Drogie Panie, nie ma się co oszukiwać – każdej z nas w mniejszym lub w większym stopniu zależy na tym, aby dobrze wyglądać. Wspomagamy się dodatkowymi zabiegami pielęgnacyjnymi i przede wszystkim – codziennym makijażem. Niestety nie każde kosmetyki nam służą. Wiele z nich pogarsza kondycję skóry i podrażnia delikatną cerę. Co robić, by nadal wyglądać pięknie i czuć się dobrze bez konieczności rezygnacji z makijażu? Rozwiązaniem mogą być kosmetyki mineralne, w tym także najpopularniejszy z nich podkład mineralny. Dlaczego produkty mineralne podbiły rynek kosmetyczny i co odróżnia je od zwykłych produktów do makijażu?

Kosmetyki mineralne – zacznijmy od początku…

Ponad 10 lat temu kosmetyki mineralne podbiły całe Stany Zjednoczone, gdzie do dziś są prawdziwym kosmetycznym hitem. Początkowo stosowano je po zabiegach chirurgii plastycznej i medycyny estetycznej, takich jak: botoks, mikrodermabrazja czy peeling laserowy. Były przede wszystkim alternatywą dla kobiet, które po poddaniu się tego typu zabiegom nie mogły stosować standardowych kosmetyków ze względu na podrażnienia i zaczerwienia pozabiegowe.

Siła kosmetyków mineralnych tkwi w ich całkowicie naturalnym składzie.

W odróżnieniu do zwykłych kosmetyków produkty do makijażu mineralnego nie zawierają sztucznych barwników, konserwantów, substancji zapachowych czy olejów, wosku i talku. Kosmetyki mineralne w stu procentach składają się z czystych minerałów, dlatego nie podrażniają skóry. Z tego względu znalazły zastosowanie po różnego rodzaju zabiegach w obrębie twarzy. Bardzo szybko okazało się, że z powodzeniem mogą być stosowane także w przypadku normalnej cery.

Dlaczego warto? Zalety kosmetyków mineralnych

Niewątpliwą zaletą kosmetyków mineralnych jest ich naturalność. Nie znajdziemy w nich szkodliwych substancji, a jedynie czyste minerały, dzięki czemu nie podrażniają skóry i nie powodują zapychania porów. Skład produktów mineralnych ogranicza się do absolutnego minimum.

W produktach do makijażu mineralnego na próżno szukać zbędnych i szkodliwych składników. Znajdziemy w nich tylko to, co rzeczywiście jest potrzebne naszej skórze.

Kosmetyki mineralne są hipoalergiczne, dlatego będą odpowiednie dla każdego rodzaju i typu cery – także tej problematycznej, wrażliwej, naczynkowej, alergicznej i skłonnej do podrażnień. Nie obciążają skóry oraz zapobiegają wystąpieniu niepożądanych reakcji skórnych, co niestety często zdarza się po zastosowaniu zwykłych kosmetyków. Kobiety na całym świecie pokochały produkty mineralne przede wszystkim za to, że poprawiają kondycję cery i eliminują ryzyko pojawienia się przykrych niespodzianek na skórze.

Warto wiedzieć: produkty do makijażu mineralnego mają sypką konsystencję. Łatwo się rozprowadzają i długo utrzymują się także na powierzchni skóry.

Kosmetyki mineralne mają lekką konsystencję i nie tworzą efektu maski. Chronią także przed szkodliwymi warunkami atmosferycznymi oraz promieniami UV – mówi się nawet, że pełnią rolę naturalnego filtru przeciwsłonecznego.

WAŻNE: kosmetyki mineralne docenią je zwłaszcza Panie dbające o to, aby w ich kosmetyczkach znajdowały się ekologiczne i wegańskie produkty.

kosmetyki mineralne, puder mineralny
Kosmetyki mineralne. Co musisz o nich wiedzieć?

Składniki kosmetyków mineralnych

Aby produkt rzeczywiście mógł być nazywany kosmetykiem mineralnym, musi przede wszystkim zawierać 100% składników pochodzenia naturalnego. Co więc znajdziemy w składzie produktów do makijażu mineralnego?

Podstawowe i najpopularniejsze składniki kosmetyków mineralnych:

Każda z tych substancji spełnia inną funkcję i inne właściwości pielęgnacyjne. Mica jest minerałem zaliczanym do krzemianów. Znajdziemy ją przede wszystkim w pudrach, różach i cieniach do powiek. W produktach do makijażu pełni rolę substancji wypełniającej, która odbija światło i rozświetla skórę.

Rolę wypełniacza pełni także krzemionka, która nadaje kosmetykom sypką konsystencję (stosuje się ją w pudrach oraz cieniach do powiek) i i ułatwia ich rozprowadzanie. Podobnie jak mika odbija światło, ale także ma zdolność pochłaniania nadmiaru sebum. Co więcej, reguluje także jego wydzielanie oraz działa ściągająco i złuszczająco.

Z kolei glinki mają właściwości absorpcyjne – matują skórę. Dostarczają jej także wielu substancji mineralnych i cennych dla kondycji cery pierwiastków. Co więcej, glinki wyrównują koloryt skóry i ułatwiają utrzymanie naturalnego pH.

Tutaj przeczytasz więcej: Glinki do twarzy. Postaw na pielęgnację minerałami!

W kosmetykach mineralnych, takich jak: puder, podkład mineralny, róż czy cień do powiek, znajdziemy także tlenek cynku. Wykazuje on właściwości kryjące, matujące i bielące. Chroni również skórę przed szkodliwym działaniem promieniowania UV i tym samym minimalizuje ryzyko powstawania przebarwień oraz podrażnień słonecznych. Tlenek cynku pochłania także nadmiar sebum oraz działa antybakteryjnie i regenerująco.

Dwutlenek tytanu jest nieco kontrowersyjnym składnikiem, wokół którego narosło bardzo wiele mitów. Jednak niesłusznie! To intensywnie kryjąca substancja o silnym działaniu wybielającym. Dwutlenek tytanu matuje skórę, ale jednocześnie nie wysusza jej. Pełni także rolę naturalnego filtru, ponieważ wykazuje chroni przed szkodliwym działaniem promieni UVB i w mniejszym stopniu także promieni UVA.

Dobre krycie zapewniają także tlenki żelaza, znajdujące się w kosmetykach mineralnych. Mają również właściwości barwiące – pozwalają uzyskać odcień zbliżony do naturalnego koloru skóry. Co więcej, pełnią również rolę naturalnego pigmentu, ponieważ można dzięki nim nadać kosmetykom różne barwy: od żółtego, poprzez czerwony i brązowy, aż do czarnego.

UWAGA: kosmetyki mineralne mogą także zawierać jedwab, krzemionkę i pudry roślinne, takie jak puder bambusowy.

Kosmetyki mineralne. Jak prawidłowo je nakładać?

To, co odróżnia kosmetyki mineralne od zwykłych produktów do makijażu, to także sposób ich nakładania. Ze względu na sypką konsystencję produkty do makijażu mineralnego nakłada się za pomocą pędzla lub gąbeczki.

Co istotne, można rozprowadzać je zarówno na sucho, jak i na mokro. Najbardziej podstawową i najprostszą metodą nakładania kosmetyków mineralnych jest właśnie metoda na sucho za pomocą pędzla. Wystarczy nałożyć je na włosie i nakładać kulistymi ruchami (w przypadku podkładu, pudru lub różu – od wewnętrznej strony), dociskając pędzel do skóry twarzy.

Z kolei metoda na mokro wymaga nieco większej wprawy. Ten sposób nakładania kosmetyków mineralnych sprawdzi się zwłaszcza w przypadku osób, które nie lubią „pudrowego wykończenia” makijażu. Przed nałożeniem produktu na pędzel wystarczy lekko zwilżyć go wodą, hydrolatem lub wodą termalną. Metodę na mokro warto stosować także podczas aplikacji kosmetyków mineralnych za pomocą gąbeczki, lekko wklepując je w skórę.

Nie zapomnij: przed nałożeniem makijażu mineralnego odpowiednio przygotuj swoją cerę! Dokładnie ją oczyść i zadbaj o właściwe nawilżenie – unikniesz w ten sposób ewentualnego przesuszenia skóry.

WAŻNE: kosmetyki mineralne aplikujemy warstwowo, nakładając cienkie warstwy produktu.

Podkład mineralny – najpopularniejszy kosmetyk mineralny

Jednym z najpopularniejszych kosmetyków mineralnych jest podkład mineralny. Dlaczego kobiety tak chętnie po niego sięgają? Ma krótki oraz naturalny skład i jest całkowicie bezpieczny dla skóry. Nie powoduje alergii skórnych i bez obaw można stosować go także w ciąży. Podkład mineralny sprawdzi się w przypadku każdego rodzaju skóry.

Naturalny skład podkładu mineralnego przyczynia się do poprawy stanu cery – minimalizuje niedoskonałości, nie podrażnia skóry i nie wywołuje reakcji alergicznych.

Podkład mineralny stanowi łagodną ochronę skóry twarzy przed czynnikami atmosferycznymi, takimi jak wiatr, niskie lub wysokie temperatury czy promieniowanie UV. Warto polubić go zwłaszcza za delikatne wykończenie bez efektu maski, dobre krycie i idealny wygląd skóry.

Podkład mineralny nie zapycha porów, a także minimalizuje widoczność niedoskonałości i drobnych zmarszczek.

Ten podkład polubią przede wszystkim posiadaczki skóry trądzikowej i tłustej. Podkład mineralny jest bowiem kosmetykiem niekomedogennym – nie zapycha porów i minimalizuje problem niedoskonałości skórnych.

puder mineralny, kosmetyki mineralne
Podkład mineralny to jeden z najpopularniejszych kosmetyków mineralnych. Dlaczego kobiety wybierają go tak często?

Chcesz wiedzieć więcej? Zajrzyj do naszego działu URODA i dołącz do naszej grupy na facebooku!

Bibliografia:

  1. Hreśka M., Pawlikowski M., Kosmetyki mineralne, Kraków 2018
  2. Jagiełło M., Szymański M., Znaczenie związków mineralnych w preparatach kosmetycznych, Poznań 2015

Zapytaj lub skomentuj:

Napisz komentarz
Podaj swoje imię