Kultura zachodnioeuropejska i amerykańska stworzyła mit redukujący zapotrzebowanie na sen. Człowiek, który jest „fit” może ćwiczyć i pracować, a snu potrzebuje niewiele. A to nieprawda! Niedawni laureaci Nagrody Nobla zwiększyli “świadomość znaczenia właściwej higieny snu” – powiedziała, cytowana przez Reutersa Juleen Zierath z akademii noblowskiej. A my o zaburzeniach snu rozmawiamy z dr Pawłem Bridkiewiczem – specjalistą psychiatrą, psychoterapeutą, którego zainteresowania kliniczne obejmują m.in.: medycynę snu tj. bezsenność i inne zaburzenia snu.

TU » Możecie także wysłuchać pierwszej części audycji.

Czy melatonina jest skuteczna przy zaburzeniach snu?

Melatonina jest bezpiecznym lekiem, ale działa albo bardzo słabo albo u niektórych nie działa wcale, przy czym lepsze wyniki ma melatonina o przedłużonym działaniu (nazwa handlowa: Circadin), ta nie jest jednak już dostępna w Polsce. Rynek zalały natomiast słabiej działające melatoniny OTC, czyli te bez recepty – mówi nasz Gość.

Melatonina bywa pomocna w niektórych przypadkach, takich jak na przykład zmiana stref czasowych, może być też stosowana jako uzupełnienie innej farmakoterapii.

Czy warto sięgać po zioła?

Preparaty ziołowe są bezpieczne, ale należy wiedzieć, że nie zawsze można je łączyć z lekami, bo mogą one wchodzić w niekorzystne interakcje.

UWAGA na energetyki!

WAŻNE! Napoje energetyczne dają często bardzo złe skutki uboczne w postaci nerwowości i bezsenności! Pamiętajmy, że nie są to preparaty przebadane, nie wiadomo do końca jak one działają! Więcej mówiliśmy o nich ⇒ TUTAJ.

Dr Brudkiewicz wskazuje w rozmowie przykład kierowców, którym w długiej podróży bardziej od kawy, czy “energetyków” poleca drzemkę. Jak dodaje, kultura zachodnioeuropejska i amerykańska stworzyła mit redukujący zapotrzebowanie na sen. Człowiek, który jest „fit” może ćwiczyć i pracować, a snu potrzebuje niewiele. A to nieprawda!

Sen jest niezwykle ważny i nie wolno traktować go po macoszemu. Usuwa wolne rodniki z naszego mózgu, niejako “sprząta umysł”, regeneruje nasze siły. Gdy śpimy, odpoczywa cały organizm i wtedy tylko nasz mózg może się w pełni i prawdziwie zregenerować. Nic innego tego nie zastąpi!

Zaburzenia snu a lęki senne i koszmary

Lęki senne oraz koszmary są to dwie odrębne sprawy. Pierwsza może być objawem depresji lękowej, z kolei uciążliwe koszmary mogą wskazywać na zespół stresu pourazowego. Warto wiedzieć, że nie dotyczy on tylko weteranów wojennych, ale też ofiar wypadków, świadków tragedii, osób molestowanych itp. Są to objawy, z którymi z pewnością powinniśmy udać się do specjalisty.

Koszmary nocne u dzieci!

U znakomitej większości dzieci koszmary nocne są naturalną reakcją wkraczającego w świat małego człowieka. Powinniśmy wtedy jako rodzice dać dziecku po przebudzeniu dużą porcję naszego uczucia, dążyć do zapewnienia mu poczucia bezpieczeństwa i odciągnąć jego myśli od przykrych wspomnień sennych.

UWAGA! W niektórych przypadkach, gdy problem u naszej pociechy jest nasilony i częsty, dziecko nie dochodzi do siebie długo po takim epizodzie, to warto wtedy udać się do specjalisty!

Zaburzenia snu | Zegar biologiczny

Czy budzenie się w nocy to też zaburzenia snu?

Sen nie jest zjawiskiem jednorodnym. Różnego rodzaju ruchy, mimika, czy odgłosy podczas snu nie muszą być wcale objawem jakiegoś poważnego problemu. Różnimy się bowiem charakterologicznie i to też objawia się w nocy. A dobry sen wcale nie oznacza leżenia w bezruchu! Powszechnym i fizjologicznym zjawiskiem są też wybudzenia w nocy i nie powinny one być powodem do niepokoju.

Podast do wysłuchania

Naszym gościem jest dr Paweł Brudkiewicz

Specjalista psychiatra, psychoterapeuta, lekarz z kilkunastoletnim doświadczeniem zawodowym. Doświadczenie zawodowe zdobywał m.in. w Katedrze i Klinice Psychiatrii UJ CM i w Specjalistycznym Szpitalu im. dr. J. Babińskiego w Krakowie. Założyciel i Redaktor Naczelny czasopisma specjalistycznego „Medycyna Praktyczna – Psychiatria”. Jego zainteresowania kliniczne obejmują: medycynę snu (bezsenność i inne zaburzenia snu), zaburzenia afektywne (depresja, choroba afektywna dwubiegunowa), lękowe (nerwice), zaburzenia osobowości, ADHD u dorosłych, psychofarmakologię, psychoedukację, motywację osób uzależnionych do podjęcia terapii odwykowej oraz pomoc w problemach, które legły u podłoża uzależnienia. Ceni zaangażowanie rodziny w leczenie pacjenta. Przyjmuje w Centrum Dobrej Terapii w Krakowie.

2 KOMENTARZE

Zapytaj lub skomentuj:

Napisz komentarz
Podaj swoje imię