Oczar wirginijski, nazywany Złotem Indian ze względu na swoją żółtą barwę, od lat znajduje szerokie zastosowanie w kosmetyce i farmacji. Ceniony jest zwłaszcza za bogactwo składników poprawiających kondycję skóry. Roślina sprawdza się znakomicie jako środek wspomagający leczenie stanów zapalnych w przebiegu łojotokowego zapalenia skóry, trądziku, egzemy oraz podrażnień i uszkodzeń skóry. Na czym jeszcze polega jego wyjątkowość i za co można pokochać oczar wirginijski?
Oczar wirginijski – niedoceniana roślina o ogromnym potencjale!
Oczar wirginijski (Hamamelis virginiana, witch hazel) to roślina z rodziny oczarowatych Hamamelidaceae. Wyglądem przypomina małe drzewko lub krzak dorastający do kilku metrów wysokości. Charakteryzuje się ciemnozielonymi lub brunatnymi liśćmi i żółtymi kwiatami o przyjemnej woni. Roślinę można spotkać głównie w Ameryce Północnej – oczar pierwotnie pochodzi ze stanu Wirginia i południowej Kanady.
Roślina kwitnie późno, bo dopiero na przełomie jesieni i zimy. Na jej gałęziach pojawiają się wtedy drobne, żółte kwiaty, jednak surowcem zielarskim są liście i kora oczaru wirginijskiego.
Oczar po raz pierwszy pojawił się w Polsce w 1808 roku, kiedy sprowadzono go Ogrodu Botanicznego w Krakowie. Co ciekawe, roślinę spotyka się głównie w parkach i ogrodach na zachodzie naszego kraju, ponieważ cechuje się dużą wrażliwością na spadki temperatury. Oczar wirginijski nie ma zbyt dużych wymagań glebowych. Rośnie zarówno na bardziej, jak i mniej żyznych ziemiach, dobrze radzi sobie także w dużym słońcu i cieniu. Nie toleruje jednak zbyt długiego okresu suszy.
Jakie składniki znajdziemy w oczarze wirginijskim?
Oczar wirginijski jest rośliną o szerokim zastosowaniu. Ze względu na jego liczne właściwości ususzone liście i kora oczaru znalazły zastosowanie w kosmetologii i medycynie. Roślina to bogate źródło składników aktywnych, takich jak: garbniki, flawonoidy, leukoantocyjanidy, saponiny, kwas galusowy oraz kwas elagowy.
Oczar wirginijski to prawdziwe bogactwo składników aktywnych!
Ta niepozorna roślina jest surowcem o dużym potencjale leczniczym, jednak wciąż nieco nieznanym i bardzo niedocenianym. A szkoda, bo oczar wirginijski ma ogromną leczniczą moc, głównie za sprawą zawartych w niej garbników roślinnych!
Sprawdź także: Skóra bez plam – naturalne sposoby na przebarwienia.
Oczar wirginijski w medycynie i farmacji
Badania naukowe dowodzą, że taniny (garbniki roślinne) znajdujące się w oczarze wirginijskim mogą zapobiegać nowotworom, a także spowalniać podziały komórek nowotworowych. Garbniki mają bowiem działanie antyutleniające, dzięki czemu neutralizują wolne rodniki odpowiedzialne za rozwój raka, miażdżycy oraz przedwczesne starzenie się skóry.
Składniki, które znajdują się w surowcu oczaru wirginijskiego wykazują działanie: antybakteryjne, przeciwzapalne, antyseptyczne, ściągające, odkażające, łagodzące i antyłojotokowe. Roślina sprawdzi się więc jako środek wspomagający leczenie stanów zapalnych w przebiegu łojotokowego zapalenia skóry, trądziku i egzemy oraz podrażnień i uszkodzeń skóry. Oczar będzie pomocny także w przypadku łagodzenia oparzeń i poparzeń słonecznych oraz eliminowaniu uporczywego świądu i pieczenia.
Badania wykazały, że ekstrakty z oczaru wirginijskiego mają pozytywny wpływ na naczynia krwionośne i ukrwienie tkanek. Stąd roślina znajduje zastosowanie również w leczeniu oraz łagodzeniu hemoroidów (guzków krwawniczych odbytu) i żylaków. Oczar można znaleźć także w preparatach na stłuczenia i obrzęki po przebytych urazach. Co ciekawe, wyciągi z rośliny używa się także do produkcji maści oraz żeli na ukąszenia i użądlenia owadów.
Oczar jest również składnikiem produktów do higieny jamy ustnej. Stosuje się go także podczas krwawień dziąseł, parodontozy i szkorbutu. Ponadto surowiec sprawdza się w leczeniu reumatoidalnego zapalenia stawów (RZS), astmy oraz zapalenia gardła i krtani.
Zobacz także: Naturalna pielęgnacja – o czym trzeba pamiętać, aby cieszyć się piękną skórą?
Oczar wirginijski dla pięknej i zdrowej skóry
W kosmetyce oczar znajdziemy pod postacią wody i ekstraktu oczarowego. Wyciągi z tej rośliny są składnikiem wielu kosmetyków do codziennej pielęgnacji skóry. Można znaleźć je przede wszystkim w produktach do cery naczynkowej, trądzikowej, łojotokowej i wrażliwej, z tendencją do zaczerwieniania się. Oczar wirginijski to popularny składnik kremów i żeli do mycia twarzy, toników oraz hydrolatów.
Oczar wirginijski ma działanie regenerujące, przeciwzapalne i ściągające. Reguluje również wydzielanie sebum i uszczelnia naczynia krwionośne. Co więcej, ekstrakty z oczaru wykazują właściwości higroskopijne, tj. ułatwiające utrzymanie prawidłowego nawilżenia. Z tego względu oczar wirginijski polecany jest także do skóry suchej i zrogowaciałej oraz do pielęgnacji szorstkich pięt.
Wyciągi z oczaru wirginijskiego łagodzą podrażnienia skóry, zmniejszają niedoskonałości i zmiany trądzikowe oraz minimalizują problem pękających naczynek, tzw. pajączków.
Oczar jest również składnikiem wielu produktów do skóry dojrzałej. Ze względu na dużą zawartość garbników roślinnych oraz właściwości przeciwutleniające spowalnia procesy starzenia się skóry. Dodatkowo świetnie regeneruje i uelastycznia skórę, nie tylko zapobiegając powstawaniu zmarszczek, ale także spłycając te już widoczne na naszej twarzy. Oczar wirginijski sprawdzi się także w przypadku przebarwień skórnych i blizn (także tych potrądzikowych) oraz rozstępów. Systematyczne wcieranie ekstraktu z oczaru i masowanie zmienionych miejsc zmniejszy ich widoczność.
Wyciąg z oczaru wirginijskiego można stosować także na skórę głowy oraz włosy.
Oczar wirginijski polecany jest także osobom zmagającym się z łupieżem i podrażnieniami skóry głowy. Wystarczy dodać do szamponu kilka kropel ekstraktu, aby załagodzić uporczywe swędzenie. Stosowany regularnie świetnie regeneruje skalp i nadaje włosom objętości.
To może Cię zainteresować: Tonizacja skóry. Dlaczego warto stosować tonik do twarzy w codziennej pielęgnacji?
Bibliografia:
- Hojden B., Oczar wirginijski i jego wykorzystanie w dermatologii, Wiadomości Zielarskie 2000
- Arct J., Pytkowska K., Dzierzgowski S., Neofitna M., Oczar wirginijski (Hamamelis virginiana) w kosmetyce, Warszawa 2018
- Ambroziak-Krezymon A., Czałbowska A., Substancje aktywne wykorzystywane w kosmetykach do pielęgnacji skóry naczyniowej, Kosmetologia Estetyczna 2018 vol.7
- Faivre C., Ghedira K., Goetz P., Le Jeune R., Hamamelis virginiana L. (Hamamelidaceae), Phytothérapie 2009
- Debugine G., Couplan F., Wielki zielnik roślin leczniczych, Kielce 2019