Najnowsze badania pokazują, że coraz większą uwagę przykładamy do tego co i jak jemy. Na nasze stoły trafia coraz większa ilość zdrowej żywności, której miejsca ustępują produkty wysokoprzetworzone i słodycze. Wielu z nas zaczyna zauważać, że zdrowe odżywianie to przede wszystkim świadome i mądre wybory! Co zmieniło się w sposobie odżywiania i czy warzywa oraz owoce mają szansę na stałe zagościć w naszym codziennym jadłospisie?

Zdrowe odżywianie czy dieta?

Jeszcze do niedawna słowo „dieta” kojarzyło się nam z odmawianiem sobie jedzenia w celu zrzucenia zbędnych kilogramów lub wspomaganiem procesu leczenia różnego rodzaju schorzeń. Nic bardziej mylnego! Dieta to przede wszystkim nasz sposób odżywiania oraz nawyki żywieniowe.

Powinniśmy również pamiętać, że zdrowe odżywianie to także najlepsze wsparcie naszego organizmu, zachodzących w nim procesów i jego ogólnego funkcjonowania. Przemyślana i zbilansowana dieta zapewnia dobrą kondycję ducha i ciała, poprawia kondycję skóry, włosów i paznokci, a także pozwala nam cieszyć się dłuższym życiem w dobrym zdrowiu.

Zdrowe odżywianie to suma naszych codziennych wyborów żywieniowych w trosce o własny organizm i jego dobrą kondycję. Kluczem do sukcesu są przede wszystkim nawyki żywieniowe, które powinniśmy kształtować już od najmłodszych lat.

Każdy z nas powinien zdawać sobie sprawę z roli, jaką pełnią właściwe nawyki żywieniowe i zdrowe odżywianie. Dietetycy zalecają, aby warzywa i owoce dominowały na naszych stołach. Według ekspertów powinny stanowić, aż połowę tego, co spożywamy w ciągu dnia. Niestety, pomimo że w codziennym żywieniu Polaków dokonują się istotne zmiany, wciąż spożywamy ich zbyt mało. Szacuje się, że nawet 18% z nas w ogóle nie je warzyw i owoców lub robi to sporadycznie!

A wszystko zaczyna się już przy sklepowej półce…

Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że zdrowe odżywianie ma swój początek… podczas zakupów w osiedlowym sklepie czy supermarkecie. Warto zadać sobie pytanie: jaki produkty kupuję i co trafia do mojej kuchni? Czy dominuje w niej żywność przetworzona i pełna konserwantów, bo nie mam czasu na gotowanie, czy może wręcz przeciwnie – podstawą mojego żywienia są warzywa i owoce?

„Warzywa i owoce powinny stanowić połowę wszystkich produktów, które kupujemy” – mówi Monika Stromkie-Złomaniec, dietetyk kliniczny.

Pęd życia, natłok obowiązków nie sprzyja kształtowaniu zdrowych nawyków i nie ułatwia podejmowania właściwych wyborów konsumpcyjnych. Wszystko to sprawia, że przestajemy dbać o dietę i pochłaniamy byle jakie produkty, które mają zadanie tylko i wyłącznie uciszenie głodu i zapełnienie żołądka.

W natłoku codziennych spraw zapominamy, że pożywienie to nie tylko sposób na przetrwanie!

Co dzieje się, gdy spożywamy produkty ubogie w składniki odżywcze? Pożywienie, które docelowo miało zapełnić nam dawkę energii do działania, w rzeczywistości nas jej pozbawia! Śmieciowe jedzenie typu fast-food, słone przekąski czy produkty bogate w cukier nie zapewniają nam wystarczającej ilości składników niezbędnych do normalnego funkcjonowania. Stajemy się ospali, markotni i co gorsza, nie mam siły stawiać czoła codziennym wyzwaniom. To błędne koło, w które sami się wpędzamy!

Zdrowe odżywianie to coś więcej niż jedzenie!

Okazuje się, że za zmianą diety nie idzie tylko nie tylko utrata wagi, czy lepsza sylwetka. Zdrowe nawyki żywieniowe mogą dać nam poczucie satysfakcji i dużo lepsze samopoczucie. Dodają także energii do codziennych działań, a nawet ułatwiają realizację obranych celów. W efekcie ludzie, którzy zmienili sposób żywienia są szczęśliwsi i zadowoleni z podjętej decyzji.

Zmiana jadłospisu to szereg korzyści, nie tylko zdrowotnych! To także dużo lepsze samopoczucie.

Według ankietowanych biorących udział w badaniu przeprowadzonym w ramach „Narodowych badań konsumpcji warzyw i owoców” zmiana codziennej diety zmieniła ich życie. Większość z nich postrzega ją pozytywnie – czują się lepiej, mają więcej energii i są bardziej zadowoleni ze swojego wyglądu.

Badani zauważają jednak, że cały proces był żmudny i trudny. Wymagał od nich motywacji i dużej chęci do zmiany – wielu z nich musiało radzić sobie z początkowym, silnym uczuciem głodu i chęcią podjadania niezdrowych przekąsek. Byli przez to rozdrażnieni i częściej myśleli o jedzeniu, zwłaszcza o szybkich produktach typu fast-food, słodyczach i słonych przekąskach. Deklarują jednak, że cały proces był warty wyrzeczeń, ponieważ ich obecny sposób odżywiania jest bardziej zróżnicowany, co przekłada się na ich zdrowie i lepsze samopoczucie.

Co zmieniło się w naszym żywieniu?

Ankietowani biorący udział w badaniu podkreślali, że zdrowy styl odżywiania do opiera się na dużej ilości warzyw i owoców w codziennej diecie. Dla wielu zdrowe odżywianie to także ograniczenie spożywania węglowodanów: białego pieczywa, makaronów i ryżu.

Zmiana nawyków żywienia i wprowadzenie zasad zdrowego odżywiania to głównie:

  • warzywa i owoce w codziennej diecie,
  • ograniczenie ilości spożywanych węglowodanów,
  • wyeliminowanie z jadłospisu lub ograniczenie jedzenia słodyczy i produktów bogatych w cukier,
  • kupowanie produktów spożywczych lepszej jakości,
  • przygotowywanie posiłków w domu,
  • ustalenie stałych pór oraz ilości spożywanych posiłków,
  • spożywanie posiłków wspólnie z bliskimi i delektowanie się nimi,
  • zmniejszenie spożywanych porcji,
  • ograniczanie lub wyeliminowanie z diety żywności przetworzonej i dań typu fast-food,
  • kontrolowanie ilości spożywanych kalorii, np. za pomocą aplikacji na smartfona.

Zmiana nawyków żywieniowych wymaga nie tylko chęci, ale determinacji i odpowiedniej motywacji do osiągnięcia zamierzonego celu.

Choć badanie przeprowadzone w ramach „Narodowych badań konsumpcji warzyw i owoców” pokazuje, że w naszym codziennym żywieniu dokonuje się pewien przełom, wciąż mamy jeszcze wiele do zrobienia.

Dowiedz się więcej! Zajrzyj do naszego działu: DIETA

Autorska receptura prosto z natury od https://drlas.pl. Harmonix to wsparcie przy problemach trawiennych, w stanach napięcia nerwowego, w bezsenności.

Zapytaj lub skomentuj:

Napisz komentarz
Podaj swoje imię