Leki ziołowe cieszą się dużą popularnością i warto po nie sięgać. Musimy mieć jednak świadomość, że nie wolno stosować ich na własną rękę! Ich zażywanie należy skonsultować z lekarzem – zwłaszcza, gdy oprócz nich przyjmujemy równocześnie leki syntetyczne. W artykule wyjaśniamy, dlaczego powinniśmy zachować ostrożność!

[aktualizacja: 02’2021]

Choć rola leków ziołowych w terapii wielu chorób jest niesłusznie marginalizowana, w wielu kręgach surowce roślinne wciąż cieszą się sporym zaufaniem. Producenci suplementów diety chętnie wykorzystują wyciągi ziołowe do formulacji swoich produktów, a ogólnoświatowy trend zrównoważonego i zdrowego trybu życia sprawił, że preparaty ziołowe trafiają do wielu gospodarstw domowych.

Czy leki ziołowe są bezpieczne?

Niestety równolegle w świadomości wielu ludzi utwierdza się błędne przekonanie, że środki ziołowe są w pełni bezpieczne i nieszkodliwe. I co za tym idzie, że można je stosować niezależnie od zaordynowanych przez lekarza leków syntetycznych. Nic bardziej mylnego!

Tymczasem leki ziołowe zawierają niejednokrotnie bardzo silne substancje czynne, które poza wymiernym oddziaływaniem na organizm człowieka mogą wchodzić w interakcje z innymi lekami, suplementami diety, a nawet pokarmami, prowadząc niejednokrotnie do groźnych dla zdrowia zatruć.

Co oznacza pojęcie interakcja i czy dotyczy też leków ziołowych?

Interakcja jest wzajemnym oddziaływaniem na siebie dwóch lub większej ilości leków. Prowadzi ona do nasilenia działań niepożądanych i/lub zmniejszenia bądź nasilenia skuteczności stosowanych leków.

Prawdopodobieństwo wystąpienia interakcji zależy bezpośrednio od liczby stosowanych leków. Przy kilku lekach wynosi 3-5%, a przy dziesięciu i więcej dochodzi nawet do 20%! Wystąpienie interakcji uzależnione jest również od wielu czynników indywidualnych. To między innymi: wiek, płeć, rasa, stan fizjologiczny (np. ciąża), gospodarka hormonalna, stosowanie używek oraz wydolność nerek i wątroby.

Niekiedy interakcje leków pochodzenia chemicznego i ziołowego mogą być korzystne – pod warunkiem wszakże, że chory znajduje się pod ścisłym nadzorem lekarza.

Leki ziołowe a mechanizmy interakcji

Mechanizmy interakcji są bardzo złożone i skomplikowane. Większość z nich związana jest z wywieraniem wpływu na układy enzymatyczne wątroby. Jak wiadomo narząd ten jest odpowiedzialny za detoksykację organizmu i unieczynnienie wielu leków. W procesie tym bierze udział specjalna grupa izoenzymów CYP, która przy pomocy różnych reakcji chemicznych prowadzi zawsze do przekształcenia części przyjętej dawki do formy nieaktywnej.

Wiele surowców roślinnych oddziałuje właśnie na tą grupę izoenzymów indukując (nasilając) ich aktywność lub ją hamując. W efekcie metabolizm leków jest przyspieszany lub zwalniany, a do krwiobiegu dostaje się zbyt duża (i niekiedy toksyczna!) lub zbyt mała i nieskuteczna dawka substancji leczniczej.

To może Cię zainteresować: Suplement diety nie jest lekiem! Sprawdź, czy Twoja domowa apteczka jest bezpieczna!

Leki ziołowe. Poznaj możliwe interakcje!

Czosnek pospolity (Allium sativum)

Czosnek od dawna gości w naszej, polskiej kuchni. Surowiec ten ma również nieocenioną aktywność biologiczną. Wykazuje działanie przeciwbakteryjne, hipotensyjne (obniżające wartość ciśnienia tętniczego) oraz spazmolityczne (rozkurczające na mięśnie gładkie). Wiele prac naukowych mówi o hamującym wpływie na aktywność cyklooksygenaz (COX) i syntezę trombocytów – płytek krwi odpowiedzialnych za krzepnięcie. Z tego względu łączne przyjmowanie czosnku z lekami przeciwzakrzepowymi takimi jak warfaryna, aspiryna czy tiklopidyna może prowadzić do nasilonego hamowania krzepnięcia krwi (antykoagulacji), co grozi występowaniem krwawień.

czosnek pospolity | leki ziołowe
czosnek pospolity

Żeń-szeń (Panax ginseng)

Żeń-szeń jest znanym adaptogenem, działa również immunomodulująco i tonizująco. Wchodzi w skład preparatów witaminowych. W literaturze naukowej znajduje się wiele wzmianek o interakcjach żeń-szenia z lekami przeciwzakrzepowymi i przeciwdepresyjnymi. W pierwszym przypadku może zwiększać ryzyko krwawień, a w drugim przypadku powodować nadmierne pobudzenie psychomotoryczne i bezsenność.

żeń-szeń
żeń-szeń

Miłorząb dwuklapowy (Ginkgo biloba) 

Liść miłorzębu ma działanie prokognitywne (poprawia funkcje poznawcze i pamięć), poprawiające krążenie mózgowe i hamujące agregację płytek krwi. W praktyce klinicznej odnotowano wiele przypadków krwawień przy jednoczesnym stosowaniu miłorzębu i aspiryny, warfaryny oraz cilostazolu (lek na chromanie przestankowe).

Pacjenci przyjmujący leki przeciwzakrzepowe nie powinni przyjmować preparatów miłorzębu, a w przypadku planowanych zabiegów chirurgicznych powinny odstawić go conajmniej tydzień przed operacją. W jednej z prac odnotowano indukujący wpływ miłorzębu na izoenzym CYP2C19, odpowiedzialny za metabolizm m.in. omeprazolu – popularnego leku na zgagę, refluks i chorobę wrzodową. Jednoczesne stosowanie miłorzębu z omeprazolem obniża więc aktywność tego drugiego.

miłorząb dwuklapowy
miłorząb dwuklapowy

Dziurawiec zwyczajny (Hypericum perforatum)

Dziurawiec jest surowcem najczęściej wchodzącym w interkacje z innymi lekami. Znalazł on zastosowanie jako łagodny środek zapobiegający depresji oraz środek rozkurczający w zaburzeniach trawienia, chorobach wątroby i dróg żółciowych. Może być również stosowany zewnętrznie na rany i do płukania gardła z powodu działania przeciwzapalnego.

Dziurawiec hamuje działanie MAO (monoaminooksydazy) – enzymu rozkładającego w mózgu związki pobudzające (serotoninę, adrenalinę, noradrenalinę i dopaminę). Podobny mechanizm działania wykazuje wiele syntetycznych leków przeciwdepresyjnych. Z tego względu łączne stosowanie preparatów dziurawca z sertraliną, fluoksetyną, nefazodonem i trazodonem grozi wystąpieniem tzw. „zespołu serotoninowego” będącego następstwem nadmiernego nagromadzenia się serotoniny w mózgu. Zespół ten objawia się pobudzeniem, halucynacjami, wzrostem ciśnienia tętniczego, bólami mięśni, hipertermią, drgawkami, a nawet śpiączką i jest groźny dla życia!

dziurawiec zwyczajny | leki ziołowe
dziurawiec zwyczajny

Ziele dziurawca nasila ponadto aktywność glikoproteiny P – białka odpowiedzialnego za „wypluwanie” leków z komórek. W efekcie takiego działania wiele leków nie dociera do miejsc docelowych i staje się nieaktywnymi farmakologicznie. Dziurawiec w ten sposób osłabia działanie antybiotyków antracyklinowych stosowanych w leczeniu wielu złośliwych nowotworów, leków przeciwwirusowych, ale także nasercowej digoksyny, przeciwzakrzepowej warfaryny i przeciwbiegunkowego loperamidu.

Dziurawiec wpływa również na metabolizm wątrobowy wielu leków – zmniejsza stężenie statyn, glikokortykosteroidów, opiatów, sildenafilu i losartanu. U kobiet stosujących jednocześnie ziele dziurawca i doustne środki antykoncepcyjne zaleca się stosowanie dodatkowego, mechanicznego zabezpieczenia tj. prezerwatywy. Dlaczego? Ziele dziurawca osłabia działanie hormonów! Efekt modulowania aktywności enzymatycznej wątroby utrzymuje się nawet po 2 tygodniach od odstawienia preparatów z dziurawca! Ze względu na ryzyko wystąpienia licznych interakcji dziurawiec powinien być stosowany wyłącznie w monoterapii!

Lukrecja gładka (Glycerrhiza glabra)

Lukrecja jest surowcem zielarskim wykorzystywanym w formulacjach wielu syropów wykrztuśnych. Jest również składnikiem słodyczy i cukierków ziołowych. Lukrecja ma aktywność kortykotropową, wchodzi więc w interkacje ze sterydami (np. prednizolonem). Stosowana łącznie z diuretykami pętlowymi (furosemidem i torasemidem) nasila utratę potasu z moczem, prowadząc do groźnej hipokaliemii. Osłabia również działanie digoksyny.

lukrecja | leki ziołowe
lukrecja

Kozłek lekarski (Valerianae radix)

Preparaty kozłka działają przeciwlękowo i uspokajająco za sprawą mechanizmów w przewodnictwie GABA-ergicznym. Wiele leków synteycznych (także alkohol) również wpływa na ten rodzaj przewodnictwa, dlatego też popularna waleriana może nasilać ich działanie. Szczególną ostrożność powinny zachować osoby stosujące leki przeciwpadaczkowe.

Więcej o kozłku przeczytasz tutaj: Kozłek lekarski – bylina skuteczna w walce ze stresem.

kozłek lekarski | leki ziołowe
kozłek lekarski

Jeżówka purpurowa (Echinacea purpurea).

Ze względu na silne właściwości immunostymulujące, równoczesne stosowanie jeżówki z lekami immunosupresyjnymi: azatiopryną, takrolimusem, kortykosteroidami, może prowadzić do obniżenia ich skuteczności. Z powodu modyfikowania aktywności enzymatycznej izoenzymów wątrobowych, zaleca się unikanie jednoczesnego stosowania jeżówki z lekami metabolizowanymi przez izoenzym CYP3A4 – lowastatyną, klarytromycyną czy estrogenami oraz CYP1A2 – klozapiną i haloperidolem. Echinacea purpurea może również osłabiać metabolizm kofeiny i nasilać efekty jej działania.

jeżówka purpurowa | leki ziołowe
jeżówka purpurowa

To może Cię zainteresować: Wiązówka błotna w chorobach bólowych i przy przeziębieniach.

Ziołowe preparaty przeczyszczające

Szczególną grupą są ziołowe preparaty przeczyszczające. Stosuje się je w postaci tabletek i naparów, które zawierają liść senesu, korę kruszyny lub korzeń rzewienia. Specyfika ich działania powoduje, że treść pokarmowa w obrębie jelit szybko przemieszcza się, prowadząc do niecałkowitego wchłaniania wielu leków – szczególnie tych o przedłużonym uwalnianiu.

Nadużywanie ziołowych preparatów przeczyszczających grozi utratą elektrolitów – w tym związków potasu co negatywnie wpływa na pracę serca i działanie leków opartych o mechanizm potasowy (diuretyki, leki nasercowe).

Na zakończenie chciałbym w kontekście interakcji leków ziołowych po raz kolejny zwrócić się do wszystkich czytelników i słuchaczy Radiokliniki. Nie ulegajcie przekazowi reklamowemu i każdy kolejny zakup leku, suplementu czy preparatu ziołowego skonsultujcie z lekarzem lub farmaceutą!

Dostępność wielu preparatów w aptece bez recepty nie świadczy o ich bezpieczeństwie!

Zatrzymajmy się więc na chwilę przy aptecznym stole i poświęćmy kilka minut na rozmowę z farmaceutą. Wymiana zdań i zasięgnięcie porady specjalisty na pewno zaprocentuje i przyniesie korzyść dla naszego zdrowia.

Szczególnie polecamy ten artykuł: Zioła dla nastolatków. Stare sposoby na nowe czasy?

57 KOMENTARZE

    • Niestety po analizie rzetelnych doniesień naukowych na temat różnych gatunków z rodzaju czystka (Cistus) nie udało mi się znaleźć żadnych wzmianek w literaturze dotyczących ewentualnych interakcji z innymi lekami. Korzystając jednak z okazji zachęcam do zachowania dystansu do przekazu internetowego, który lansuje Cistus incanus na panaceum na wszelkie dolegliwości. Co prawda istnieje sporo badań dotyczących tego surowca roślinnego, ale większość opiera się na słabej metodologii badań – w większości prowadzone były na zwierzętach lub in vitro na sztucznych liniach komórkowych. Nie można więc wyników takich badań bezkrytycznie przenosić na organizm człowieka. Chętnie odpowiem na wszelkie Pani pytania dotyczące zarówno czystka, jak i innych aspektów dotyczących zdrowia. Pozdrawiam.

  1. Po dłuższej przerwie w stosowaniu, zażyłem ponownie lek asertin 50 (zawiera sertralinę), ale biorę jednocześnie lek by relaxil (preparat ziołowy). Gdy stosowałem wcześniej asertin nie brałem by relaxilu. Po ostatnim zażyciu obydwu leków tej samej doby Zrobiło mi si niedobrze, drgawki, jakbym miał odejsć z tego świata. W składzie nie znalazłem dziurawca, ale znalazłem następujące składniki: Melisa, szyszka chmielu, korzeń eleutorokoku, owoc głogu oraz lawendę. prosiłbyum o odpowiedź jaki wpływ na organizm może mieć zastosowanie tych 2 leków jednoczesnie.
    Pozdrawiam

    • Panie Pawle,
      na wstępnie chciałbym zaznaczyć, że nagłe odstawienie leków przeciwdepresyjnych z grupy SSRI grozi nieprzyjemnym i niebezpiecznym objawom odstawiennym. Zakładam jednak, że zarówno odstawienie jak i ponowne włączenie sertraliny odbyło się pod okiem lekarza psychiatry. Wracając do Pana przypadku, prawdopodobną przyczyną opisywanych przez Pana objawów jest jeden ze składników ww. suplementu diety – Eleutherococcus senticosus, powszechnie znany jako żeń-szeń syberyjski. Otóż wiele doniesień naukowych wskazuje na możliwą addycję (potęgowanie) działania psychostymulantów (m.in leków SSRI) przez adaptogeny – korzeń rzeń-szenia, eleuterokoka, różeńca górskiego. Stąd nieprzyjemne objawy pobudzenia psychomotorycznego. Dodatkowym czynnikiem jest fakt, że wspomniany przez Pana preparat jest suplementem diety, wobec których nie jest nałożony obowiązek przedstawienia żadnych badań jakościowo-ilościowych. Zachęcam gorąco do wizyty u swojego lekarza i przedstawienie swojego przypadku. Na przyszłość zalecam nabywanie farmaceutyków w aptece, gdzie oprócz samego produktu otrzyma Pan wyczerpujące informacje na temat bezpieczeństwa jego stosowania. Pozdrawiam

    • Ja biorę asertin. Wszystko co ma chmiel działa źle z asertinem mówiąc w skrócie. Sprawdziłem to na sobie, uważnie testowałem. Piłem np. piwo bezalkoholowe. Nie wiem, nie jestem lekarzem, ale generalnie wszystko co zawierało chmiel powodowało u mnie niemiłe reakcje organizmu.

  2. Pamiętajmy również, że rozpoczęcie terapii lekami SSRI wiąże się często z pojawieniem działań niepożądanych (w tym pobudzenia) szczególnie na początku terapii. Działania te z czasem mijają. Jednoczesne połączenie SSRI z psychostymulującym żeń-szeniem i głogiem zaliczanym do tonica – może okazać się niebezpieczną mieszanką.

  3. Mam pytanie mama cierpi na szereg chorób roszczenie oskrzeli wiencowka nadcisnienie jest po dwoch zawalach leczy sie tez neurologicznie z powodu depresji zazywa tony lekow a przy tym cierpi na bezsennosc i ciagle pije duze ilosci melisy i innych ziól na sen ostatnio zaczęla gorzej się czuć musiala zaźywac nitrogliceryne Czy melisa i inne zioł moga wchodzić w interakcje z lekami jakie zaźywa??? Czy moze pić duźe ilości melisy??

    • Pani Izabelo, monografie melisy lekarskiej donoszą, że nie ma doniesień o interakcjach z innymi produktami leczniczymi i pożywieniem. Nie wiem również co w Pani opisie oznaczają „duże ilości melisy”. Należy również zwrócić uwagę, że stosowanie mieszanek ziołowych może wiązać się ze wzmożoną diurezą (częste i obfite oddawanie moczu), co może w połączeniu z innymi lekami nasilać utratę elektrolitów. Jest to jednak domniemanie, gdyż nie uściśliła Pani dokładnego składu ziół. Nie mnie jednak zachęcam do skonsultowania przypadku ze swoim lekarzem prowadzącym. Pozdrawiam

  4. Witam! Proszę o poradę. Mam 41 lat. Kilkanaście lat temu miałam usunięta tarczycę(guzek echogeniczny), nadczynność, graves-basedow. Biorę euthyrox125mg – 1×1 oraz propranolol10 – 1×1. Jakich ziół ew suplementacji nie powinnam przyjmować? Interesują mnie takie zioła jak melisa, kozłek lekarski, imbir, lippia, palczatka cytrynowa, podagrycznik, bluszczyk kurdybanek, żółtlica, przytulia czepna. Dziękuje i pozdrawiam

  5. po wypiciu czystka dostalam niesamowitego kaszlu. Myslalam ze sie udusze a szczyty plucne ponizej o obojczykow byly wyjatkowo bolesne. Zaczelam sie krztusic .. Czy to reakcja oczyszczania moich zatok i gardla . Od roku mam problem. W roku ub. dostalam az 30 zastrzykow bo nie moglam wykaraskac sie z in fekcji. Bledne kolo , zaczelo sie niewinnie , troche w gardle zaczelo mnie kuc , potem dostalam antybiotyki , ktorewzielam raptem 3 szt, poniewaz dostalam caly bialy jezyk…sama intuicyjnie poszlam zrobic wymaz z gardla. Wyszla Candida tropikalis ,liczna. Znowu lekarz , inny inne leki w tym Nystatyna , pomoglo(2 opakowania). Weleczylam Candide. poszlo na zatoki , swisty w oskrzelach… I tak przez 6 m+cy.Boli mnie ciagle na mostku.pod lewa piersia,zebra pod piersia. lopatka lewa dziwnie boli.I zaczelam pic czystek,olej z oregano.pomyslalam ze to objawz Candidy tak mnie zalatwily. I dzisiaj atak krztuszenia sie po czystku..czy o to chodzi ze on tak brutalnie czysci organizm..czy to reakcja z oregano, czy z czarnym bzem…co mam robic, slabne..a bylam tytanem pracy..Mam 64 lata..Nie pije nie pale…nie jadam miesa..dbam o siebie…Wygladam mlodo..tylko ten ostatni rok i obecny jest zly..Reasumujac dlaczego udusilabym sie popijajac czystek..przeciez taki bezpieczny.Prosze o odpowiedz..Pozdrawiam.

    • Zachęcam do przedstawienia tych objawów lekarzowi.

      Pamiętajmy, że zioła mogą okazać się silnymi alergenami. Z doświadczenia wiem, że struktura czystka sypanego jest bardzo miałka i w naparze jest bardzo wiele „kłaczków”, które mogą spowodować miejscowe podrażnienie i odruch kaszlu. Jest to jednak tylko moje przypuszczenie.

      Pragnę zwrócić uwagę, że używając ziół należy umieć przyrządzać z nich napary. Nie wystarczy zaparzyć pod przykryciem – zawsze należy zioła odsączyć na gazie!

        • Panie Jacku, w literaturze zaznaczono interakcję między:
          *palmą sabałową (składnik suplemtu) a aspiryną (składnik Acardu) – palma sabałowa może nasilać działanie aspiryny.
          *pokrzywą zwyczajną (składnik suplementu) a aspiryną (składnik Acardu) – pokrzywa osłabia antykoagulację, a aspiryna nasila, więc oba składniki się wykluczają.

          Jednak przed jakąkolwiek decyzją musi Pan się skonsultować z lekarzem i zbadać parametry antykoagulacji. To, że istnieje ryzyko interakcji, nie oznacza że akurat u Pana ona zajdzie. Wystąpienie interakcji ma charakter bardzo indywidualny.

  6. Witam, świetny artykuł, mam pytanie o dziurawca, mianowicie czy wie Pan jak wygląda kwestia ekspozycji na promienie słoneczne w przypadku konsumpcji naparów a dokładnie przez jaki czas po piciu dziurawca skóra jest uwrażliwiona? Oraz, czy uważa Pan że nalewka z dziurawca lepiej ekstraktuje tę roślinę niż napar? Próbowałem robić nalewkę ale uważam że w formie naparów działa lepiej. Pozdrawiam

    • Cześć Tomku,
      dziękuję Ci za miły komentarz. Co do Twoich pytań – reakcja fototoksyczności jest uzależniona od wielu czynników – predyspozycji osobniczych do wrażliwości na promieniowanie UV oraz zawartości hyperycyny w produkcie, która tą reakcję wywołuje. Szczególnie wrażliwymi na to działanie są osoby o jasnej karnacji skóry Dlatego też nie ma łatwej i jednoznacznej odpowiedzi na Twoje pytanie. Co do lepszego „wytrawiania surowca” – uważam, że alkoholowy wyciąg lub nalewka z dziurawca będzie zawierał wyższe stężenia substancji czynnych niż napar.

  7. Witam.B.proszę o podpowiedz;czy z acardem i betanilem moge przyjmowac ziolowe leki na wyciszenie ?.boje się nadmiernego rozcieńczenia krwi.slyszalam ze waleriana rozcieńcza krew tak samo jak melisa.

  8. Od wielu lat staram się każde niedomaganie wyeliminować ziołami. Mimo, iż mam 66 lat należe do ludzi o dobrej kondycji. Nie palę, nie piję i prowadzę bardzo higieniczny tryb życia. Znam wpływ wielu ,,roślinek,, cudownie naprawde działających na organizm człowieka. Ale… od kilku lat walczę z bezsennoscią. Wiem, wiem, starsi ludzie tak mają, szyszynka jest osłabiona, zanieczyszczona jodem itp, itd. Piję dużo soku z cytryny i innych cytrusów. Niestety, poddałam się i zaczęłam łykać Dobroson. Początkowo pół tableteczki ale od paru miesięcy biorę 1 całą na noc. Przesypiam 6,7 godzin. Ale….. Zaczęłam tracić pamięć, mieć zaburzenia równowagi. Wyczytałam więc, ze to są objawy w/w leku. Ale, jak tu żyć bez snu???????

    • Pani Ewo,
      świetnie, że stara się Pani w pierwszej kolejności sięgać po naturalne metody. Czasami jednak i one zawodzą. Zdaję sobie sprawę, że leki syntetyczne są obarczone licznymi działaniami niepożądanymi, ale nieleczona bezsenność jeszcze mocniej rujnuje organizm. Proszę pamiętać, że ww. objawy mogą mieć inną przyczynę. Proszę skonsultować się z neurologiem, przeprowadzić badania, które wykluczyłyby podłoże organiczne – związane ze zmianami anatomicznymi mózgowia.

  9. Proszę o informację czy można stosować jednocześnie bez żadnych zaleceń suplementy: ashwaganda, ginkgo bilioba, dziurawiec oraz wit. A i D? Czy można je łączyć bez skutków ubocznych?

    • Wymienione przez Pana zioła nie wchodzą ze sobą w interakcje. Ale ginkgo i dziurawiec często wchodzą w interakcje z lekami syntetycznymi. Czy przyjmuje Pan jakieś przewlekle?

      • Dziękuję za odpowiedź. Poza wymienionymi suplementami ziołowymi nie zażywam żadnych leków. Wolałem się jednak upewnić czy można je zażywać jednocześnie. Zastanawiam się także czy takie rozwiązanie jest dobre i skuteczne. Tak aby jednocześnie dbać o układ nerwowy, dobrą pamięć, sprawność mózgu oraz odstresować się i uspokoić 🙂

        • Podstawą leczenia poważnych stanów w gabinetach psychiatrycznych jest psychoterapia. Sami możemy w domu przeprowadzić sobie taką „terapię”. Proszę zainteresować się technikami relaksacyjnymi, jogą, medytacją, pozytywną afirmacją i uprawianiem sportu. Internet pęka w szwach na ten temat.

  10. Witam
    Zakupiłem nastepujące preparaty :
    Ashvaganda
    Kurkumina z piperyną
    L-Glutamina
    Reischi

    czy można to wszystko stosować jednocześnie – mam wrzodziejące zapalenie jelita grubego

    • Rafał nie wiem czy takie substancje jak kurkumina i piperyna są dobrym pomysłem przy stanie zapalnym jelit. Mają drażniające działanie i zwiększają ukrwienie tkanek, więc mogą nasilać stan zapalny.

  11. Witam czy polaczenie dziurawca z ashwaganda,melisa,I konczyna czerwona moze dac fatalne samopoczucie..od jakis dwoch tyg.zaczelam pic dzurswiec na stany depresyjne..I zaobserwowalam ze strasznie mocno sie poce,sennosc,kolatania serca,I zawroty glowy I stany lekowe sie pojawily czy to przez polaczenie tych ziolz?dodam ze, mam zaburzenia hormonalne brak miesiaczki,niska wage ,oraz hasimoto?

  12. Mam Pytanie , ciocia zażywa lek pradaxa / przeciwzakrzepowe , oprócz tego, axtil , amlozek i zahron. Czy może przy tych lekach stosowac spiruline lub czystek. ?

    • Warto dopytać lekarza. Jednak na podstawie dostępnych informacji zioła te nie wchodzą w interakcje z wspomnianym lekiem. Mimo wszystko warto zachować dla świętego spokoju kilkugodzinną przerwę między naparami ziołowymi a stosowanymi lekami. Pozdrawiam.

  13. Panie Arturze,jak wspaniale,że mogę wreszcie skonsultowac moje wątpliwości ze specjalistą.Piję krwawnik z nagietkiem(na mięśniaka,ktorego ze względu na ułożenie nie da się usunąć)ale muszę też zażywać acenokumarol 1/2 tabl.Czy krwawnik bardzo zaburza dzialanie acenokumarolu?Jeżeli tak to jakie zioła włączyć aby pogodzić miesniaka z arytmią.Niestety ,z lekarzami nie można na ten temat porozmawiać

  14. Dzień dobry.
    Mam pytanie dotyczące interakcji tabletek ziołowych (serdecznik) a lekiem antykoncepcyjnym attywia? Czy jest możliwość zmniejszenia działania antykoncepcji? W ulotce nic nie było na temat serdecznika, natomiast co dziurawca jest możliwość zmniejszenia działania. Jestem zmuszona brać coś na uspokojenie. Odstawiłam leki antydepresyjne i chyba był to błąd. Bardzo proszę o odpowiedź. Z góry dziękuję.

    • Witam,
      serdecznik (Leonurus cardiaca) nie wchodzi w interakcje z antykoncepcją.

      Dziurawiec osłabia działanie antykoncepcji i to nie tylko w czasie kuracji, ale nawet 30 dni po odstawieniu tego roślinnego surowca.

      Serdecznie pozdrawiam

  15. Witam.po ostatnich badaniach ktore wykazaly podwyzszony cholersterol i trojglicerydy zakupilem kwasy omega 3 mlody jeczmien i zen szen..czy przy tritace 5 jednej tabletce rano moge zazywac jdna tabletke zen szenia ..tritace zarzywam okolo roku i po nim mam cisnienie 120.80..pytam o zen szen bo z powodu cholersterolu i trojglicerydow mam problemy ze wzwodem co jeszcze dodatkowo rujnuje moje zycie rodzinne..nie jestem otyly waga normalna to raczej problem genetyczny..albo jak nie zen szen prosze cos polecic na wspomozenie sil witalnych energii i poorawe etekcji przy tritace

  16. Witam czy zen szen przy tabletkach tritace 5mg moze buc stosowany ?mam problem z erekcja przez podwyzszone trojglicerydy ..stosuje mlody jeczmien blonnik kwasy omega3 chcialbym sie jeszcze wspomoc zenszeniem alr nie wiem czy moge go stosowac..co innego moze Pan polecic przy stsosowaniu tritace zeby podbudowac erekcje

  17. Witam.Jestem po zawale 10 lat. Obecnie wydolność Ef 25 Mam cholesterol LDL 208 , całkowity 271 , trójglicerydów 80. Obawiam się zażywać statyny . Jakie zioła mogę stosować na cholesterol i polepszenie wydolności, obecnie zażywam Polpril 10, spironol. Acard 75mg. Pozdrawiam Brzemysław .

  18. Witam serdecznie.
    Chciałabym się zapytać i poprosić o odpowiedź czy przy braniu Effox Long 50, Preductalu i Polocardu mogę pić herbatę z głogu. Pozdrawiam.
    Może jeszcze dodam, że od roku, tj. od kiedy piję tą herbatkę, nie mam dolegliwości bólowych.

  19. Witam serdecznie .Mam pytanie czy można jednocześnie pić napar z jeżówki purpurowej i przytuli czeplnej? Dziękuję za odpowiedż i pozdrawiam 🙂

  20. Dzień dobry, zazywam asertin 50 na nerwice,jednak mam duże problemy ze spaniem.Czy mogę brać melise w tabletkach na noc?.Boję się interakcji

  21. Dzień dobry, zazywam asertin 50 na nerwice,jednak mam duże problemy ze spaniem.Czy mogę brać melise w tabletkach na noc?.Boję się interakcji

Zapytaj lub skomentuj:

Napisz komentarz
Podaj swoje imię