Łuszczyca jest przewlekłą chorobą skóry. W Polsce choruje na nią około 1,2 mln osób. Aż jedną trzecią wszystkich chorych stanowią dzieci. Łuszczyca u dzieci najczęściej pojawia się między 7. a 10. rokiem życia, ale zachorowania zdarzają się też u noworodków. U dzieci ważne jest szybkie wdrożenie leczenia, aby uniknąć ewentualnych powikłań – a nie jest to łatwe, bo łuszczycę u dzieci trudno jest zdiagnozować. Pierwsze objawy nie są bowiem charakterystyczne – czasami w ogóle nie występuje łuska łuszczycowa, która jest charakterystycznym objawem łuszczycy u dorosłych.
O objawach, przyczynach i leczeniu łuszczycy w populacji pediatrycznej rozmawialiśmy z prof. Ireną Walecką, kierownikiem Kliniki Dermatologii Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA w Warszawie.
Przyczyny łuszczycy u dzieci
Łuszczyca to nawracająca i przewlekła choroba zapalna. Jej przyczynami są:
- Czynniki genetyczne i immunologiczne.
- Czynniki środowiskowe – u dorosłych palenie tytoniu jest jednym z głównych „wyzwalaczy” łuszczycy, u dzieci raczej nie może to być przyczyną choroby, aczkolwiek bierne palenie, czyli przebywanie wśród palących osób, także może przyczyniać się do jej rozwoju. U dzieci czynnikami środowiskowymi są najczęściej oparzenia, skaleczenia, rany i stres.
- Infekcje – przebycie infekcji bakteryjnej lub wirusowej, ale też jako reakcja po szczepieniu. Stan zapalny nie musi być jawny, może być utajony, np. próchnica zębów czy zapalenie zatok.
- Niektóre leki zawierające lit, glikokortykosteroidy, niesteroidowe leki przeciwzapalne (aspiryna, ibuprofen).
Nieleczona łuszczyca może prowadzić do łuszczycowego zapalenia stawów (ŁZS), a także zwiększa ryzyko rozwoju innych chorób, takich jak:
- otyłość,
- hiperglicerydemia;
- nadciśnienie tętnicze;
- insulinooporność;
- cukrzyca;
- depresja (u starszych dzieci).
Objawy łuszczycy u dzieci
Pierwsze objawy łuszczycy u dzieci nie są charakterystyczne, stąd też lekarze mają czasami problem z jej rozpoznaniem. Objawy bywają mylone z atopowym zapaleniem skóry (AZS) lub wypryskiem.
U dzieci na początku pojawiają się drobne ogniska plackowate. Czasami w ogóle nie występują łuski łuszczycowe, tak charakterystyczne dla łuszczycy u dorosłych. U niemowląt i dzieci wykwity skórne często pojawiają się też na twarzy, co u dorosłych oznacza już ciężki przebieg choroby. Zmiany zajmują również owłosioną skórę głowy oraz okolice zgięciowe kolan i łokci.
Łuszczyca u dzieci może mieć różne obrazy kliniczne:
- Łuszczyca plackowata – zmiany skórne występują symetrycznie i mają postać niewielkich, łuszczących się blaszek. Jest to najczęstszy rodzaj łuszczycy u dzieci.
- Łuszczyca kropelkowa (kropelkowata, wysiewna) — występuje w postaci licznych małych czerwonych plamek, głównie na tułowiu. Jest to dominująca forma, zwłaszcza u młodszych dzieci.
- Łuszczyca paznokci – występuje aż u 40% dzieci i może towarzyszyć innym rodzajom łuszczycy. Objawia się rogowaceniem paznokci i onyholizą (odchodzeniem płytki paznokciowej).
- Łuszczyca owłosionej skóry głowy – dotyka tylko skóry głowy.
- Łuszczyca krostkowa – występuje rzadko, zmiany skórne mają postać niewielkich krostek i najczęściej zajmują dłonie i stopy.
- Łuszczyca erytrodermiczna – jest to najcięższa postać łuszczycy, ale występuje niezwykle rzadko. Zmiany są bolące i swędzące, pokryte jest nimi całe ciało. Często pojawia się też gorączka. Łuszczyca erytrodermiczna wymaga leczenia szpitalnego.
Łuszczyca owłosionej skóry głowy i łuszczyca paznokci może prowadzić do łuszczycowego zapalenia stawów (ŁZS). Choroba zajmuje nie tylko stawy, ale i skórę. Czasami rozwija się w oczach i sercu. Przyspiesza też rozwój miażdżycy. Łuszczycowe zapalenie stawów może mieć różny przebieg – od łagodnego do ciężkiego. Częściej występuje forma łagodna. W przypadku ciężkiego przebiegu może dojść do trwałego zniszczenia stawów i niepełnosprawności.
Rozpoznanie łuszczycy u dzieci
Rozpoznanie łuszczycy u dzieci nie jest łatwe. Łuszczyca wieku dziecięcego zawsze ma podłoże genetyczne, ale musi też zaistnieć jakiś czynnik wyzwalający. U najmłodszych są to najczęściej choroby wieku dziecięcego, w tym infekcja górnych dróg oddechowych. Pojawia się katar, kaszel, ból gardła. Lekarz zleca antybiotyk, a po 2 tygodniach pojawia się wysypka. Pierwsze podejrzenie pada na leki. Specjalista przepisuje kolejne leki, tym razem przeciwhistaminowe i antyświądowe, ale zmian skórnych nadal przybywa. W tym momencie pogłębia się diagnostykę w kierunku łuszczycy. Jeśli w rodzinie występowały już przypadki łuszczycy, łatwiej jest postawić trafną diagnozę. Jeśli nie, często dziecko leczone jest w innym kierunku.
U niemowląt i młodszych dzieci, które noszą jeszcze pieluchy, zmiany łuszczycowe często pojawiają się w okolicy krocza i pośladków. Jest to tzw. łuszczycowe pieluszkowe zapalenie skóry, trudne do rozpoznania i zakwalifikowania jako postać łuszczycy.
Wraz z wiekiem choroba ewoluuje. Objawy łuszczycy u dzieci starszych, po 14. roku życia, są już niemal takie same jak u osób dorosłych – zmiany przypominają klasyczną łuszczycę plackowatą rumieniowo-złuszczającą. W celu pogłębienia diagnostyki dermatolog może zlecić badanie histopatologiczne zmian łuszczycowych.
Leczenie łuszczycy u dzieci
To, w jaki sposób leczy się łuszczycę u dzieci, zależy od stopnia nasilenia objawów. Jeśli choroba przebiega łagodnie, leczy się ją miejscowo (objawowo). Łuszczycę o umiarkowanym i ciężkim przebiegu poddaje się leczeniu biologicznemu, żeby zapobiec powikłaniom uogólnionego stanu zapalnego, który może prowadzić do pojawienia się chorób współistniejących.
Nie wszystkie leki stosowane w leczeniu łuszczycy mogą być podawane małym dzieciom. Najczęściej stosuje się:
- Cygnolinę – jest podstawowym lekiem w leczeniu łuszczycy u dzieci.
- Słabe glikokortykosterydy.
- Inhibitory kalcyneuryny – są to leki stosowane w leczeniu atopowego zapalenia skóry, ale świetnie sprawdzają się w też leczeniu łuszczycy u dzieci.
- Kwas salicylowy — można stosować u dzieci powyżej 6. roku życia.
- Emolienty — substancje, które nawilżają i natłuszczają skórę. Tworzą one na naskórku cienką warstwę ochronną, która zapobiega utracie wody i zmniejsza niekorzystny wpływ czynników zewnętrznych na stan skóry.
Jeśli leki nie przynoszą zadowalających efektów, stosuje się również fototerapię oraz – po 12. roku życia – fotochemioterapię.
W fototerapii zmienioną chorobowo skórę poddaje się działaniu światła UVB 311. W fotochemioterapii dodatkowo stosuje się specjalne związki chemiczne (fotouczulacze), które zwiększają skuteczność leczenia. Są to psoraleny, substancje organiczne, które naturalnie występują w wielu roślinach. Stosuje się je miejscowo lub doustnie w zależności od tego, w jakim stopniu zmiany pokrywają skórę.
Jeśli łuszczyca u dzieci charakteryzuje się umiarkowanym lub ciężkim przebiegiem, leczy się ją tak samo, jak u osób dorosłych – za pomocą leków immunosupresyjnych. Najczęściej są to:
- cyklosporyna;
- acytretyna – można ją stosować po 6. miesiącu życia;
- metotreksat – może być podawany dzieciom, które ukończyły 3. rok życia.
Jeśli leczenie immunosupresyjne nie pomaga, wprowadza się leczenie biologiczne, np. za pomocą inhibitorów TNF alfa.
Kiedy konieczna jest hospitalizacja?
W przypadku umiarkowanego lub ciężkiego przebiegu łuszczycy konieczne jest leczenie szpitalne. Dzięki temu można też pogłębić diagnostykę łuszczycy i wykonać niezbędne badania. Ponadto badania powinny być wykonane, jeśli planowana jest terapia lekami immunosupresyjnymi (cyklosporyna, metotreksat), aby ocenić, czy organizm jest na nią gotowy.
Program lekowy B.47 i ratunkowy dostęp do technologii lekowych
W ramach programu lekowego B.47 refundowane jest leczenie dzieci powyżej 6. roku życia. Do programu kwalifikuje się dzieci między 6. a 12. rokiem życia, u których brak jest skuteczności leczenia miejscowego. W terapii wykorzystuje się etanercept, czyli lek biologiczny.
Natomiast z ratunkowego dostępu do terapii lekowych mogą skorzystać dzieci, u których nie działają dostępne dotąd sposoby leczenia. W przypadku leczenia łuszczycy u dzieci w ramach programu stosuje się inhibitory TNF alfa oraz inhibitory interleukiny 12, 17 i 23.
Profilaktyka łuszczycy u dzieci
Profilaktyka, czyli co zrobić, aby złagodzić objawy łuszczycy u dzieci i uniknąć jej w przyszłości.
- Odpowiednio pielęgnować skórę dziecka — stosować emolienty, na zmiany skórne nakładać preparaty z mocznikiem i kwasem salicylowym (u dzieci powyżej 6. roku życia), unikać kosmetyków, które zawierają konserwanty, sztuczne barwniki, alkohol, stosować te o jak najbardziej naturalnym składzie.
- Unikać wahań temperatur i mycia w zbyt zimnej lub ciepłej wodzie.
- Unikać długiego kontaktu skóry z wodą – nie kąpać dzieci dłużej niż 10 minut.
- Wyjaśnić dziecku, że nie wolno rozdrapywać zmian.
- Chronić skórę przed mechanicznymi uszkodzeniami – unikać pocierania ręcznikiem i ubrań z drażniących tkanin (np. wełnianych).
- Nie palić papierosów, kiedy dzieci są w pobliżu – bierne palenie może nasilić zmiany łuszczycowe.
- Unikać nadmiernej ekspozycji na słońce.
- Regularnie odwiedzać dentystę, aby nie doprowadzić do rozwoju próchnicy, która może „wyzwalać” łuszczycę.
- Zadbać o dobrostan psychiczny dziecka – w razie potrzeby skorzystać z pomocy psychologicznej, która może znacznie poprawić jakość życia dzieci.
Dieta i aktywność fizyczna
Nie mniejsze znaczenie w leczeniu łuszczycy u dzieci mają dieta i aktywność fizyczna. Sposób żywienia może nasilać lub łagodzić objawy choroby. Natomiast regularny ruch zmniejszy ryzyko wystąpienia chorób, które często towarzyszą łuszczycy u dzieci, takich jak: otyłość, cukrzyca, nadciśnienie tętnicze, a nawet depresja.
Ogólne zalecenia dietetyczne dla dzieci z łuszczycą:
- dieta powinna być bogata w:
- warzywa i owoce – ze względu na wysoką zawartość witamin i minerałów;
- tłuste ryby (łosoś, śledź, tuńczyk, makrela), oleje roślinne (np. lniany), orzechy i nasiona – ze względu na wysoką zawartość kwasów tłuszczowych omega, które pozytywnie wpływają na kondycję skóry;
- produkty bogate w selen – jaja, tłuste ryby, brązowy ryż, owies;
- witaminę D – tłuste ryby, jaja, nabiał wzbogacany witaminą D, być może konieczna będzie suplementacja, warto porozmawiać o tym z lekarzem;
- należy natomiast ograniczyć:
- mięso – zwłaszcza czerwone, podroby i przetwory mięsne takie jak wędliny, kiełbasy, pasztety;
- wysoko przetworzoną żywność – ma słabe wartości odżywcze, a zawiera dużo cukrów i tłuszczów trans, które przyczyniają się do stanu zapalnego;
- ostre przyprawy;
- krowie mleko i jego przetwory – może wywoływać stan zapalny w organizmie i nasilać objawy łuszczycy;
- gluten – dzieci chore na łuszczycę są bardziej narażone na nietolerancję glutenu.
Właściwa terapia pozytywnie wpłynie też na psychikę dziecka. Niestety, łuszczyca nadal jest chorobą stygmatyzującą i często prowadzi do depresji nawet wśród dzieci. Dlatego tak ważne jest szybkie podjęcie działań, ale też odpowiednia edukacja.
Leczenie łuszczycy u dzieci i młodzieży – podcast do wysłuchania
O objawach, przyczynach i leczeniu łuszczycy w populacji pediatrycznej rozmawialiśmy z prof. Ireną Walecką, kierownikiem Kliniki Dermatologii Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA w Warszawie.
Partnerem podcastu są Polskie Zakłady Farmaceutyczne UNIA Spółdzielnia Pracy, producent leku UNIBEN na stany zapalne jamy ustnej i gardła.
ciężko upilnować dziecko, ale jednak jak mus to mus. jeżeli tego się nie zrobi, to będzie tylko gorzej. ja już mam nastolatka, więc łatwiej zapanować nad odruchami niż u małego dziecka. teraz jesteśmy w trakcie antybiotykoterapii, używania kosmetyków pielęgnacyjnych psorisel do skóry głowy z łuszczycą i dbamy o nawilżenie plus odpowiedni jadłospis.