Uciążliwe i głośne chrapanie nie jest przyjemne dla otoczenia osoby chrapiącej, ale to nie jest główny problem! Chrapanie to nieprawidłowość, która nieleczona może powodować szereg zaburzeń. Nasz Ekspert wyjaśnia jakiego typu są to zaburzenia i dlaczego warto zgłosić się z nimi do lekarza.

Czy jest chrapanie?

Chrapanie jest nieprawidłowością, która powstaje w trakcie wibracji tkanek miękkich gardła podczas przepływu powietrza. Statystyki CBOS alarmują, że problem dotyczy 13 milionów Polaków i boryka się z nim aż 80% mężczyzn po 40. roku życia.

Zjawisko chrapania wyjaśnia nasz gość – dr Andrzej Stokłosa, laryngolog pracujący na co dzień w poradni laryngologicznej Szpitala im. L. Rydygiera w Krakowie.

Chrapanie jest zjawiskiem akustycznym, które nie jest przyjemne dla otoczenia, ale także utrudnia funkcjonowanie osobie nim dotkniętej, może pojawić się w każdym wieku i występuje nawet u małych dzieci. Zjawisko to jest związane z wiotkością struktur gardła środkowego, gdzie nie ma szkieletu kostnego obecnego w innych odcinkach układu oddechowego.

Chrapanie może wiązać się także z wiotkim podniebieniem miękkim, które drga podczas przepływu powietrza. Na jego występowanie wpływa również skrzywienie przegrody nosowej, które skutkuje wzrostem ciśnienia utrudniającego przepływ powietrza w drogach oddechowych.

Nieleczone chrapanie może powodować nie tylko zaburzenia snu, zmęczenie, zaburzenia koncentracji, a także rozwój nadciśnienia tętniczego i zaburzenia rytmu serca. Uciążliwe i głośne chrapanie może prowadzić nawet do uszkodzeń słuchu!

Dlaczego tak dużo Polaków boryka się z problemem chrapania?

Chrapanie wiąże się niestety z rozwojem cywilizacyjnym, ponieważ najczęściej pojawia się u osób otyłych. Problem częściej dotyczy mężczyzn niż kobiet, ponieważ zwykle to panowie nie dbają o utrzymanie prawidłowej wagi.

Ludzie co raz więcej jedzą, mniej się ruszają a także palą papierosy i nadużywają alkoholu. Te czynniki wywołują zwiększoną częstotliwość chrapania wśród populacji. Chcąc uniknąć uciążliwego problemu, należy wystrzegać się używek i dbać o utrzymanie prawidłowej masy ciała.

Chrapanie jest podmiotowym objawem prowadzącym do bezdechu sennego, podczas którego tkanki miękkie gardła zapadają się i zmniejszają powierzchnię przepływu powietrza do płuc, a przerwa w oddychaniu trwa ponad 10 sekund. Takie epizody pojawiają się zwykle do pięciu razy na dobę, w trakcie snu trwającego powyżej 6 godzin.

Czy konsultacja laryngologiczna jest niezbędna?

Osoba borykająca się z problemem chrapania lub bezdechu sennego powinna udać się do lekarza pierwszego kontaktu, aby otrzymać konieczne skierowanie na konsultację w poradni laryngologicznej. Na podstawie wywiadu i ankiet można przeprowadzić odpowiednie badania, które polegają na obejrzeniu nosa, gardła, krtani i strun głosowych.

Sprawdź również:
Zapalenie krtani u dziecka – objawy, leczenie, zapobieganie

W razie potrzeby stosuje się także endoskopię, fiberoskopie lub tomografię komputerową i rezonans magnetyczny. Dzięki nim istnieje możliwość określenia nieprawidłowości, które wpływają na występowanie chrapania i bezdechów sennych.

W przypadku tych ostatnich można wykonać również polisomnografię, która oceni aspekty snu i jego głębokość, ruch gałek ocznych i klatki piersiowej, wdechy oraz wydechy, a także pomiar EKG.

Na podstawie wyników badań można określić, czy pacjent cierpi na bezdech senny i jaki stopień osiąga. Istnieją dwie możliwości rozwiązania problemu, leczenie zachowawcze lub chirurgiczne.

Jeśli istnieją przeszkody takie jak:

  • skrzywienie przegrody nosowej,
  • nieprawidłowości kości szczęki,
  • polipy,
  • zbyt duże migdałki podniebienne,

najczęściej leczenie rozpoczyna się od operacji. Gdy pacjent nie wyrazi na nią zgody, stosuje się leczenie zachowawcze polegające na podawaniu powietrza do dróg oddechowych za pomocą urządzenia CPAP.

Operacje skrzywionej przegrody nosowej są zabiegami inwazyjnymi, ale nie wiążą się z długim okresem rekonwalescencji. Pacjent bardzo szybko może spodziewać się zamierzonych efektów, a problem chrapania może się zmniejszyć lub całkowicie zniknąć.

Natomiast w przypadku usunięcia migdałków, po operacji zwykle pojawiają się dolegliwości bólowe, a rekonwalescencja trwa dość długo, bo około 3 tygodni. Niestety, na interwencję chirurgiczną trzeba czekać od kilku miesięcy do nawet kilku lat!

Chrapanie jest problemem, z którym zmaga się nie tylko pacjent, a także jego rodzina. Bliscy powinni otaczać wsparciem i kontrolować osobę borykającą się z problemem chrapania.

W aptekach dostępne są produkty mające skutecznie rozwiązać problem chrapania. Można zakupić je bez recepty, jednak nie zawsze przynoszą pożądane efekty, a konsultacja u specjalisty okazuje się niezbędna.

Czy chrapanie u dzieci może być niepokojące?

Chrapanie u dzieci najczęściej wiąże się z przyrostem trzeciego migdałka lub z występowaniem bardzo dużych migdałków podniebiennych, które ograniczają drożność górnych dróg oddechowych. Zjawisko chrapania u dzieci może wynikać także nieprawidłowej z budowy gardła. Nie należy bagatelizować tego problemu!

Małe dzieci operujemy tylko w sytuacji, gdy konieczne jest usunięcie trzeciego migdałka, podcinanie migdałków podniebiennych, drenaże wentylacyjne jam bębenkowych, ale przegrody nosowe wolimy operować dopiero u nastolatków ze względu na wzrost twarzoczaszki, żeby nie uszkodzić miejsc wzrostu w chrząstkach.

Jednak w sytuacji, gdy przegroda ułożona jest w poprzek, zaburza oddychanie dziecka i lekarz stwierdzi, że zalecana jest pilna operacja to w takich sytuacjach jak najbardziej operujemy. Są to jednak pojedyncze przypadki – tłumaczy dr Stokłosa.

Istnieją ludzie, którym nie można pomóc i nie sposób całkowicie zwalczyć uciążliwego problemu chrapania. Najczęściej skuteczne wyleczenie jest możliwe, choć czasem nie da się wyeliminować problemu w 100%, jednak warto próbować je zminimalizować.

Posłuchaj (naciśnij zielone kółeczko):

Nasz gość – lek. Andrzej J. Stokłosa, specjalista otolaryngologii. Pracuje w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. Ludwika Rydygiera w Krakowie.

lek. Andrzej Stokłosa otolaryngolog;
lek. Andrzej Stokłosa, otolaryngolog

1 KOMENTARZ

  1. Mojej rodzinie pomogła firma STANMED24. Mąż u nich zakupił protezę do leczenia bezdechu sennego i chrapania. Obsługa bardzo miła i fachowo potrafi doradzić jaki sprzęt dobrać. Na prawdę mogę z czystym sumieniem polecić STANMED24 jeśli ktoś szuka aparatu CPAP

Zapytaj lub skomentuj:

Napisz komentarz
Podaj swoje imię