Skończyłeś 60 lat, cierpisz na niedokrwistość, odczuwasz bóle miednicy i żeber, zapadasz na częstsze infekcje, w tym zapalenia płuc, czy masz problemy z nerkami? Nie lekceważ tych objawów!

[aktualizacja: listopad 2017]

Szpiczak – czy wiemy co to za nowotwór? Jest rzadki, dotyka zwłaszcza osób starszych (chociaż wśród chorych są też osoby młodsze!) i trudno go rozpoznać. Jest on znany także jako szpiczak plazmocytowy i jest nowotworem powstałym z komórek plazmatycznych.

Szpiczak a komórki plazmatyczne

Nowe komórki plazmatyczne wytwarzane są w celu zastąpienia tych starych i zużytych komórek; zazwyczaj odbywa się to w sposób uporządkowany i kontrolowany.

W przypadku zachorowania na szpiczaka proces ten wymyka się spod kontroli i wytwarzana jest duża liczba nieprawidłowych komórek plazmatycznych tzw. komórek szpiczakowych. Komórki te wypełniają szpik kostny i zakłócają proces wytwarzania prawidłowych komórek krwi (krwinek czerwonych, białych i płytek krwi).

Komórki szpiczakowe zazwyczaj wytwarzają znaczne ilości jednego typu nieprawidłowych przeciwciał. Są one znane pod nazwą paraprotein lub protein M. Przeciwciała te nie mogą skutecznie zwalczać infekcji i często hamują wytwarzanie przeciwciał prawidłowych. Komórki szpiczakowe rozprzestrzeniają się w szpiku kostnym i w kościach powodując rozrzedzenie kości, bóle kostne, a czasami złamania!

Szpiczak i jego typy

Istnieją różne rodzaje szpiczaka klasyfikowane w zależności od rodzaju immunoglobuliny (Ig) wytwarzanej przez komórki szpiczakowe.

Najczęstszym typem szpiczaka jest IgG, gdzie ciężkim łańcuchem immunoglobuliny jest gamma. U około sześciu na dziesięć (60%) osób ze szpiczakiem plazmocytowym występuje IgG, natomiast u trzech na dziesięć (30%) typy rzadsze: IgA, IgD, IgE i IgM. Rodzaj rozpoznanego szpiczaka zazwyczaj nie ma wpływu na leczenie, ale może mieć wpływ na sposób, w jaki choroba oddziałuje na pacjenta.

U około jednej trzeciej pacjentów występuje rodzaj szpiczaka, w którym wytwarzane są tylko łańcuchy lekkie. Jest to tak zwana choroba łańcuchów lekkich lub szpiczak Bence Jones’a. Rzadziej występuje tzw. szpiczak nie wydzielający, w którym komórki szpiczakowe produkują bardzo mało immunoglobulin lub nie produkują ich wcale.

Szpiczak jest jednym z rodzajów zaburzeń komórek plazmatycznych. Inne zaburzenia komórek plazmatycznych mogą prowadzić do wytworzenia komórek szpiczakowych, ale nie zawsze tak jest. Do najbardziej znanych tego rodzaju zaburzeń należy monoklonalna gammapatia o niezidentyfikowanym znaczeniu (MGUS) oraz tlący się szpiczak, zwany również bezobjawowym. W przypadku rozpoznania któregokolwiek z tych zaburzeń zachodzi potrzeba objęcia pacjenta regularną kontrolą (badania krwi), ale leczenie nie będzie tu potrzebne, o ile stan się nie pogorszy.

Zdarza się, że nieprawidłowe komórki plazmatyczne występują tylko w kościach w obrębie jednego obszaru w organizmie. Mówimy wówczas o guzie plazmocytowym, który leczy się za pomocą radioterapii.

U niektórych osób guz plazmocytowy może przekształcić się w szpiczaka plazmocytowego, dlatego należy regularnie wykonywać badania krwi.

źródło: http://www.ihit.waw.pl/Co-to-jest-szpiczak-plazmocytowy.html

Szpiczak | Choroba tylko ludzi starszych?

Na szpiczaka chorują około 3, 4 osoby na 100 tys. osób. Nowotwór ten stanowi 1% wszystkich rodzajów nowotworów. Najczęściej to choroba ludzi starszych, może jednak rozwinąć się u młodszych. Szczyt zachorowań to wiek około 60 – 70 lat.

WAŻNE!: Aby wcześnie wykryć szpiczaka, wystarczy co roku wykonać niedrogie badania – morfologię krwi, OB (czyli odczyn Biernackiego, mierzący tempo opadu czerwonych krwinek) oraz ogólne badanie moczu.

U większości pacjentów ze szpiczakiem OB jest wyższe niż 40 mm po 1 h (często ma też wartość trzycyfrową). We krwi, a czasem i w moczu można wykryć białko monoklonalne, zaś u około 3/4 pacjentów występuje niedokrwistość i inne zaburzenia w morfologii krwi.

Szpiczak plazmocytowy to choroba nieuleczalna. Pierwsze objawy to łamliwość kości, z reguły pacjenci nie zdają sobie sprawy, że częste kontuzje mogą być oznaką choroby – podkreśla nasz gość, pani profesor Jadwiga Dwilewicz-Trojaczek.

UWAGA! U starszych osób wspomniana wcześniej niedokrwistość, bóle miednicy i żeber, częste infekcje, w tym zapalenia płuc czy problemy z nerkami mogą być objawem nowotworu szpiku. Tymczasem takie osoby zgłaszające się do lekarza rodzinnego często słyszą, że ich dolegliwości to objaw starzenia lub dostają kolejny środek przeciwbólowy!

Szpiczak | Trwa walka pacjentów i lekarzy

Szpiczak plazmocytowy to choroba nieuleczalna, która niestety lubi nawracać, mimo zastosowanych wcześniejszych terapii. Polscy pacjenci mają dostęp do skutecznego leczenia na pierwszej i drugiej linii “frontu”. Niestety po wykorzystaniu dostępnych opcji, w trzeciej linii można jedynie zastosować stare terapie, które są źle tolerowane i powodują masę skutków ubocznych.

Lekarze nie mogą leczyć pacjentów nowymi lekami, ponieważ nie ma do nich dostępu. Obecnie pacjenci walczą o kolejny lek w leczeniu szpiczaka – pomalidomid, który w Polsce nie jest niestety refundowany!

 

Zapraszamy do wysłuchania audycji:

Naszymi gości są:

 

Jadwiga Dwilewicz-Trojaczek

Dr hab. Jadwiga Dwilewicz-Trojaczek Prof. Nadzw. Posiada drugi stopień specjalizacji w zakresie chorób wewnętrznych oraz specjalizację z onkologii klinicznej. Pracuje w Klinice Chorób Wewnętrznych, Hematologii i Onkologii Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

gugulski_jacek

Jacek Gogulski – Prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Pomocy Chorym na Przewlekłą Białaczkę Szpikową.

UWAGA: Informacje i pomoc dostępne na stronie Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Pomocy Chorym na Przewlekłą Białaczkę Szpikową ⇒ http://www.spbs.com.pl

Oceń to:
| Liczba ocen: 74 Średnia: 3.5

Zapytaj lub skomentuj:

Napisz komentarz
Podaj swoje imię