Rodzice dzieci z wrodzonymi wadami serca nie szczędzą im słów uznania – to wybitni specjaliści, a przy tym cudowni ludzie i profesjonaliści w każdym calu. Pełni empatii potrafią pocieszyć nawet wtedy, gdy tli się tylko nikły promyk nadziei. Mowa o zespole z Kliniki Kardiochirurgii Dziecięcej Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie – Prokocimiu. To nie tylko wybitni kardiochirurdzy, ale również zespół kardiologów, anestezjologów i pielęgniarek. Wszyscy oni tworzą tzw. Heart Team, ratujący życie dzieci z najbardziej złożonymi wadami serca. I dzięki nim kardiochirurgia dziecięca w Polsce znajduje się w światowej czołówce!
[aktualizacja: 04’2021]
O postępach w leczeniu wrodzonych wad serca oraz o wyzwaniach współczesnej kardiochirurgii dziecięcej, Izabela Szumielewicz w rozmowie z dr hab. n. med. prof. UJ Tomaszem Mroczkiem – kardiochirurgiem. Zapraszamy do obejrzenia filmu!
Kardiochirurgia dziecięca – zgrany zespół i olbrzymie doświadczenie napędzają dobrą passę!
Klinika Kardiochirurgii Dziecięcej w Krakowie – Prokocimiu pod kierownictwem prof. Janusza Skalskiego – to tu w roku 2016 specjaliści wykonali rekordową liczbę operacji (około 500!). I nie chodzi tu tylko o ich ilość, ale i o jakość! W zdecydowanej większości leczone były dzieci ze złożonymi wadami serca -prostych wad było niewiele.
„W tym roku będziemy kontynuować program leczenia serc jednokomorowych, który jest jednym z największych na świecie. Mamy nadzieję na nawiązanie ścisłej współpracy z profesorem Michaelem Hueblerem z ośrodka w Zurichu. Chcemy rozpocząć wspólny program badań nad przyszłością dzieci z sercem jednokomorowym” – informuje prof. Tomasz Mroczek.
Odsetek dzieci, które rodzą się z wadami serca jest stały – wynosi ok. 1% wszystkich urodzonych dzieci. Zespół Niedorozwoju Lewego Serca (HLHS, serce jednokomorowe) to około 80-100 przypadków rocznie w Polsce, z tego 30-40 operowanych jest w Krakowie! W krakowskim ośrodku dzieci operowane się w odpowiednim czasie, co oznacza, że nie ma kolejek!
„Nie zdarzyło się nam, żebyśmy odmówili przyjęcia pacjenta. Operujemy dzieci z całej Polski, ale także z zagranicy: Rosji, Ukrainy i Białorusi. Operujemy też dzieci Polaków, którzy wyemigrowali do Wielkiej Brytanii, ale chcą u nas leczyć swoje dzieci” – tłumaczy prof. Tomasz Mroczek.
Do Krakowa zjadą najwybitniejsi specjaliści z całego świata!
W dniach 2-3 czerwca 2017 roku w Krakowie, w Pałacu pod Krzysztofory przy Rynku Głównym 35, odbędą się międzynarodowe warsztaty „5th Krakow Educational Workshop on Congenital Heart Disease”, skupiające szerokie grono kardiochirurgów i kardiologów dziecięcych. Organizatorom udało się zaprosić i zgromadzić w jednym miejscu najlepszych specjalistów z całego świata.
Do Krakowa zjedzie plejada niekwestionowanych światowych autorytetów, mających na swoim koncie pionierskie zabiegi wykonywane u dzieci z wrodzonymi wadami serca.
„Zestaw mówców jest doborowy i absolutnie jest to okazja, żeby w jednym miejscu zobaczyć tylu wybitnych wykładowców. Tego typu warsztaty są absolutnie unikalne na skalę europejską. Bardzo trudno skupić ludzi takiego formatu w jednym czasie i miejscu, a nam się to udało. Myślę, że nie jest to przypadkowe, bowiem krakowska Klinika jest rozpoznawana i doceniana na całym świecie” – mówi z dumą prof. Tomasz Mroczek.
Kardiochirurgia dziecięca – nowe technologie i nowe wyzwania
Krakowscy specjaliści śledzą na bieżąco nowe pomysły i technologie, które pojawiają się na świecie. Mowa tu m.in. o badaniu układu limfatycznego u dzieci z sercem jednokomorowym, o nowych technologiach wspomagania układu krążenia, a także o nowych pompach. Trwają też zaawansowane prace nad tzw. sztucznym łożyskiem, które mogłoby sprawić, że wcześniaki podłączone do takiego łożyska osiągałyby docelową masę ciała. Pojawiają się też nowe materiały i nowe możliwości diagnostyczne.
„Zaczynamy wykonywać coraz więcej tak zwanych „operacji unifokalizacji” u dzieci, które nie mają prawidłowo rozwiniętych tętnic płucnych. Zaczynamy stosować różne nowatorskie techniki, w tym także autorskie, plastyki zastawki aortalnej, mitralnej czy trójdzielnej. To są nowości!” – tłumaczy prof. Tomasz Mroczek.
W kardiochirurgii dziecięcej należy brać pod uwagę fakt, że serce dziecka musi rosnąć. Lekarze pracują więc cały czas nad tym, żeby wprowadzać nowe techniki rekonstrukcyjne, a nie tylko wymianę zastawki.
„W zeszłym roku rozpoczęliśmy duży projekt wszczepienia biodegradowalnych graftów zastawki tętnicy płucnej. Ukończyliśmy już pierwszy etap. Było to pierwsze wszczepienie w pozycję płucną biodegradowalnych graftów na świecie” – tłumaczy dr Moczek. „Mamy też nadzieję, że uda się nam rozpocząć duży program mechanicznego wspomagania układu krążenia u dzieci z sercem jednokomorowym” – dodaje specjalista.
Przeczytaj także: Nowa zastawka mitralna. Przełom w kardiochirurgii made in Poland!
Potrzeby transplantologii a realia kardiochirurgii dziecięcej
Liczba dawców w kardiochirurgii dziecięcej wciąż jest niewystarczającą – Polska nie jest tutaj żadnym wyjątkiem, to problem ogólnoświatowy. W nieodległej przyszłości lekarze i rodzice staną przed wyzwaniem narastającej ilości dzieci z sercem jednokomorowym oczekujących na przeszczep serca. Wobec ograniczonej ilości dawców, alternatywą pozostaje wszczepienie mechanicznych układów wspomagania pracy serca. Krakowscy kardiochirurdzy wiedzą o tym i wciąż myślą, jak skutecznie pomóc swoim małym pacjentom w przyszłości.
Rodzice małych pacjentów leczonych na oddziałach kardiologii i kardiochirurgii dziecięcej w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Krakowie – Prokocimiu czują potrzebę bycia razem, pomagania oraz wspierania innych rodziców i specjalistów w ich pracy.
To o czymś świadczy! To pokłosie profesjonalizmu lekarzy oraz ich podejścia do drugiego człowieka – do rodzica pełnego trwogi o życie własnego dziecka.
„Wybitni specjaliści, profesjonaliści w każdym calu, cudowni ludzie, którzy ratują dziecięce serca i dają nadzieję rodzicom”, „Dawcy życia!”, „Nasi bohaterowie o wielkich sercach! „- to tylko niektóre ze słów, które wdzięczni rodzice kierują w kierunku krakowskich kardiochirurgów!
Rodzice nie poprzestają tylko na słowach uznania. Założyli Stowarzyszenie Rodziców Dzieci z Wrodzonymi Wadami Serca przy USD w Krakowie – Prokocimiu „Serduszka z Prokocimia” pod honorowym patronatem dr hab. n. med. prof. UJ Tomasza Mroczka. „Pomysł zrodził się z potrzeby serca, z wdzięczności i poczucia, że zwykłe słowo „dziękuję” tu nie wystarczy” – mówią założyciele.
Zapraszamy: