Skończyłeś 60 lat, cierpisz na niedokrwistość, odczuwasz bóle miednicy i żeber, zapadasz na częstsze infekcje, w tym zapalenia płuc, czy masz problemy z nerkami? Nie lekceważ tych objawów!

[aktualizacja: październik 2018]

Szpiczak to rzadki nowotwór, dotyka zwłaszcza osób starszych (chociaż wśród chorych są też osoby młodsze!) i trudno go rozpoznać. Jest on znany także jako szpiczak plazmocytowy i jest nowotworem powstałym z komórek plazmatycznych.

Szpiczak a komórki plazmatyczne.

Nowe komórki plazmatyczne wytwarzane są w celu zastąpienia tych starych i zużytych komórek, zazwyczaj odbywa się to w sposób uporządkowany i kontrolowany.

W przypadku zachorowania na szpiczaka proces ten wymyka się spod kontroli i wytwarzana jest duża liczba nieprawidłowych komórek plazmatycznych tzw. komórek szpiczakowych. Komórki te wypełniają szpik kostny i zakłócają proces wytwarzania prawidłowych komórek krwi (krwinek czerwonych, białych i płytek krwi).

Komórki szpiczakowe zazwyczaj wytwarzają znaczne ilości jednego typu nieprawidłowych przeciwciał. Są one znane pod nazwą paraprotein lub protein M. Przeciwciała te nie mogą skutecznie zwalczać infekcji i często hamują wytwarzanie przeciwciał prawidłowych.

Komórki szpiczakowe rozprzestrzeniają się w szpiku kostnym i w kościach powodując rozrzedzenie kości, bóle kostne, a czasami złamania!

Szpiczak i jego typy.

Istnieją różne rodzaje szpiczaka klasyfikowane w zależności od rodzaju immunoglobuliny (Ig) wytwarzanej przez komórki szpiczakowe.

Najczęstszym typem szpiczaka jest IgG, gdzie ciężkim łańcuchem immunoglobuliny jest gamma. U około sześciu na dziesięć (60%) osób ze szpiczakiem plazmocytowym występuje IgG, natomiast u trzech na dziesięć (30%) typy rzadsze: IgA, IgD, IgE i IgM. Rodzaj rozpoznanego szpiczaka zazwyczaj nie ma wpływu na leczenie, ale może mieć wpływ na sposób, w jaki choroba oddziałuje na pacjenta.

U około jednej trzeciej pacjentów występuje rodzaj szpiczaka, w którym wytwarzane są tylko łańcuchy lekkie. Jest to tak zwana choroba łańcuchów lekkich lub szpiczak Bence Jones’a. Rzadziej występuje tzw. szpiczak nie wydzielający, w którym komórki szpiczakowe produkują bardzo mało immunoglobulin lub nie produkują ich wcale.

Szpiczak jest jednym z rodzajów zaburzeń komórek plazmatycznych. Inne zaburzenia komórek plazmatycznych mogą prowadzić do wytworzenia komórek szpiczakowych, ale nie zawsze tak jest. Do najbardziej znanych tego rodzaju zaburzeń należy monoklonalna gammapatia o niezidentyfikowanym znaczeniu (MGUS) oraz tlący się szpiczak, zwany również bezobjawowym. W przypadku rozpoznania któregokolwiek z tych zaburzeń zachodzi potrzeba objęcia pacjenta regularną kontrolą (badania krwi), ale leczenie nie będzie tu potrzebne, o ile stan się nie pogorszy.

Zdarza się, że nieprawidłowe komórki plazmatyczne występują tylko w kościach w obrębie jednego obszaru w organizmie. Mówimy wówczas o guzie plazmocytowym, który leczy się za pomocą radioterapii.

U niektórych osób guz plazmocytowy może przekształcić się w szpiczaka plazmocytowego, dlatego należy regularnie wykonywać badania krwi.

źródło: http://www.ihit.waw.pl/Co-to-jest-szpiczak-plazmocytowy.html

Szpiczak to choroba nie tylko ludzi starszych.

Na szpiczaka chorują około 3, 4 osoby na 100 tys. osób. Nowotwór ten stanowi 1% wszystkich rodzajów nowotworów. Najczęściej to choroba ludzi starszych, może jednak rozwinąć się u młodszych. Szczyt zachorowań to wiek około 60 – 70 lat.

WAŻNE!: Aby wcześnie wykryć szpiczaka, wystarczy co roku wykonać niedrogie badania – morfologię krwi, OB (czyli odczyn Biernackiego, mierzący tempo opadu czerwonych krwinek) oraz ogólne badanie moczu.

U większości pacjentów ze szpiczakiem OB jest wyższe niż 40 mm po 1 h (często ma też wartość trzycyfrową). We krwi, a czasem i w moczu można wykryć białko monoklonalne, zaś u około 3/4 pacjentów występuje niedokrwistość i inne zaburzenia w morfologii krwi.

Szpiczak plazmocytowy to choroba nieuleczalna. Pierwsze objawy to łamliwość kości, z reguły pacjenci nie zdają sobie sprawy, że częste kontuzje mogą być oznaką choroby – podkreśla nasz gość, pani profesor Jadwiga Dwilewicz-Trojaczek.

UWAGA! U starszych osób wspomniana wcześniej niedokrwistość, bóle miednicy i żeber, częste infekcje, w tym zapalenia płuc czy problemy z nerkami mogą być objawem nowotworu szpiku. Tymczasem takie osoby zgłaszające się do lekarza rodzinnego często słyszą, że ich dolegliwości to objaw starzenia lub dostają kolejny środek przeciwbólowy!

Aktualnie dostępne terapie.

Szpiczak plazmocytowy to choroba nieuleczalna, która niestety lubi nawracać, mimo zastosowanych wcześniejszych terapii. Polscy pacjenci mają dostęp do skutecznego leczenia na pierwszej i drugiej linii “frontu”.

Od dnia 1 listopada 2018r. zakończyła się długa batalia organizacji pacjenckich i lekarzy o finansowanie trzeciej linii terapii w szpiczaku mnogim. Nowoczesny lek Imnovid (pomalidomid) został objęty refundacją w ramach programu lekowego: “Pomalidomid w leczeniu nawrotowego i opornego szpiczaka mnogiego”.

 

Zapraszamy do wysłuchania audycji:

Naszymi gości byli:

 

Jadwiga Dwilewicz-Trojaczek

Dr hab. Jadwiga Dwilewicz-Trojaczek Prof. Nadzw., posiada drugi stopień specjalizacji w zakresie chorób wewnętrznych oraz specjalizację z onkologii klinicznej. Pracuje w Klinice Chorób Wewnętrznych, Hematologii i Onkologii Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

gugulski_jacek

Jacek Gogulski – Prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Pomocy Chorym na Przewlekłą Białaczkę Szpikową.

Zapytaj lub skomentuj:

Napisz komentarz
Podaj swoje imię