Lekarz rehabilitacji medycznej jest specjalistą, do którego na początku leczenia powinien zgłosić się każdy pacjent. Rehabilitacja medyczna zajmuje się pacjentami w zróżnicowanym wieku: począwszy od wcześniaka, aż po osoby będące w podeszłym wieku. Wiąże ze sobą medycynę, fizjoterapię i jej metody oraz elementy biomechaniki, dzięki którym lekarze specjaliści mogą prawidłowo dobierać sposoby leczenia według indywidualnych potrzeb pacjenta.

Jak trafić do lekarza rehabilitacji medycznej i czy pozwoli to uniknąć leczenia operacyjnego?

To lekarz rodzinny powinien być ogniwem łączącym pacjenta z lekarzem rehabilitacji medycznej i w przypadku nieprawidłowości narządu ruchu powinien kierować chorego do specjalisty, który trafnie oceni czy istnieją wskazania do leczenia operacyjnego.

Leczenia operacyjnego można uniknąć dzięki wczesnej i odpowiedniej rehabilitacji.

Amerykańscy naukowcy udowadniają, że interwencji chirurgicznej potrzebuje zaledwie kilkanaście procent pacjentów, a wielu z nich mogłoby uchronić się przed nią, gdyby odpowiednio wcześnie zastosowano leczenie rehabilitacyjne.

Zabieg chirurgiczny jest tylko epizodem w chorobie przeciążeniowej kręgosłupa, która ma pięć stadiów. Jeśli specjalista prawidłowo oceni, w którym stadium znajduje się pacjent i odpowiednio wcześnie wdroży metody ćwiczeń oraz nauczy go, w jaki sposób funkcjonować, być może nigdy nie zaistnieje konieczność poddania się leczeniu chirurgicznemu.

Operacja nie jest panaceum, pacjenci bardzo często wracają do poradni z nawracającymi dolegliwościami bólowymi. Jeśli pacjent ma zaburzoną strukturę tkanki miękkiej oraz naruszony system mięśniowy odpowiedzialny za sterowanie ruchami kręgosłupa i stabilizację, operacja nie przyniesie poprawy.

Niewątpliwie, w niektórych przypadkach operacja jest konieczna, jednak w wielu z nich decyzja o rehabilitacji jest lepszym, nieinwazyjnym sposobem na poprawę stanu zdrowia.

Niestety, lekarzy rehabilitacji medycznej jest niewielu, a na oddziałach rehabilitacji nie ma już dyżurów, które zostały zniesione ze względu na brak finansowania przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

Jak przewlekły stres odbija się na naszym zdrowiu i układzie ruchowym?

Rehabilitacji podlegają nie tylko pacjenci po udarach mózgu czy wypadkach, ale także osoby dotknięte skutkami przewlekłego stresu!

Żyjemy niestety w czasach, w których zagrożeniem dla zdrowia jest również przewlekły stres. Chwilowe napięcie nie jest ryzykowne, jednak to długotrwałe i przewlekłe zostawia ślad w układach nerwowym, ruchowym oraz krążenia.

Badania udowadniają, że pod wpływem przewlekłego stresu dochodzi do zaniku kory mózgowej, zaburzeń pamięci oraz depresji. Przyczynami bolesnych dolegliwości odcinków szyjnych i lędźwiowych są zwykle długotrwałe napięcia.

Olbrzymią rolę w procesie rehabilitacji i prewencji pełni leczenie uzdrowiskowe, z którego powinny korzystać nie tylko osoby starsze, ale przede wszystkim ludzie młodzi narażeni na stres, cierpiący na choroby cywilizacyjne: miażdżycę, nadciśnienie, otyłość czy cukrzycę. Pacjent przebywający w uzdrowisku zostaje odizolowany od nadmiaru negatywnych bodźców, może korzystać z możliwości rozmowy z dietetykiem czy psychologiem.

W procesie rehabilitacji pożądane efekty przynosi także krioterapia, elektroterapia, masaż leczniczy i relaksacyjny oraz znana od tysięcy lat medycyna chińska, słynąca z akupunktury.

Rehabilitacja medyczna wykorzystuje zróżnicowane metody leczenia, między innymi indywidualne i grupowe. Formy rehabilitacji zbiorowej są bardzo przydatne, ponieważ motywują pacjenta do wytężonej pracy. Taka forma sprawdza się w leczeniu otyłości czy w zwalczaniu zespołów bólowych kręgosłupa i stosuje się ją jak element rehabilitacji profilaktycznej dla dzieci i dorosłych.

Metody rehabilitacji zależą przede wszystkim od stanu zdrowia pacjenta i dostosowuje się je indywidualnie.

Dziedzina rehabilitacji medycznej rozwija się bardzo szybko. W ostatnich latach powstało wiele nowoczesnych metod, między innymi rehabilitacja i stymulacja mózgu oraz robotyka w rehabilitacji, którą co raz częściej wykorzystuje się z nowoczesnych ośrodkach. Dzięki nieustannemu rozwojowi rehabilitacja medyczna ma przed sobą świetlaną przyszłość.

W Centrum Rehabilitacji Constance Care rozmawiamy z – prof. nadzw. dr hab. n. med. Małgorzatą Łukowicz, specjalistą rehabilitacji medycznej, balneologii i medycyny fizykalnej, kierownikiem Katedry Rehabilitacji Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie oraz kierownikiem Kliniki Rehabilitacji Instytutu Pomnik-Centrum Zdrowia Dziecka.

Malgorzata_Łukowicz_Radioklinika2

Podcast do wysłuchania

Oceń to:
| Liczba ocen: 19 Średnia: 4.6

3 KOMENTARZE

  1. Dyskopatie, bóle pleców, rwa kulszowa, bolący bark, łokieć tenisisty, wady postawy u dzieci – wszyscy szukają ortopedy… Jeśli pacjent wymaga interwencji chirurgicznej, to dobry wybór, ale większość z nas nigdy nie trafi do szpitala, za to do lekarza rehabilitacji medycznej powinna. Warto zatem wiedzieć czy zajmują się lekarze z tą specjalizacją, jak szeroką wiedzę i umiejętności mają. O specyfice pracy opowiada prof. Małgorzata Łukowicz Kierownik Katedry Rehabilitacji AWF w Warszawie.

  2. Witam,

    Świadomość Pacjentów na temat rehabilitacji w wielu przypadkach jest bardzo mała. Niestety dostęp do informacji tego typu również. Nie wszyscy jeszcze sprawnie korzystają z internetu dlatego informacje na temat możliwości rehabilitacji powinny płynąć od lekarzy pierwszego kontaktu czy w trakcie leczenia pourazowego.

    • Zgadzam się, to prawda. Świadomość jest niestety wręcz znikoma. Pytanie, czy ta sytuacja będzie się zmieniać? Mamy coraz więcej pacjentów, w tym tych przewlekle chorych. Dlatego kibicuję i śledzę takie inicjatywy, jak Szkoły Serca – nowy model opieki i prewencji wtórnej dla pacjentów kardiologicznych, który powstał z inicjatywy prof. Dariusza Dudka. Tam pacjenci objęci są kompleksową opieką, w tym rehabilitacją. Są uświadamiani, jak ważny jest wysiłek fizyczny i jak istotną rolę odgrywa!

Zapytaj lub skomentuj:

Napisz komentarz
Podaj swoje imię