Rodzice dzieci z wrodzonymi wadami serca nie szczędzą im słów uznania. To wybitni specjaliści a przy tym cudowni ludzie, profesjonaliści w każdym calu. Pełni empatii, potrafią pocieszyć nawet wtedy, gdy tli się nikły promyk nadziei.

Mowa o zespole z Kliniki Kardiochirurgii Dziecięcej Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie – Prokocimiu. To nie tylko zespół kardiochirurgów, ale również kardiolodzy, anestezjolodzy, pielęgniarki. Wszyscy oni tworzą tzw. Heart Team, ratujący życie dzieci z najbardziej złożonymi wadami serca.

O postępach w leczeniu wrodzonych wad serca oraz o wyzwaniach współczesnej kardiochirurgii dziecięcej, Izabela Szumielewicz w rozmowie z dr hab. n. med. prof. UJ Tomaszem Mroczkiem – kardiochirurgiem. Zapraszamy do obejrzenia filmu.

Zgrany zespół i olbrzymie doświadczenie napędzają dobrą passę!

Klinika Kardiochirurgii Dziecięcej w Krakowie – Prokocimiu pod kierownictwem prof. Janusza Skalskiego. To tu w roku 2016 specjaliści wykonali rekordowo wiele operacji (około 500!), i nie chodzi tu tylko o ich ilość, ale i o jakość. W zdecydowanej większości leczone były dzieci ze złożonymi wadami serca. Prostych wad nie było wiele.

W tym roku będziemy kontynuować program leczenia serc jednokomorowych, który jest jednym z największych na świecie. Mamy nadzieję na nawiązanie ścisłej współpracy z profesorem Michaelem Hueblerem z ośrodka w Zurichu. Chcemy rozpocząć wspólny program badań nad przyszłością dzieci z sercem jednokomorowym – informuje prof. T. Mroczek.

Odsetek dzieci, które rodzą się z wadami serca jest stały, wynosi ok. 1% urodzonych dzieci. Zespół Niedorozwoju Lewego Serca (HLHS, serce jednokomorowe) to około 80 – 100 przypadków rocznie w Polsce, z tego 30 – 40 operowanych jest w Krakowie!

W krakowskim ośrodku dzieci operowane są wtedy, kiedy powinny być, co oznacza, że nie ma kolejek!

Nie zdarzyło się nam, żebyśmy odmówili przyjęcia pacjenta. Operujemy dzieci z całej Polski, ale też z zagranicy: Rosji, Ukrainy, Białorusi. Operujemy też dzieci Polaków, którzy wyemigrowali do Wielkiej Brytanii, ale to u nas chcą leczyć swoje dzieci – tłumaczy prof. Tomasz Mroczek.

Do Krakowa zjadą najwybitniejsi specjaliści z całego świata!

W dniach 2 – 3 czerwca w Krakowie, w Pałacu pod Krzysztofory, przy Rynku Głównym 35 odbędą się międzynarodowe warsztaty „5th Krakow Educational Workshop on Congenital Heart Disease, skupiające szerokie grono kardiochirurgów i kardiologów dziecięcych. Organizatorom udało się zaprosić i zgromadzić w jednym miejscu najlepszych specjalistów z całego świata.

Do Krakowa zjedzie plejada niekwestionowanych, światowych autorytetów, mających na swoim koncie pionierskie zabiegi wykonywane u dzieci z wrodzonymi wadami serca.

Zestaw mówców jest doborowy i absolutnie jest to okazja, żeby w jednym miejscu zobaczyć tylu wybitnych wykładowców. Tego typu warsztaty są absolutnie unikalne na skalę europejską. Bardzo trudno skupić ludzi takiego formatu w jednym czasie i miejscu, a nam się to udało. Myślę, że nie jest to przypadkowe, bowiem krakowska Klinika jest rozpoznawana i doceniana na świecie. – mówi z dumą prof. Tomasz Mroczek.

Kardiochirurgia dziecięca | Nowe technologie i wyzwania na rok 2017

Krakowscy specjaliści śledzą na bieżąco nowe pomysły i technologie, które pojawiają się na świecie. Mowa tu m.in. o badaniu układu limfatycznego u dzieci z sercem jednokomorowym, o nowych technologiach wspomagania układu krążenia, o nowych pompach, które niedługo wejdą na rynek. Są też zaawansowane prace nad tzw. sztucznym łożyskiem, które mogłoby sprawić, że wcześniaki podłączone do takiego łożyska osiągałyby docelową masę ciała. Pojawiają się nowe materiały, możliwości diagnostyczne.

Zaczynamy wykonywać coraz więcej tak zwanych operacji unifokalizacji u dzieci, które nie mają prawidłowo rozwiniętych tętnic płucnych. Zaczynamy stosować różne nowe techniki, również autorskie, plastyki zastawki aortalnej, mitralnej czy trójdzielnej. To są nowości! – tłumaczy prof. Tomasz Mroczek.

W kardiochirurgii dziecięcej należy brać pod uwagę fakt, że serce dziecka musi rosnąć. Lekarze pracują więc cały czas nad tym, żeby wprowadzać nowe techniki rekonstrukcyjne, nie tylko wymianę zastawki.

W zeszłym roku rozpoczęliśmy duży projekt wszczepienia biodegradowalnych graftów zastawki tętnicy płucnej. Ukończyliśmy pierwszy etap. Było to pierwsze wszczepienie w pozycję płucną biodegradowalnych graftów na świecie – tłumaczy dr Moczek. Mamy też nadzieję, że uda się nam rozpocząć duży program mechanicznego wspomagania układu krążenia u dzieci z sercem jednokomorowym  – dodaje specjalista.

Potrzeby transplantologii w porównaniu z realiami

Jeśli chodzi o liczbę dawców w kardiochirurgii dziecięcej, wszędzie na świecie ta liczba jest niewystarczająca. Polska nie jest wyjątkiem. W nieodległej przyszłości lekarze i rodzice staną przed wyzwaniem narastającej ilości dzieci z sercem jednokomorowym oczekujących na przeszczep serca. Wobec ograniczonej ilości dawców, alternatywą pozostaje wszczepienie mechanicznych układów wspomagania pracy serca. Krakowscy kardiochirurdzy wiedzą o tym i mocno myślą, jak w przyszłości skutecznie pomóc swoim małym pacjentom.

fot. Iza Szumielewicz
dr hab. n. med. prof. UJ Tomasz Mroczek

Rodzice małych pacjentów leczonych na oddziałach kardiologii i kardiochirurgii dziecięcej w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Krakowie – Prokocimiu czują potrzebę bycia razem, pomagania, wspierania innych rodziców i specjalistów w ich pracy.

To o czymś świadczy! To pokłosie profesjonalizmu lekarzy oraz ich podejścia do drugiego człowieka – do rodzica, pełnego trwogi o życie własnego dziecka.

Wybitni specjaliści, profesjonaliści w każdym calu, cudowni ludzie, którzy ratują dziecięce serca i dają nadzieję rodzicom. Dawcy życia! Nasi bohaterowie o wielkich sercach! – to tylko niektóre ze słów, które wdzięczni rodzice kierują w kierunku krakowskich kardiochirurgów!

Rodzice nie poprzestają tylko na słowach uznania. Wpadli na pomysł i założyli Stowarzyszenie Rodziców Dzieci z Wrodzonymi Wadami Serca przy USD w Krakowie – Prokocimiu „Serduszka z Prokocimia”, pod honorowym patronatem dr hab. n. med. prof. UJ Tomasza Mroczka. Pomysł zrodził się z potrzeby serca, z wdzięczności i poczucia, że zwykłe słowo „dziękuję” tu nie wystarczy – mówią założyciele.

Zapraszamy:

Ewa Michalska
Radioklinika to to miejsce, które tworzę i rozwijam z nieukrywaną pasją wierząc, że mogę w ten sposób pomóc innym i zaoferować ciekawe i przede wszystkim sprawdzone informacje dotyczące zdrowia! Jestem też mamą dwóch chłopców. Starszy ma 14 lat, ma niespożyte zasoby energii, jest inteligentny i ambitny. Natomiast młodszy, równie zdolny i kochany 10-latek ma złożoną wadę serca i jest pod stałą opieką lekarzy kardiologów, gastrologów, dietetyków i fizjoterapeutów. Codziennie walczymy o lepsze jutro dla niego! Radioklinika to portal, którego celem jest pomoc innym, przekazywanie jak najbardziej rzetelnych i wiarygodnych informacji, które mogą pomóc innym ludziom w ich zmaganiach z chorobą! Nie szukamy sensacji, nie jesteśmy nastawieni na zysk, chcemy autentycznie pomagać i wspierać! „Miarą Twojego człowieczeństwa jest wielkość Twojej troski o drugiego człowieka” (ks. Mieczysław Maliński).

Zapytaj lub skomentuj:

Napisz komentarz
Podaj swoje imię