Zespół jelita drażliwego jest zmorą niejednego z nas. Nie bez przyczyny choroba ta uznawana jest za najczęstszą, przewlekłą chorobę jelit, u źródeł której leży nieodpowiednia dieta, zaburzenia czynnościowe oraz stres.

Oceń to:
| Liczba ocen: 31 Średnia: 3.9

Zespół jelita drażliwego (łac. colon irritabile; ang. Irritable Bowel Syndrome, w skrócie IBS) nie jest chorobą o jednakowym przebiegu.  Nie da się jej wyleczyć, ale dobra współpraca z lekarzem oraz stosowanie się do zaleceń dietetycznych potrafi złagodzić przebieg choroby. Jednym z elementów terapii są także probiotyki.

Wyróżnia się trzy postaci IBS: biegunkową, zaparciową i mieszaną. Wspólnym mianownikiem tych odmian jest stały lub nawracający ból brzucha zlokalizowany w charakterystycznym miejscu – w podbrzuszu i lewym dolnym kwadrancie.

Ból w przebiegu IBS nasila się po posiłku, a ustępuje w nocy lub po wypróżnieniu. Biegunki charakteryzują się wodnistą i półpłynną konsystencją stolca i poprzedzone są nasilonym, wręcz bolesnym parciem. Następują pod wpływem bodźca stresowego, najczęściej rano lub po posiłku.

W odmianie zaparciowej spada częstotliwość wypróżnień, a kał oddawany jest z wysiłkiem i strukturą przypomina orzechy. U niektórych biegunki i zaparcia występują naprzemiennie, a objawem towarzyszącym są wzdęcia, nudności i zgaga.

Zespół jelita drażliwego | Alarmujące objawy, po których musisz zgłosić się do lekarza!

 • spadek masy ciała
 • krwiste stolce
 • choroby zapalne jelit w wywiadzie rodzinnym
 • niedokrwistość

Ostatnie lata przyniosły wiele istotnych badań nad patomechanizmem zespołu jelita drażliwego. Wielu badaczy nadal potwierdza u osób z IBS istnienie tzw. osi mózg-jelito oraz wzmożoną aktywność u nich części mózgu odpowiedzialnych za odczuwanie bólu trzewnego.

Przebyta infekcja jelit również może predysponować to wystąpienia w późniejszym czasie objawów IBS. Koronnym przykładem może być jedno z kanadyjskich miast dotkniętych bakteryjnym skażeniem wody, których mieszkańcy jeszcze przez wiele lat po opanowaniu zakażenia zgłaszali objawy wskazujące na IBS. Co ciekawe największą rozpoznawalność IBS zanotowano u mieszkanek miasta dotkniętych depresją czy lękiem.

Zespół jelita drażliwego | Przede wszystkim przestrzegaj diety!

Posiłki należy spożywać regularnie i bez pośpiechu, uwzględniając w codziennym jadłospisie odpowiednią ilość błonnika.

Zaleca się unikanie takich warzyw jak: fasola, kapusta, kalafior, brukselka oraz ciężkostrawnych cukrów – laktozy, sorbitolu czy fruktozy.

U części osób cierpiących na IBS pomocna może okazać się dieta bezglutenowa. Statystyki mówią, że u 30% chorych na IBS zdiagnozoano również nadwrażliwość na gluten. Pozytywne efekty daje również umiarkowana aktywność fizyczna.

Leczenie farmakokologiczne w IBS

Niestety w Polsce nie są zarejestrowane produkty lecznicze, które w krajach Europy Zachodniej i USA są lekami pierwszego rzutu w IBS – lubiproston, alosetron, tegaserod. Nie mniej jednak lekarz może zalecić terapię w oparciu o:

 • Rifaksyminę – nieulegający wchłanianiu antybiotyk, pomocny w postaci biegunkowej,
 • loperamid – lek zapierający hamujący biegunkę,
 • difenoksylat z atropiną – pochodna morfiny, hamująca pesystaltykę jelit,
 • Simetykon i dimetykon – objawowe leki łagodzące wzdęcia,
 • hioscynę – rozkurczowy lek łagodzący poposiłkowy ból,
 • paroksetynę – w przypadku depresji i zaburzeń lękowych w wywiadzie.

Probiotyki? TAK, ale wybierz te odpowiednie!

Probiotyk (probiotyki) są ważne dla życia i zdrowia każdego człowieka!

Wokół stosowania probiotyków i synbiotyków w ciągu ostatnich lat urosło sporo mitów. Spowodowane jest to nachalną, często nierzetelną reklamą produktów, których spożywanie ma przynieść ulgę w uporczywych objawach!

Grupa ekspertów American College of Gastroeneterology stoi na stanowisku, że obiecujące dane dotyczące skuteczności w przebiegu IBS wynikają ze stosowania szczepu Lactobacillus plantarum DSM 9843, znanego również jako L plantarum 299v. Jego skuteczność została potwierdzona w wielu badaniach. W Polsce, w aptekach (także internetowych)  jest dostępny suplement diety zawierający ww. szczep (aktualne ceny tutaj).

W jednym z nich badano grupę 214 pacjentów z biegunkową odmianą IBS, której podawano przez okres 4 tygodni szczep L. Plantarum 299v. W analizie wyników brano pod uwagę takie parametry, jak częstość i natężenie bólu brzucha, wzdęcia, liczbę i konsystencję stolców oraz uczucie niepełnego wypróżnienia.

WAŻNE! Okazało się, że podawanie probiotyku Lactobacillus plantarum 299v wpływało istotnie na poprawę wszystkich objawów IBS, a w szczególności zmniejszenie bólu brzucha i wzdęć, w porównaniu do grupy placebo.

Oceń to:

| Liczba ocen: 31 Średnia: 3.9

2 komentarze

 1. Bernadetta
  Sierpień 11, 2017 at 7:36 am — Odpowiedz

  Polecam również terapię ziołami, mięta i rumianek bardzo pomagają 🙂 Niestety sama się z tym męczę ale są gorsze i lepsze dni, na szczęście po latach nauczyłam się z tym żyć i jakoś nad tym panuję 🙂

  • Sierpień 11, 2017 at 9:17 am — Odpowiedz

   Pani Bernadetto,
   proszę zachować ostrożność z miętą. Przez lata był to domowy sposób na łagodzenie objawów żołądkowo-jelitowych. Niestety związki zawarte w mięcie nasilają wydzielanie kwasów w żołądku i mogą nasilać dolegliwości.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Artur Rakowski

Artur Rakowski

Na co dzień farmaceuta praktyk, z zamiłowania dziennikarz. Od lat współpracuje z czołowymi czasopismami branżowymi dla lekarzy i farmaceutów. Interesuje się fitoterapią, historią XX wieku, a w wolnych chwilach odpoczywa przy ambitnej, polskiej muzyce alternatywnej.