Konflikt płytkowy to konflikt serologiczny ciężarnej i jej dziecka, inny niż powszechnie znany konflikt Rh, gdy matka ma krew z czynnikiem Rh – zaś ojciec Rh +. Konflikt płytkowy może wystąpić u każdej kobiety i bardzo zagrozić dziecku!

Oceń to:
| Liczba ocen: 2 Średnia: 1

Konflikt w innych antygenach niż Rh może wystąpić u każdej kobiety, nie tylko Rh ujemnej. Konflikt płytkowy to sytuacja, gdy kobieta/przyszła matka nie ma antygenu HPA-1a tj. specyficznego białka na płytkach krwi, a ojciec go ma i dziecko odziedziczyło go po nim. Kobieta jest więc HPA-1a ujemna, ojciec i dziecko HPA-1a dodatni. Kobiecie grozi wtedy, że wytworzy przeciwciała przeciwko ww antygenowi.

Niezgodność antygenów matki i płodu na szczęście nie zawsze wywołuje powstanie przeciwciał i nie zawsze przeciwciała prowadzą do poważnej choroby płodu czy dziecka. Większość dzieci urodzonych z małą liczbą płytek nie ma poważnych krwawień, ale u niektórych do takiego krwawienia może dojść a konsekwencje tego stanu rzeczy mogą okazać się niestety tragiczne.

Ryzyko dotyczy  2 % do 3% kobiet w populacji, które są HPA-1a ujemne. Przekłada się to bezpośrednio na liczbę zagrożonych dzieci. Jest to aż 80 noworodków rocznie, którym grozi wylew wewnątrzczaszkowy na tle małopłytkowości.

Nie ma jednak metod, które pozwoliłyby przewidzieć, czy przeciwciała powstaną i czy spowodują małopłytkowość u dziecka!

Profilaktyka polega więc na tym, żeby nie dopuścić do problemu i wyselekcjonować z grupy kobiet ciężarnych kobiety HPA-1a ujemne a u tych badać systematycznie przeciwciała. Na badanie antygenu mogą zgłosić się także kobiety, które planują dopiero zajście w ciążę. Im wcześniej tym lepiej!

W przypadku konfliktu Rh o problemie wiemy, bo każda kobieta ciężarna jest obowiązkowo badana w tym kierunku. Przy konflikcie HPA niestety badań nie prowadzi się powszechnie.

W ramach środków przyznanych  z funduszy norweskich zespołowi prof. Ewy Brojer z Instytutu Hematologii i Transfuzjologii (IHiT), wspólnie z Uniwersytetem w Tromso w Norwegii prowadzone są nieodpłatne badania przesiewowe dla kobiet w ciąży będących między 8 a 20 tygodniem ciąży, w celu identyfikacji tych zagrożonych najcięższym konfliktem płytkowym, dotyczącym antygenu HPA-1a.

Projekt wystartował w październiku 2013 r. a czas jego trwania przewidziany jest na 3 lata. Projekt badawczy PREVFNAIT zatytułowany jest „Zapobieganie alloimmunologicznej malopłytkowości u polskich płodów i noworodków” 

Przystąpienie do programu bezpłatnych  badań  przesiewowych odbywa się w 4 prostych krokach:

  1. Jeżeli jesteś w ciąży, pobierz i wydrukuj Deklarację Świadomej Zgody
  2. Wypełnij i podpisz deklarację
  3. Zarezerwuj termin pobrania krwi w punkcie pobrań Instytutu Hematologii i Transfuzjologii przy ul. Chocimskiej 5 w Warszawie, lub zgłoś się bezpośrednio do punktów pobrań firmy Diagnostyka, Alab Laboratoria, Laboratoriów Medycznych Bruss Grupy Alab, Luxmed Lublin lub innych wymienionych TUTAJ
    Uwaga: Na pobranie krwi (nie musisz być na czczo) zabierz ze sobą wypełnioną deklarację oraz kartę ciąży. I ważna informacja: aby przystąpić do programu nie potrzeba skierowania od lekarza!
  4. Pacjentki, które nie są w ciąży lub dowiedziały się o programie po 20 tygodniu ciąży, a chciałyby się zbadać, mogą wykonać odpłatne badania antygenu HPA-1a płytek krwi w Instytucie Hematologii i Transfuzjologii w Warszawie. Koszt badania: 51 PLN + koszt pobrania próbki krwi

 

Więcej informacji na stronie: www.konfliktplytkowy.ihit.waw.pl

Gośćmi Radiokliniki były prof. dr hab. n. med.  Ewa Brojer – kierownik Zakładu Immunologii Hematologicznej i Transfuzjologicznej, specjalistka laboratoryjnej transfuzjologii medycznej oraz dr Małgorzata Uhrynowska – kierownik Pracowni Niedokrwistości Uwarunkowanych Genetycznie,   specjalistka transfuzjologii klinicznej i neurolog. Pracujące w Instytucie Hematologii i Transfuzjologii przy ul. Chocimskiej 5 w Warszawie.

Prof. Ewa Brojerdr Małgorzata Uhrynowska

Oceń to:

| Liczba ocen: 2 Średnia: 1

Ewa Michalska

Ewa Michalska

Radioklinika to to miejsce, które tworzę i rozwijam z nieukrywaną pasją wierząc, że mogę w ten sposób pomóc innym i zaoferować ciekawe i przede wszystkim sprawdzone informacje dotyczące zdrowia!

Jestem też mamą dwóch chłopców. Starszy ma 11 lat i jest obiecującym koszykarzem, który nie umie usiedzieć na miejscu i ma niespożyte zasoby energii. Natomiast młodszy 8-latek ma złożoną wadę serca i jest pod stałą opieką lekarzy kardiologów, gastrologów, dietetyków i fizjoterapeutów. Codziennie walczymy o lepsze jutro dla niego!

Radioklinika to portal, którego celem jest pomoc innym, przekazywanie jak najbardziej rzetelnych i wiarygodnych informacji, które mogą pomóc innym ludziom w ich zmaganiach z chorobą!
Nie szukamy sensacji, nie jesteśmy nastawieni na zysk, chcemy autentycznie pomagać i wspierać!

„Miarą Twojego człowieczeństwa jest wielkość Twojej troski o drugiego człowieka” (ks. Mieczysław Maliński).