W czwartek 21 stycznia 2016 roku w I Klinice Kardiologii Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu oraz w I Oddziale Klinicznym Kardiologii, Wrodzonych Wad Serca i Elektroterapii w Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu po raz pierwszy w Polsce wszczepiono czterem pacjentom najmniejsze rozruszniki serca Micra TPS (Transcatheter Pacing System).

[aktualizacja 02’2021]

Rozrusznik serca Micra TPS – innowacyjna technologia już w Polsce!

W dniu 21.01.2016 r. lekarze ze szpitali klinicznych w Poznaniu i w Zabrzu wszczepili pacjentom najmniejsze na świecie stymulatory serca. Micra TPS to technologiczna innowacja medyczna – urządzenie jest aż 10-krotnie mniejsze od standardowego rozrusznika. Implantacja odbywa się przez żyłę udową z nakłucia naczynia w pachwinie i w ten sposób Micra TPS wprowadza się bezpośrednio do serca. To znacznie mniej inwazyjna metoda niż tradycyjne wszczepienia, wymagające nacięcia chirurgicznego oraz stworzenia specjalnej „kieszonki” pod skórą na piersi pacjenta.

Rozrusznik serca Micra TPS jest 10 razy mniejszy od tradycyjnego stymulatora. Dzięki miniaturowym wymiarom, odpowiadającym wielkości standardowej kapsułki, wszczepia się go przezcewnikowo bezpośrednio do prawej komory serca przez żyłę udową.

Radioklinika | Micra TPS

W odróżnieniu do klasycznego układu stymulującego Micra TPS nie wymaga stosowania pokrytej silikonem elektrody. Dotychczasowa metoda była zawodna – elektroda bardzo często ulegała uszkodzeniom lub wywoływała wśród pacjentów infekcje. W Micra TPS impulsy elektryczne generowane są przez małe, metalowe elektrody umieszczone na powierzchni stymulatora. Może to
w istotnym stopniu wpłynąć na zwiększenie długofalowego bezpieczeństwa stałej stymulacji serca.

Przeczytaj także: TAVI i MitraClip – przezskórne leczenie wad zastawkowych serca.

Jak działa rozrusznik serca Micra TPS?

Urządzenie mocuje się do ściany mięśnia sercowego poprzez małe zaczepy. Jego dodatkowym atutem jest fakt, że w czasie zabiegu implantacji, trwającym średnio kilkadziesiąt minut, rozrusznik może być bezpiecznie repozycjonowany. Pozwala to na osiągnięcie optymalnego położenia urządzenia, które zapewni najwyższą skuteczność terapii.

Micra TPS reaguje na poziom aktywności pacjenta i automatycznie dostosowuje do niej swoją pracę. Mikroskopijna bateria pozwala urządzeniu działać nawet 10 lat, a więc tak samo długo, jak w dużo większym klasycznym rozruszniku. Co istotne, po wyczerpaniu baterii można wszczepić kolejne urządzenia.

Implantacja poprzez nakłucie żyły w pachwinie powoduje, że pacjent nie ma blizny w typowym dla układów klasycznych miejscu, czyli na klatce piersiowej. Dla części pacjentów ten aspekt „kosmetyczny” może być ważnym argumentem przy zastosowaniu tej metody leczenia – mówi dr hab. n. med. Oskar Kowalski, który przeprowadził implantacje u pacjentów w Zabrzu.

Należy pamiętać, że obecnie nowy typ stymulatora może być zastosowany tylko u niektórych pacjentów wymagających wszczepienia rozrusznika serca. O tym, czy może zostać wszczepiony decyduje rodzaj schorzenia. „Wydaje się, że zalety nowej metody są tak duże, że przy dalszym rozwoju tej technologii za kilka lat będziemy implantować tylko taki rodzaj stymulatorów serca. Cieszymy się, że polscy pacjenci mogą być objęci tą nowatorską metodą leczenia już teraz”. – dodaje dr hab. n. med. Oskar Kowalski.

Rozrusznik serca – bezpieczna diagnostyka MRI

Wszczepione polskim pacjentom urządzenie jest pierwszym przezcewnikowym systemem stymulacji serca, któremu został przyznany europejski certyfikat bezpieczeństwa CE w zakresie zastosowania diagnostyki przy użyciu rezonansu magnetycznego. Oznacza to, że pacjent wymagający badania (np. w przypadku konieczności sprawnej oceny urazów po wypadku samochodowym) może mieć je bezpiecznie wykonane. Dotychczas u znacznej części chorych po implantacji rozrusznika badanie takie było przeciwwskazane z uwagi na możliwość uszkodzenia rozrusznika lub wywołania groźnych zaburzeń rytmu serca.

„Jesteśmy dumni z możliwości zaoferowania naszym pacjentom tak nowoczesnej, wręcz kosmicznej technologii. Czekaliśmy ponad 40 lat, aby idea takiego rozwiązania mogła zostać zastosowana w praktyce klinicznej, aby mogła przynieść realne korzyści chorym” – mówi dr hab. n. med. Przemysław Mitkowski z I Kliniki Kardiologii Katedry Kardiologii Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu, który przeprowadził zabiegi implantacji Micry w Poznaniu.

micra TPS | rozrusznik serca

Micra TPS – komfortowa terapia

Pierwsza implantacja stymulatora Micra TPS odbyła się w grudniu 2013 r. w szpitalu w Linz (Austria). Do dziś urządzenie wszczepiono ponad 1000 pacjentom na świecie.

Korzystanie z najnowszych zdobyczy medycyny jest możliwe dzięki profesjonalizmowi i pasji. I to zarówno tych, którzy oferują innowacyjne rozwiązania oraz tych, którzy je stosują, jak i zaufaniu pacjentów. Niezbędna jest także przychylność administracji szpitala i płatnika, które pozwolą zaoferować chorym taki poziom opieki, jaki jest dostępny za granicą.

„Dzisiejsze zabiegi są przykładem tego, że jedynym ograniczeniem postępu technologii w medycynie jest ludzka wyobraźnia” – mówi prof. dr hab. n. med. Romuald Ochotny z Katedry Kardiologii Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu.

Dowiedz się więcej! Zajrzyj do naszego działu: CHOROBY SERCA I NACZYŃ

źródło: informacja prasowa udostępniona przez PRIMUM Public Relations.

7 KOMENTARZE

  1. Czy wszczepiony był może taki stymulator niemowlakom? Cz jest szansa ze moja córka z blokiem przedsionkowo komorowym III, która ma 3 miesiace może mieć go wszczepionego?

    • Odpowiedź nie jest niestety jednoznaczna. To zależy od wielu czynników, które bierze się pod uwagę przy implantacji stymulatora serca u dzieci. Jednym z nich jest np. wiek dziecka, a właściwie jego „wielkość”. Pomimo, że sam stymulator jest malutki to zestaw do wprowadzania stymulatora wcale mały nie jest i u bardzo małych dzieci na pewno będzie to niemożliwe. Tak więc każdy przypadek małego pacjenta musi być analizowany oddzielnie!

  2. Wszczepienie rozrusznika Mikra nastąpiło we wrzesiniu 2016. Bez problemów. Brak wykonania badania holtrem bezpośrednio po wszczepieniu rozrusznika mikra. Grudzień 2016 holter i diagnostyka że położenie rozrusznika mikra jest niestabilne. Wymagany pobyt w szpitalu. Będę przekazywał dlasze informacje. Pozdrawiam.

    • Mariusz, czesc, czy mozesz napisac, jak jest teraz? Moj mąż bylby zainteresowany, tylko nie wie na ile sprawdzona jest ta metoda? Sprawa pilna …Beata

  3. Wszczepienie rozrusznika dziecku pewnie nie jest problemem. Problemem jest jego wyszczepienie po zużyciu baterii. Z tego co wiem na chwile obecną nie ma takiej możliwości, więc micro rozrusznik zostaje u pacjenta w sercu nawet po zużyciu baterii. Wszczepia się wówczas kolejny. Więc jeśli dziecko miało wszczepiony rozrusznik w wieku 10 lat to ile rozruszników w sercu będzie miało w wieku 70 lat?
    Pozdrawiam

Zapytaj lub skomentuj:

Napisz komentarz
Podaj swoje imię