Kardiochirurgia i kardiologia interwencyjna to te dziedziny medycyny, którymi możemy się śmiało szczycić na świecie. Jesteśmy właśnie świadkami kolejnego osiągnięcia polskich specjalistów. Gratulujemy!

Uszczelnienie perforacji wolnej ściany lewej komory serca i przezskórne leczenie ciężkiej niewydolności zastawki mitralnej to unikatowy w skali światowej zabieg, który wykonali kardiolodzy z II i III Oddziału Kardiologii Górnośląskiego Centrum Medycznego.

Pacjent to 61-letni mężczyzna, który trafił do ośrodka ze świeżym zawałem serca. Po przeprowadzonej diagnostyce okazało się, że ma pęknięte serce, wokół którego wytworzył się worek z krwią, tzw. tętniak rzekomy.

W wyniku zawału doszło również do ciężkiej niedomykalności zastawki mitralnej, dlatego też pacjent wymagał natychmiastowej interwencji. Liczne obciążenia, w tym wszczepione przed kilku laty by-passy, uniemożliwiły wykonanie zabiegu kardiochirurgicznego w sposób tradycyjny.

Pierwszy etap leczenia

W tych okolicznościach lekarze zdecydowali się na przeprowadzenie przezskórnego zabiegu umożliwiającego zamknięcie perforacji wolnej ściany serca (okluder). Wykonany zabieg był jednak tylko pierwszym etapem leczenia, gdyż ciężka niewydolność zastawki mitralnej powodowała ciężki obrzęk płuc i stanowiła bezpośrednie zagrożenia życia pacjenta.

Drugi etap leczenia

Specjaliści wykonali zabieg MitraClip polegający na leczeniu wady zastawki mitralnej za pomocą specjalnego klipsa (rodzaju zapinki). Wprowadzili go do ujścia zastawki mitralnej poprzez układ żylny (żyłą udową, żyłą główną dolną a następnie po nakłuciu przegrody międzyprzedsionkowej do lewego przedsionka) bez konieczności otwarcia klatki piersiowej. Zapinką połączyli centralnie płatki zastawki, zmniejszając stopień jej niedomykalności.

źródło: materiał prasowy GCM.PL

Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny Nr 7
Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach
Górnośląskie Centrum Medyczne im. prof. Leszka Gieca
ul. Ziołowa 45/47
40-635 Katowice
www.gcm.pl

 

Zapytaj lub skomentuj:

Napisz komentarz
Podaj swoje imię