Czy chorując na łuszczycę i atopowe zapalenie skóry można być aktywnym? Amicus Fundacja Łuszczycy i ŁZS rozpoczyna kampanię#atopsoACTIV. Zajęcia w ramach kampanii „Zmierz ciśnienie przed treningiem” prowadzą lek. med. Anna Plucik-Mrożek i mgr Małgorzata Perl z Exercise is Medicine.

Osoby z łuszczycą i AZS bardzo często doświadczają stygmatyzacji, co zniechęca je do jakiejkolwiek aktywności fizycznej. Problem nasila się szczególnie u tej części chorych, u których występują rozległe zmiany skórne. Wynika to z faktu, że społeczeństwie wciąż pokutuje fałszywe i szkodliwe przekonanie, iż łuszczycą, czy też AZS można się zarazić.

Więcej na temat łuszczycy ⇒ “Łuszczyca to nie tylko choroba skóry! Objawy i leczenie łuszczycy.”

Tymczasem aktywność fizyczna powinna być nieodłącznym elementem codziennej profilaktyki i dbania o kondycję fizyczną oraz psychiczną u chorych na łuszczycę i atopowe zapalanie skóry.

Dlaczego? Niepodważalnych argumentów dostarczają nam lek. med. Anna Plucik-Mrożek oraz mgr Małgorzata Perl, autorki książki „Aktywność fizyczna w chorobach przewlekłych”. Wśród korzyści wynikających z regularnej aktywności fizycznej specjalistki wymieniają:

  1. zmniejszenie spoczynkowej i wysiłkowej częstotliwości skurczów serca,
  2. korzystna modyfikacja profilu lipidowego,
  3. zmniejszenie nasilenia lęku i stanów depresyjnych,
  4. redukcja nadmiernych odciążeń psychoemocjonalnych.

Tu jedna, szalenie ważna uwaga! Przed zajęciami należy obowiązkowo zmierzyć ciśnienie, da nam to pewność, że nasz trening będzie bezpieczny i efektywny. “Jeżeli ciśnienie jest powyżej 200/115 mmHg, nie powinno się rozpoczynać ćwiczeń”, przestrzega lek. med. Anna Plucik-Mrożek.

Kampania #atopsoACTIV została objęta patronatem Exercise is Medicine oraz Unii Stowarzyszeń Chorych na Łuszczycę i ŁZS. To pierwsze z wielu działań i aktywności, które będą podejmowane w ramach ww. kampanii.

Więcej informacji znajdziecie na www.luszczyca.edu.pl. Wydarzenie jest nieodpłatne, serdecznie zachęcamy do udziału. Będzie to też świetna okazja spotkania i rozmowy ze specjalistami.

Ewa Michalska
Radioklinika to to miejsce, które tworzę i rozwijam z nieukrywaną pasją wierząc, że mogę w ten sposób pomóc innym i zaoferować ciekawe i przede wszystkim sprawdzone informacje dotyczące zdrowia! Jestem też mamą dwóch chłopców. Starszy ma 14 lat, ma niespożyte zasoby energii, jest inteligentny i ambitny. Natomiast młodszy, równie zdolny i kochany 10-latek ma złożoną wadę serca i jest pod stałą opieką lekarzy kardiologów, gastrologów, dietetyków i fizjoterapeutów. Codziennie walczymy o lepsze jutro dla niego! Radioklinika to portal, którego celem jest pomoc innym, przekazywanie jak najbardziej rzetelnych i wiarygodnych informacji, które mogą pomóc innym ludziom w ich zmaganiach z chorobą! Nie szukamy sensacji, nie jesteśmy nastawieni na zysk, chcemy autentycznie pomagać i wspierać! „Miarą Twojego człowieczeństwa jest wielkość Twojej troski o drugiego człowieka” (ks. Mieczysław Maliński).

Zapytaj lub skomentuj:

Napisz komentarz
Podaj swoje imię