie tak, zgadzam się. Tylko trzeba uważać i to skonsultować bo nieodpowiednio dobrana woda lecznicza może jednak przynieść więcej szkody niż pożytku. Szczególną uwagę na skład wypijanych wód powinny zwrócić osoby cierpiące na schorzenia związane z gospodarką wodnoelektrolitową – obecne w wodach aniony jodkowe działają korzystnie dla osób z niedoborem jodu, przeciwwskazane są jednak u pacjentów z chorobami tarczycy.

  2. Proszę o pomoc. Jak to jest z jodem organicznym radioaktywnym? Czy jod zawarty w algach, który jest jodem organiczny jest też jodem radioaktywnym, którego nie wolno stosować? Jaki jod wybrać dla osoby w ciąży i potem dla mamy karmiącej. Bardzo dziekuje za rozwianie wątpliwości.

    • Serio myślicie ze ktoś wam wrzuci do suplementów radioaktywne izotopy jodu? Poza tym jod organiczny i nieorganiczny dotyczy tego z jakimi związkami (organicznymi lub nieorganicznymi) cząsteczka jodu jest połączona w związek chemiczny, a nie tego czy jod w danym związku jest radioaktywny czy nie. Dlatego zarówno jod organiczny i nieorganiczny może być radioaktywny i nieradioaktywny, bo to zależy od tego jaki izotop jodu jest w danym związku chemicznym, a nie od rodzaju związku. Np może być jodek potasu radioaktywny z jodem 131-I i nieradioaktywny z jodem 127-I.
      A organicznym związkiem jodu jest hormon tarczycy tyroksyna, bo jod jest połączony tu z aminokwasem, który jest związkiem organicznym. I co wszyscy macie organiczny radioaktywny jod w tarczycach? Nie, bo to zależy od izotopu jodu, a nie od związku w którym występuje. Najstraszniejsze jest to że to jest wiedza z poźnej podstawówki i ze szkoły średniej, a tu ludzie takie głupoty wypisują. I na koniec żaden producent nie wrzuci do suplementów jodu radioaktywnego, bo poszedłby za to siedzieć na wiele lat, afera byłaby z tego niesamowita.

  3. Witam! Co w przypadku gdy jestem po wycięciu całej tarczycy z powodu brodawkowatego raka tarczycy w 2011 roku. leczenie mni jodem radioaktywnym w Poznaniu Czy powinnam suplementować płyn lugola? w jakich dawkach? jestem pod opieką endokrynologa ale oprócz wypisania recepty na euthyrox/letrox 150, calperosu jego pomoc się kończy. Mam niedoczynność ale ze względu na przebyta chorobę wyniki jak w nadczynności. Dodatkowo uogólniona nawracająca candida, 2 razy usuwane torbiele endometrialne, aktualnie jakieś nowe powstały. problemy z koncentracją , uwagą, pamięcią. aktualnie mam 34 lata. Może jakiś lekarz w polecenia w zachodniopomotskim?

  4. Witam,gdzie w naszym kraju mogę znaleźć lekarza,endokrynologa który zastosowałby i monitorował podawanie jodu,od 21 lat podają mi tyroksynę a samopoczucie i zdrowie ciągle fatalne,bardzo dziękuję z góry za jakikolwiek kontakt,Danuta Nawrocka

    • Nie znajdzie pani. To że jod leczy jest wiedzą zakazaną, pozatym na chorobie musi ktoś zarobić a lepszy zysk daje eutyrox czy letrox do konca życia niż tani płyn lugola

Zapytaj lub skomentuj:

Napisz komentarz
Podaj swoje imię