Prawidłowy sen u dziecka dziecka jest sprawą kluczową, także dla jego odporności. Wielu rodziców pytając pediatrów o to, jak radzić sobie z problemem przesypiania nocy przez ich dziecko, zwykle słyszy zdawkowe odpowiedzi. Problemy ze snem zwykle wiążą się z ząbkowaniem, a lekarze przekonują, że ustępują one samoistnie około 3. roku życia. Niestety, długotrwałe problemy ze snem malucha mogą przysporzyć młodym rodziców wielu zmartwień. W jaki sposób wypracować w dziecku zdrowy nawyk zasypiania wyjaśnia Pani Sylwia Latała ze spokojnysendziecka.pl.
[aktualizacja: 08’2020]
Jakie objawy podczas snu dziecka są normalne, a co powinno nas zaniepokoić?
Budzenie się dzieci do 3. roku życia jest normalne. Niektóre maluchy ponownie zasypiają po przebudzeniu bez pomocy rodziców, jednak większość dzieci tego nie potrafi, ponieważ nie nabyły takiej umiejętności. Na budzenie się w nocy może wpływać wiele czynników, takich jak głód czy brak określonych bodźców, na przykład kołysanie i huśtanie, które pomagają dziecku zasnąć.
Rola rytuałów i systematyczność postępowania jest niezwykle ważna, aby dziecko nie budziło się i spokojnie przesypiało całą noc.
Dobry sen u dziecka zaczyna się już w trakcie dnia.
Jeśli rytm dnia maleństwa jest harmonijny, a maluch odpowiednio długo i prawidłowo drzemie w ciągu dnia, także nocny sen dziecka będzie spokojniejszy. Rytuał zasypiania buduje poczucie bezpieczeństwa, które pozwala dziecku zdrowo sypiać. Warto jednak pamiętać, że sam zwyczaj nie wystarczy i należy także kształtować nawyki naszych pociech już w trakcie dnia.
Regularność doby dziecka trzeba połączyć z regularnością dnia rodziców. W dzisiejszych czasach jest to niezwykle trudne ze względu na nienormowany czas pracy oraz dużą ilość obowiązków.
Przysłowiowe „”planowanie dnia z zegarkiem w ręku” nie jest zalecane, jednak warto przestrzegać kolejności działań, ponieważ dziecko musi wiedzieć czego spodziewać się o danej porze dnia. Nie będzie to możliwe, jeśli w życiu rodziców panuje chaos, ich nieprzewidywalny dzień staje się taki sam także dla malucha.
Jak powinno przebiegać prawidłowe usypianie dziecka?
Nie sposób określić jednoznacznego schematu usypiania, ponieważ rodzice dostosowują je do indywidulanych potrzeb dziecka, ale także całej rodziny oraz sytuacji. Niekiedy warto pozwolić dziecku zasypiać w osobnym pomieszczeniu, jednak to rodzic decyduje o tym, gdzie ma stać łóżeczko oraz czy maluch ma spać z dala od niego.
Także wiele czynników środowiskowych, takich jak intensywność światła i odpowiednia temperatura mają wpływ na zasypianie dziecka. Pomocne okazują się Szumisie, jednak ich wadą jest ograniczony czas działania, a dziecko zasypiające przy szumie nie będzie potrafiło bez niego ponownie zasnąć, gdy wybudzi się w nocy.
Na czym powinno spać dziecko, aby ułatwić mu spokojne zasypianie?
Ze względów bezpieczeństwa do 12. miesiąca życia dzieci powinny spać na twardych materacach. Starsze dzieci, które samodzielnie unoszą już głowę są silniejsze i mogą spać na miękkich tworzywach, ponieważ ryzyko uszkodzeń układu ruchowego jest niewielkie.
Dziecko nie potrafi także zasnąć, gdy jest zmęczone. Znużenie objawia się najczęściej przecieraniem oczu, jednak zanim rodzic przygotuje dziecko do spania mija zwykle bardzo dużo czasu. Trzeba w taki sposób zaplanować czynności domowe, aby wykorzystać odpowiedni moment, który umożliwi bezproblemowe ułożenie dziecka do snu. Należy zwrócić także uwagę na czas aktywności malucha oraz obserwować, jak długi jest odpowiedni okres pomiędzy drzemką a jego zaśnięciem wieczorem. Nie można wydłużać tego czasu, ponieważ wpłynie to negatywnie na zasypianie.
Drzemki w trakcie dnia są potrzebne zarówno dziecku, jak i rodzicom. Nie mogą trwać zbyt długo, ale nie powinny być także za krótkie. 20-minutowe drzemki nie wystarczą, aby dziecko było wypoczęte, uśmiechnięte, radosne i chętne do zabawy.
Wspólne spanie rodziców wraz z dzieckiem jest indywidualnym wyborem. Jeśli okazuje się, że nie jest to dla nas komfortowe, a całą noc pilnujemy, aby dziecku nie stała się krzywda, należy unikać takiego rozwiązania.
Najczęstsze błędy rodziców, które skutkują bezsennymi nocami całej rodziny.
Na budzenie się dziecka w nocy wpływa zachowanie i czynności podejmowane przez rodziców już w momencie zasypiania. Rodzice często nie zdają sobie sprawy, że roczny maluch nie potrzebuje jeść w nocy i próbują zastąpić karmienie piersią mlekiem w butelce. W taki sposób maluch jeszcze szybciej nauczy się jedzenia w trakcie nocy i przysporzy rodzicom kolejnych problemów, pojawią się problemy ze snem. Także ssanie butelki lub smoczka w trakcie zasypiania jest błędem, który wykształci w dziecku nawyk uniemożliwiający mu zaśnięcie, gdy ich zabraknie.
Należy zastanowić się, jak postępować z zasypiającym dzieckiem oraz czy miejsce i sposób usypiania jest odpowiedni. Jeżeli mama huśta lub kołysze dziecko, to w przypadku wybudzenia w nocy dziecko będzie domagać się takiego samego postępowania. Dzieci są bardzo konsekwentne, co nie zawsze zdarza się ich rodzicom.
Maluch nie jest w stanie natychmiast zapamiętać każdej czynności, dlatego nie należy zniechęcać się po kilku nieudanych próbach nauczenia go spokojnego zasypiania. Jeśli raz udało się to wykonać, bądźmy konsekwentni i starajmy się powtarzać te czynności.
Trzeba wierzyć w zmianę, wielu rodziców uważa, że nie jest ona możliwa. Spokojne zasypianie dziecka i przesypianie całych nocy są realne, jednak wymagają wytężonej pracy. Problemy ze snem nie wynikają z uwarunkowań medycznych, dlatego zamiast doszukiwać się schorzeń i zaburzeń snu należy skoncentrować się na behawioralnych technikach pracy.
Czy problemu z zasypianiem można uniknąć?
Posiadając określoną wiedzę można zminimalizować problem zasypiania lub całkowicie go uniknąć. Niestety rodzice wciąż nie są świadomi jak postępować i czego wystrzegać się, aby ich dziecko spokojnie przesypiało całe noce. Nie ma jednoznacznej i uniwersalnej rady, dlatego warto podejść do problemu indywidualnie i obserwować upodobania dziecka, co umożliwi mu zdrowy oraz spokojny sen.
Podcast do wysłuchania
Naszym gościem jest pani Sylwia Latała, doświadczony pedagog, absolwentka Sleep Training Course, Babyem London.Prowadzi szkolenia i warsztaty dla rodziców o zdrowym śnie dzieci.
Sprawdź => Dlaczego warto wykonywać regularne badania laboratoryjne?