Jaskra dotyka aż 60 milionów osób na całym świecie i co gorsza, wiele z nich nawet nie wie o swojej chorobie! To poważny problem, bo jaskra jest schorzeniem, którego nie wolno bagatelizować! Dlaczego regularne badania wzroku są tak ważne i co powinno skłonić nas do kontaktu z okulistą?

Jaskra – rodzaje, przyczyny i objawy

Jaskra, tuż po zaćmie, jest drugą najczęściej występującą chorobą oczu. To poważne schorzenie, które choć postępuje powoli, prowadzi do nieodwracalnego uszkodzenia nerwu wzrokowego i komórek zwojowych siatkówki. W efekcie może skutkować pogorszeniem, a nawet całkowitą utratą wzroku!

Wbrew powszechnej opinii, jaskra nie jest tylko przypadłością osób starszych. Choroba może rozwijać się już po 35. roku życia, a nawet dotykać malutkie dzieci – także noworodki! Warto wiedzieć, że wyróżnia się kilka rodzajów jaskry: pierwotną otwartego kąta, normalnego ciśnienia (JNC), wtórną otwartego kąta, zamykającego się kąta (JZK) oraz jaskrę wrodzoną i barwnikową.

Do najczęściej występujących typów choroby zalicza się jaskra otwartego kąta i jaskra zamkniętego kąta.

Główną przyczyną prowadzącą do uszkodzenia nerwu wzrokowego w przebiegu jaskry jest nadmierny wzrost ciśnienia wewnątrz gałki ocznej. Choroba może mieć jednak zróżnicowane podłoże. Na jaskrę najbardziej narażone są osoby cierpiące na krótkowzroczność lub dalekowzroczność, migrenę, miażdżycę, cukrzycę i hiperlipidemię. Zagrożone nią są także osoby ze skłonnością genetyczną do występowania jaskry.

Czynnikami podwyższającymi ryzyko zachorowania są również: schorzenia kardiologiczne, wysokie ciśnienie tętnicze, wcześniejsze urazy oka, stres i palenie papierosów.

Chorzy na jaskrę bardzo często nie są jej świadomi i nie zauważają, że choroba postępuje.

Niestety choroba rozwija się bardzo powoli i długo nie daje żadnych objawów, przez co rozpoznaje się ją bardzo późno. Co powinno więc skłonić nas do kontaktu z lekarzem okulistą?

Najczęstsze objawy jaskry:

  • pogorszenie widzenia
  • zaczerwienienie oczu
  • ból i drażliwość oka
  • zawężone pole widzenia
  • rozmyta tęczówka oka
  • widzenie tzw. aureoli
  • wymioty i nudności

UWAGA: jaskra jest najczęstszą przyczyną nieodwracalnej utraty wzroku!

To może Cię zainteresować: Zaćma dotyka nie tylko osoby starsze, ale również małe dzieci!

Jak rozpoznawać i skutecznie leczyć jaskrę?

Diagnostyka jaskry jest dość złożonym procesem. Chcąc ją rozpoznać należy wykonać szereg badań podstawowych oraz badań dodatkowych, jeśli istnieją wskazania do rozszerzonej diagnostyki.

W celu rozpoznania jaskry zwykle wykonuje się: tonometrię (pomiar ciśnienia wewnątrzgałkowego), pachymetrię (ocena grubości rogówki), OCT nerwu wzrokowego (polegające na ocenie wielkości, kształtu, barwy i symetrii zagłębienia oraz pierścienia tarczy nerwu wzrokowego), fotografię tarczy nerwu wzrokowego (w celu monitorowania zmian), perymetrię (badanie pola widzenia), badanie OCT (umożliwiające uzyskanie modelu przekroju tkanek) i gonioskopię (oceniającą, czy kąt przesączania jest otwarty szeroki lub wąski i zamknięty). Ponadto wskazana jest również dwudziestoczterogodzinna kontrola ciśnienia tętniczego.

UWAGA: wykonanie wszystkich badań diagnostycznych niezbędnych do rozpoznania jaskry można wykonać podczas jednej wizyty u lekarza okulisty.

Badania diagnostyczne to podstawa rozpoznania jaskry!

Rozpoznanie jaskry wymaga wykonania szeregu badań oraz konsultacji okulistycznej. Na podstawie wyników przeprowadzonych badań lekarz stawia diagnozę i decyduje o sposobie jej leczenia.

jaskra
Jaskra. Badaj wzrok regularnie!

W zależności od stopnia zaawansowania i nasilenia objawów, jaskrę można leczyć na wiele sposobów. Podstawą jest leczenie farmakologiczne, polegające na podawaniu kropli do oczu, które obniżają ciśnienie wewnątrzgałkowe. Są to tzw. krople przeciwjaskrowe blokujące wydzielanie cieczy wodnistej lub zwiększenie przepływu płynu. Początkowo stosuje się tylko jeden rodzaj kropli, jeśli jednak leczenie nie przynosi poprawy i zmiany, postępują do terapii włącza się także inne krople o innym mechanizmie działania.

Leczenie jaskry opiera się także na zastosowaniu metod laserowych i chirurgicznych – stosuje się zwykle w przypadku zaawansowanej choroby. Terapia laserowa oferuje dwa rozwiązania – irydotomię, przeprowadzaną po ostrym ataku jaskry oraz trabekuloplastykę laserową, wykonywaną w przebiegu jaskry otwartego kąta, mającą na celu poprawę odpływu cieczy wodnistej przez kąt przesączania.

WARTO WIEDZIEĆ: chirurgiczne leczenie jaskry jest ostatecznym rozwiązaniem. Przeprowadza się je tylko wtedy, gdy wszystkie inne metody są nieskuteczne i niewystarczające, aby zahamować postęp choroby.

Leczenie jaskry ma na celu poprawę widzenia i utrzymanie dobrej jakości życia pacjenta.

Jaskra. Badaj wzrok regularnie!

Z okazji Światowego Tygodnia Jaskry obchodzonego w dniach 7-13 marca po raz piąty wystartowała ogólnopolska akcja bezpłatnych badań przesiewowych w kierunku jaskry. Akcja Polscy Okuliści Kontra Jaskra powstała w 2017 roku z inicjatywy Polskiego Towarzystwa Okulistycznego, Polskiego Związku Niewidomych oraz Sekcji Jaskry PTO.

Każdego roku w jej ramach można skorzystać z bezpłatnych badań profilaktycznych, wykonywanych w gabinetach okulistycznych, które przystąpiły do akcji (ich pełną listę można znaleźć na stronie internetowej tydzienjaskry.pl). Akcja ma na celu nie tylko wzrost świadomości społecznej na temat jaskry, ale także zwiększenie wykrywalności choroby we wczesnym stadium. To ogromna szansa na skuteczniejsze leczenie i mniejsze ryzyko utraty wzroku dla tysięcy chorych, którzy nie wiedzą o swojej chorobie!

Szacuje się, że problem jaskry może dotyczyć nawet 800 tysięcy Polaków, z czego nawet połowa nie jest świadoma swojej choroby!

Jaskra to poważny problem zdrowotny, który bagatelizowany zbyt długo może mieć tragiczne konsekwencje! Nieleczona jaskra grozi pogorszeniem wzroku, a nawet jego całkowitą utratą. Dlatego tak ważne jest, aby badać wzrok regularnie i jak najszybciej wykryć rozwijającą się chorobę.

Podstawą skutecznego leczenia jaskry są przede wszystkim profilaktyka i regularne badania wzroku. Powinniśmy wykonywać je co dwa lata, a w przypadku stwierdzonej wady – każdego roku!

Przeczytaj także: Co powinno skłonić Cię do zbadania wzroku u dziecka?

Zapytaj lub skomentuj:

Napisz komentarz
Podaj swoje imię