Podwyższone wartości ciśnienia tętniczego mogą pojawić się już w dzieciństwie. To może być zapowiedź rozwoju trwałego nadciśnienia tętniczego w przyszłości i dlatego nie wolno nam tego zlekceważyć!

Oceń to:
| Liczba ocen: 1 Średnia: 5

Zaniedbanie  może doprowadzić do niebezpiecznych konsekwencji w przyszłości. Właśnie na tak wczesnym etapie istotne jest propagowanie wśród całych rodzin zachowań prozdrowotnych, tj:

 • racjonalnego odżywiania opartego na produktach nie przetworzonych, z dużą ilością warzyw i owoców,
 • zaszczepienie ducha sportu już od najmłodszych lat, zachęcanie do wszelkiej aktywności fizycznej

Badania epidemiologiczne prowadzone obecnie w wielu krajach, w tym również i w Polsce wskazują na gwałtowne zwiększanie się liczby dzieci i młodzieży z podwyższonymi wartościami ciśnienia tętniczego, które współistnieją z nieprawidłową nadmierną masą ciała oraz zmniejszoną aktywnością fizyczną!

Styl życia młodego pokolenia, brak ruchu, zła dieta zaczynają już niestety zbierać swoje żniwo!

Nasz gość – dr hab. n. med. Bożena Wernerprof. nadzwyczajny WUM, zwraca uwagę na fakt, że pomiar ciśnienia tętniczego stanowić powinien integralną część badania przedmiotowego podczas wizyty lekarskiej tzw. „bilansowej”. Zgodnie z obecnie przyjętymi standardami taki pomiar powinien być wykonywany przynajmniej raz w roku u dzieci powyżej 3 roku życia. Jest to ważne, ponieważ wysokość ciśnienia tętniczego w bardzo wczesnym okresie życia, w tym już i noworodkowym, ma istotne znaczenie dla kształtowania się jego wartości w późniejszych latach. Im wyższe systemowe ciśnienie tętnicze obserwuje się i dzieci, tym większych jego wartości należy się spodziewać w wieku dorosłym, a stwierdzenie podwyższonych wartości ciśnienia tętniczego w dzieciństwie, także nadciśnienia wywołanego wysiłkiem, przepowiada niestety rozwój trwałego nadciśnienia tętniczego w przyszłości. Nasz gość ostrzega, że powikłania nadciśnienia są bardzo poważne. Takim powikłaniem jest m.in. miażdżyca, która rozwijając się powoli w dzieciństwie prowadzić może w wieku dorosłym do zawału serca, udaru mózgu czy przewlekłych chorób nerek. Do wczesnych powikłań , które można już wykryć w wieku rozwojowym należą przerost mięśnia sercowego, czy zmiany w naczyniach.

Zgodnie z zaleceniami Czwartego Raportu Grupy Roboczej do spraw Nadciśnienia Tętniczego u Dzieci i Młodzieży, nadciśnienie tętnicze w populacji pediatrycznej rozpoznaje się w przypadku stwierdzenia podwyższonych wartości ciśnienia tętniczego w 3 niezależnych pomiarach! Ważne: prawidłowe ciśnienie tętnicze u dzieci nie przekracza wartości 90-tego centyla dla wieku, wzrostu i płci zarówno dla ciśnienia skurczowego jak i rozkurczowego.

O nadciśnieniu tętniczym mówimy wtedy, gdy ciśnienie skurczowe lub/ i rozkurczowe przekracza wartość 95-tego centyla.

Wartości ciśnienia w przedziale 90 -95 centyla to stan przednadciśneniowy! Wartości ciśnienia w przedziale 95-99 centyla to nadciśnienie I stopnia. Wartości ciśnienia powyżej 99 centyla to nadciśnienie II stopnia.

I tu ważne dane: nawet u 68% dzieci, u których stwierdzono stan przednadciśnieniowy stwierdzono w ciągu 4 lat utrwalenie się nadciśnienia tętniczego. Dlatego nie wolno bagatelizować tego stanu.

 

Równie ważne jak pomiar i stała kontrola wartości ciśnienia tętniczego jest  sprawdzenie poziomu cholesterolu u dziecka!

Nie zdajemy sobie z tego sprawy, ale podwyższone stężenie cholesterolu może występować nawet u małych dzieci. Podwyższone stężenie cholesterolu u małych dzieci (około 2 r.ż.) jest najczęściej następstwem genetycznie uwarunkowanych zaburzeń metabolizmu lipidów (tu występuje podwyższony LDL). Ryzyko choroby niedokrwiennej serca w tej grupie pacjentów wzrasta stukrotnie !
U starszych dzieci, nie obciążonych genetycznie, główną przyczyną pojawiających się zaburzeń lipidowych są niestety złe nawyki żywieniowe i brak ruchu (tu obserwujemy podwyższony TG, niski HDL)!

W poprzednim artykule pisaliśmy o tym sporo, zachęcamy do zapoznania się z wpisem i audycją:

https://radioklinika.pl/sprawdz-cholesterol-dziecka/

 

Naszym gościem była prof. dr hab. n. med. Bożena Werner, Kierownik Kliniki Kardiologii Wieku Dziecięcego i Pediatrii Ogólnej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, członek Kapituły Nagrody Zaufania „Złoty OTIS”, inicjatorka akcji profilaktycznej „Sprawdź cholesterol u dziecka”, wspieranej przez Krajową Izbę Diagnostów Laboratoryjnych i Naczelną Izbę Aptekarską.

prof. dr hab. n med. Bożena Werner

prof. dr hab. n med. Bożena Werner

Oceń to:

| Liczba ocen: 1 Średnia: 5

2 komentarze

 1. marta44
  Marzec 30, 2017 at 8:57 am — Odpowiedz

  Korzystamy z mężem z ciśnieniomierza automatycznego od Sanity. Jeśli nie przekręcam to model nazywa się Simple. Bardzo wygodny mankiet i też pompowanie jest tutaj tak robione żeby nie ściskać ręki za mocno. W pamięci zapisuje do 60 wyników co przy dwóch osobach korzystających jest i tak nadto w naszym przypadku.

 2. tara
  Marzec 30, 2017 at 9:25 am — Odpowiedz

  Rodzicom kupowałam parę dni temu ciśnieniomierz SmartCardio. Pierwsze wrażenia mają bardzo pozytywne. Mama mówi, że szybko mierzy i że sterowanie jest wyjątkowo proste. Rodzice już najmłodsi nie są, więc też nie do końca czują się dobrze z nowoczesną elektroniką, ale tutaj ponoć wszystko jest na tyle uproszczone, że wszystko jest jasne.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Ewa Michalska

Ewa Michalska

Radioklinika to to miejsce, które tworzę i rozwijam z nieukrywaną pasją wierząc, że mogę w ten sposób pomóc innym i zaoferować ciekawe i przede wszystkim sprawdzone informacje dotyczące zdrowia!

Jestem też mamą dwóch chłopców. Starszy ma 11 lat i jest obiecującym koszykarzem, który nie umie usiedzieć na miejscu i ma niespożyte zasoby energii. Natomiast młodszy 8-latek ma złożoną wadę serca i jest pod stałą opieką lekarzy kardiologów, gastrologów, dietetyków i fizjoterapeutów. Codziennie walczymy o lepsze jutro dla niego!

Radioklinika to portal, którego celem jest pomoc innym, przekazywanie jak najbardziej rzetelnych i wiarygodnych informacji, które mogą pomóc innym ludziom w ich zmaganiach z chorobą!
Nie szukamy sensacji, nie jesteśmy nastawieni na zysk, chcemy autentycznie pomagać i wspierać!

„Miarą Twojego człowieczeństwa jest wielkość Twojej troski o drugiego człowieka” (ks. Mieczysław Maliński).