Podczas infekcji często stajemy przed dylematem – czy dalej leczyć się samodzielnie czy raczej skorzystać z konsultacji lekarskiej? Samoleczenie jest wygodne, bo w przeciwieństwie do konsultacji w gabinecie lekarskim nie wymaga umówienia się na wizytę, oczekiwania w kolejce do lekarza i konieczności wzięcia “paru dni wolnego”. Nie daje ono jednak zawsze stuprocentowej gwarancji wyleczenia infekcji. Warto poznać więc najważniejsze objawy wskazujące na konieczność zasięgnięcia opinii lekarza!

Walcząc z infekcją górnych dróg oddechowych przychodzi moment, kiedy niemal wszystkie zastosowane środki zawodzą, a nasz stan wcale się nie polepsza. Sam, obsługując codziennie setki pacjentów zauważam, że część z nich trafia do mnie co 2 – 3 dzień po kolejne, pojedyncze saszetki na przeziębienie.

W końcu ich stan jest na tyle poważny, że utrudnia im codzienne funkcjonowanie. Decydują się wtedy na wizytę u lekarza. Tymczasem powinni to zrobić dużo, dużo wcześniej!

Jak więc uchwycić moment, że czas zakończyć leczenie na własną rękę? Kiedy zastosować postawę wyczekującą, a kiedy od razu zasięgnąć rady lekarza rodzinnego? Granicę między samoleczeniem a konsultacją lekarską wyznaczają określone objawy, które są na tyle niepokojące, że nie sposób ich pominąć.

UWAGA! Takie symptomy jak kaszel, katar czy ból gardła wcale nie muszą być następstwem infekcji, ale również innych, poważniejszych schorzeń.

Poniżej zamieszczam objawy, po wystąpieniu których powinna się nam zapalić tzw. “czerwona lampka”.

Obserwuj charakter kaszlu!

Kaszel jest z jednej strony przykrym objawem, z drugiej jednak naturalnym odruchem obronnym organizmu oczyszczającym drogi oddechowe (o czym już pisałem ⇒ TUTAJ).

Kiedy kaszel staje się dla nas zbyt uciążliwy lub trudny do opanowania, możemy go zacząć tłumić (ale tylko w przypadku kaszlu suchego!). Jeśli jednak kaszel staje się przewlekły tj. trwa dłużej niż 3 tygodnie, wymaga pilnej konsultacji lekarskiej!

WAŻNE! Znakiem, że czas porzucić dotychczasowe samoleczenie jest również śluzowo-ropna wydzielina. W przypadku dzieci sygnałem ostrzegawczym powinien być długo utrzymujący się nocny kaszel.

Gdy kaszel ma nagły początek i pojawia się okresowo, a w rodzinie mamy osoby chorujące na astmę i alergię to wizyta u lekarza również wydaje się koniecznością.

Inne niepokojące objawy, które powinny nas skłonić do pilnej wizyty u lekarza to: ból w klatce piersiowej, regularnie nawracający kaszel, krwioplucie, ból przy wdechu, świszczący oddech, duszność.

Sprawdź również:
Flegma w gardle, jak pozbyć się zalegającej wydzieliny?

Bądź uważny podczas przeziębienia!

Przeziębienie jest jednostką chorobową o łagodnym przebiegu. Zazwyczaj wystarczy pozostanie w domu, stosowanie leków objawowych i spokojne oczekiwanie na koniec infekcji.

Niekiedy jednak zwykłe przeziębienie może dawać szereg komplikacji – na przykład zajęcie zatok czy zapalenie ucha środkowego.

Jeśli więc zaczyna nam doskwierać ból zatok oraz uczucie rozpierania wskazujące na gromadzenie się wydzieliny w zatokach to powinniśmy jak najszybciej udać się do lekarza. Również ból ucha, objawy wskazujące na grypę oraz podeszły wiek są czynnikami, które powinny nas skłaniać do wizyty w gabinecie lekarza rodzinnego.

Ból gardła – niejedno ma imię …

Drapanie, pieczenie, kłucie, łaskotanie i wreszcie silny ból. W większości przypadków u podstaw bólu gardła leży infekcja wirusowa, rzadziej zaś infekcja bakteryjna.

Niekiedy jednak jego źródłem może być mononukleoza zakaźna, działania niepożądane leków, a nawet nowotwory.

Wizytę u lekarza warto umawiać, gdy ból gardła trwa dłużej niż dwa tygodnie. Niepokojącymi objawami, które warto z nim skonsultować są również trudności w przełykaniu, nadżerki błony śluzowej, wysięk z migdałków oraz powiększone węzły chłonne.

Katar – leczony trwa siedem dni, nieleczony tydzień 🙂

Każdy z nas zna to stare porzekadło. Jest ono sporym uproszczeniem, ale osławione 7 dni powinny być granicą po przekroczeniu, której nie powinniśmy zwlekać z wizytą u lekarza. Warto obserwować również porę występowania kataru, charakter wydzieliny oraz objawy towarzyszące.

Sprawdź również:
NLPZ – czy jesteśmy od nich uzależnieni?

Na starcie warto rozróżnić katar od niedrożności nosa. W przypadku kataru zawsze pojawia się wydzielina – bardziej wodnista lub gęsta, ale zazwyczaj udaje się ją wydmuchać lub spływa po tylnej ścianie gardła. Niedrożność nosa jest uczuciem zatkania, któremu często towarzyszy suchość błony śluzowej. Jej przyczyną mogą być polipy, skrzywienie przegrody lub nadużywanie kropli z z oksy- lub ksylometaloziną. Niedrożność powinna być natychmiast skonsultowana z lekarzem.

Niekiedy katar ma charakter całoroczny, pojawia się w różnych porach roku i towarzyszy mu świąd oraz kichanie. Może to wskazywać na alergię, którą również warto skonsultować z lekarzem. Wydzielina z jednego otworu nosowego u dzieci może świadczyć o obecności w nosie ciała obcego!

Ból głowy – kiedy trzeba być czujnym?

Wiele schorzeń zaczyna się właśnie od bólu głowy o różnym nasileniu. W przypadku infekcji górnych dróg oddechowych ból głowy może być następstwem gorączki, niedrożności zatok lub ogólnego uczucia rozbicia. Często jednak ból i infekcja występują niezależnie, choć zbiegają się w czasie.

Bolącą głowę należy skonsultować z lekarzem w poniższych sytuacjach:

  • ból głowy nie reaguje na łagodne środki przeciwbólowe – ibuprofen i paracetamolu,
  • ból głowy pojawił się w krótkim czasie po urazie,
  • ból głowy trwa dłużej niż 2 tygodnie,
  • ból głowy z towarzyszącymi nudnościami i wymiotami,
  • nagły i nasilony początek bólu głowy,
  • ból głowy i zawroty głowy,
  • ból głowy i zaburzenia świadomości.

Zapytaj lub skomentuj:

Napisz komentarz
Podaj swoje imię