Oczy dziecka są bardzo wrażliwe. Kupno dobrych okularów przeciwsłonecznych to inwestycja, która zaprocentuje w przyszłości. Rodzice nie zawsze zaopatrują jednak swoje pociechy w okulary przeciwsłoneczne. Powód jest niestety zwykle prozaiczny – porządne okulary są drogie. Oko, które dojrzewa, trzeba szczególnie chronić, ponieważ jest bardzo wrażliwe na promieniowanie UV. Jak więc właściwie zadbać o oczy dziecka i jak dobrać odpowiednie okulary przeciwsłoneczne?
aktualizacja 10’2020
Promienie słoneczne podstępnie uszkadzają oczy dziecka!
Dzieci spędzają dużo czasu na powietrzu i do tego zdarza się, że lubią patrzeć na słońce. Niestety promieniowanie słoneczne powoduje trudne do odwrócenia uszkodzenia oczu! A pamiętać trzeba, że skutki zaniedbań w tym wieku nie pojawiają się od razu. Mogą odezwać się znacznie później, już w dorosłym życiu w postaci różnych chorób oczu.
Promieniowanie słoneczne UVA i UVB ma niekorzystny wpływ na oczy dziecka!
Warto mieć świadomość, że promieniowanie UV oddziałuje na nasze oczy nie tylko podczas przebywania na słońcu, ale przez cały czas! Problemem jest również promieniowanie odbite np. od piasku, wody, czy śniegu. Z tego względu wychodząc z domu powinniśmy zakładać okulary słoneczne i pamiętać o nich także w przypadku naszych dzieci.
Jak właściwie dobrać okulary przeciwsłoneczne?
Dobrze dobrane okulary przeciwsłoneczne powinny mieć wygodną, elastyczną oprawkę, która właściwie leży na buzi. Warto, aby dobrze chroniły oczy z każdej strony oczy. Soczewka powinna mieć powłokę utwardzającą (lekką i nierysującą się) i zabarwienie od 10 do 90 stopni, które powinno być dostosowane indywidualnie oraz bardzo ważny antyrefleks.
Wizyta u zaufanego okulisty i optyka oraz ortoptyka pozwoli najlepiej dostosować okulary do oczu dziecka.
Dobierając okulary pamiętajmy również, że dziecko często patrzy w górę. Z tego względu należy tak dostosować oprawki i szkła, by chroniły szczelnie przed światłem również z tej strony.
Dzieci nie chcą nosić źle dobranych okularów!
Tylko takie okulary – dobrane przez specjalistę – będą odpowiednio chronić nasze dziecko. Niestety, najczęściej sięgamy po tanie okulary ze „sklepu za rogiem”. A oszczędność w tym wypadku jest tylko pozorna i nie jest dobrym rozwiązaniem. Właściwa ochrona wzroku dziecka jest niezwykle ważna, ponieważ oczy mają służyć mu przez całe życie!
Kupując porządne okulary przeciwsłoneczne musimy liczyć się co prawda z większym wydatkiem, ale jest to korzystna inwestycja – w zdrowe oczy dziecka!
Przeczytaj także: Dobre okulary przeciwsłoneczne to inwestycja, która procentuje w przyszłości.
Okulary a oczy dziecka. Ważna jest wspólna decyzja!
Dobrym rozwiązaniem jest dobranie okularów z fotochromami. Dzięki tej technologii okulary ściemniają się pod wpływem dużego natężenia słońca. Spore znaczenie ma też dobranie dziecku takich szkieł, które nie będą mu przeszkadzać w szkole i podczas zabawy. Na szczęście technologia pozwala teraz na zakup lekkich i przyjemnych w noszeniu okularów a nie potężnych i niewygodnych, znanych sprzed lat.
Jeżeli dziecko samo wybierze sobie okulary i oprawki, chętniej będzie je nosiło.
My Polacy nie mamy niestety wyrobionej kultury noszenia okularów. Tymczasem warto traktować je jako przyjazną pomoc w codziennym życiu, a nie wroga. Dziecku można też dobrać okulary tzw. zerówki z powłoką antyrefleksyjną – tylko do pracy przy komputerze.
Musimy pozwolić dziecku samodzielnie wybrać okulary – wtedy będzie o nie dbało i nosiło przez długie lata!
Warto także znaleźć odpowiedniego okulistę oraz optyka lub optometrystę i korzystać z ich usług przez dłuższy czas. Wiązanie się z jednym specjalistą buduje pewnego rodzaju zaufanie i odpowiedzialność pomiędzy nim a pacjentem. To przede wszystkim gwarancja dobrej współpracy, która przyniesie dobry efekt – w tym przypadku właściwy dobór soczewek.
To może Cię zainteresować: Co powinno skłonić Cię do zbadania wzroku u dziecka?
Podcast do wysłuchania
Zachęcamy do wysłuchania całej rozmowy z naszymi gośćmi dr Wiktorią Zwinczewską – okulistką oraz Elżbietą Kowalówką – optykiem i optometrystą.
Dr Wiktoria Zwinczewska ukończyła Akademię Medyczną w Kijowie, w 1996 roku uzyskała specjalizację z okulistyki w Klinice Okulistyki Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie. W swojej pracy zawodowej zajmuje się diagnostyką i kompleksowym leczeniem chorób oczu. Od wielu lat pracuje w Poradni dla osób słabowidzących, gdzie ma do czynienia z pacjentami chorymi na zwyrodnienie plamki żółtej, neuropatie nerwu wzrokowego, dystrofie siatkówki i naczyniówki. Jest członkiem krajowych i zagranicznych towarzystw okulistycznych. Obecnie pracuje w Centrum Zdrowia Ruczaj przy ul. Lipińskiego 7 w Krakowie.