Soczewki kontaktowe to rozwiązanie popularne i bezpieczne, zdecydowanie poprawiające jakość i komfort widzenia. Soczewki jednodniowe czy miesięczne – które z nich warto wybrać? Miesięczne na pewno są idealnym rozwiązaniem dla osób prowadzących aktywny tryb życia. I czy tanie soczewki są tak samo dobre, jak ich droższe odpowiedniki? Sprawdźmy!

[aktualizacja: 11’2020]

Podstawowe rodzaje soczewek kontaktowych

Współcześnie produkowane szkła kontaktowe (zarówno soczewki kontaktowe miesięczne, jak i jednodniowe) są wykonane z materiałów hydrożelowych.

Mają lekko niebieskie zabarwienie, które ułatwia ich założenie. Soczewki są bardzo elastyczne, gładkie i miękkie. Te nowej generacji mają dobre właściwości oddychające i nawilżające. To zupełnie inna jakość, niż parę lat wcześniej.

Współcześnie ze szkieł kontaktowych mogą korzystać również osoby z astygmatyzmem. 

Przyglądając się opakowaniu soczewek, można na nim znaleźć dwa oznaczenia: jedno dotyczy wielkości soczewki, drugie ich krzywizny. Wielkość określa się pomiędzy 14, a 14,5. Krzywizna mieści się w zakresie od 8,4 do 8,9. Na soczewce kontaktowej jest też data ważności, której trzeba przestrzegać!

Sprawdź także: Miastenia – objawy.

Soczewki kontaktowe czy okulary?

Soczewki kontaktowe umiejscowione są bezpośrednio na rogówce oka, w przeciwieństwie do okularów. Właśnie z tego powodu w wielu przypadkach soczewki kontaktowe zapewniają lepszą jakość widzenia niż okulary. Poza tym soczewki zapewniają szersze pole widzenia i lepsze widzenie obwodowe – w przeciwieństwie do okularów poruszają się wraz z gałką oczną.

W przypadku soczewek kontaktowych nie ma obaw, że zajdą mgłą, zsuną się czy stłuką podczas aktywności fizycznych.

Ważne! Osoby, które przechodzą z okularów na soczewki powinny wybrać się do okulisty lub optometrysty, który dobierze odpowiedni do ich wady wzroku typ szkieł kontaktowych.

W soczewkach kontaktowych widzimy często lepiej niż w okularach, możemy też czuć się w nich dużo swobodniej. Zakładanie i zdejmowanie soczewek wymaga wprawy, dlatego na początku warto poprosić o dokładne instrukcje, aby specjalista mógł rozwiać wszelkie wątpliwości. Ważne jest też odpowiednie obchodzenie się z soczewkami i przestrzeganie zasad prawidłowej pielęgnacji.

To może Cię zainteresować: Dobre okulary przeciwsłoneczne to inwestycja, która procentuje w przyszłości.

soczewki kontaktowe | RadioklinikaPL

Płyn do soczewek – jaki wybrać, czym się kierować, o czym pamiętać?

Praktycznie każdy płyn do miękkich soczewek będzie odpowiedni do ich codziennej pielęgnacji. Płyn nalewa się do obu komór pojemnika do takiego poziomu, aby przykrył szkła kontaktowe. Warto przestrzegać stron pojemnika przy odkładaniu soczewek, aby zachować pełną higienę. Płyn do soczewek powinno się wymieniać codziennie, to gwarantuje bezpieczeństwo ich stosowania.

soczewki kontaktowe | RadioklinikaPL
Należy bezwzględnie stosować się do zaleceń specjalisty i regularnie czyścić swoje soczewki kontaktowe.

Soczewki jednodniowe czy miesięczne – które wybrać?

Z roku na rok soczewki kontaktowe są coraz popularniejsze i coraz tańsze. Na rynku dostępne są dwa podstawowe rodzaje soczewek – jednodniowe i miesięczne.

Soczewki miesięczne wymagają staranniejszej pielęgnacji, gdyż łatwiej mogą ulec zabrudzeniu. Ich czyszczenie nie jest jednak czasochłonne ani trudne i szybko „wchodzi w krew” (podobnie jak zakładanie soczewek). Wybierając soczewki miesięczne należy pamiętać o ich zabieraniu ze sobą w sytuacji, gdy śpimy poza domem. Zdecydowanie należy mieć też wtedy przy sobie płyn do soczewek.

Soczewki kontaktowe jednodniowe są pod tym względem zdecydowanie wygodniejsze – pod koniec dnia wystarczy wyrzucić je do kosza. Nie trzeba martwić się o ich czyszczenie czy przechowywanie, bo następnego dnia ich nie wykorzystamy. Soczewki jednodniowe są idealne dla osób żyjących spontanicznie, często wyjeżdżających, żyjących aktywnie. Są również wskazane dla osób, które korzystają z basenu.

Na co uważać i co warto wiedzieć? 

Tak, jak pisaliśmy już wcześniej, osoby, które przechodzą z okularów na soczewki powinny wybrać się do okulisty lub optometrysty, który dobierze odpowiedni do ich wady wzroku typ szkieł kontaktowych. Soczewki kontaktowe poleca się zwłaszcza osobom o znacznej różnowzroczności, astygmatyzmie i dużej wadzie wzroku, jako alternatywę do noszenia grubych i ciężkich okularów. Są też wskazane dla osób żyjących aktywnie.

Warto też wspomnieć, że istnieją przeciwwskazania do noszenia soczewek kontaktowych, o czym powinien poinformować pacjenta lekarz okulista. Dlatego też wizyta u specjalisty jest zalecana, zanim zdecydujemy się na zakup szkieł kontaktowych.

Zajrzyj również do naszego działu: OKULISTYKA I ORTOPTYKA

Zapytaj lub skomentuj:

Napisz komentarz
Podaj swoje imię