Kosmetyki wegańskie zyskują na popularności. Poszukujemy coraz bardziej ekologicznych, naturalnych i przede wszystkim zdrowych produktów do codziennej pielęgnacji. Niektórzy kierują się także względami etycznymi, aby zminimalizować lub całkowicie wyeliminować produkty pochodzenia zwierzęcego. Z tego względu bardzo często zamieniają standardowe kosmetyki na vege kosmetyki. Co to takiego i dlaczego warto po nie sięgać?

Kosmetyki wegańskie – co to takiego?

Na opakowaniach kosmetyków coraz częściej można zobaczyć oznaczenia “vegan” i “vegan friendly”. Kosmetyki wegańskie, które wpisują się w wegański styl życia. Jednym z jego założeń jest dieta wegańska, czyli rezygnacja ze spożywania produktów pochodzenia zwierzęcego. Weganizm to jednak coś więcej niż tylko dieta, bo weganie dążą także do wyeliminowania produktów pochodzenia zwierzęcego z innych aspektów życia. Odpowiedzią na ten trend są właśnie kosmetyki dla wegan.

Kosmetyk wegański to produkt, który powstaje bez użycia składników pochodzenia zwierzęcego. Bazuje przede wszystkim na surowcach pochodzenia roślinnego –  naturalnych wyciągach roślinnych oraz ziołowych, a także na składnikach mineralnych. 

Produkty wegańskie przeznaczone do codziennej pielęgnacji to produkty nietestowane na zwierzętach (cruelty free), które nie zawierają także żadnych składników pochodzących od zwierząt. Nie są więc jedynie stylem życiem zdrowszym i korzystniejszym dla planety wyborem, ale również filozofią życia. 

Zakłada ona bowiem wyeliminowanie ze swojego życia wszystkiego, co mogło skutkować okrutnym wykorzystywaniem przedstawicieli braci mniejszej. Już od kilku lat słyszymy bowiem o nieetycznych praktykach na zwierzętach wśród producentów popularnych kosmetyków. Tego typu działania nierzadko kończą się śmiercią zwierząt. Vege kosmetyki mogą być bardziej ekologiczną i humanitarną alternatywą dla zwykłych kosmetyków. Nie są jednak tylko i wyłącznie przeznaczone dla wegan.

Wegańskie kosmetyki. Chwilowy trend czy przyszłość pielęgnacji?

Współczesny rynek oferuje nam całą gamę kosmetyków o różnym składzie i innym pochodzeniu. Do wyboru mamy produkty naturalne, organiczne i ekologiczne, które różnią się przede wszystkim składem, przeznaczeniem konsystencją czy zapachem. Nie każdy musi przecież lubić wyczuwalną nutkę bzu czy jaśminu w kosmetykach, czy chcieć nakładać na skórę gęste lub klejące się mazidło, które na dodatek bardzo długo się wchłania.

Producenci przyzwyczaili nas do tego, że na sklepowych półkach znajdziemy niemalże wszystko i to w dodatku w preferowanej przez nas formie. Co więcej, nikogo już przecież nie dziwi, że cały czas na rynku pojawiają się coraz to nowsze kosmetyki z coraz bardziej wyszukanymi składnikami. Żel pod prysznic z dodatkiem aloesu czy szampon na bazie skrzypu polnego lub pokrzywy to przecież nic niezwykłego, ale kosmetyk z kwiatem tsubaki czy białym piżmem może być jednak trochę zaskakiwać. Cały czas pojawiają się również nowe, gorące trendy pielęgnacyjne, takie jak skinimalizm czy masaż twarzy rollerem. Od przybytku podobno głowa nie boli, ale jak ogromny wybór produktów do pielęgnacji może sprawić, że znalezienie odpowiedniego kosmetyku nie jest wcale takie proste i oczywiste. Co więc wybrać: tradycyjne kosmetyki czy kosmetyki wegańskie?

Przeczytaj: Skinimalizm – daj odpocząć swojej skórze i stosuj świadomą pielęgnację twarzy

Kosmetyk wegański czy jednak tradycyjny?

Kosmetyki vege nie muszą być kolejnym chwilowym trendem, bo mają do zaoferowania znacznie więcej niż tradycyjne, dobrze znane produkty ze sklepowych półek. Czym więc różnią się kosmetyki tradycyjne od ich wegańskich odpowiedników?

Kosmetyk wegański w odróżnieniu od kosmetyku tradycyjnego nie jest wytwarzany z surowców pochodzenia zwierzęcego. Jego produkcja opiera się jedynie na wyciągach roślinnych i składnikach mineralnych. Warto tu zaznaczyć, że w klasycznych produktach do pielęgnacji substancje pochodzenia zwierzęcego pozyskuje się z kości, tłuszczu i skóry zwierząt lub wytwarzanych przez nie wydzielin, na przykład lanoliny. Bardzo często do ich produkcji wykorzystuje się miód, wosk pszczeli, pierzgę pszczelą lub proteiny mleczne. Weganizm odrzuca te składniki i nie dopuszcza również ich w kosmetykach. W rezultacie kosmetyki wegańskie nie zawierają ich więc w swoim składzie.

Co więcej, kosmetyk wegański nie jest również testowany na zwierzętach, co wiąże się ze stosowaniem nieetycznych i okrutnych procedur. I choć od 2013 roku na terenie Unii Europejskiej obowiązuje zakaz przeprowadzania testów kosmetyków na zwierzętach, wiele producentów niestety obeszło ten zakaz. W jaki sposób? Firmy produkujące produkty do pielęgnacji oraz kosmetyki do makijażu przeniosły swoje laboratoria badawcze do krajów poza UE. Smutne, ale niestety prawdziwe, bo rzeczywistość pokazuje, że przepisy można jednak łatwo obejść.

To może Cie zainteresować: Kwas hialuronowy w codziennej pielęgnacji i nie tylko

Jakie składniki znajdziemy w kosmetykach wegańskich?

Choć producenci kosmetyków nie próżnują, a na rynku pojawia się coraz więcej produktów do pielęgnacji na bazie roślinnych i mineralnych składników, nie jest wcale tak łatwo znaleźć czysty kosmetyk wegański. Jak więc sprawdzić, czy mamy do czynienia z produktem w 100% wegańskim, pozbawionym substancji pochodzenia zwierzęcego? Całkiem prosto, bo wystarczy po prostu czytać składy (INCI – International Nomenclature of Cosmetic Ingredients, czyli międzynarodowe nazewnictwo składników kosmetyków) i nie dać się zwieść przednim etykietom! Może się zdarzyć, że choć producent oznaczy swój produkt jako “vegan” i “vegan friendly”, pomimo to w jego składzie znajdziemy składniki pochodzenia odzwierzęcego. Jakie więc substancje można znaleźć w czystych kosmetykach wegańskich?

Lista najpopularniejszych składników kosmetyków wegańskich:

  • rumianek
  • aloes
  • oliwa z oliwek
  • wyciąg z alg
  • wyciąg z krwawnika
  • masło shea
  • olejek z drzewa herbacianego
  • pektyna pozyskiwana z jabłek
  • olej kokosowy
  • olej arganowy
  • cukier trzcinowy
  • wyciąg z zielonej herbaty
  • olejek lub wyciąg z arniki
  • składniki mineralne, takie jak: talk, kaolin, puder ryżowy, skrobia kukurydziana, węglan wapnia czy puder jedwabny

To może Cię zainteresować: Kosmetyki mineralne. Co musisz o nich wiedzieć?

kosmetyki wegańskie

Jakich składników nie znajdziemy (a przynajmniej nie powinniśmy znaleźć) w kosmetykach wegańskich?

Czytanie składów kosmetyków to podstawa, jeśli nie chcemy, aby w nasze ręce wpadł produkt, który tak naprawdę kosmetykiem wegańskim nie jest. Warto szczególnie wziąć to sobie do serca, jeśli bliżej nam do weganizmu, bo zdarza się, że producenci błędnie określają swoje produkty jako wegańskie. Jakie składniki nie mogą więc znaleźć się w kosmetykach dla wegan?

W składzie kosmetyków wegańskich nie mogą znajdować się substancje takie jak:

  • jedwab
  • keratyna
  • kolagen
  • elastyna
  • lanolina
  • miód
  • wosk pszczeli
  • proteiny mleczne
  • kazeina
  • jajka
  • jogurt
  • kwas hialuronowy
  • retinol (witamina A)
  • piżmo

Warto wiedzieć! Do wytwarzania wegańskich kosmetyków nie używa się parabenów, SLS/SLES, silikonów, sztucznych barwników, substancji zapachowych czy olejów mineralnych. 

Sprawdź także: SLS i SLES w kosmetykach. Czy naprawdę trzeba się ich bać?

Zalety stosowania wegańskich produktów do pielęgnacji

Używanie wegańskich kosmetyków ma sporo zalet. Oprócz etycznego, roślinnego składu bez substancji pochodzenia zwierzęcego produkty te cechuje wysoka jakość. Brak chemicznych substancji może przysłużyć się naszej skórze. Kosmetyki wegańskie zawierają wyselekcjonowane wyciągi ziół oraz oleje pozyskiwane roślin naturalnego pochodzenia, dzięki czemu są odpowiednie dla wrażliwej i alergicznej skóry. Nie wywołują podrażnień, są delikatne i bezpieczne, a przy tym nie szkodzą naszemu zdrowiu.

Warto zwrócić na szczególną uwagę na kosmetyki wegańskie, jeśli zależy nam na naturalnej i łagodnej pielęgnacji. Bardzo często posiadają także certyfikaty, które potwierdzają bezpieczeństwo ich stosowania oraz ekologiczny skład. Większość produktów wegańskich rzeczywiście zawiera tylko składniki pochodzenia naturalnego, przez co dużo osób decyduje się na ich używanie ze względu na brak chemicznych i szkodliwych substancji. Musimy jednak wiedzieć, że nie wszystkie vege kosmetyki to kosmetyki naturalne. Właśnie dlatego warto nauczyć się czytać składy i wybierać produkty świadomie.

Przeczytaj także: Naturalna pielęgnacja i naturalne kosmetyki nie muszą być DROGIE!

Kosmetyki wegańskie – co i gdzie kupić?

Kosmetyki wegańskie przeznaczone do pielęgnacji skóry oraz włosów znajdziemy już niemalże w każdej drogerii stacjonarnej i internetowej. Szeroki wybór produktów pozwala nam wybrać ten idealny, który spełni wszystkie nasze oczekiwania, także te dotyczące jak najbardziej etycznego i naturalnego składu.

Podobnie jak tradycyjne produkty wegańskie kosmetyki mają właściwości nawilżające, oczyszczające i regenerujące skórę. Ich działanie nie odbiega od działania zwykłych produktów do pielęgnacji, a wysoka jakość oraz roślinne składniki sprawiają, że będą odpowiednie dla każdego typu skóry.

Na rynku znajdziemy nie tylko wegańskie produkty do pielęgnacji całego ciała, ale również wegańskie kosmetyki do makijażu. Wiele z nich na stałe zagościło w pielęgnacji twarzy oraz pielęgnacji włosów. W sklepach znajdziemy szeroki wybór produktów bez substancji pochodzenia zwierzęcego: wegańskie szampony, odżywki do włosów, dezodoranty, a nawet wegańskie pędzle do makijażu.

Co jeszcze warto wiedzieć o kosmetykach wegańskich?

Kosmetyki wegańskie wbrew temu, co sugeruje ich nazwa, nie są tylko kosmetykami dla wegan, którym nie jest obojętny los zwierząt. Na ich używanie decyduje się coraz więcej osób, które chcą bardziej świadomie pielęgnować skórę i czerpać to, co najlepsze z natury oraz roślin. Nie od dziś przecież wiadomo, że składniki roślinne to ogromne bogactwo składników mineralnych, które mają korzystny wpływ nie tylko na nasze zdrowie, ale także na kondycję naszej skóry i włosów.

Wybór wege kosmetyków z bardziej naturalnym i etycznym składem może wyjść na dobre zarówno nam, jak i naszej planecie. Warto o tym pamiętać, kupując kolejne produkty do codziennej pielęgnacji.

A na koniec polecamy Wam artykuł, w którym podpowiadamy, jak być bardziej eko i nie szkodzić naszemu środowisku: Pielęgnacja ZERO WASTE – jak dbać o ciało i nie zaśmiecać środowiska?

Zapytaj lub skomentuj:

Napisz komentarz
Podaj swoje imię