Trzydniówka to wirusowa choroba objawiająca się nagłą wysoką gorączką, po której ustąpieniu pojawia się drobna wysypka na ciele. Chociaż choroba zaczyna się bardzo gwałtownie i często prowadzi do wysokiej temperatury, nie zagraża życiu dziecka i ma stosunkowo łagodny i krótki przebieg. Gorączki nie można jednak bagatelizować – trzeba podjąć działania prowadzące do jej obniżenia.

[aktualizacja: 01’2021]

Gorączka towarzysząca trzydniówce może dochodzić nawet do 40oC. Tak wysoka temperatura zawsze budzi niepokój, dlatego rodzice najczęściej poszukują pomocy lekarskiej. W przypadku trzydniówki nie zawsze zachodzi taka konieczność, wystarczy bowiem leczenie objawowe, którego celem jest zbicie temperatury.

Trzydniówka. Jak obniżyć gorączkę u dziecka?

Jeśli trzydniówce towarzyszy gorączka, można skorzystać z tradycyjnych sposobów obniżania temperatury.

  • chłodne okłady na czoło i kark

Jeśli dziecko zmaga się z wysoką gorączką, przygotuj chłodne okłady. Kompresy przyłóż na czoło i kark. Pamiętaj, aby zmieniać je co 15 minut – do momentu aż dojdzie do obniżenia temperatury ciała.

  • kąpiel w ciepłej wodzie

W walce z wysoką gorączką pomogą kąpiele. Temperatura wody powinna być niższa tylko o 2oC od temperatury ciała dziecka. W przeciwnym razie organizmowi malucha zafundujesz silny szok termiczny.

Pamiętaj przy tym, aby dziecko przechodzące trzydniówkę zanurzać w wodzie bardzo powoli. Unikniesz dzięki temu sytuacji, w której temperatura ciała – zamiast spadać, będzie rosnąć. Zbyt szybkie umieszczenie malucha w wodzie spowoduje bowiem przyspieszenie przepływu krwi, co zwiększy temperaturę ciała.

  • napar z liści i owoców malin

Napar przygotowany z liści i owoców malin wykazuje działanie przeciwgorączkowe i napotne. Możesz więc go przyrządzić, gdy temperatura dziecka znacznie wzrośnie.

  • leki przeciwgorączkowe

Jeśli domowe sposoby nie przynoszą oczekiwanych efektów, a temperatura ciała dalej rośnie, warto sięgnąć po leki przeciwgorączkowe dostępne w aptece. Przed ich podaniem upewnij się, że są bezpieczne dla dziecka (skorzystaj z pomocy farmaceuty).

W walce z gorączką podczas trzydniówki pomóc może paracetamol oraz ibuprofen. Tego rodzaju leki możesz podawać zamiennie, po upływie około 3 godzin od podania poprzedniego leku. Pamiętaj przy tym, aby zaaplikować maluchowi odpowiednią dawkę – zgodnie z jego masą ciała.

Przeczytaj także: Gorączka u dziecka to syndrom, którego nie wolno lekceważyć!

trzydniówka

Trzydniówka. Kiedy udać się do lekarza?

Gorączka w przebiegu trzydniówki (o ile rzeczywiście jest to trzydniówka) nie zawsze wymaga konsultacji pediatrycznej. Do lekarza warto jednak udać się wówczas, gdy wysoka temperatura utrzymuje się mimo podania leków przeciwgorączkowych, wystąpią drgawki gorączkowe, a gorączce będą towarzyszyć inne niepokojące dolegliwości.

Zachęcamy do zapoznania się z wpisem lek. Dagmary Chmurzyńskiej-Rutkowskiej ⇒ Trzydniówka, kiedy i jakie badania dodatkowe warto wykonać?

ZapiszZapisz

ZapiszZapisz

ZapiszZapisz

ZapiszZapisz

ZapiszZapisz

ZapiszZapisz

Zapytaj lub skomentuj:

Napisz komentarz
Podaj swoje imię