Żylaki to charakterystyczne zmiany chorobowe, które przejawiają się poszerzeniem i wydłużeniem naczyń krwionośnych. Powstają one w wyniku wzrostu ciśnienia krwi, która „rozpycha” ściany naczyń, na stałe zmieniając ich kształt.

[aktualizacja: 03’2022]

Żylaki łatwo zaobserwować, gdy dotyczą naczyń powierzchownych, jednak w przypadku naczyń głębokich ich zdiagnozowanie nie jest aż takie proste. Żylaki najczęściej pojawiają się na kończynach dolnych, choć atakują również odbyt (hemoroidy), przełyk, a nawet pochwę. Natura nie jest łaskawa dla kobiet – to one znacznie częściej niż mężczyźni cierpią na żylaki.

Żylaki – przyczyny

Trudno wskazać jedną przyczynę powstawania żylaków, choć na pierwszym miejscu na pewno plasują się predyspozycje genetyczne. Dziedziczne obciążenie może odpowiadać nawet za 70% wszystkich przypadków żylaków!

Czynników ryzyka jest jednak znacznie więcej, do najistotniejszych pozagenetycznych przyczyn poszerzenia i wydłużenia naczyń krwionośnych należą:

  • siedzący i stojący tryb pracy
  • wiek
  • przegrzewanie nóg (np. sauna, opalanie)
  • brak aktywności fizycznej
  • nieprawidłowa dieta, uboga m.in. w witaminę C i błonnik
  • nadwaga
  • hormony
  • ciąża

Mimo że sport to zdrowie, to jednak niektóre dyscypliny (np. podnoszenie ciężarów) mają wpływ na powstawanie żylaków. Dodatkowo czynnikiem ryzyka jest noszenie butów na wysokich obcasach oraz obcisłych ubrań, które utrudniają odprowadzanie krwi w kierunku serca.

żylaki

Etiologia powstawania żylaków

Żylaki kończyn dolnych zwyczajowo dzieli się na trzy kategorie:

  • pierwotne,
  • wtórne,
  • żylaki o rzadkiej etiologii.

Żylakami pierwotnymi nazywa się żylaki, których bezpośrednią przyczyną jest obniżona ilość tkanki sprężystej w ścianach naczyń lub jej niewłaściwa budowa. Rola tkanki sprężystej w naczyniach jest kluczowa – to ona nadaje im odporność na rozciąganie. Żylaki wtórne z kolei są oznaką zakrzepicy żylnej (żył głębokich). Drobne naczynia powierzchowne muszą przejąć ich funkcję i odprowadzić krew z kończyn ku sercu, co powoduje zmiany żylakowe. Ostatnim typem żylaków są żylaki o rzadkiej etiologii, czyli takie, które powstają na skutek wrodzonych lub nabytych przetok tętniczo-żylnych.

To może Cię zainteresować: Zespół przekrwienia żylnego miednicy u kobiet. Uwaga na żylaki miednicy!

Żylaki. Jak zadbać o profilaktykę?

Właściwe leczenie zachowawcze pozwala co najmniej opóźnić wystąpienie żylaków, dlatego warto podjąć trud i zmienić kilka życiowych nawyków.

Przede wszystkim należy zadbać o zbilansowaną dietę i aktywność fizyczną. Spacery czy pływanie to doskonałe sposoby na ruch wspierający pracę mięśni nóg.

Dodatkowo nawet osoby uprawiające regularnie sport powinny wyrobić w sobie nawyk wykonywania dwu-, trzyminutowych ćwiczeń w trakcie pracy (np. stawanie na zmianę na palcach i piętach). Moda na oversizowe ubrania jest „prozdrowotna”, dlatego pomóż swojemu ciału i odstaw do szafy opinające ubrania i szpilki.

Dodatkowo zadbaj o nogi. Masaże pomogą usprawnić krążenie, a w ramach bonusu korzystnie wpłyną na stan skóry. Każdego dnia znajdź też parę minut, aby się położyć ze stopami uniesionymi około 15 cm wyżej niż reszta ciała.

żylaki

Żylaki a leczenie farmakologiczne

Pierwsze objawy kłopotów z żyłami są zwykle dość niepozorne – opuchnięte kostki, obrzęki, uczucie ciężkości nóg, pieczenie i nieestetyczne pajączki (teleangiektazje) – i często bagatelizowane. Niesłusznie!

Mgr farmacji z portalu i-Apteka.pl zauważa: „Pacjenci pod żadnym pozorem nie powinni ignorować pierwszych sygnałów świadczących o tym, że naczynia krwionośne nie są wydolne. Pajączki i obrzęki to oznaka, że czas wdrożyć leczenie farmakologiczne i uzupełnić je działaniami prewencyjnymi.

W aptekach można znaleźć wiele produktów, które wzmocnią naczynia krwionośne. Wystarczy sięgnąć po takie klasyki, jak: diosmina, witamina C, rutyna i ruszczyk. W leczeniu żylaków warto wykorzystać leki, takie jak Diohespan Max, który zawiera maksymalną dawkę diosminy, a ich działanie wzmocnić np. kremami i maściami chłodzącymi, które przynoszą ulgę w bólu i redukują obrzęki. Dodatkowo świetnym rozwiązaniem pomocniczym jest kompresjoterapia, czyli stosowanie rajstop i podkolanówek, które wywierają stopniowany ucisk na naczynia.

Leczenie zabiegowe żylaków

„Przechodzenie” początkowego stadium żylaków kończy się zwykle tym, że naczynia są w coraz gorszym stanie, a na nogach pojawiają się wężykowate sploty żylne z charakterystycznym balonowatym wypukleniem. Taka zaawansowana postać żylaków jest już bardzo niebezpieczna dla zdrowia i wymaga interwencji medycznej. Lekarz, najlepiej flebolog lub chirurg naczyniowy, po przeprowadzeniu wywiadu i odpowiednich badań pomoże wybrać najlepszą dla Ciebie metodę leczenia. W zależności od stopnia rozwoju choroby specjalista może zalecić rozwiązania o różnym stopniu inwazyjności, np. skleroterapię, laserowe leczenie żylaków metodą EVLT, flebektomię chirurgiczną.

Objawy takie jak puchnięcie kostek, ból, pajączki i wyraźnie widoczne, rozszerzone naczynia krwionośne to znak, że stan żył może nie być najlepszy. Konsultacja z lekarzem, wypracowanie odpowiednich nawyków i wsparcie farmakologiczne np. w postaci leku Diohespan Max to filary walki z niepożądanymi zmianami, które pogarszają komfort życia.

Sprawdź także: Jak leczyć hemoroidy?

Żylaki – podcast do wysłuchania

Posłuchaj i przeczytaj: Żylaki i niewydolność żylna, jak wygląda proces leczenia? [podcast]

2 KOMENTARZE

  1. Dziękuję za ten artykuł. Póki nie jest za późno, to zacznę dbać o siebie jak należy by nie musieć potem przeżywać operacji. 🙂

Zapytaj lub skomentuj:

Napisz komentarz
Podaj swoje imię