Nanometale, czyli cząstki cennych metali mniejsze niż 100 nanometrów, zawieszone w wodzie. Te naturalne, występujące w naszym organizmie mikroelementy oraz naturalne substancje występujące w przyrodzie dzięki nanotechnologii mogą być z powodzeniem wykorzystywane w medycynie w walce z antybiotykoopornymi bakteriami!

[aktualizacja: 03’2021]

Tematem nanotechnologii i nanokoloidów zajęłam się z osobistych pobudek. Postanowiłam zgłębić temat, dlatego do mojej audycji zaprosiłam ekspertkę – dr inż. Martę Pawłowską.

Dowiedziałam się między innymi, że laboratoryjnie rozdrobnienie czystego metalu na cząstki o rozmiarach od kilku do kilkunastu nanometrów potęguje jego działanie na szkodliwe mikroorganizmy, ze względu na miliony razy zwiększoną możliwość oddziaływania jego atomów na błonę komórkową bakterii czy wirusów!

Nanometale, takie jak nanosrebro, nanozłoto, nanomiedź i nanoplatyna wykazują silne prozdrowotne działanie antywirusowe, antybakteryjne oraz regeneracyjne!

Zachęcam do zgłębienia tematu,

Ewa Michalska – redaktor naczelna Radiokliniki

ewa_facebook3_500x500

Jak pozyskuje się nanometale?

Najbardziej rozpowszechnioną jest prosta i tania chemiczna metoda pozyskiwania nanomateriału. Uproszczając działanie tej metody można powiedzieć, że jest to strącanie – dwie substancje poddawane są rekacji chemicznej. W konsekwencji uzyskujemy strącenie czystego metalu.

Ta metoda obarczona jest jednak pewnym ryzykiem. Bardzo często strąceniu ulegają również różnego rodzaju sole. Nie uzyskujemy czystych nanocząstek, tylko jony lub inne związki chemiczne powstałe podczas reakcji strącania. Oczywiście te cząstki są nanomerycznej wielkości, natomiast nie są to koloidy tylko roztwory!

Niezwykle ważną, bo gwarantującą stabilność fizykochemiczną, a co za tym idzie i bezpieczeństwo stosowania, jest metoda pozyskania nanokoloidu!

WAŻNE! Tego typu cząstki są bardzo reaktywne! Po pierwsze mogą reagować z substancjami, które są w roztworze – powoduje to ich dezaktywację. Nie mają wtedy tak intensywnego działania antybakteryjnego czy przeciwwirusowego. Dodatkowo mogą tworzyć różnego rodzaju reakcje chemiczne w naszym organizmie (z naszymi peptydami czy białkami). Niesie to ze sobą ryzyko powstawania niekontrolowanych połączeń cząsteczek chemicznych – również tych szkodliwych dla zdrowia człowieka!

Nanometale – metoda fizyczna pozyskiwania nanomateriałów gwarancją bezpieczeństwa!

Drugą z metod pozyskiwania nanomateriałów jest metoda fizyczna. W porównaniu do metody chemicznej gwarantuje nam pozyskanie cząstek obojętnych chemicznie, stabilnych pod względem fizykochemicznym. Co to oznacza i jakie korzyści daje nam – użytkownikom?

Nanometale pozyskiwane metodą fizyczną są neutralne chemicznie, co oznacza, że nie wchodzą w reakcje ze związkami chemicznymi z otoczenia, np. kosmetykami, detergentami, a więc nie wywołują reakcji alergicznych.

Poza tym są pozbawione zanieczyszczeń chemicznych i są odporne na promieniowanie UV – nie powodują przebarwień na skórze. Charakteryzują się wysoką skutecznością dzięki dużej powierzchni czynnej. Jednocześnie niezwykle małe ilości nanocząstek wykazują bardzo silne działanie regenerujące i antybakteryjne.

Cechuje je też wysoka trwałość – działanie nie maleje z upływem czasu mimo zmiennych warunków wilgotnościowo- temperaturowych. A co najważniejsze są bezpieczne do stosowania dla ludzi!

To właśnie produktów pozyskiwanych metodą fizyczną powinniśmy używać. Nie ma tu żadnego niebezpieczeństwa stosowania (nawet u dzieci!), natomiast są ewidentne korzyści! Mnie przekonały naneometale pozyskiwane dzięki technologii aXonnite.

Nanometale i technologia aXonnite!

Technologia aXonnite to innowacyjna i objęta patentem metoda fizycznego pozyskiwania niejonowych nanocząstek metali szlachetnych oraz półszlachetnych. Umożliwia poznanie i wykorzystanie właściwości takich pierwiastków jak: srebro, złoto, miedź czy platyna na poziomie atomowym i molekularnym. Dzięki pracy z mikroskopijnej wielkości metalami, sprowadzonymi do wielkości nano, możemy skuteczniej korzystać z ich właściwości antybakteryjnych, antywirusowych i przeciwgrzybiczych.

Działanie nanokoloidów aXonnite ogranicza się tylko do działania na bakterie ze względu na samą budowę bakterii, nie są w stanie zaszkodzić w żaden sposób skórze czy śluzówce człowieka!

Sprawdź także: Jaka detoksykacja organizmu ma sens? Jak możemy pozbyć się metali ciężkich z organizmu?

Nanometale – podcast do wysłuchania

Zapraszam do wysłuchania całej rozmowy, z niej dowiecie się także jak rozróżnić wizualnie produkt pozyskiwany metodą fizyczną od tego pozyskanego metodą chemiczną. Powiemy też już sobie wstępnie o poszczególnych nanometalach i ich właściwościach.

Gościem Radiokliniki była dr inż. Marta Pawłowska, absolwentka Wydziału Chemicznego Politechniki Warszawskiej, doktor nauk chemicznych. Ukończyła również Chemię Kosmetyczną na studiach podyplomowych na Politechnice Warszawskiej. Od wielu lat związana z przemysłem kosmetycznym i farmaceutycznym.

Pracę zawodową zaczynała w Instytucie Farmaceutycznym prowadząc prace związane z syntezą substancji czynnych. Następnie kierowała Pracownią Fizyko-Chemiczną w Kosmetyczno-Lekarskiej Spółdzielni Pracy „IZIS” i pracowała przy badaniach aplikacyjnych i dermatologicznych kosmetyków oraz ocenie bezpieczeństwa. Autorka publikacji naukowych i komuników na konferencjach krajowych i międzynarodowych, wykładowca szkoleniowy, konsultant rynku kosmetycznego i farmaceutycznego, safety assessor.

ZapiszZapisz

ZapiszZapisz

ZapiszZapisz

1 KOMENTARZ

Zapytaj lub skomentuj:

Napisz komentarz
Podaj swoje imię