Cera trądzikowa to prawdziwe wyzwanie, które nierzadko spędza sen z powiek. Pryszcze, krosty i zaskórniki nie są jednak problemem bez rozwiązania, ale codzienna pielęgnacja wymaga kompleksowego działania i systematyczności! Jak właściwie pielęgnować skórę trądzikową i cieszyć się piękną cerą bez niedoskonałości?

[aktualizacja: 04’2023]

Cera trądzikowa – charakterystyka

Trądzik to przewlekła, zapalna choroba skóry charakteryzująca się nadprodukcją sebum oraz wykwitami skórnymi: krostami, torbielami, grudkami i zaskórnikami. Zmiany najczęściej pojawiają się w okolicach twarzy, ale mogą występować także na szyi, plecach i klatce piersiowej.

Za rozwój trądziku odpowiadają bakterie z gatunku Propionibacterium acnes, które zasiedlają ujścia gruczołów łojowych i wywołują stan zapalny wokół mieszków włosowych.

Główną i zarazem bezpośrednią przyczyną zmian trądzikowych jest zakażenie gruczołów łojowych. Następuje ono na skutek dysfunkcji gruczołów łojowych, które w nadmiarze wydzielają sebum, czyli naturalnie natłuszczający skórę łój. W efekcie na jej powierzchni pojawiają się bolesne i nieestetyczne zmiany, które stygmatyzują i pogarszają kondycję psychiczną! Z tego względu trądzik jest chorobą, której nie wolno ignorować!

Dowiedz się więcej, posłuchaj podcastu: Trądzik – rodzaje, czynniki wywołujące, przebieg, leczenie.

Czego nie lubi cera trądzikowa?

Cera trądzikowa ze względu na obecność zmian skórnych przysparza wielu problemów natury estetycznej. Pryszcze, krostki i zaskórniki pod wpływem różnych czynników wewnętrznych i zewnętrznych mogą się nasilać, co jeszcze bardziej utrudnia skuteczne leczenie i pogarsza samopoczucie! Czego nie lubi skóra trądzikowa i co może pogorszyć jej kondycję?

Czynniki zaostrzające przebieg trądziku to m.in.:

  • hormony (w końcowej fazie cyklu miesiączkowego u ok. 60-70% kobiet obserwuje się zaostrzenie zmian trądzikowych),
  • dieta bogata w produkty o wysokim indeksie glikemicznym oraz nabiał,
  • farmakoterapia i niektóre leki,
  • ekspozycja na chlor,
  • palenie papierosów i wyrobów tytoniowych,
  • nadmierne spożywanie alkoholu,
  • stresujące sytuacje.

Zmiany trądzikowe mogą nasilić się także na skutek niektórych kosmetyków do makijażu. Choć lekarze dermatolodzy nie zabraniają wykonywania make-upu, warto zwrócić uwagę na skład używanych produktów i obserwować cerę po ich zastosowaniu.

UWAGA! Warto wybierać kosmetyki „niekomedogenne”, czyli niepowodujące zatykania porów. W ten sposób można zminimalizować ryzyko pojawienia się nowych zmian skórnych.

Składniki kosmetyków o wysokim poziomie komedogenności, których należy unikać:

  • parafina i jej pochodne – oznaczane w składzie kosmetyków najczęściej jako: Paraffinum Liquidum, Vaseline, Synthetic Wax, Petrolatum, Paraffin, Isoparaffin, Mineral Oil;
  • lanolina (Lanolin, PEG-75);
  • silikony, oznaczane w kosmetykach, jako: Cyclomethicone, Dimethicone, Simethicone, Trimethicone, Cyclopentasiloxane;
  • substancje zapachowe i sztuczne barwniki.

Z dermatologicznego punktu widzenia istotna jest odpowiednia pielęgnacja skóry trądzikowej. Ma ona kluczowe znaczenie, ponieważ pozwala nie tylko uniknąć zaostrzenia wykwitów skórnych, ale może także ułatwiać leczenie choroby i łagodzić zmiany trądzikowe oraz zapobiegać powstawaniu nowych.

Jak właściwie pielęgnować skórę trądzikową?

Krok 1: oczyszczanie

Podstawą pielęgnacji cery ze skłonnością do trądziku i niedoskonałości skórnych jest dokładne oczyszczanie. Mycie twarzy delikatnymi preparatami powinno być stałym punktem dnia – zarówno rano, jak i wieczorem. Nie można o nim zapominać, bo nadmiar sebum, zanieczyszczenia i resztki makijażu to siedlisko bakterii, które jeszcze bardziej nasilą problem trądziku!

NIGDY nie zapominaj o demakijażu!

Zmywanie makijażu, podobnie jak oczyszczanie preparatami myjącymi to podstawa pielęgnacji skóry skłonnością do nadmiernego wydzielania sebum. Cera trądzikowa z trudem znosi niedokładny demakijaż, albo o zgrozo – jego brak! Pomijanie tego etapu pielęgnacji doprowadzi do zjawiska „błędnego koła” i jeszcze bardziej nasili problem trądziku!

Uwaga: najpierw zmyj makijaż, a później oczyść skórę delikatnym środkiem myjącym (najlepiej niezawierającym alkoholu, substancji zapachowych i konserwujących oraz sztucznych barwników).

Krok 2: złuszczanie

Regularne złuszczanie martwego naskórka to ważny element codziennej pielęgnacji każdego typu skóry. Rodzaj peelingu powinien być jednak dopasowany do potrzeb skóry – niewłaściwie dobrany może wyrządzić więcej szkody niż pożytku!

W przypadku skóry trądzikowej warto postawić na peeling enzymatyczny, które delikatnie złuszczy i oczyści cerę. Warto wiedzieć, że osoby z cerą skłonną do powstawania trądziku powinny unikać tych gruboziarnistych z drobinkami złuszczającymi. Peelingi mechaniczne mogą nasilić stan zapalny i podrażnić delikatną skórę.

Systematyczne stosowanie delikatnych kosmetyków złuszczających, takich jak peeling enzymatyczny, skutecznie przeciwdziała zatykaniu się gruczołów łojowych i powstawaniu brzydkich zaskórników.

Systematycznie wykonywany peeling przyspieszy proces złuszczania się martwego naskórka, dzięki czemu poprawia się wygląd i kondycja skóry. Cera trądzikowa narażona jest także na przebarwienia i także z tego względu warto zaprzyjaźnić się z peelingami – regularne złuszczanie rozjaśnia plamy na skórze.

To może Cię zainteresować: Ziarnisty, enzymatyczny czy kawitacyjny – jak wybrać idealny peeling do twarzy?

Krok 3: tonizacja

Tonizacja skóry ma na celu przywrócenie jej prawidłowego pH, które zaburzają nawet najbardziej naturalne produkty do mycia i… woda. Stosowanie toniku po oczyszczaniu i złuszczaniu martwego naskórka odpowiednio przygotuje cerę do dalszych etapów pielęgnacji.

Tonizowanie przygotowuje skórę do kolejnych etapów pielęgnacji oraz ułatwi wchłanianie składników odżywczych kremów i serum.

Cera trądzikowa polubi delikatne toniki lub naturalne hydrolaty (wody kwiatowe), które także skutecznie tonizują skórę. W przypadku skóry ze skłonnością do trądziku i niedoskonałości szczególnie polecane są hydrolaty z: lawendy, mięty, lipy, oczaru wirginijskiego, jałowca, drzewa herbacianego, krwawnika, szałwii, kocanki i porzeczki.

Tutaj przeczytasz więcej: Tonizacja skóry. Dlaczego warto stosować tonik do twarzy w codziennej pielęgnacji?

Krok 4: odżywianie

Każda skóra, w tym także cera trądzikowa, potrzebuje dobrego odżywienia. W tym celu warto codziennie podczas wieczornej pielęgnacji pamiętać o stosowaniu serum do twarzy. Wystarczy wmasować zaledwie kilka kropel w skórę po zastosowaniu toniku i odczekać kilka minut aż serum się wchłonie.

Skóra potrzebuje właściwego odżywienia, aby mogła prawidłowo funkcjonować!

Krok 5: nawilżanie

Po dokładnym demakijażu, oczyszczaniu, złuszczaniu naskórka, tonizacji i zastosowaniu serum można przejść do ostatniego etapu pielęgnacji, czyli nawilżania. Dopiero na tak przygotowaną cerę można nałożyć krem nawilżający. Warto wybierać preparaty przeznaczone do cery problematycznej, zawierające składniki eliminujące pryszcze, zrogowaciały naskórek, stany zapalne, zatkane pory oraz minimalizujące efekt błyszczącej się skóry.

Stosowanie intensywnie wysuszających i odtłuszczających skórę preparatów to podstawowy błąd pielęgnacji skóry trądzikowej.

Bardzo często osoby z cerą trądzikową sięgają po środki silnie wysuszające i odtłuszczające skórę. To duży błąd, ponieważ gruczoły łojowe otrzymują mylący sygnał, że produkują zbyt małą ilość sebum. W efekcie zaczynają wytwarzać go jeszcze więcej, aby zabezpieczyć skórę przed nadmiernym wysuszeniem i odtłuszczeniem! Z tego względu cera trądzikowa wymaga dobrego nawilżenia.

Zobacz także: Przyczyny powstawania trądziku, czyli jak na stan skóry wpływa nasz codzienny styl życia?

Cera trądzikowa – pielęgnacja to nie wszystko!

Nie można zapominać, że trądzik to choroba skóry wymagająca odpowiedniego leczenia. Cera trądzikowa potrzebuje kompleksowego działania! Właściwe dbanie o nią jest ogromnie ważne, ale sama pielęgnacja to nie wszystko!

Sprawdź >> Łuszczyca krostkowa – jakie są jej objawy i jak wygląda leczenie [podcast].

Nie ignoruj pryszczy – lecz zmiany trądzikowe od razu

Trądzik jest przewlekłą chorobą, której nie można bagatelizować. Leczenie powinno rozpocząć się niemalże od razu, gdy pojawiają się pierwsze zmiany trądzikowe. Zwykle stosuje się leki miejscowe, zawierające między innymi kwas azelainowy. W zdecydowanej większości przypadków preparaty stosowane bezpośrednio na zmienioną chorobowo skórę wykazują bardzo wysoką skuteczność.

Terapia kwasem azelainowym jest wielokierunkowa. Istotne jest jego działanie przeciwzapalne – pomaga skutecznie leczyć zmiany trądzikowe z towarzyszącym im stanem zapalnym, skutkującym pojawieniem się dodatkowych zmian na skórze, takich jak: grudki, krosty, stwardniałe guzki, ropnie, torbiele i przetoki.

Kwas azelainowy ma działanie przeciwzapalne, antybakteryjne i przeciwzaskórnikowe.

Warto podkreślić, że w przeciwieństwie do antybiotyków, kwas azelainowy nie powoduje oporności bakterii, nawet w trakcie długotrwałego stosowania! Wykazuje bardzo dobre działanie w trądziku zaskórnikowym i grudkowo-krostkowym, a także blokuje powstawanie wolnych rodników i hamuje nadprodukcję łoju.

Tutaj przeczytasz więcej o leczeniu kwasem azelainowym: Kwas azelainowy w leczeniu trądziku.

Zadbaj o zbilansowaną dietę!

Nie od dziś wiadomo, że dieta jest dobra dla skóry. Cera trądzikowa lubi witaminy z grupy B, zwłaszcza niacynę – witaminę B3, znaną także pod nazwą witaminy PP. Produkty bogate w niacynę pozytywnie wpływają na stan skóry!

Niacyna ma właściwości antyoksydacyjne i przeciwzapalne, a także chroni komórki i wpływa na prawidłowy stan skóry oraz błon śluzowych!

Co zatem powinno znaleźć się w codziennym menu osoby zmagającej się z trądzikiem? Warto postawić przede wszystkim na ryby: tuńczyka, łososia, sardynki i śledzia, a także na rośliny strączkowe, takie jak groch i fasola. W diecie nie może zabraknąć również jajek, papryki, szparagów ziemniaków, orzechów ziemnych, nasion słonecznika i produktów z pełnego ziarna. Bogate w niacynę są także indyk, jagnięcina, cielęcina oraz mięso z królika i wątróbka.

Cera trądzikowa potrzebuje zdrowej i zbilansowanej diety! Wyrzuć z jadłospisu śmieciowe jedzenie typu fast-food, zamień słodzone napoje na wodę i ogranicz spożycie słodyczy, zawierających ogromne ilości cukru.

Co ciekawe, na stan cery duży wpływ ma także witamina D3, która łagodzi stany zapalne. Przed rozpoczęciem kuracji przeciwtrądzikowej warto oznaczyć jej stężenie i w przypadku niedoboru rozważyć suplementację!

Cera trądzikowa lubi ruch i relaks

Co ma wspólnego trądzik z aktywnością fizyczną? Otóż całkiem sporo! Skóra nie lubi stresu i napięcia – wszystkie trudne, nerwowe i stresujące sytuacje odbijają się na jej kondycji. Wraz z nimi wzrasta poziom kortyzolu, czyli hormonu stresu, co prowadzi do wzmożonej produkcji łoju, a w efekcie zaostrzeniem się zmian trądzikowych i pojawieniem nowych niedoskonałości na skórze.

Cera trądzikowa (i nie tylko!) polubi regularną aktywność fizyczną, która zredukuje napięcie i stres. Dzięki systematycznemu ruchowi skóra będzie bardziej odżywiona i dotleniona, a także zdrowsza i piękniejsza!

Kumulowanie negatywnych emocji nie wychodzi na zdrowie nie tylko skórze, ale całemu ciału. Staraj się znaleźć w ciągu dnia choć chwilę dla siebie. Rób w tym czasie tylko to, co naprawdę sprawia Ci przyjemność i nie zapominaj, że jednym z najlepszych sposobów regeneracji organizmu jest sen.

Bardzo ważne jest, aby przesypiać minimum 7 godzin w ciągu doby i kłaść się spać o stałej porze. Dwie godziny przed snem warto odłożyć na bok wszystkie rozpraszacze: telefon, komputer i inne urządzenia elektroniczne. Wyciszenie się i ograniczenie zbędnych bodźców ułatwi zasypianie, a także zapewni dobry i głęboki sen. W nocy skóra świetnie się regeneruje, a melatoninę produkowana przez organizm w trakcie snu poprawia krążenie i oczyszcza skórę z toksyn, a dobrej jakości sen obniża poziom stresu.

Spędzaj jak najwięcej czasu z bliskimi, dbaj o relacje, rób to, co daje Ci radość i bądź sobą!

Sprawdź czy warto stosować >> Probiotyki na trądzik.

Bibliografia

  1. Adamski Z., Kaszuba A., Dermatologia dla kosmetologów, wyd. Elsevier Urban & Partner, Wrocław 2010
  2. Biegalska J, Żaba R., Trądzik pospolity, Przewodnik Lekarza 2004
  3. Goodman G., Acne. Natural history, facts and myths. Aus Fam Physician, 2006;35:613-616 P615, LH col, 2nd par.
  4. Wolska H, Gliński W, Placek W. Trądzik zwyczajny – patogeneza i leczenie. Konsensus PTD. Przegląd Dermatologiczny 2007
  5. Worret W.I, Fluhr J.W., Acne therapy with topical benzoyl peroxide, antibiotics and azelaic acid, JDDG 2006

Zapytaj lub skomentuj:

Napisz komentarz
Podaj swoje imię