Prawidłowa postawa podczas siedzenia to temat, który dotyczy większości społeczeństwa ze względu na tryb życia, który prowadzimy. Niestety, zbyt często bagatelizujemy problem, a winę za bolesne dolegliwości zrzucamy na nieodpowiednie krzesło. Czy rzeczywiście słusznie?

[aktualizacja: 09’2020]

Siedzący tryb życia a prawidłowa postawa – gdzie leży problem?

Wiele osób przez pracę biurową zostało zmuszonych do siedzącego trybu życia. Niektórzy wybrali ją także z własnej woli, unikając aktywności oraz regularnego ruchu. Niestety bardzo często zapominamy, albo nie zdajemy sobie sprawy, że prawidłowa postawa podczas siedzenia zależy jednak tylko od zdrowych nawyków i od nas samych. Nie należy oczywiście bagatelizować tego, na czym siedzimy i w jakich warunkach pracujemy, ale to od naszego wysiłku fizycznego zależy, czy nie dopadną nas uciążliwe dolegliwości bólowe.

Osoby prowadzące siedzący tryb życia powinny w ciągu dnia regularnie wykonywać krótkie ćwiczenia fizyczne, które pomogą uniknąć bolesnych dolegliwości.

Okazuje się, że wystarczy niewiele, żeby dać ulgę swojemu kręgosłupowi. Ćwiczenia zalecane przez lekarzy ortopedów i fizjoterapeutów nie są inwazyjne i nie wymagają dużej aktywności ruchowej. Najważniejsza jest jednak systematyczność – musimy wykonywać je regularnie! Istotne jest także prawidłowe schylanie i dźwiganie, ponieważ zła postawa w trakcie wykonywania codziennych czynności obciąża kręgosłup i może skutkować nieodwracalnymi uszkodzeniami!

Wdowi garb. Jak mu zapobiec?

Wdowi garb to dysfunkcja objawiająca się kifozą odcinka piersiowego kręgosłupa. Odcinek szyjny narażony jest na przeciążenie, gdy podczas pracy przy komputerze wysuwamy głowę do przodu. Bardzo często ma to miejsce w przypadku wad wzroku, złej rozdzielczości monitora lub w momencie, gdy ekran znajduje się zbyt daleko od oczu. Chcąc uniknąć wdowiego garbu, należy przede wszystkim skorygować wadę wzroku i odpowiednio dostosować miejsce pracy.

Lekarze alarmują – zakrzepica żył głębokich kończyn dolnych może być groźnym następstwem wieloletniej, nieprawidłowej postawy podczas siedzenia!

Nieprawidłowa postawa blokuje również żyły i może skutkować nieodwracalnymi uszkodzeniami w organizmie. Zakrzepica spowodowana jest niewydolnością żył oraz zastawek żylnych, wywoływaną przez nieużywaną pompę mięśniową podczas siedzenia. W takim przypadku mięśnie nie napinają się i nie wspomagają odpływu żylnego.

Daleką konsekwencją tego stanu może być zakrzepica żył głębokich, która stanowi zagrożenie nie tylko dla zdrowia, ale i życia!

Przeczytaj także: Żylaki i niewydolność żylna, jak wygląda proces leczenia?

prawidłowa postawa

Zespół cieśni nadgarstka i łokieć tenisisty coraz częściej dotykają młodych ludzi!

Wbrew powszechnej opinii łokieć tenisisty nie dotyka tylko sportowców, jest także chorobą zawodową. W przypadku tenisistów dolegliwości pojawiają się nagle, na skutek silnego uderzenia rakietą. Natomiast u pracowników biurowych pojawiają się na skutek długotrwałych i powtarzających się czynności. Mogą one wywołać przewlekły stan zapalny nadkłykcia bocznego kości ramiennej.

W obu przypadkach choroba jest ta sama, jednak mechanizmy jej powstawania będą zupełnie inne.

Siedzący tryb życia –  jak zapobiegać rozwojowi chorób?

Co robić, aby uniknąć zwyrodnień i uciążliwych dolegliwości? Warto regularnie wykonywać masaż i dbać o regularną aktywność fizyczną. Pomocna będzie także elewacja kończyn dolnych, czyli uniesienie nóg. Ułatwi to utrzymanie prawidłowej postawy i zapobiegnie bólowi. Z kolei popularne niegdyś pajączki będą skuteczne tylko w przypadku dzieci. Dorośli powinni jednak samodzielnie i świadomie wypracować nawyk prawidłowego siedzenia, za który kręgosłup (i nie tylko!) będzie wdzięczny.

To może Cię zainteresować: Wady postawy u dzieci. Jaki sport może uprawiać dziecko?

Nieodpowiednie krzesło w miejscu pracy a prawidłowa postawa – co robić?

Jeśli krzesło w miejscu pracy jest niekomfortowe, nie ma innej rady, jak jego zmiana. Należy wybierać takie krzesła, które mają jak najwięcej możliwości: regulację zagłówka i podłokietników i zmianę wysokości.

Im więcej możliwości regulacji krzesła, tym łatwiej znaleźć odpowiednie ustawienie dla siebie, które nie będzie obciążało naszego kręgosłupa.

Zbawienną dla naszego kręgosłupa będzie regularna gimnastyka. Jeśli prowadzimy siedzący tryb życia, wystarczy 5 minut umiarkowanej aktywności co godzinę. Należy pamiętać, że to mięśnie muszą utrzymać odpowiednią postawę ciała, a wypracowanie zdrowych nawyków będzie zbawienne dla naszego kręgosłupa.

Naszym gościem jest Grzegorz Frankowski – fizjoterapeuta, Wydział Nauk o Zdrowiu, Instytut Fizjoterapii, Zakład Fizjoterapii Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Grzegorz Frankowski
Grzegorz Frankowski

1 KOMENTARZ

  1. Wszyscy mowią o prawidlowym siedzeniu ale nikt nie mówi o tym że biurko dobiera się do wzrostu. Dobranie biurka czyli regulacja wysokości automatycznie poprawia postawę podczas siedzenia. Warto zobaczyć na stronie producenta mebli.

Zapytaj lub skomentuj:

Napisz komentarz
Podaj swoje imię