Uciążliwe i głośne chrapanie nie jest przyjemne dla otoczenia osoby chrapiącej, ale to nie jest główny problem! Chrapanie to nieprawidłowość, która nieleczona może powodować szereg zaburzeń. Jak radzić sobie z problemem, dlaczego warto zgłosić się z nim do lekarza i jak skutecznie leczyć chrapanie wyjaśnia nasz gość – dr Andrzej Stokłosa, laryngolog pracujący w poradni laryngologicznej Szpitala im. L. Rydygiera w Krakowie.

[aktualizacja 01’2024]

Czym jest chrapanie?

Chrapanie jest nieprawidłowością, która powstaje w trakcie wibracji tkanek miękkich gardła podczas przepływu powietrza. Statystyki CBOS alarmują, że problem dotyka 13 milionów Polaków i boryka się z nim aż 80% mężczyzn po 40. roku życia.

Chrapanie jest zjawiskiem akustycznym, które nie jest przyjemne dla otoczenia. Utrudnia także funkcjonowanie osobie nim dotkniętej i może pojawić się w każdym wieku – nawet u małych dzieci!

Zjawisko to jest związane z wiotkością struktur gardła środkowego, gdzie nie ma szkieletu kostnego obecnego w innych odcinkach układu oddechowego. Chrapanie może wiązać się także z wiotkim podniebieniem miękkim, które drga podczas przepływu powietrza. Na jego występowanie wpływa również skrzywienie przegrody nosowej, które skutkuje wzrostem ciśnienia utrudniającego przepływ powietrza w drogach oddechowych.

Uciążliwe i głośne chrapanie może prowadzić nawet do uszkodzeń słuchu!

Ponadto nieleczone chrapanie może powodować nie tylko zaburzenia snu, zmęczenie, zaburzenia koncentracji, a także rozwój nadciśnienia tętniczego i zaburzenia rytmu serca.

Dlaczego tak dużo Polaków ma problem z chrapaniem?

Chrapanie wiąże się niestety z rozwojem cywilizacyjnym, ponieważ najczęściej pojawia się u osób otyłych. Problem częściej dotyczy mężczyzn niż kobiet, ponieważ zwykle to panowie nie dbają o utrzymanie prawidłowej wagi.

Ludzie co raz więcej jedzą, mniej się ruszają a także palą papierosy i nadużywają alkoholu. Te czynniki wywołują zwiększoną częstotliwość chrapania wśród populacji. Chcąc uniknąć uciążliwego problemu, należy wystrzegać się używek i dbać o utrzymanie prawidłowej masy ciała.

Chrapanie jest podmiotowym objawem prowadzącym do bezdechu sennego, podczas którego tkanki miękkie gardła zapadają się i zmniejszają powierzchnię przepływu powietrza do płuc, a przerwa w oddychaniu trwa ponad 10 sekund. Takie epizody pojawiają się zwykle do pięciu razy na dobę, w trakcie snu trwającego powyżej 6 godzin.

Bezdech senny i chrapanie – czy konsultacja laryngologiczna jest niezbędna?

Osoby borykające się z problemem chrapania lub bezdechu sennego powinny udać się do lekarza pierwszego kontaktu, gdzie otrzymają skierowanie na konsultację w poradni laryngologicznej. Na podstawie wywiadu i ankiet można przeprowadzić odpowiednie badania, które polegają na obejrzeniu: nosa, gardła, krtani i strun głosowych.

Sprawdź również: Zapalenie krtani u dziecka – objawy, leczenie, zapobieganie.

W razie potrzeby wykonuje się także: endoskopię, fiberoskopię, tomografię komputerową lub rezonans magnetyczny. Dzięki nim istnieje możliwość określenia nieprawidłowości, które wpływają na występowanie chrapania i bezdechów sennych.

W przypadku tych ostatnich można wykonać również polisomnografię, która oceni aspekty snu i jego głębokość, ruch gałek ocznych i klatki piersiowej, wdechy oraz wydechy, a także pomiar EKG.

Na podstawie wyników badań można określić, czy pacjent cierpi na bezdech senny i jaki stopień osiąga problem. Istnieją dwie możliwości jego rozwiązania: leczenie zachowawcze lub chirurgiczne.

Jeśli istnieją przeszkody takie jak:

  • skrzywienie przegrody nosowej,
  • nieprawidłowości kości szczęki,
  • polipy,
  • zbyt duże migdałki podniebienne,

leczenie najczęściej rozpoczyna się od operacji. Jeśli pacjent nie wyrazi na nią zgody, stosuje się leczenie zachowawcze. Polega ono na podawaniu powietrza do dróg oddechowych za pomocą urządzenia CPAP.

Operacje skrzywionej przegrody nosowej są zabiegami inwazyjnymi, ale nie wiążą się z długim okresem rekonwalescencji. Pacjent bardzo szybko może spodziewać się zamierzonych efektów, a problem chrapania zmniejsza się lub całkowicie zanika. Z kolei w przypadku zabiegu usunięcia migdałków po operacji zwykle pojawiają się dolegliwości bólowe, a rekonwalescencja trwa dość długo (około 3 tygodni). Niestety, na planowany zabieg chirurgiczny trzeba czekać od kilku miesięcy do nawet kilku lat!

Chrapanie to problem, z którym zmaga się nie tylko pacjent, ale także jego rodzina. Bliscy powinni otaczać wsparciem i kontrolować osobę borykającą się z problemem chrapania.

W aptekach dostępne są produkty mające skutecznie rozwiązać problem chrapania. Można zakupić je bez recepty, jednak nie zawsze przynoszą pożądane efekty, a konsultacja u specjalisty okazuje się niezbędna!

Czy chrapanie u dzieci jest niepokojące?

Chrapanie u dzieci najczęściej wiąże się z przyrostem trzeciego migdałka lub z występowaniem bardzo dużych migdałków podniebiennych, które ograniczają drożność górnych dróg oddechowych.

Zjawisko chrapania u dzieci może wynikać także nieprawidłowej z budowy gardła. Nie wolno bagatelizować tego problemu!

Małe dzieci operuje się tylko w sytuacji, gdy konieczne jest: usunięcie trzeciego migdałka, podcinanie migdałków podniebiennych lub drenaże wentylacyjne jam bębenkowych. Lekarze wolą operować przegrody nosowe dopiero u nastolatków ze względu na wzrost twarzoczaszki i uniknięcie uszkodzeń miejsc wzrostu w chrząstkach.

Jeśli przegroda nosowa ułożona jest w poprzek i zaburza oddychanie dziecka, a lekarz zaleci pilną operację, wykonuje się zabieg chirurgiczny bez względu na wiek pacjenta. Są to jednak pojedyncze przypadki.

Warto wiedzieć: w niektórych przypadkach nie da się całkowicie zwalczyć uciążliwego problemu chrapania. Najczęściej skuteczne wyleczenie jest możliwe, jednak zdarza się, że nie da się wyeliminować problemu w 100%. Warto jednak próbować go zminimalizować.

Masz problem z chrapaniem? Posłuchaj podcastu:

Nasz gość – lek. med. Andrzej J. Stokłosa, specjalista otolaryngologii. Pracuje w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. Ludwika Rydygiera w Krakowie.

lek. Andrzej Stokłosa otolaryngolog;
lek. med. Andrzej Stokłosa, otolaryngolog

1 KOMENTARZ

  1. Mojej rodzinie pomogła firma STANMED24. Mąż u nich zakupił protezę do leczenia bezdechu sennego i chrapania. Obsługa bardzo miła i fachowo potrafi doradzić jaki sprzęt dobrać. Na prawdę mogę z czystym sumieniem polecić STANMED24 jeśli ktoś szuka aparatu CPAP

Zapytaj lub skomentuj:

Napisz komentarz
Podaj swoje imię