O tym, że magnez jest potrzebny do prawidłowego funkcjonowania organizmu, nie trzeba już chyba nikogo przekonywać. Jest jednym z najbardziej przebadanych makroelementów na świecie. Jednak z doświadczenia wynikającego z pracy z pacjentami, kiedy przychodzi do wyboru dobrego preparatu magnezowego oraz o dobranie odpowiedniej do danej jednostki chorobowej dawki pojawia się problem.

Podstawowe funkcje magnezu

O pozytywnym działaniu magnezu na nasz organizm można by bardzo długo pisać. Oto małe przypomnienie o najważniejszych jego funkcjach:

 • bez magnezu nie będzie energii w komórkach, jest bowiem potrzebny do produkcji ATP;
 • jest potrzebny do prawidłowej mineralizacji kości;
 • mało znany fakt regulacji stężenia glukozy we krwi – niedobór wewnątrzkomórkowy magnezu może powodować zaburzenia w wydzielaniu insuliny;
 • bierze udział w przemianach białek, tłuszczy, węglowodanów;
 • istotny w procesie skurczu mięśnia sercowego, poprzez działanie na wewnątrzkomórkowe stężenie wapnia oraz elektryczną aktywność komórek mięśnia sercowego;
 • odgrywa bardzo ważna rolę w transporcie jonów, szczególnie jonów wapnia i potasu przez błony komórkowe; 
 • potwierdzono, że niedobór magnezu przyczynia się do wzrostu białka CRP oraz E-selektyn, uczestniczących w reakcjach zapalnych;
 • wpływa na metabolizm witamin, np. aktywuje metabolizm witaminy D oraz tiaminy.

Sygnały mogące świadczyć o niedoborze magnezu

Zwróćmy uwagę na występowanie następujących objawów:

 • osłabienie i drżenie mięśni,
 • łatwe męczenie się oraz problemy z koncentracją,
 • brak odporności na stres,
 • niepokój,
 • stany lękowe,
 • rozdrażnienie,
 • nierówne bicie serca (kołatanie serca),
 • kurcze mięśni.

Tego typu doznania mogą być sygnałem poważnego niedoboru magnezu.

Jak wybrać ten dobry magnez?

To były w skrócie najważniejsze informacje o magnezie, teraz meritum naszego tematu. Na polskim rynku farmaceutycznym możemy znaleźć masę preparatów magnezowych w bardzo różnych cenach. Różnią się one między sobą rodzajem soli magnezowej, dawkami wyrażanymi w miligramach lub jonach oraz występowaniem witaminy B6.

Cała sprawa polega na tym, by wybrać taki preparat magnezowy, który będzie dobrze wchłaniany z przewodu pokarmowego i w odpowiedniej dawce.

Pamiętajmy jednak, że głównym źródłem magnezu powinna być dla nas odpowiednio zbilansowana dieta, bowiem magnez najlepiej wchłania się z produktów spożywczych.Radioklinika | Magnez i jego wchłanialność

Głównym źródłem magnezu w diecie są:

 • zielone części warzyw,
 • pestki i orzechy (migdały, pestki dyni, orzechy laskowe),
 • zboża (gryka, owies, otręby),
 • surowe kakao. 

WAŻNE! Wchłanianie magnezu w postaci jonów, w organizmie odbywa się głównie w jelicie czczym i krętym – mamy tam odczyn kwaśny (pH poniżej 7). Dlatego ważne jest by dbać o nasze jelita, ponieważ tam głównie wchłaniają się witaminy i minerały. Można to zrobić np. za pomocą probiotyków na jelita.

Jeśli chodzi o suplementację – magnez jest związkiem trudno wchłanialnym. Z wielu artykułów  naukowych wynika, że sole, które mają najwyższy procent wchłanialności z przewodu pokarmowego, to głównie organiczne sole magnezu: cytrynian, mleczan lub asparginian magnezu. 

W przypadku nieorganicznych soli magnezu takich jak chlorek, węglan, tlenek, siarczan magnezu z przeprowadzonych badań wynikało, że wchłanialność tych soli była zdecydowanie niższa, niż soli organicznych!

Lindberg i współpr. oraz Bohmer i współpr. w swoich badaniach wykazali bardzo dobrą bioprzyswajalność cytrynianu magnezu. Warto również zwrócić uwagę na obecność witaminy B6 (pirydoksyna), gdyż poprawia ona znacznie wchłanialność soli magnezowych, a także ułatwia transport i utrzymuje jego zapas wewnątrzkomórkowy.

Jakie dawki magnezu dla kogo?

Kolejną bardzo ważną kwestią jest to, kto powinien suplementować magnez oraz w jakich dawkach. Oczywiście zapotrzebowanie na dzienną dawkę magnezu jest zależne od wielu czynników takich jak płeć, wiek, występujące choroby, aktywność fizyczna, ciąża i karmienie piersią czy stres.

Przy braku jednostki chorobowej, dla osób pracujących w stresujących warunkach, pijących kawę i nie dbających zbytnio o odpowiednie nawodnienie, osób aktywnie fizycznie, osób nie dbających o prawidłowo zbilansowaną dietę uzupełnienie magnezu w dawkach 200-400 mg czystego magnezu (nie soli) powinno wystarczyć.

Dawek magnezu nie należy przyjmować naraz, lepiej rozdzielić je, np. 100 mg rano, 100 mg w południe oraz 100 mg wieczorem – oczywiście przyjmować w trakcie posiłków! 

W przypadku występowania jednostek chorobowych, dawkowanie zmienia się. Poniżej przykładowe dawkowania przy chorobach, które najczęściej występują w naszym społeczeństwie:

 1. osteoporoza: dawka terapeutyczna to 400-600 mg na dobę doustnie,
 2. nadciśnienie tętnicze: 400-1000 mg/d p.o,
 3. cukrzyca typ I i II:  300-1000 mg/d p.o,
 4. astma przewlekła: 300-900 mg/d p.o,
 5. autyzm: 200-800 mg/d p.o,
 6. bóle głowy, migreny: 400-800 mg/d p.o,
 7. zaburzenia snu: 400-800 mg/d p.o,
 8. skurcze mięśni i łydek: 300-600 mg/d p.o.

UWAGA! Pierwszym sygnałem przedawkowania soli magnezowych jest najczęściej biegunka osmotyczna, mogą także pojawić się inne symptomy, jak: nudności, osłabienie, niewyraźna mowa, podwójne widzenie, paraliż. Trzeba zaznaczyć, że hipermagnezemia (kation magnezu w surowicy powyżej 1,2mmol/l) występuje dosyć rzadko. 

Magnez – podsumowanie tematu

Aby uzupełnić magnez, potrzebujemy diety urozmaiconej, z dobrymi jakościowo produktami spożywczymi, a to niestety w dzisiejszych czasach jest sprawą bardzo trudną.

Nasz obecny tryb życia, który jest zazwyczaj dość intensywny, nadmierne spożywanie używek, brak odpowiednio zbilansowanej diety, odwodnienie, choroby, stosowanie różnych leków sprawia, iż możemy mieć niedobory magnezu w organizmie. Dlatego sięgając po preparat magnezowy pamiętajmy o solach dobrze wchłanialnych oraz odpowiednich dla nas dawkach, by suplementacja magnezem była jak najbardziej efektywna. 

Piśmiennictwo:

 • Iskra M, Krasińska B, Tykarski A, Magnez – rola fizjologiczna, znaczenie kliniczne niedoboru w nadcisnieniu tętniczym i jego powikłaniach oraz możliwości uzupełniania w organizmie. Arterial Hypertension 2013; 17. No 6: 447-459;
 • Karmańska A, Stańczak A, Karwowski B, Magnez aktualny stan wiedzy, Bromat. Chem.Toksykol. XLVIII, 2015; 4 : 677-689;
 • Jabłecka A, Korzeniowska K, Skołuda A, Cieślewicz A, Preparaty magnezowe, Farmacja współczesna, 2011; 4 : 29-32;
 • Szymczyk H, Magnez-pierwiastek niezbędny do prawidłowego funkcjonowania organizmu, Farmacja Współczesna; 2016; 9 : 217-223
 • Grober U, Mikroskładniki odżywcze, MedPharm Polska, Wydanie Polskie, Wrocław 2010;

ZapiszZapisz

ZapiszZapisz

ZapiszZapisz

ZapiszZapisz

Zapytaj lub skomentuj:

Napisz komentarz
Podaj swoje imię