Oczy dziecka są bardzo wrażliwe. Kupno dobrych okularów przeciwsłonecznych to inwestycja, która zaprocentuje w przyszłości. Rodzice nie zawsze zaopatrują jednak swoje pociechy w okulary przeciwsłoneczne. Powód jest niestety zwykle prozaiczny – porządne okulary są drogie. A oko, które dojrzewa, trzeba chronić szczególnie. Jest ono bardzo wrażliwe na promieniowanie UV. “Oko jest małe, a widzi cały świat i jest nie do zastąpienia”, tłumaczy dr Wiktoria Zwinczewska

Jak dobrze dobrać okulary przeciwsłoneczne?

Dobrze dobrane okulary przeciwsłoneczne powinny mieć wygodną oprawkę, która właściwie leży na buzi. Warto, aby dobrze chroniły z każdej strony oczy. Soczewka powinna mieć powłokę utwardzającą, zabawienie, które jest dostosowywane indywidualnie oraz bardzo ważny antyrefleks. Tylko takie okulary – dobrane przez specjalistę – będą odpowiednio chronić nasze dziecko. Niestety, najczęściej sięgamy po tanie okulary ze “sklepu za rogiem”. A oszczędność w tym wypadku jest tylko pozorna i nie jest dobrym rozwiązaniem. Kupując porządne okulary przeciwsłoneczne musimy liczyć się co prawda z większym wydatkiem, ale jest to korzystna inwestycja – w zdrowe oczy dziecka!

Radioklinika | serum pod oczy Vichy

Promienie słoneczne zdradliwie uszkadzają oczy dziecka.

Dzieci spędzają dużo czasu na powietrzu i do tego zdarza się, że lubią patrzeć na słońce. A pamiętać trzeba, że zaniedbania w tym wieku skutkują nie od razu, ale odezwać się mogą później w postaci różnych chorób oczu.

Wizyta u zaufanego okulisty i optyka oraz ortoptyka pozwoli najlepiej dostosować okulary do oczu dziecka. Dobierając okulary pamiętajmy, że często patrzy ono w górę, dlatego należy tak dostosować oprawki i szkła, by chroniły szczelnie przed światłem również z tej strony.

Ważna jest wspólna decyzja

Jeżeli dziecko samo wybierze sobie okulary i oprawki, chętniej będzie je nosiło.

Dobrym rozwiązaniem jest dobranie okularów z fotochromami. Dzięki tej technologii okulary ściemniają się pod wpływem dużego natężenia słońca.

Spore znaczenie ma też dobranie dziecku takich szkieł, które nie będą mu przeszkadzać w szkole i podczas zabawy. Na szczęście technologia pozwala teraz na zakup lekkich i przyjemnych w noszeniu okularów a nie potężnych i niewygodnych, znanych sprzed lat.

My Polacy nie mamy niestety wyrobionej kultury noszenia okularów. Tymczasem warto traktować je jako przyjazną pomoc w codziennym życiu, a nie wroga. Dziecku można też dobrać okulary tzw. zerówki z antyrefleksem – tylko do pracy przy komputerze.

Podcast do wysłuchania

Naszymi gośćmi były Pani doktor Wiktoria Zwinczewska, okulistka z 26-letnim doświadczeniem oraz pani Elżbieta Kowalówka – optyk i optometrysta. Doktor Wiktoria Zwinczewska ukończyła Akademię Medyczną w Kijowie. W 1996 roku uzyskała specjalizację z okulistyki w Klinice Okulistyki Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie. Zajmuje się diagnostyką i kompleksowym leczeniem chorób oczu, a szczególnie jej zainteresowania stanowią wady wzroku, jaskra, retinopatia cukrzycowa, zmiany degeneracyjne, itp. Od wielu lat pracuje w Poradni dla osób słabowidzących, gdzie ma do czynienia z pacjentami chorymi na zwyrodnienie plamki żółtej, neuropatie nerwu wzrokowego, dystrofie siatkówki i naczyniówki. Jest członkiem krajowych i zagranicznych towarzystw okulistycznych. Pracuje w Centrum Zdrowia Ruczaj przy ul. Lipińskiego,7 w Krakowie.

dr Wiktoria Zwinczewska
dr Wiktoria Zwinczewska
Ewa Michalska
Radioklinika to to miejsce, które tworzę i rozwijam z nieukrywaną pasją wierząc, że mogę w ten sposób pomóc innym i zaoferować ciekawe i przede wszystkim sprawdzone informacje dotyczące zdrowia! Jestem też mamą dwóch chłopców. Starszy ma 14 lat, ma niespożyte zasoby energii, jest inteligentny i ambitny. Natomiast młodszy, równie zdolny i kochany 10-latek ma złożoną wadę serca i jest pod stałą opieką lekarzy kardiologów, gastrologów, dietetyków i fizjoterapeutów. Codziennie walczymy o lepsze jutro dla niego! Radioklinika to portal, którego celem jest pomoc innym, przekazywanie jak najbardziej rzetelnych i wiarygodnych informacji, które mogą pomóc innym ludziom w ich zmaganiach z chorobą! Nie szukamy sensacji, nie jesteśmy nastawieni na zysk, chcemy autentycznie pomagać i wspierać! „Miarą Twojego człowieczeństwa jest wielkość Twojej troski o drugiego człowieka” (ks. Mieczysław Maliński).

Zapytaj lub skomentuj:

Napisz komentarz
Podaj swoje imię