Wiosenne miesiące to doskonały czas na aktywność na świeżym powietrzu i uprawianie sportu. Niestety to także okres pylenia wielu roślin oraz nasilenia alergii. Jednym z najważniejszych jej objawów jest katar alergiczny. Sprawdź, jak sobie z nim skutecznie radzić!
aktualizacja: [01’2021]
Katar alergiczny czyli alergiczny nieżyt nosa (ANN)
Katar alergiczny w nomenklaturze medycznej nosi miano alergicznego nieżytu nosa (ANN). Może być on okresowy lub przewlekły, łagodny, umiarkowany lub ciężki.
By objawy kataru siennego uznać za przewlekłe, musi on trwać dłużej niż 4 dni w tygodniu przez co najmniej 4 tygodnie.
U dzieci najczęstszą przyczyną wystąpienia kataru jest narażenie na alergeny wziewne: pyłki roślin, roztocza kurzu domowego, sierść lub naskórek zwierząt domowych oraz grzyby pleśniowe.
Często pomijanymi alergenami są alergeny karaluchów, powszechnie obecne w starym budownictwie oraz enzymy stosowane w przemyśle do produkcji detergentów.
Alergie a zanieczyszczenie środowiska
Również alergia pokarmowa może objawiać się ze strony nosa, a alergeny pokarmowe często wzajemnie nasilają reakcję alergiczną z alergenami wziewnymi (reakcje krzyżowe). W ostatnim pięćdziesięcioleciu wzrosło ponadto rozpoznanie w praktykach alergologicznych tak zwanych alergii nabytych, które wywołane są przez zanieczyszczenie środowiska m.in. smog.
Posłuchaj podcastu: Alergia pokarmowa czy tylko nietolerancja? Jak rozpoznać i leczyć alergię u dziecka?
Na toksyczne działanie smogu, który unosi się w wielu polskich miastach w okresie zimy i wczesną wiosną najbardziej narażone są dzieci. Mają one bowiem słabo wykształcone bariery, mniej sprawny układ immunologiczny oraz bardzo wrażliwe błony śluzowe. Dlatego też rozwija się u nich alergiczny nieżyt nosa, przewlekłe zapalenia zatok, a niejednokrotnie astma oskrzelowa.
Mały alergik poddany działaniu zanieczyszczonego powietrza częściej zapada również na infekcje górnych dróg oddechowych z powodu upośledzonego transportu śluzowo-rzęskowego.
Katar alergiczny – objawy i diagnostyka
Oprócz typowych objawów związanych z wyciekiem wodnistej wydzieliny z nosa i częstego kichania, dzieci z katarem alergicznym często zgłaszają:
- świąd nosa, spojówek, uszu i podniebienia,
- suchość błon śluzowych,
- upośledzenie węchu.
UWAGA! Badania wskazują, że dzieci z katarem alergicznym cierpią na zaburzenia koncentracji i uczenia się, ból głowy oraz obniżenie nastroju. Niekiedy objawy mają charakter sezonowy związany z okresową ekspozycją na dany alergen (np. pyłki roślin) i nasilają się w nocy lub w godzinach porannych.
Alergia u dzieci to większe ryzyko bakteryjnego zapalenia oskrzeli, nawet od 3- do 8-krotnie większe ryzyko rozwoju astmy i trudniejsze leczenie astmy indukowanej objawami ANN.
Alergiczny nieżyt nosa niekiedy może stanowić problem diagnostyczny. Pomimo dosyć specyficznych objawów, często mylony jest z katarem infekcyjnym, polekowym, zanikowym lub idopatycznym.
W przypadku alergicznego nieżytu nosa w pierwszej kolejności należy ograniczyć ekspozycję na dany alergen – unikając np. wychodzenia z domu w czasie pylenia lub ograniczając kontakt ze zwierzętami domowymi. W zaleceniach ANN pojawiło się również płukanie nosa roztworami soli fizjologicznej lub jałowej wody morskiej. Postępowanie to służy wypłukiwaniu alergenów, a w konsekwencji zmniejsza nasilenie uporczywych objawów alergii.
Warto również zwrócić uwagę, że kryterium doboru konkretnego produktu u alergików powinna być obecność środków konserwujących. Wiele z nich może bowiem powodować kontaktowe zapalenia oraz skórne odczyny nadwrażliwości, co zamiast pomóc może nasilić objawy alergii.
To może Cię zainteresować: Nadmierne łzawienie oczu – jak radzić sobie z tym uciążliwym objawem alergii?
Katar alergiczny i pierwsza deska ratunku!
Pierwszą deską ratunku w przypadku alergicznego nieżytu nosa mogą być leki objawowe dostępne bez recepty. Na aptecznych półkach znajdziemy:
- leki do nosa – np. z azelastyną – podaje się 1-2 dawki do każdego nozdrza 2x dziennie. Zaczynają działać po 15-20 minutach, z kromoglikanem sodowym – 4x dziennie 1-2 dawki do każdego nozdrza. Z kolei te z bromkiem ipratropium lub ksylo- lub oksymetazoliną – zmniejszają ilość wydzieliny, nie można ich stosować dłużej niż 7 dni!
- leki doustne – obejmują głównie leki przeciwhistaminowe (tzw. H1-blokery) – są skuteczne szczególnie w przypadku ANN z ocznymi i skórnymi objawami alergii. U dzieci powyżej 6. roku życia można stosować desloratadynę, loratadynę, cetyryzynę, levocetyryzynę. Pierwsza nich występuje obecnie w wygodnych tabletkach ulegających rozpadowi w jamie ustnej. Leki z feksofenadyną zarejestrowane są natomiast od 12. roku życia.
UWAGA! Obecne w aptekach środki przeciwhistaminowe należą do nowszej II-generacji leków i powinny być pozbawione typowych działań niepożądanych. Niestety u niektórych pacjentów może pojawić się: senność, zaburzenia koncentracji, trudności w oddawaniu moczu i zaburzenia ze strony przewodu pokarmowego. Obserwuje się je najczęściej w przypadku obecnej w składzie cetyryzyny.
Alergolodzy często podejmują leczenie skojarzone, które obejmuje zastosowanie glikokortykosteroidów miejscowych, leków przeciwleukotrienowych oraz leków łagodzących objawy.
Pamiętajmy, że swoista immunoterapia alergenowa, tzw. odczulanie nadal pozostaje najskuteczniejszą metodą leczenia ANN. Badania wskazują, że znacznie ogranicza uciążliwe objawy, zmniejsza zapotrzebowanie na leki objawowe oraz zmniejsza ryzyko rozwoju astmy.
Katar alergiczny | Kolejny z cyklu artykułów to „Fitoterapia chorób alergicznych” i omówienie surowców o działaniu przeciwzapalnym. Zapraszamy ⇒ TUTAJ.
ciąż co roku to samo. Wczesna wiosna Alergia a lekarze każą mi przyjmować leki po których jestem bardzo senny i dzień wygląda przez to okropnie. Na jednym z forum przeczytałem pozytywna opinie na temat syropu konopnego z Rokitnikiem ( rokitnik ma w sobie 20 razy więcej wit C niż cytrusy ) … już wyjaśniam … stres podnosi poziom histaminy, a ta jest zapalnikiem reakcji alergicznych
-kiedy poziom histaminy rośnie spada poziom witaminy C i odwrotnie kiedy dostarczamy witaminę C spada poziom histaminy przez co rośnie aktywność limfocytów i zmniejszają się reakcje alergiczne … syrop pije miesiąc i zero alergi polecam spróbować a syrop kupiłem na konopiafarmacja pl