Skóra dziecka jest niezwykle wrażliwa, delikatna oraz skłonna do alergii podrażnień. Z tego względu wymaga nieco innej pielęgnacji i odpowiedniej troski. O tym, jak prawidłowo dbać o skórę maluszka rozmawiamy z dr Alicją Lechetą-Prawdzik, dermatologiem i wenerologiem.

[aktualizacja: 06’2020]

Dlaczego odpowiednia pielęgnacja skóry dziecka jest tak ważna?

Fizjologia dziecka różni się od fizjologii osoby dorosłej, z tego względu skóra maluszka będzie wymagała zupełnie innej pielęgnacji. Warto wiedzieć, że skóra dziecka stanowi nawet 25% całkowitej masy ciała. Z tego względu maluch jest bardziej wrażliwy na niskie oraz wysokie temperatury i gorzej je znosi. Trzeba jednak mieć na uwadze, że tkanka tłuszczowa dziecka sprawia, że maluch jest stosunkowo dobrze chroniony przed zimnem i nie grozi mu natychmiastowe wychłodzenie organizmu.

Skóra dziecka, zwłaszcza do trzeciego roku życia, wymaga szczególnej ochrony. 

Jak prawidłowo pielęgnować delikatną skórę dziecka?

Zbyt często rodzice małych dzieci popełniają błąd kąpiąc dziecko w zbyt gorącej wodzie. Skóra malucha nie jest w pełni wyposażona w czynnik nerwowy i nie posiada odruchów obronnych, takich jak u osoby dorosłej. Układ nerwowy dziecka rozwija się nawet kilkanaście miesięcy!

Skóra dziecka wymaga systematycznej pielęgnacji i dbania o nią, ale z umiarem!

Do pielęgnacji skóry bardzo małych dzieci należy stosować tylko odpowiednie kosmetyki z certyfikatami. Warto także sprawdzić, jaki typ skóry (fototyp) ma nasz maluch. W przypadku pierwszego lub drugiego typu skóry należy unikać zbyt dużego eksponowania na słońce, aby uniknąć podrażnień i poprzeń. Z kolei u dzieci z ciemną karnacją problemem są przebarwienia posłoneczne, które mogą pozostać na całe życie. Warto również zwrócić uwagę, czy w rodzinie występują alergie, ponieważ skóra alergiczna wymaga specjalnej pielęgnacji. Skóry dziecka nie można także zbyt obficie natłuszczać i używać kremów z rozwagą!

Zbyt częste mycie podrażnia skórę i może prowadzić do bolesnych podrażnień.

Nie trzymajmy dziecka w zbyt gorącej kąpieli. Warto pamiętać, że najlepsza temperatura wody to około 35 stopni. Wycierając dziecko po kąpieli osuszajmy je delikatnie. Pamiętajmy, że jasne skóry szybciej się rumienią, podrażniają. Delikatny ręcznik jednorazowy wystarczy. Rano sprawdzamy czy skóra jest gdzieś sucha i wtedy możemy to miejsce posmarować kremem. Pielęgnując skórę dziecka trzeba także pamiętać, że nie należy jej zbyt mocno natłuszczać.

Nie myjmy dziecka codziennie mydłem i nie przesadzajmy z „szorowaniem”.

Zachęcamy do zapoznania się również z tym artykułem: Oparzenia u dzieci – jak prawidłowo udzielić pierwszej pomocy?

O czym jeszcze warto pamiętać dbając o skórę maluszka?

Warto wiedzieć, że najlepsza i najbardziej optymalna temperatura w pokoju dziecka powinna wynosić około 20 stopni. Należy także regularnie wietrzyć dom i założyć siatkę ochronną przeciw owadom. Podczas snu nie przykrywajmy dziecka kocem, gdy nie ma takiej potrzeby. Nie używajmy również wełnianej pościeli, a w ciepłe dni do przykrycia maluszka wystarczy samo prześcieradło. Wychodząc z dzieckiem z domu, ubierajmy je na cebulkę – to najlepsza metoda, która pozwala dostosować ubranie do pogody.

Ubierajmy dziecko na cebulkę i chrońmy przed przegrzaniem.

Także przegrzanie organizmu stanowi ogromne zagrożenie dla malucha. W okresie letnim popełniamy też inne błędy. Często dajemy dziecku gęste, słodkie soki, zamiast skutecznie gaszącej pragnienie wody. Tego w żadnym razie nie możemy robić. Ale same wody mineralne nie mogą oczywiście być podawane dziecku w zbyt dużych ilościach. Należy zawsze przy tym uwzględniać wagę dziecka i dostosowywać do niej każde nasze działanie przy maluchu.

Bardzo ważna jest także właściwa pielęgnacja miejsc intymnych dziecka.

Problem z pieluchami jest na szczęście coraz mniejszy, bo używamy tych jednorazowych. Wraca jednak stare. Sporo młodych rodziców zaczyna używać znów pieluszek tetrowych. Zdaniem pani doktor to nie jest zła moda, bo takie pieluchy wymuszają lepszą pielęgnację. Nie należy w okolice intymne dziecka zbytnio ingerować. Można używać kremów przeciw odparzeniom, ale bez potrzeby nie sięgajmy po nie. Zaburza to nam bowiem możliwość poznania skóry naszego dziecka. Pamiętajmy, że dziecko to nie robot. Nawet z pozoru dobrze poznany organizm naszego malucha może nas zaskoczyć!

Posłuchaj podcastu i dowiedz się więcej

O alergiach skórnych i grzybicy rozmawialiśmy z doktor Alicją Lechetą-Prawdzik. Pani doktor ukończyła Akademię Medyczną we Wrocławiu w 1983 uzyskując tytuł lekarza medycyny. W 1992 uzyskała tytuł specjalisty I stopnia dermatologii i wenerologii, a w 1998 roku dyplom II stopnia specjalisty z tego zakresu. Od kilkunastu lat prowadzi własną praktykę, pracuje także w ramach umowy z NFZ.

dr Alicja Lecheta Prawdzik

1 KOMENTARZ

Zapytaj lub skomentuj:

Napisz komentarz
Podaj swoje imię