Leczenie alergii wiąże się często ze skojarzoną terapią obejmującą leki doustne i miejscowe. Mnogość syntetycznych leków przeciwalergicznych sprawiła, że na dalszy tor zepchnięto surowce roślinne, które mogą wspomagać leczenie nadwrażliwości i odczynów alergicznych. Ziołolecznictwo jednak w temacie alergii ma naprawdę sporo do zaproponowania!

[aktualizacja: 10’2020]

Rumianek pospolity pomocny przy alergii

Nasze rozważania na temat surowców roślinnych pomocnych przy alergii, rozpocznijmy od poczciwego rumianku pospolitego (Chamomilla recutita).

Olejek eteryczny pozyskiwany z rumianku zawiera chamazulen – silną substancję przeciwzapalną, która hamuje działanie histaminy. Działa więc podobnie jak syntetyczne leki przeciwhistaminowe.

Jednocześnie pobudza on aktywność komórek żernych układu immunologicznego i działa umiarkowanie bakteriobójczo! Warto więc mieć go w domowej apteczce nie tylko jako panaceum na dolegliwości żołądkowo-jelitowe!

Właściwości przeciwalergiczne posiada sporo związków, które naturalnie występują w niektórych roślinach. Do tej grupy można zaliczyć niektóre antocyjany oraz flawonoidy, np. kwercetynę. Tą ostatnią podaje się często z solami wapnia jako pierwszą pomoc w różnego rodzaju uczuleniach.

Więcej o rumianku przeczytasz tutaj: Rumianek – pospolite zioło, które warto mieć zawsze pod ręką!

Korzeń tarczycy bajkalskiej i całe bogactwo flawonoidów

Ciekawym surowcem, który można spotkać w dobrych zielarniach i aptekach jest korzeń tarczycy bajkalskiej (Radix Scutellariae).

Zawiera on całe bogactwo flawonoidów, a wśród nich na szczególną uwagę zasługuje bajkalina i bajkaleina. Związki te działają przeciwzapalnie, przeciwalergicznie i zapobiegają napadom astmy.

Odwary z korzenia tarczycy bajkalskiej stosowane na skórę świetnie leczą: wyprysk kontaktowy, pokrzywkę alergiczną, trądzik młodzieńczy, a nawet zmiany pigmentacyjne.

Świetlik lekarski na stany zapalne oczu

Alergia często związana jest z objawami ocznymi. Chorzy często cierpią na świąd, pieczenie i podrażnienie oczu. W takich przypadkach z pomocą może przyjść świetlik lekarski (Euphrasia officinalis). Wykorzystywany jest głównie zewnętrznie w formie naparów ziołowych oraz kropli homeopatycznych do leczenia stanów zapalnych oczu oraz powiek i niekiedy jako środek ściągający na skórę.

UWAGA! Dane naukowe nie wskazują na negatywne skutki związane z miejscowym stosowaniem specyfików zawierających świetlik lekarski, jednak stosując okłady na oczy u dzieci warto zachować ostrożność. Część ziół może charakteryzować się dużym zapyleniem, dlatego powstały napar przed użyciem należy zawsze dobrze przecedzić przez gazę.

To może Cię zainteresować:Terapia pączkami roślin? Czym jest gemmoterapia i jakie korzyści może przynieść?

Sprawdź też: Nadmierne łzawienie oczu – jak radzić sobie z tym uciążliwym objawem alergii?

Alergia. Te oleje mogą Ci pomóc!

Coraz śmielej mówi się o wpływie olejów na przebieg chorób alergicznych, w tym atopii. Dwa z nich olej wiesiołkowy oraz ogórecznikowy są najlepiej przebadane pod tym kątem. Swoje właściwości zawdzięczają obecności kwasu gamma-linolenowego (GLA). Pierwszym źródłem tego związku jest siara oraz mleko matki, które stanowią najważniejszy czynnik zapobiegający alergii u niemowląt.

Alergolodzy często polecają farmaceutyki z kwasem GLA w przewlekłych chorobach alergicznych skóry, zakażeniach wirusowych i bakteryjnych oraz w astmie oskrzelowej, tak często towarzyszącej chorobom alergicznym.

Alergia skórna objawia się zazwyczaj pod postacią wyprysku i pokrzywki. W przewlekłych stanach zapalnych skóry pomocne może być picie naparów ziołowych – z koszyczkiem rumianku, zielem fiołka trójbarwnego, zielem skrzypu oraz korzeniem łopianu.

Niebagatelną rolę w fitoterapii alergii skórnych pełnią kąpiele osłaniające. Potrafią one zmniejszyć świąd, wyciszyć stan zapalny skóry. Do najczęściej stosowanych należy kąpiel krochmalowa lub kąpiel w odwarze z otrąb pszennych.

To może Cię zainteresować: Alergie skórne i ich przyczyny. Posłuchaj, jak sobie z nimi radzić i na co uważać!

Alergia skórna i przepis na kąpiel pszenną

  1. Worek z płótna lnianego lub bawełnianego napełnia się 2 kg otrąb pszennych i gotuje w kilku litrach wody przez 30-40 minut.
  2. Uzyskany odwar wlewamy do wody w wannie o temperaturze 33-37°C. Worek można następnie wycisnąć i zawiesić poniżej kranu, by był spłukiwany podczas napełniania wanny wodą.
  3. Kąpiel powinna trwać kilkanaście minut. Zazwyczaj kuracja obejmuje 20 takich kąpieli.

Surowce niebezpieczne dla alergików. Uważaj na te zioła!

Fitoterapia może być świetną metodą wspomagania klasycznej terapii alergii. Należy jednak stosować ją pod kontrolą lekarza lub farmaceuty. Wdrażana niewłaściwie może przynieść więcej szkód, niż korzyści!

Pamiętajmy, że stosowanie niektórych roślin może być przyczyną silnych uczuleń i reakcji alergicznych.

UWAGA! Pomijając aspekt pylenia roślin, niebezpiecznymi dla alergików surowcami mogą być ruta zwyczajna (Ruta graveolens) oraz dziurawiec zwyczajny (Hypericum perforatum). Przyjrzyjmy się również naszym ogrodom!

Stawiajmy na mało alergizujące drzewa owocowe, jak grusza domowa, jabłoń pospolita, wiśnia, czereśnia lub śliwka oraz tak pospolite drzewa jak jarzębina czy sosna zwyczajna. Ta ostatnia w ciągu jednej doby jest w stanie wyprodukować… 1800 litrów tlenu!

alergia

ZapiszZapisz

To może Cię zainteresować: Wiązówka błotna w chorobach bólowych i przy przeziębieniach.

ZapiszZapisz

ZapiszZapisz

ZapiszZapisz

ZapiszZapisz

ZapiszZapisz

1 KOMENTARZ

  1. Jak pozyskać właściwości antyalergiczne z rumianku z domowej apteczki?
    Olejki eteryczne- chamazulen – hamujacy syntezę histaminy nie rozpuszcza się w wodzie. Kwatcetyna też nie. Herbatka odpada

Zapytaj lub skomentuj:

Napisz komentarz
Podaj swoje imię