Nadwaga i otyłość u dzieci! Ten problem u dzieci w Polsce jest jednym z najistotniejszych, jeśli chodzi o rozpowszechnienie. Wśród dzieci w wieku od 7 do 12 lat występuje już u około 23% populacji i stale rośnie!

Dziecko, którego jeden z rodziców cierpi na otyłość ma 50% ryzyko, że też będzie otyłe. Jeśli oboje rodzice są otyli, ryzyko to wzrasta do 80%. Czy to wina genów, czy raczej stylu życia prowadzonego przez rodzinę?

Polecam także inny nasz wpis, w którym piszemy on o nadwadze, z której się nie wyrasta, o tym w jaki sposób rujnuje ona psychikę dziecka oraz o tym, dlaczego nie warto fundować dziecku “losu grubasa”

Jeszcze 20 czy nawet 30 lat temu cukrzyca typu drugiego u dzieci praktycznie nie występowała. Teraz występuje i jest związana z nadwagą i otyłością. Tak samo jak i podwyższone ciśnienie, oddziaływujące na tzw. narządy docelowe, które już w wieku dziecięcym czy młodzieńczym wykazują zmiany w funkcjonowaniu. U dzieci z nadwagą czy otyłością z większą częstością występuje też astma i inne problemy zarówno na tle zdrowotnym jak i emocjonalnym.
Ważne jest zatem bardzo, żeby rodzice czy opiekunowie nie bagatelizowali problemu i próbowali pomóc dziecku.
Nasi rozmówcy przybliżą problem i odpowiedzą na kilka ważnych pytań.
Zapraszamy więc do dokładnego wysłuchania naszej dzisiejszej audycji. Czekamy też na Wasze pytania i sugestie.

[infobox title=’Goście Ewy Michalskiej i Marty Koton-Czarneckiej’]

Dr. n. med. Zbigniew Kułaga – kierownik Zakładu Zdrowia Publicznego Instytutu Pomnik – Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie. Koordynator i realizator kilku dużych ogólnopolskich badań i projektów dotyczących żywienia, aktywności fizycznej, nadwagi i otyłości wśród dzieci i młodzieży, m.in. projektu OLAF – „Opracowanie norm ciśnienia tętniczego dzieci i młodzieży w Polsce”; OLA – „Wartości referencyjne ciśnienia tętniczego polskich dzieci w wieku przedszkolnym”; „Wdrożenie zasad prawidłowego żywienia wśród kobiet w ciąży i matek karmiących i poszerzenie wiedzy o roli aktywności fizycznej dla zachowania zdrowia” ; ToyBox – „Edukacja w zakresie prawidłowego żywienia i aktywności fizycznej skierowana do dzieci w wieku przedszkolnym i ich rodziców oraz nauczycieli przedszkoli”. Członek Rady Naukowej Stowarzyszenia Promocji Zdrowego Żywienia Dzieci.

Mgr Aneta Grajda – specjalista zdrowia publicznego, dietetyk. Absolwentka Wydziału Nauki o Zdrowiu Akademii Medycznej w Warszawie (kierunek zdrowie publiczne, specjalność dietetyka). Pracownik Zakładu Zdrowia Publicznego Instytutu „Pomnik-Centrum Zdrowia Dziecka” (stanowisko: specjalista zdrowia publicznego). Doświadczenie zawodowe to m.in. udział w realizacji badań w projekcie badawczym OLAF PL0080 oraz projekcie rozwojowym N R13 0002 06, których celem było opracowanie norm ciśnienia tętniczego, wysokości, masy ciała i wskaźnika masy ciała dla dzieci w wieku szkolnym (OLAF PL0080) i przedszkolnym (N R13 0002 06) oraz określenie częstości występowania nadwagi i otyłości w populacji dzieci polskich. Udział w realizacji programu edukacyjnego dla kobiet w ciąży i matek karmiących z zakresu wdrożenia zasad prawidłowego żywienia i poszerzenia wiedzy o roli aktywności fizycznej finansowanego przez Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej oraz Ministerstwo Zdrowia.

Dr. n. med. Zbigniew Kułaga
Dr. n. med. Zbigniew Kułaga
mgr Aneta Grajda
mgr Aneta Grajda

[/infobox]

Ewa Michalska
Radioklinika to to miejsce, które tworzę i rozwijam z nieukrywaną pasją wierząc, że mogę w ten sposób pomóc innym i zaoferować ciekawe i przede wszystkim sprawdzone informacje dotyczące zdrowia! Jestem też mamą dwóch chłopców. Starszy ma 14 lat, ma niespożyte zasoby energii, jest inteligentny i ambitny. Natomiast młodszy, równie zdolny i kochany 10-latek ma złożoną wadę serca i jest pod stałą opieką lekarzy kardiologów, gastrologów, dietetyków i fizjoterapeutów. Codziennie walczymy o lepsze jutro dla niego! Radioklinika to portal, którego celem jest pomoc innym, przekazywanie jak najbardziej rzetelnych i wiarygodnych informacji, które mogą pomóc innym ludziom w ich zmaganiach z chorobą! Nie szukamy sensacji, nie jesteśmy nastawieni na zysk, chcemy autentycznie pomagać i wspierać! „Miarą Twojego człowieczeństwa jest wielkość Twojej troski o drugiego człowieka” (ks. Mieczysław Maliński).

Zapytaj lub skomentuj:

Napisz komentarz
Podaj swoje imię