„Chirurgia dziecięca” to nowatorski i kompleksowy podręcznik, który nie jest skierowany tylko do chirurgów dziecięcych! Porusza także tematy bliskie specjalistom, którzy na co dzień pracują z dziećmi – pediatrom i lekarzom rodzinnym.

[aktualizacja: 04’2021]

„Chirurgia dziecięca”, pod redakcją naukową prof. dr hab. n. med. Macieja Bagłaja z Kliniki Chirurgii i Urologii Dziecięcej Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu oraz prof. dr. hab. n. med. Piotra Kalicińskiego, kierownika Kliniki Chirurgii Dziecięcej i Transplantacji Narządów Instytutu Centrum – Pomnik Zdrowia Dziecka, jest zbiorem uwzględniającym najnowsze osiągnięcia z zakresu tytułowej dziedziny.

Podręcznik wydało Wydawnictwo Lekarskie PZWL. „Chirurgia dziecięca” stanowi istotne rozszerzenie pozycji o tym samym tytule, stworzonej przez prof. dr hab. n. med. Jerzego Czernika i wydanej w 2005 roku.

„Chirurgia dziecięca” powstała w ciągu niespełna roku. W tym czasie autorom udało się zebrać artykuły 64 (!) znakomitych specjalistów w swoich dziedzinach i wydać je w formie obszernego podręcznika.

„Chirurgia dziecięca” – kompendium najnowszej wiedzy

Powodem wydania „Chirurgii dziecięcej” była chęć zaktualizowania i uzupełnienia ówczesnego podręcznika o najnowsze techniki stosowane obecnie w chirurgii dziecięcej. Jego głównym celem jest wskazanie drogi rozpoznawania i właściwego leczenia chorób wieku dziecięcego. Tutaj na uwagę zasługują chociażby techniki małoinwazyjne, które na dobre zostały zaadoptowane do praktyki chirurgów dziecięcych.

„Chirurgia małoinwazyjna nie jest alternatywą dla chirurgii ogólnej, ale jest jej uzupełnieniem. Istnieją choroby, których niestety nie można leczyć stosując techniki małoinwazyjne. Podręcznik ukazuje możliwości współczesnej chirurgii, o których dyskutujemy na jego łamach” – wyjaśnia prof. Maciej Bagłaj.

Jeden z rozdziałów w podręczniku poświęcono chirurgii prenatalnej, która jest współczesną formą leczenia wad wrodzonych. W chirurgii prenatalnej od dawna pokładano wielkie nadzieje i wciąż ma ona przed sobą ogromne perspektywy. Ten właśnie dział chirurgii stwarza olbrzymie możliwości korekcji i poprawy stanu zdrowia dzieci obarczonych wadami wrodzonymi już w łonie matki.

USG_chirurgia prenatalna_Radioklinika_chirurgia dziecięca

„Niestety, w Polsce wciąż powstaje niewiele ośrodków, w których przeprowadza się tego typu zabiegi. Istnieją duże ograniczenia pod względem formalnym co do realizacji takich operacji. Dzieje się tak między innymi dlatego, że musi uczestniczyć w nich nie tylko chirurg dziecięcy, ale także bardzo wielu specjalistów innych dziedzin” – tłumaczy prof. Bagłaj.

Na szczęście takie zespoły są coraz częściej spotykane nie tylko w chirurgii dziecięcej. Lekarze specjaliści kompleksowo podchodzą do pacjenta. Nowoczesna medycyna, a przede wszystkim medycyna najbardziej skomplikowanych schorzeń wieku dziecięcego, wymaga udziału lekarzy wielu specjalności.

Istotne jest, aby centra medyczne były nowoczesnymi obiektami i skupiały wiele klinik w jednym miejscu. Takie rozwiązanie ułatwia opiekę nad pacjentem i skraca proces terapii. Dzieci zasługują na najlepszą opiekę medyczną, ale w naszym kraju wciąż istnieje niewiele takich ośrodków.

„Chirurgia dziecięca” – co znajdziemy w podręczniku?

„Chirurgia dziecięca” przypomina kompleksową analizę zdrowia człowieka i składa się z dwóch części. Pierwszą z nich poświęcono zagadnieniom ogólnym, które dotyczą poszczególnych jednostek chorobowych. Druga część publikacji jest bardziej szczegółowa i zawiera opis chorób klasyfikowanych ze względu na lokalizację anatomiczną.

Czytelnik dostrzeże konsekwencję w prowadzeniu poszczególnych rozdziałów podręcznika. Znajdziemy w nich: wstęp, diagnostykę, epidemiologię, objawy, rozpoznanie i leczenie. Czytając publikację profesorów Macieja Bagłaja i Piotra Kalicińskiego można także zauważyć opisy ewentualnych pomyłek w rozpoznaniu oraz sposoby, jak unikać nieprawidłowego postępowania podczas choroby.

„Chirurgia dziecięca” porusza też tematy bliskie specjalistom pracującym z dziećmi – pediatrom i lekarzom rodzinnym.

Podręcznik jest niezwykle przemyślany oraz przejrzysty w odbiorze, a język dostępny i prosty. Dzięki tym atutom książka będzie idealną pozycją nie tylko do specjalistów i lekarzy pracujących z dziećmi. Skorzystają z niego także osoby niezwiązane z medycyną, które chcą pogłębić swoją wiedzę lub zapoznać się z tematyką chirurgii dziecięcej.

To może Cię zainteresować: Kardiochirurgia dziecięca – stale podejmujemy nowe wyzwania, śmiało idziemy do przodu!

„Chirurgia dziecięca” – podcast do wysłuchania

Tworząc publikację autorzy wykorzystali swoje wcześniejsze doświadczenia nabyte przy współtworzeniu podobnych wydawnictw. Dzięki temu podręcznik jest doskonałym źródłem wiedzy także dla studentów medycyny.

„Chirurgia dziecięca” niewątpliwie zasługuje na miano nowatorskiego podręcznika, nieodbiegającego od podobnych, obcojęzycznych wydawnictw.

Gościem Radiokliniki był prof. dr hab. n. med. Maciej Bagłaj z Kliniki Chirurgii i Urologii Dziecięcej Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu.

prof-Baglaj Radioklinika_Chirurgia_dziecięca_Radioklinika

„Chirurgia dziecięca” – podcast do wysłuchania

Zachęcamy również do wysłuchania podcastu dotyczącego problemów zdrowotnych dotykających dzieci, które mają krzywą przegrodę nosową. Niestety problem ten może niekorzystnie wpływać na ich rozwój intelektualny, a w przypadku malutkich dzieci, znacznie opóźnić rozwój mowy! Artykuł dostępny jest na stronie >> Krzywa przegroda nosowa u dziecka.

Zapytaj lub skomentuj:

Napisz komentarz
Podaj swoje imię