Oczy dziecka są bardzo wrażliwe. Kupno dobrych okularów przeciwsłonecznych a to inwestycja, która zaprocentuje w przyszłości.

Rodzice nie zawsze zaopatrują jednak swoje pociechy w okulary przeciwsłoneczne. Powód jest niestety zwykle prozaiczny – porządne okulary są drogie. A oko, które dojrzewa trzeba chronić szczególnie. Jest ono bardzo wrażliwe na promieniowanie UV.

Dobrze dobrane okulary przeciwsłoneczne powinny mieć wygodną oprawkę, która właściwie leży na buzi.

Powinny dobrze chronić z każdej strony oczy naszej pociechy. Soczewka powinna mieć powłokę utwardzającą, zabawienie, które jest dostosowywane indywidualnie oraz bardzo ważny antyrefleks. Tylko takie okulary – dobrane przez specjalistę – będą odpowiednio chronić nasze dziecko. Niestety, najczęściej sięgamy po tanie okulary ze sklepu za rogiem. A oszczędność w tym wypadku jest tylko pozorna i nie jest dobrym rozwiązaniem. Kupując porządne okulary przeciwsłoneczne, musimy liczyć się z większym wydatkiem, ale jest to korzystna inwestycja – w zdrowe oczy dziecka!

Pani doktor podkreśla, że promienie słoneczne zdradliwie uszkadzają oczy naszych pociech.

Dzieci spędzają dużo czasu na powietrzu i do tego zdarza się, że lubią patrzeć na słońce. A pamiętać trzeba, że zaniedbania w tym wieku skutkują nie od razu, ale odezwać się mogą później w postaci różnych chorób oczu. Pani doktor zwraca uwagę, że powinniśmy korzystać z jednego, zaufanego okulisty i optyka oraz ortoptyka. To pozwoli najlepiej dostosować okulary do naszych potrzeb. Dobierając okulary dla dziecka pamiętajmy, że często patrzy ono w górę, dlatego należy tak dostosować oprawki i szkła, by chroniły szczelnie przed światłem również z tej strony.

Istotne jest, by wybierając okulary, nie podejmować decyzji za dziecko.

Jeżeli dziecko samo wybierze sobie okulary i oprawki chętniej będzie je nosiło. Pani doktor zwraca uwagę, że dobrym rozwiązaniem jest dobranie okularów z fotochromami. Dzięki tej technologii, okulary ściemniają się pod wpływem dużego natężenia słońca. Bardzo duże znaczenie ma też dobranie dziecku takich, które nie będą mu przeszkadzać w szkole i podczas zabawy. Na szczęście technologia pozwala teraz na dobranie lekkich i przyjemnych w noszeniu okularów, a nie potężnych i niewygodnych, znanych sprzed lat. Pani doktor podkreśla też, że nie mamy niestety wyrobionej kultury noszenia okularów. Tymczasem warto traktować je jako przyjazną pomoc w codziennym życiu, a nie wroga. Zwraca też uwagę na to, że dziecku można też dobrać okulary tzw. zerówki z antyrefleksem – do pracy przy komputerze. Dbajmy o szczęście i zdrowie naszych dzieci.

Pani doktor podsumowuje – oko jest małe, a widzi cały świat i jest nie do zastąpienia!

Naszymi gośćmi były Pani doktor Wiktoria Zwinczewska, okulistka z 26-letnim doświadczeniem oraz pani Elżbieta Kowalówka – optyk i optometrysta. Doktor Wiktoria Zwinczewska ukończyła Akademię Medyczną w Kijowie. W 1996 roku uzyskała specjalizację z okulistyki w Klinice Okulistyki Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie. Zajmuje się diagnostyką i kompleksowym leczeniem chorób oczu, a szczególnie jej zainteresowania stanowią wady wzroku, jaskra, retinopatia cukrzycowa, zmiany degeneracyjne, itp. Od wielu lat pracuje w Poradni dla osób słabowidzących, gdzie ma do czynienia z pacjentami chorymi na zwyrodnienie plamki żółtej, neuropatie nerwu wzrokowego, dystrofie siatkówki i naczyniówki. Jest członkiem krajowych i zagranicznych towarzystw okulistycznych. Pracuje w Centrum Zdrowia Ruczaj przy ul. Lipińskiego,7 w Krakowie.

dr Wiktoria Zwinczewska
dr Wiktoria Zwinczewska

 

Oceń to:
| Liczba ocen: 0 Średnia: 0

Zapytaj lub skomentuj:

Napisz komentarz
Podaj swoje imię