Podwyższone wartości ciśnienia tętniczego mogą pojawić się już w dzieciństwie. To może być zapowiedź rozwoju trwałego nadciśnienia tętniczego w przyszłości i nie wolno nam tego zlekceważyć – tłumaczy nasz gość, dr hab. n. med. Bożena Werner, Kierownik Kliniki Kardiologii Wieku Dziecięcego i Pediatrii Ogólnej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

[aktualizacja 09’2020]

Nadciśnienie tętnicze – zapobiegaj w porę!

Zaniedbanie  może doprowadzić do niebezpiecznych konsekwencji w przyszłości. Właśnie na tak wczesnym etapie istotne jest propagowanie wśród całych rodzin zachowań prozdrowotnych, tj:

  • racjonalnego odżywiania opartego na produktach nie przetworzonych, z dużą ilością warzyw i owoców,
  • zaszczepienie ducha sportu już od najmłodszych lat, zachęcanie do wszelkiej aktywności fizycznej.

Badania epidemiologiczne prowadzone obecnie w wielu krajach, także w Polsce, wskazują na gwałtowne zwiększanie się liczby dzieci i młodzieży z podwyższonymi wartościami ciśnienia tętniczego. Problem współistnieje z nieprawidłową nadmierną masą ciała oraz zmniejszoną aktywnością fizyczną!

Styl życia młodego pokolenia, brak ruchu, zła dieta zaczynają już niestety zbierać swoje żniwo!

To może Cię zainteresować: Medycyna sportowa – co trzeba wiedzieć, zanim dziecko rozpocznie treningi?

Nasz gość – dr hab. n. med. Bożena Werner zwraca uwagę na fakt, że pomiar ciśnienia tętniczego stanowić powinien integralną część badania przedmiotowego podczas wizyty lekarskiej tzw. „bilansowej”. Zgodnie z obecnie przyjętymi standardami taki pomiar powinien być wykonywany przynajmniej raz w roku u dzieci powyżej 3. roku życia. Dlaczego jest to tak ważne? Wysokość ciśnienia tętniczego we wczesnym okresie życia, także noworodkowym, ma istotne znaczenie dla kształtowania się jego wartości w późniejszych latach.

Im wyższe systemowe ciśnienie tętnicze obserwuje się i dzieci, tym większych jego wartości należy się spodziewać w wieku dorosłym. Stwierdzenie podwyższonych wartości ciśnienia tętniczego w dzieciństwie, także nadciśnienia wywołanego wysiłkiem, przepowiada niestety rozwój trwałego nadciśnienia tętniczego w przyszłości.

Nadciśnienie i jego konsekwencje

Specjalistka ostrzega, że powikłania nadciśnienia są bardzo poważne. Takim powikłaniem jest m.in. miażdżyca. Jeśli rozwija się powoli, już w dzieciństwie, wieku dorosłym może prowadzić do zawału serca, udaru mózgu, czy przewlekłych chorób nerek. Do wczesnych powikłań, które można już wykryć w wieku rozwojowym należą także przerost mięśnia sercowego i zmiany w naczyniach.

Zgodnie z zaleceniami Czwartego Raportu Grupy Roboczej do spraw Nadciśnienia Tętniczego u Dzieci i Młodzieży, nadciśnienie tętnicze w populacji pediatrycznej rozpoznaje się w przypadku stwierdzenia podwyższonych wartości ciśnienia tętniczego w 3 niezależnych pomiarach!

Ważne: prawidłowe ciśnienie tętnicze u dzieci nie przekracza wartości 90-tego centyla dla wieku, wzrostu i płci zarówno dla ciśnienia skurczowego jak i rozkurczowego.

Przeczytaj także: Nadciśnienie tętnicze – to od nas zależy, czy rzucimy sobie koło ratunkowe!

Jakie wartości wskazują na nadciśnienie tętnicze?

O nadciśnieniu tętniczym mówimy wtedy, gdy ciśnienie skurczowe lub/ i rozkurczowe przekracza wartość 95-tego centyla.

Wartości ciśnienia w przedziale 90-95 centyla to stan przednadciśnieniowy! Ciśnienie w przedziale 95-99 centyla to nadciśnienie I stopnia. Wartości ciśnienia powyżej 99 centyla to nadciśnienie II stopnia.

I tu ważne dane: nawet u 68% dzieci, u których stwierdzono stan przednadciśnieniowy stwierdzono w ciągu 4 lat utrwalenie się nadciśnienia tętniczego. Z tego względu nie wolno bagatelizować tego stanu!

Równie ważne jak pomiar i stała kontrola wartości ciśnienia tętniczego jest  sprawdzenie poziomu cholesterolu u dziecka!

Nie zdajemy sobie z tego sprawy, ale podwyższone stężenie cholesterolu może występować nawet u małych dzieci. Podwyższone stężenie cholesterolu u małych dzieci (około 2 r.ż.) jest najczęściej następstwem genetycznie uwarunkowanych zaburzeń metabolizmu lipidów (tu występuje podwyższony LDL). Ryzyko choroby niedokrwiennej serca w tej grupie pacjentów wzrasta stukrotnie!
U starszych dzieci, nie obciążonych genetycznie, główną przyczyną pojawiających się zaburzeń lipidowych są niestety złe nawyki żywieniowe i brak ruchu. Tu obserwujemy podwyższony TG, niski HDL!

nadciśnienie tętnicze

W poprzednim artykule pisaliśmy o tym sporo, zachęcamy do zapoznania się z wpisem i audycją: Akcja – Sprawdź cholesterol u dziecka!

Podcast do wysłuchania

Naszym gościem była prof. dr hab. n. med. Bożena Werner, Kierownik Kliniki Kardiologii Wieku Dziecięcego i Pediatrii Ogólnej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Członek Kapituły Nagrody Zaufania „Złoty OTIS”, inicjatorka akcji profilaktycznej „Sprawdź cholesterol u dziecka”, wspieranej przez Krajową Izbę Diagnostów Laboratoryjnych i Naczelną Izbę Aptekarską.

prof. dr hab. n med. Bożena Werner
prof. dr hab. n med. Bożena Werner

3 KOMENTARZE

  1. Korzystamy z mężem z ciśnieniomierza automatycznego od Sanity. Jeśli nie przekręcam to model nazywa się Simple. Bardzo wygodny mankiet i też pompowanie jest tutaj tak robione żeby nie ściskać ręki za mocno. W pamięci zapisuje do 60 wyników co przy dwóch osobach korzystających jest i tak nadto w naszym przypadku.

  2. Rodzicom kupowałam parę dni temu ciśnieniomierz SmartCardio. Pierwsze wrażenia mają bardzo pozytywne. Mama mówi, że szybko mierzy i że sterowanie jest wyjątkowo proste. Rodzice już najmłodsi nie są, więc też nie do końca czują się dobrze z nowoczesną elektroniką, ale tutaj ponoć wszystko jest na tyle uproszczone, że wszystko jest jasne.

  3. Nadciśnienie jest wynikiem narażenia na metale ciężkie w diecie w wyniku zanieczyszczenia środowiska, łatwiej leczyć nadciśnienie ziołami niż lekami. U mnie sprawdziło posłuchajcie tutaj youtube.com/watch?v=rrB9AkDYkRM

Zapytaj lub skomentuj:

Napisz komentarz
Podaj swoje imię