Leki ziołowe – warto po nie sięgać, ale powinniśmy mieć świadomość, że nie wolno stosować ich na własną rękę! Warto skonsultować ich zażywanie z lekarzem, tym bardziej, kiedy oprócz nich przyjmujemy równocześnie leki syntetyczne. W artykule wyjaśniamy dlaczego!

Oceń to:
| Liczba ocen: 83 Średnia: 3.3

Leki ziołowe – choć ich rola w terapii wielu chorób jest niesłusznie marginalizowana, to w wielu kręgach surowce roślinne cieszą się nadal sporym zaufaniem. Coraz większa ilość suplementów diety wykorzystuje również wyciągi ziołowe do swoich formulacji, a ogólnoświatowy trend zrównoważonego, zdrowego trybu życia sprawia, że preparaty ziołowe trafiają do wielu gospodarstw domowych.

Niestety równolegle w świadomości wielu ludzi utwierdza się błędne przekonanie, że środki ziołowe są w stu procentach bezpieczne, nieszkodliwe i można je stosować niezależnie od zaordynowanych przez lekarza leków syntetycznych.

Tymczasem leki ziołowe zawierają niejednokrotnie bardzo silne substancje czynne, które poza wymiernym oddziaływaniem na organizm człowieka mogą wchodzić w interakcje z innymi lekami, suplementami diety, a nawet pokarmami, prowadząc niejednokrotnie do groźnych dla zdrowia zatruć.

Z definicji farmakologicznej interakcja jest wzajemnym oddziaływaniem na siebie dwóch lub większej ilości leków, prowadzącym do nasilenia działań niepożądanych i/lub zmniejszenia bądź nasilenia skuteczności stosowanych leków.

Prawdopodobieństwo wystąpienia interakcji zależy bezpośrednio od liczby stosowanych leków – przy kilku lekach wynosi 3-5%, przy dziesięciu i więcej dochodzi do 20%.

Wystąpienie interkacji uzależnione jest również od wielu czynników indywidualnych takich jak wiek, płeć, rasa, stan fizjologiczny (np. ciąża), gospodarka hormonalna, stosowanie używek, wydolność nerek i wątroby.

Niekiedy interakcje leków pochodzenia chemicznego i ziołowego mogą być korzystne – pod warunkiem wszakże, że chory znajduje się pod ścisłym nadzorem lekarza.

Mechanizmy interakcji są bardzo złożone i skomplikowane. Większość z nich związana jest z wywieraniem wpływu na układy enzymatyczne wątroby. Jak wiadomo narząd ten jest odpowiedzialny za detoksykację organizmu i unieczynnianie wielu leków. W procesie tym bierze udział specjalna grupa izoenzymów CYP, która przy pomocy różnych reakcji chemicznych prowadzi zawsze do przekształcenia części przyjętej dawki do formy nieaktywnej. Wiele surowców roślinnych oddziałuje właśnie na tą grupę izoenzymów indukując (nasilając) ich aktywność lub ją hamując. W efekcie metabolizm leków jest przyspieszany lub zwalniany i do krwioobiegu dostaje się zbyt duża (niekiedy toksyczna) lub zbyt mała (nieskuteczna) dawka substancji leczniczej.

Czosnek pospolity (Allium sativum) od dawna gości w naszej, polskiej kuchni. Surowiec ten ma również nieocenioną aktywność biologiczną. Wykazuje działanie przeciwbakteryjne, hipotensyjne (obniża wartość ciśnienia tętniczego) oraz spazmolityczne (rozkurczające na mięśnie gładkie). Wiele prac naukowych mówi o hamującym wpływie na aktywność cyklooksygenaz (COX) i syntezę trombocytów – płytek krwi odpowiedzialnych za krzepnięcie. Z tego względu łączne przyjmowanie czosnku z lekami przeciwzakrzepowymi takimi jak warfaryna, aspiryna czy tiklopidyna może prowadzić do nasilonego hamowania krzepnięcia krwi (antykoagulacji), co grozi występowaniem krwawień.

czosnek pospolity

czosnek pospolity

Żeń-szeń (Panax ginseng) jest znanym adaptogenem, działa również immunomodulująco i tonizująco. Wchodzi w skład preparatów witaminowych. W literaturze naukowej znajduje się wiele wzmianek o interakcjach żeń-szenia z lekami przeciwzakrzepowymi i przeciwdepresyjnymi. W pierwszym przypadku może zwiększać ryzyko krwawień, a w drugim przypadku powodować nadmierne pobudzenie psychomotoryczne i bezsenność.

żeń-szeń

żeń-szeń

Miłorząb dwuklapowy (Ginkgo biloba) – liść miłorzębu ma działanie prokognitywne (poprawia funkcje poznawcze i pamięć), poprawiając krążenie mózgowe i hamując agregację płytek krwi. W praktyce klinicznej odnotowano wiele przypadków krwawień przy jednoczesnym stosowaniu miłorzębu i aspiryny, warfaryny oraz cilostazolu (lek na chromanie przestankowe). Pacjenci przyjmujący leki przeciwzakrzepowe nie powinni przyjmować preparatów miłorzębu, a w przypadku planowanych zabiegów chirurgicznych powinny odstawić go conajmniej na tydzień przed operacją. W jednej z prac odnotowano indukujący wpływ miłorzębu na izoenzym CYP2C19, odpowiedzialny za metabolizm m.in. omeprazolu – popularnego leku na zgagę, refluks i chorobę wrzodową. Łączne stosowanie miłorzębu z omeprazolem obniża więc aktywność tego drugiego.

miłorząb dwuklapowy

miłorząb dwuklapowy

Dziurawiec zwyczajny (Hypericum perforatum) jest surowcem najczęściej wchodzącym w interkację z innymi lekami. Znalazł on zastosowanie jako łagodny środek zapobiegający depresji oraz środek rozkurczający w zaburzeniach trawienia, chorobach wątroby i dróg żółciowych. Może być również stosowany zewnętrznie na rany i do płukania gardła z powodu działania przeciwzapalnego.

Dziurawiec hamuje działanie MAO (monoaminooksydazy) – enzymu rozkładającego w mózgu związki pobudzające (serotoninę, adrenalinę, noradrenalinę i dopaminę). Podobny mechanizm działania wykazuje wiele syntetycznych leków przeciwdresyjnych. Z tego względu łączne stosowanie preparatów dziurawca z sertraliną, fluoksetyną, nefazodonem i trazodonem grozi wystąpieniem tzw. “zespołu serotoninowego” będącego następstwem nadmiernego nagromadzenia się serotoniny w mózgu. Zespół ten objawia sie pobudzeniem, halucynacjami, wzrostem ciśnienia tętniczego, bólami mięśni, hipertermią, drgawkami oraz śpiączką i jest groźny dla życia!

dziurawiec zwyczajny

dziurawiec zwyczajny

Ziele dziurawca nasila ponadto aktywność glikoproteiny P – białka odpowiedzialnego za “wypluwanie” leków z komórek. W efekcie takiego działania wiele leków nie dociera do miejsc docelowych i staje się nieaktywnymi farmakologicznie. Dziurawiec w ten sposób osłabia działanie antybiotyków antracyklinowych stosowanych w leczeniu wielu złośliwych nowotworów, leków przeciwwirusowych, ale także nasercowej digoksyny, przeciwzakrzepowej warfaryny i przeciwbiegunkowego loperamidu.

Dziurawiec wpływa również na metabolizm wątrobowy wielu leków – zmniejsza stężenie statyn, glikokortykosteroidów, opiatów, sildenafilu i losartanu. U kobiet stosujących jednocześnie ziele dziurawca i doustne środki antykoncepcyjne zaleca się stosowanie dodatkowego, mechanicznego zabezpieczenia (przerwatywy), gdyż ziele dziurawca osłabia działanie hormonów. Efekt modulowania aktywności enzymatycznej wątroby utrzymuje się nawet po 2 tygodniach od odstawienia preparatów z dziurawca! Ze względu na ryzyko wystąpienia licznych interakcji dziurawiec powinien być stosowany wyłącznie w monoterapii!

Lukrecja gładka (Glycerrhiza glabra) jest surowcem zielarskim wykorzystywanym w formulacjach wielu syropów wykrztuśnych. Jest również składnikiem słodyczy i cukierków ziołowych. Lukrecja ma aktywność kortykotropową, wchodzi więc w interkacje ze sterydami (np. prednizolonem). Stosowana łącznie z diuretykami pętlowymi (furosemidem i torasemidem) nasila utratę potasu z moczem, prowadząc do grożnej hipokaliemii. Osłabia również działanie digoksyny.

lukrecja

lukrecja

Kozłek lekarski (Valerianae radix), preparaty kozłka działają przeciwlękowo i uspokajająco za sprawą mechanizmów w przewodnictwie GABA-ergicznym. Wiele leków synteycznych (także alkohol) również wpływa na ten rodzaj przewodnictwa, dlatego też popularna waleriana może nasilać ich działanie. Szczególną ostrożność powinny zachować osoby stosujące leki przeciwpadaczkowe.

kozłek lekarski

kozłek lekarski

Jeżówka purpurowa (Echinacea purpurea). Ze względu na silne właściwości immunostymulujące, jej równoczesne stosowanie z lekami immunosupresyjnymi: azatiopryną, takrolimusem, kortykosteroidami, może prowadzić do obniżenia ich skuteczności. Z powodu modyfikowania aktywności enzymatycznej izoenzymów wątrobowych, zaleca się unikanie jednoczesnego stosowania jeżówki z lekami metabolizowanymi przez izoenzym CYP3A4 – lowastatyną, klarytromycyną czy estrogenami oraz CYP1A2 – klozapiną i haloperidolem. Echinacea purpurea może również osłabiać metabolizm kofeiny i nasilać efekty jej działania.

jeżówka purpurowa

jeżówka purpurowa

Szczególną grupą są ziołowe preparaty przeczyszczające stosowane w postaci tabletek i naparów, które zawierają liść senesu, korę kruszyny lub korzeń rzewienia. Specyfika ich działania powoduje, że treść pokarmowa w obrębie jelit szybko przemieszcza się, prowadząc do niecałkowitego wchłaniania wielu leków – szczególnie tych o przedłużonym uwalnianiu.

Nadużywanie ziołowych preparatów przeczyszczających (co jest powszechne w Polsce) grozi utratą elektrolitów – w tym związków potasu co negatywnie wpływa na pracę serca i działanie leków opartych o mechanizm potasowy (diuretyki, leki nasercowe).

Na zakończenie chciałbym w kontekście interkacji leków ziołowych po raz kolejny zwrócić się do wszystkich czytelników i słuchaczy Radiokliniki– nie ulegajcie przekazowi reklamowemu i każdy kolejny w domowej apteczce lek, suplement czy preparat ziołowy skonsultujcie z lekarzem i farmaceutą!

Fakt dostępności wielu preparatów w aptece bez recepty nie świadczy o ich bezpieczeństwie!

Zatrzymajmy się więc na chwilę przy aptecznym stole i poświęćmy kilka minut na rozmowę z farmaceutą, która na pewno zaprocentuje dla naszego zdrowia. Pozdrawiam!

 

Oceń to:

| Liczba ocen: 83 Średnia: 3.3

32 komentarze

 1. Magda
  Maj 10, 2016 at 9:45 am — Odpowiedz

  Intertesuje mnie, czy czystek wchodzi w interreakcje z Acesanem lub jakimkolwiek innym lekiem?

  • Maj 11, 2016 at 7:00 am — Odpowiedz

   Niestety po analizie rzetelnych doniesień naukowych na temat różnych gatunków z rodzaju czystka (Cistus) nie udało mi się znaleźć żadnych wzmianek w literaturze dotyczących ewentualnych interakcji z innymi lekami. Korzystając jednak z okazji zachęcam do zachowania dystansu do przekazu internetowego, który lansuje Cistus incanus na panaceum na wszelkie dolegliwości. Co prawda istnieje sporo badań dotyczących tego surowca roślinnego, ale większość opiera się na słabej metodologii badań – w większości prowadzone były na zwierzętach lub in vitro na sztucznych liniach komórkowych. Nie można więc wyników takich badań bezkrytycznie przenosić na organizm człowieka. Chętnie odpowiem na wszelkie Pani pytania dotyczące zarówno czystka, jak i innych aspektów dotyczących zdrowia. Pozdrawiam.

 2. Paweł
  Wrzesień 3, 2016 at 12:12 pm — Odpowiedz

  Po dłuższej przerwie w stosowaniu, zażyłem ponownie lek asertin 50 (zawiera sertralinę), ale biorę jednocześnie lek by relaxil (preparat ziołowy). Gdy stosowałem wcześniej asertin nie brałem by relaxilu. Po ostatnim zażyciu obydwu leków tej samej doby Zrobiło mi si niedobrze, drgawki, jakbym miał odejsć z tego świata. W składzie nie znalazłem dziurawca, ale znalazłem następujące składniki: Melisa, szyszka chmielu, korzeń eleutorokoku, owoc głogu oraz lawendę. prosiłbyum o odpowiedź jaki wpływ na organizm może mieć zastosowanie tych 2 leków jednoczesnie.
  Pozdrawiam

  • Wrzesień 4, 2016 at 10:46 am — Odpowiedz

   Panie Pawle,
   na wstępnie chciałbym zaznaczyć, że nagłe odstawienie leków przeciwdepresyjnych z grupy SSRI grozi nieprzyjemnym i niebezpiecznym objawom odstawiennym. Zakładam jednak, że zarówno odstawienie jak i ponowne włączenie sertraliny odbyło się pod okiem lekarza psychiatry. Wracając do Pana przypadku, prawdopodobną przyczyną opisywanych przez Pana objawów jest jeden ze składników ww. suplementu diety – Eleutherococcus senticosus, powszechnie znany jako żeń-szeń syberyjski. Otóż wiele doniesień naukowych wskazuje na możliwą addycję (potęgowanie) działania psychostymulantów (m.in leków SSRI) przez adaptogeny – korzeń rzeń-szenia, eleuterokoka, różeńca górskiego. Stąd nieprzyjemne objawy pobudzenia psychomotorycznego. Dodatkowym czynnikiem jest fakt, że wspomniany przez Pana preparat jest suplementem diety, wobec których nie jest nałożony obowiązek przedstawienia żadnych badań jakościowo-ilościowych. Zachęcam gorąco do wizyty u swojego lekarza i przedstawienie swojego przypadku. Na przyszłość zalecam nabywanie farmaceutyków w aptece, gdzie oprócz samego produktu otrzyma Pan wyczerpujące informacje na temat bezpieczeństwa jego stosowania. Pozdrawiam

  • Arek
   Styczeń 8, 2017 at 9:58 pm — Odpowiedz

   Ja biorę asertin. Wszystko co ma chmiel działa źle z asertinem mówiąc w skrócie. Sprawdziłem to na sobie, uważnie testowałem. Piłem np. piwo bezalkoholowe. Nie wiem, nie jestem lekarzem, ale generalnie wszystko co zawierało chmiel powodowało u mnie niemiłe reakcje organizmu.

   • Styczeń 9, 2017 at 10:48 pm — Odpowiedz

    Panie Arku,

    proszę o szczegóły. Jakiego typu niemiłe reakcje organizmu Pana spotkały?

 3. Wrzesień 4, 2016 at 10:59 am — Odpowiedz

  Pamiętajmy również, że rozpoczęcie terapii lekami SSRI wiąże się często z pojawieniem działań niepożądanych (w tym pobudzenia) szczególnie na początku terapii. Działania te z czasem mijają. Jednoczesne połączenie SSRI z psychostymulującym żeń-szeniem i głogiem zaliczanym do tonica – może okazać się niebezpieczną mieszanką.

 4. Izabele
  Styczeń 13, 2017 at 1:21 pm — Odpowiedz

  Mam pytanie mama cierpi na szereg chorób roszczenie oskrzeli wiencowka nadcisnienie jest po dwoch zawalach leczy sie tez neurologicznie z powodu depresji zazywa tony lekow a przy tym cierpi na bezsennosc i ciagle pije duze ilosci melisy i innych ziól na sen ostatnio zaczęla gorzej się czuć musiala zaźywac nitrogliceryne Czy melisa i inne zioł moga wchodzić w interakcje z lekami jakie zaźywa??? Czy moze pić duźe ilości melisy??

  • Styczeń 13, 2017 at 3:21 pm — Odpowiedz

   Pani Izabelo, monografie melisy lekarskiej donoszą, że nie ma doniesień o interakcjach z innymi produktami leczniczymi i pożywieniem. Nie wiem również co w Pani opisie oznaczają “duże ilości melisy”. Należy również zwrócić uwagę, że stosowanie mieszanek ziołowych może wiązać się ze wzmożoną diurezą (częste i obfite oddawanie moczu), co może w połączeniu z innymi lekami nasilać utratę elektrolitów. Jest to jednak domniemanie, gdyż nie uściśliła Pani dokładnego składu ziół. Nie mnie jednak zachęcam do skonsultowania przypadku ze swoim lekarzem prowadzącym. Pozdrawiam

 5. Agnieszka
  Styczeń 18, 2017 at 4:28 pm — Odpowiedz

  Witam! Proszę o poradę. Mam 41 lat. Kilkanaście lat temu miałam usunięta tarczycę(guzek echogeniczny), nadczynność, graves-basedow. Biorę euthyrox125mg – 1×1 oraz propranolol10 – 1×1. Jakich ziół ew suplementacji nie powinnam przyjmować? Interesują mnie takie zioła jak melisa, kozłek lekarski, imbir, lippia, palczatka cytrynowa, podagrycznik, bluszczyk kurdybanek, żółtlica, przytulia czepna. Dziękuje i pozdrawiam

 6. Anna
  Wrzesień 23, 2017 at 10:46 am — Odpowiedz

  To nie kozłek lekarski, a sadziec konopiasty.

 7. Alicja
  Wrzesień 24, 2017 at 7:26 pm — Odpowiedz

  po wypiciu czystka dostalam niesamowitego kaszlu. Myslalam ze sie udusze a szczyty plucne ponizej o obojczykow byly wyjatkowo bolesne. Zaczelam sie krztusic .. Czy to reakcja oczyszczania moich zatok i gardla . Od roku mam problem. W roku ub. dostalam az 30 zastrzykow bo nie moglam wykaraskac sie z in fekcji. Bledne kolo , zaczelo sie niewinnie , troche w gardle zaczelo mnie kuc , potem dostalam antybiotyki , ktorewzielam raptem 3 szt, poniewaz dostalam caly bialy jezyk…sama intuicyjnie poszlam zrobic wymaz z gardla. Wyszla Candida tropikalis ,liczna. Znowu lekarz , inny inne leki w tym Nystatyna , pomoglo(2 opakowania). Weleczylam Candide. poszlo na zatoki , swisty w oskrzelach… I tak przez 6 m+cy.Boli mnie ciagle na mostku.pod lewa piersia,zebra pod piersia. lopatka lewa dziwnie boli.I zaczelam pic czystek,olej z oregano.pomyslalam ze to objawz Candidy tak mnie zalatwily. I dzisiaj atak krztuszenia sie po czystku..czy o to chodzi ze on tak brutalnie czysci organizm..czy to reakcja z oregano, czy z czarnym bzem…co mam robic, slabne..a bylam tytanem pracy..Mam 64 lata..Nie pije nie pale…nie jadam miesa..dbam o siebie…Wygladam mlodo..tylko ten ostatni rok i obecny jest zly..Reasumujac dlaczego udusilabym sie popijajac czystek..przeciez taki bezpieczny.Prosze o odpowiedz..Pozdrawiam.

  • Październik 2, 2017 at 11:16 pm — Odpowiedz

   Zachęcam do przedstawienia tych objawów lekarzowi.

   Pamiętajmy, że zioła mogą okazać się silnymi alergenami. Z doświadczenia wiem, że struktura czystka sypanego jest bardzo miałka i w naparze jest bardzo wiele “kłaczków”, które mogą spowodować miejscowe podrażnienie i odruch kaszlu. Jest to jednak tylko moje przypuszczenie.

   Pragnę zwrócić uwagę, że używając ziół należy umieć przyrządzać z nich napary. Nie wystarczy zaparzyć pod przykryciem – zawsze należy zioła odsączyć na gazie!

 8. Jacek
  Październik 1, 2017 at 9:22 am — Odpowiedz

  Czy istnieje interakcja leków conco cor 2.4mg tritace 2.5mg z suplementem prosti

  • Październik 2, 2017 at 11:08 pm — Odpowiedz

   Jeśli ma Pan na myśli suplement Prosti, to na podstawie przeanalizowanej literatury nie ma interakcji między wskazanymi przez Pana produktami.

 9. Jacek
  Październik 3, 2017 at 7:09 am — Odpowiedz

  Dziękuję. Pozdrawiam

 10. Tomasz
  Październik 28, 2017 at 4:28 pm — Odpowiedz

  Witam, świetny artykuł, mam pytanie o dziurawca, mianowicie czy wie Pan jak wygląda kwestia ekspozycji na promienie słoneczne w przypadku konsumpcji naparów a dokładnie przez jaki czas po piciu dziurawca skóra jest uwrażliwiona? Oraz, czy uważa Pan że nalewka z dziurawca lepiej ekstraktuje tę roślinę niż napar? Próbowałem robić nalewkę ale uważam że w formie naparów działa lepiej. Pozdrawiam

  • Październik 28, 2017 at 9:29 pm — Odpowiedz

   Cześć Tomku,
   dziękuję Ci za miły komentarz. Co do Twoich pytań – reakcja fototoksyczności jest uzależniona od wielu czynników – predyspozycji osobniczych do wrażliwości na promieniowanie UV oraz zawartości hyperycyny w produkcie, która tą reakcję wywołuje. Szczególnie wrażliwymi na to działanie są osoby o jasnej karnacji skóry Dlatego też nie ma łatwej i jednoznacznej odpowiedzi na Twoje pytanie. Co do lepszego “wytrawiania surowca” – uważam, że alkoholowy wyciąg lub nalewka z dziurawca będzie zawierał wyższe stężenia substancji czynnych niż napar.

 11. Hanna
  Listopad 27, 2017 at 11:04 am — Odpowiedz

  Witam.B.proszę o podpowiedz;czy z acardem i betanilem moge przyjmowac ziolowe leki na wyciszenie ?.boje się nadmiernego rozcieńczenia krwi.slyszalam ze waleriana rozcieńcza krew tak samo jak melisa.

  • Listopad 29, 2017 at 3:25 pm — Odpowiedz

   Aspiryna w dawce kardiologicznej (Acard) nie wchodzi w interakcje z betahistyna (Betanil), walerianą, melisą lekarską, passiflorą.

 12. Hanna
  Listopad 29, 2017 at 4:17 pm — Odpowiedz

  Bardzo dziękuję za odpowiedz.Teraz będę spokojna przyjmując te ziólka.pozdrawiam serdecznie.

 13. Ewa
  Grudzień 12, 2017 at 8:19 am — Odpowiedz

  Od wielu lat staram się każde niedomaganie wyeliminować ziołami. Mimo, iż mam 66 lat należe do ludzi o dobrej kondycji. Nie palę, nie piję i prowadzę bardzo higieniczny tryb życia. Znam wpływ wielu ,,roślinek,, cudownie naprawde działających na organizm człowieka. Ale… od kilku lat walczę z bezsennoscią. Wiem, wiem, starsi ludzie tak mają, szyszynka jest osłabiona, zanieczyszczona jodem itp, itd. Piję dużo soku z cytryny i innych cytrusów. Niestety, poddałam się i zaczęłam łykać Dobroson. Początkowo pół tableteczki ale od paru miesięcy biorę 1 całą na noc. Przesypiam 6,7 godzin. Ale….. Zaczęłam tracić pamięć, mieć zaburzenia równowagi. Wyczytałam więc, ze to są objawy w/w leku. Ale, jak tu żyć bez snu???????

  • Grudzień 12, 2017 at 8:45 am — Odpowiedz

   Pani Ewo,
   świetnie, że stara się Pani w pierwszej kolejności sięgać po naturalne metody. Czasami jednak i one zawodzą. Zdaję sobie sprawę, że leki syntetyczne są obarczone licznymi działaniami niepożądanymi, ale nieleczona bezsenność jeszcze mocniej rujnuje organizm. Proszę pamiętać, że ww. objawy mogą mieć inną przyczynę. Proszę skonsultować się z neurologiem, przeprowadzić badania, które wykluczyłyby podłoże organiczne – związane ze zmianami anatomicznymi mózgowia.

 14. Adam
  Styczeń 16, 2018 at 5:23 pm — Odpowiedz

  Proszę o informację czy można stosować jednocześnie bez żadnych zaleceń suplementy: ashwaganda, ginkgo bilioba, dziurawiec oraz wit. A i D? Czy można je łączyć bez skutków ubocznych?

  • Styczeń 19, 2018 at 3:27 pm — Odpowiedz

   Wymienione przez Pana zioła nie wchodzą ze sobą w interakcje. Ale ginkgo i dziurawiec często wchodzą w interakcje z lekami syntetycznymi. Czy przyjmuje Pan jakieś przewlekle?

   • Adam
    Styczeń 19, 2018 at 7:45 pm — Odpowiedz

    Dziękuję za odpowiedź. Poza wymienionymi suplementami ziołowymi nie zażywam żadnych leków. Wolałem się jednak upewnić czy można je zażywać jednocześnie. Zastanawiam się także czy takie rozwiązanie jest dobre i skuteczne. Tak aby jednocześnie dbać o układ nerwowy, dobrą pamięć, sprawność mózgu oraz odstresować się i uspokoić 🙂

    • Styczeń 26, 2018 at 8:51 am — Odpowiedz

     Podstawą leczenia poważnych stanów w gabinetach psychiatrycznych jest psychoterapia. Sami możemy w domu przeprowadzić sobie taką “terapię”. Proszę zainteresować się technikami relaksacyjnymi, jogą, medytacją, pozytywną afirmacją i uprawianiem sportu. Internet pęka w szwach na ten temat.

 15. Adam
  Styczeń 19, 2018 at 7:48 pm — Odpowiedz

  Aha i jeszcze lecytyna. Proszę o informację czy zalecane jest ciągłe zażywanie ww. suplementów, czy tylko okresowo.

  • Styczeń 26, 2018 at 8:49 am — Odpowiedz

   Warto raz na jakiś czas zrobić sobie przerwę. Na przykład przyjmować w cyklach 3-miesięcznych.

 16. Rafal
  Styczeń 29, 2018 at 10:12 pm — Odpowiedz

  Witam
  Zakupiłem nastepujące preparaty :
  Ashvaganda
  Kurkumina z piperyną
  L-Glutamina
  Reischi

  czy można to wszystko stosować jednocześnie – mam wrzodziejące zapalenie jelita grubego

  • Luty 2, 2018 at 1:31 pm — Odpowiedz

   Rafał nie wiem czy takie substancje jak kurkumina i piperyna są dobrym pomysłem przy stanie zapalnym jelit. Mają drażniające działanie i zwiększają ukrwienie tkanek, więc mogą nasilać stan zapalny.

 17. Ania
  Luty 4, 2018 at 2:37 am — Odpowiedz

  Witam czy polaczenie dziurawca z ashwaganda,melisa,I konczyna czerwona moze dac fatalne samopoczucie..od jakis dwoch tyg.zaczelam pic dzurswiec na stany depresyjne..I zaobserwowalam ze strasznie mocno sie poce,sennosc,kolatania serca,I zawroty glowy I stany lekowe sie pojawily czy to przez polaczenie tych ziolz?dodam ze, mam zaburzenia hormonalne brak miesiaczki,niska wage ,oraz hasimoto?

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Artur Rakowski

Artur Rakowski

Na co dzień farmaceuta praktyk, z zamiłowania dziennikarz. Od lat współpracuje z czołowymi czasopismami branżowymi dla lekarzy i farmaceutów. Interesuje się fitoterapią, historią XX wieku, a w wolnych chwilach odpoczywa przy ambitnej, polskiej muzyce alternatywnej.