Podwyższone wartości ciśnienia tętniczego mogą pojawić się już w dzieciństwie. To może być zapowiedź rozwoju trwałego nadciśnienia tętniczego w przyszłości i dlatego nie wolno nam tego zlekceważyć!

Zaniedbanie  może doprowadzić do niebezpiecznych konsekwencji w przyszłości. Właśnie na tak wczesnym etapie istotne jest propagowanie wśród całych rodzin zachowań prozdrowotnych, tj:

  • racjonalnego odżywiania opartego na produktach nie przetworzonych, z dużą ilością warzyw i owoców,
  • zaszczepienie ducha sportu już od najmłodszych lat, zachęcanie do wszelkiej aktywności fizycznej

Badania epidemiologiczne prowadzone obecnie w wielu krajach, w tym również i w Polsce wskazują na gwałtowne zwiększanie się liczby dzieci i młodzieży z podwyższonymi wartościami ciśnienia tętniczego, które współistnieją z nieprawidłową nadmierną masą ciała oraz zmniejszoną aktywnością fizyczną!

Styl życia młodego pokolenia, brak ruchu, zła dieta zaczynają już niestety zbierać swoje żniwo!

Nasz gość – dr hab. n. med. Bożena Wernerprof. nadzwyczajny WUM, zwraca uwagę na fakt, że pomiar ciśnienia tętniczego stanowić powinien integralną część badania przedmiotowego podczas wizyty lekarskiej tzw. „bilansowej”. Zgodnie z obecnie przyjętymi standardami taki pomiar powinien być wykonywany przynajmniej raz w roku u dzieci powyżej 3 roku życia. Jest to ważne, ponieważ wysokość ciśnienia tętniczego w bardzo wczesnym okresie życia, w tym już i noworodkowym, ma istotne znaczenie dla kształtowania się jego wartości w późniejszych latach. Im wyższe systemowe ciśnienie tętnicze obserwuje się i dzieci, tym większych jego wartości należy się spodziewać w wieku dorosłym, a stwierdzenie podwyższonych wartości ciśnienia tętniczego w dzieciństwie, także nadciśnienia wywołanego wysiłkiem, przepowiada niestety rozwój trwałego nadciśnienia tętniczego w przyszłości. Nasz gość ostrzega, że powikłania nadciśnienia są bardzo poważne. Takim powikłaniem jest m.in. miażdżyca, która rozwijając się powoli w dzieciństwie prowadzić może w wieku dorosłym do zawału serca, udaru mózgu czy przewlekłych chorób nerek. Do wczesnych powikłań , które można już wykryć w wieku rozwojowym należą przerost mięśnia sercowego, czy zmiany w naczyniach.

Zgodnie z zaleceniami Czwartego Raportu Grupy Roboczej do spraw Nadciśnienia Tętniczego u Dzieci i Młodzieży, nadciśnienie tętnicze w populacji pediatrycznej rozpoznaje się w przypadku stwierdzenia podwyższonych wartości ciśnienia tętniczego w 3 niezależnych pomiarach! Ważne: prawidłowe ciśnienie tętnicze u dzieci nie przekracza wartości 90-tego centyla dla wieku, wzrostu i płci zarówno dla ciśnienia skurczowego jak i rozkurczowego.

O nadciśnieniu tętniczym mówimy wtedy, gdy ciśnienie skurczowe lub/ i rozkurczowe przekracza wartość 95-tego centyla.

Wartości ciśnienia w przedziale 90 -95 centyla to stan przednadciśneniowy! Wartości ciśnienia w przedziale 95-99 centyla to nadciśnienie I stopnia. Wartości ciśnienia powyżej 99 centyla to nadciśnienie II stopnia.

I tu ważne dane: nawet u 68% dzieci, u których stwierdzono stan przednadciśnieniowy stwierdzono w ciągu 4 lat utrwalenie się nadciśnienia tętniczego. Dlatego nie wolno bagatelizować tego stanu.

 

Równie ważne jak pomiar i stała kontrola wartości ciśnienia tętniczego jest  sprawdzenie poziomu cholesterolu u dziecka!

Nie zdajemy sobie z tego sprawy, ale podwyższone stężenie cholesterolu może występować nawet u małych dzieci. Podwyższone stężenie cholesterolu u małych dzieci (około 2 r.ż.) jest najczęściej następstwem genetycznie uwarunkowanych zaburzeń metabolizmu lipidów (tu występuje podwyższony LDL). Ryzyko choroby niedokrwiennej serca w tej grupie pacjentów wzrasta stukrotnie !
U starszych dzieci, nie obciążonych genetycznie, główną przyczyną pojawiających się zaburzeń lipidowych są niestety złe nawyki żywieniowe i brak ruchu (tu obserwujemy podwyższony TG, niski HDL)!

W poprzednim artykule pisaliśmy o tym sporo, zachęcamy do zapoznania się z wpisem i audycją:

https://radioklinika.pl/sprawdz-cholesterol-dziecka/

 

Naszym gościem była prof. dr hab. n. med. Bożena Werner, Kierownik Kliniki Kardiologii Wieku Dziecięcego i Pediatrii Ogólnej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, członek Kapituły Nagrody Zaufania „Złoty OTIS”, inicjatorka akcji profilaktycznej „Sprawdź cholesterol u dziecka”, wspieranej przez Krajową Izbę Diagnostów Laboratoryjnych i Naczelną Izbę Aptekarską.

prof. dr hab. n med. Bożena Werner
prof. dr hab. n med. Bożena Werner
Ewa Michalska
Radioklinika to to miejsce, które tworzę i rozwijam z nieukrywaną pasją wierząc, że mogę w ten sposób pomóc innym i zaoferować ciekawe i przede wszystkim sprawdzone informacje dotyczące zdrowia! Jestem też mamą dwóch chłopców. Starszy ma 14 lat, ma niespożyte zasoby energii, jest inteligentny i ambitny. Natomiast młodszy, równie zdolny i kochany 10-latek ma złożoną wadę serca i jest pod stałą opieką lekarzy kardiologów, gastrologów, dietetyków i fizjoterapeutów. Codziennie walczymy o lepsze jutro dla niego! Radioklinika to portal, którego celem jest pomoc innym, przekazywanie jak najbardziej rzetelnych i wiarygodnych informacji, które mogą pomóc innym ludziom w ich zmaganiach z chorobą! Nie szukamy sensacji, nie jesteśmy nastawieni na zysk, chcemy autentycznie pomagać i wspierać! „Miarą Twojego człowieczeństwa jest wielkość Twojej troski o drugiego człowieka” (ks. Mieczysław Maliński).

3 KOMENTARZE

  1. Korzystamy z mężem z ciśnieniomierza automatycznego od Sanity. Jeśli nie przekręcam to model nazywa się Simple. Bardzo wygodny mankiet i też pompowanie jest tutaj tak robione żeby nie ściskać ręki za mocno. W pamięci zapisuje do 60 wyników co przy dwóch osobach korzystających jest i tak nadto w naszym przypadku.

  2. Rodzicom kupowałam parę dni temu ciśnieniomierz SmartCardio. Pierwsze wrażenia mają bardzo pozytywne. Mama mówi, że szybko mierzy i że sterowanie jest wyjątkowo proste. Rodzice już najmłodsi nie są, więc też nie do końca czują się dobrze z nowoczesną elektroniką, ale tutaj ponoć wszystko jest na tyle uproszczone, że wszystko jest jasne.

  3. Nadciśnienie jest wynikiem narażenia na metale ciężkie w diecie w wyniku zanieczyszczenia środowiska, łatwiej leczyć nadciśnienie ziołami niż lekami. U mnie sprawdziło posłuchajcie tutaj youtube.com/watch?v=rrB9AkDYkRM

Zapytaj lub skomentuj:

Napisz komentarz
Podaj swoje imię