Czy chorując na łuszczycę i atopowe zapalenie skóry można być aktywnym? Amicus Fundacja Łuszczycy i ŁZS w ramach kampanii #atopsoACTIV przekonuje, że tak!

[aktualizacja: 05’2021]

Osoby z łuszczycą i AZS bardzo często doświadczają stygmatyzacji, co zniechęca je do jakiejkolwiek aktywności fizycznej. Problem nasila się szczególnie u tej części chorych, u których występują rozległe zmiany skórne. Wynika to z faktu, że społeczeństwie wciąż pokutuje fałszywe i szkodliwe przekonanie, że łuszczycą czy AZS można się zarazić.

Tymczasem aktywność fizyczna powinna być nieodłącznym elementem codziennej profilaktyki i dbania o kondycję fizyczną oraz psychiczną u chorych na łuszczycę i atopowe zapalenie skóry.

Dlaczego? Niepodważalnych argumentów dostarczają nam lek. med. Anna Plucik-Mrożek oraz mgr Małgorzata Perl, autorki książki „Aktywność fizyczna w chorobach przewlekłych”. Wśród korzyści wynikających z regularnej aktywności fizycznej specjalistki wymieniają:

  • zmniejszenie spoczynkowej i wysiłkowej częstotliwości skurczów serca,
  • korzystna modyfikacja profilu lipidowego,
  • zmniejszenie nasilenia lęku i stanów depresyjnych,
  • redukcja nadmiernych odciążeń psychoemocjonalnych.

Tu jedna, szalenie ważna uwaga! Przed rozpoczęciem aktywności fizycznej należy obowiązkowo zmierzyć ciśnienie. Da nam to pewność, że nasz trening będzie bezpieczny i efektywny. „Jeżeli ciśnienie jest powyżej 200/115 mmHg, nie powinno się rozpoczynać ćwiczeń”, przestrzega lek. med. Anna Plucik-Mrożek.

Kampania #atopsoActiv została objęta patronatem Exercise is Medicine oraz Unii Stowarzyszeń Chorych na Łuszczycę i ŁZS. To pierwsze z wielu działań i aktywności, które podjęto w ramach kampanii.

Więcej informacji o najnowszych kampaniach i aktualnych działaniach na stronach internetowych: www.luszczyca.edu.pl www.amicusfundacja.org

Więcej na temat łuszczycy ⇒ „Łuszczyca to nie tylko choroba skóry! Objawy i leczenie łuszczycy.”

1 KOMENTARZ

Zapytaj lub skomentuj:

Napisz komentarz
Podaj swoje imię