Podczas infekcji często stajemy przed dylematem: czy dalej leczyć się samodzielnie, czy raczej skorzystać z konsultacji lekarskiej? Samoleczenie jest wygodne, bo w przeciwieństwie do konsultacji w gabinecie lekarskim nie wymaga umówienia się na wizytę. Nie trzeba czekać w kolejce do lekarza i brać „paru dni wolnego” w pracy. Niestety nie daje ono jednak zawsze stuprocentowej gwarancji wyleczenia infekcji. Warto więc poznać najważniejsze objawy, które wymagają konsultacji lekarskiej!
[aktualizacja: 03’2021]
Infekcja utrudnia normalne funkcjonowanie!
W czasie walki z infekcją górnych dróg oddechowych przychodzi moment, kiedy niemal wszystkie zastosowane środki zawodzą. Nasz stan wcale się nie polepsza, a niekiedy nawet pogarsza. Obsługując codziennie setki pacjentów widzę, że część z nich przychodzi do mnie co 2-3 dni po kolejne, pojedyncze saszetki na przeziębienie.
W końcu ich stan jest na tyle poważny, że infekcja utrudnia im normalne funkcjonowanie. Dopiero wtedy decydują się na wizytę u lekarza. Tymczasem powinni to zrobić dużo, dużo wcześniej!
Jak więc wychwycić właściwy moment i zakończyć leczenie na własną rękę? Kiedy zastosować postawę oczekującą, a kiedy od razu zasięgnąć rady lekarza rodzinnego? Granice między samoleczeniem a konsultacją lekarską wyznaczają określone objawy, które są na tyle niepokojące, że nie sposób ich pominąć.
UWAGA! Takie symptomy jak kaszel, katar czy ból gardła wcale nie muszą być następstwem infekcji, ale również innych, poważniejszych schorzeń.
Poniżej zamieszczam objawy, po wystąpieniu których powinna się nam zapalić tzw. czerwona lampka.
Obserwuj charakter kaszlu
Kaszel jest z jednej strony przykrym objawem, z drugiej jednak naturalnym odruchem obronnym organizmu. Oczyszcza bowiem drogi oddechowe, o czym pisałem ⇒ TUTAJ).
Kiedy kaszel staje się dla nas zbyt uciążliwy lub trudny do opanowania, możemy zacząć go tłumić. Można robić to jednak tylko w przypadku kaszlu suchego! Jeśli jednak kaszel staje się przewlekły, tj. trwa dłużej niż 3 tygodnie, wymaga pilnej konsultacji lekarskiej!
WAŻNE! Znakiem, że czas porzucić dotychczasowe samoleczenie jest również śluzowo-ropna wydzielina. Z kolei w przypadku dzieci sygnałem ostrzegawczym powinien być długo utrzymujący się nocny kaszel.
Gdy kaszel ma nagły początek i pojawia się okresowo, a w rodzinie są osoby chorujące na astmę lub alergię, wizyta lekarska wydaje się być koniecznością.
UWAGA! Inne niepokojące objawy, które powinny skłonić nas do pilnej wizyty u lekarza to: ból w klatce piersiowej, regularnie nawracający kaszel, krwioplucie, ból przy wdechu, świszczący oddech i duszności.
Sprawdź również: Flegma w gardle, jak pozbyć się zalegającej wydzieliny?
Bądź uważny podczas przeziębienia!
Przeziębienie jest jednostką chorobową o łagodnym przebiegu. Zazwyczaj wystarczy pozostanie w domu przez kilka dni, stosowanie leków objawowych i spokojne oczekiwanie na koniec infekcji. Niekiedy jednak zwykłe przeziębienie może dawać szereg komplikacji – na przykład zajęcie zatok czy zapalenie ucha środkowego.
Jeśli zaczyna nam doskwierać ból zatok oraz uczucie rozpierania, wskazujące na gromadzenie się wydzieliny w zatokach, powinniśmy jak najszybciej udać się do lekarza. Również ból ucha oraz objawy wskazujące na grypę i podeszły wiek powinny skłonić nas do wizyty w gabinecie lekarza rodzinnego.
To może Cię zainteresować: Grypa to nie przeziębienie! Poradnik skutecznego leczenia.
Ból gardła niejedno ma imię…
Drapanie, pieczenie, kłucie, łaskotanie i wreszcie silny ból. W większości przypadków u podstaw bólu gardła leży infekcja wirusowa, rzadziej zaś bakteryjna.
Niekiedy jednak źródłem bólu gardła może być mononukleoza zakaźna, działania niepożądane leków, a nawet nowotwory.
Warto udać się do lekarza, gdy ból gardła trwa dłużej niż dwa tygodnie. Niepokojącymi objawami, które warto z nim skonsultować to również: trudności w przełykaniu, nadżerki błony śluzowej, wysięk z migdałków oraz powiększone węzły chłonne.
Katar – leczony trwa siedem dni, nieleczony tydzień…
Chyba każdy z nas zna to stare porzekadło. Choć jest ono sporym uproszczeniem, to rzeczywiście osławione 7 dni powinny być granicą, po której przekroczeniu nie powinniśmy zwlekać z wizytą u lekarza. Warto obserwować również porę występowania kataru, charakter wydzieliny oraz inne objawy towarzyszące.
Sprawdź również: NLPZ – czy jesteśmy od nich uzależnieni?
Na starcie warto rozróżnić katar od niedrożności nosa. W przypadku kataru zawsze pojawia się wydzielina – bardziej wodnista lub gęsta, ale zazwyczaj udaje się ją wydmuchać. Może także spływać po tylnej ścianie gardła.
Niedrożność nosa z kolei jest uczuciem zatkania, któremu często towarzyszy suchość błony śluzowej. Jego przyczyną mogą być polipy, skrzywienie przegrody lub nadużywanie kropli z oksy- lub ksylometaloziną. Co istotne, niedrożność powinna być natychmiast skonsultowana z lekarzem!
Co jeszcze warto wiedzieć? Niekiedy katar ma charakter całoroczny, pojawia się w różnych porach roku i towarzyszy mu świąd oraz kichanie. Może więc wskazywać na alergię, którą również warto skonsultować z lekarzem. Z kolei wydzielina z jednego otworu nosowego u dzieci może świadczyć o obecności w nosie ciała obcego!
Infekcja a ból głowy. Kiedy trzeba być czujnym?
Wiele schorzeń zaczyna się właśnie od bólu głowy o różnym stopniu nasilenia. W przypadku infekcji górnych dróg oddechowych ból głowy może być następstwem gorączki, niedrożności zatok lub ogólnego uczucia rozbicia. Często jednak ból i infekcja występują niezależnie, choć zbiegają się w czasie.
Objaw należy skonsultować z lekarzem w poniższych sytuacjach, gdy ból głowy:
- nie reaguje na łagodne środki przeciwbólowe – ibuprofen i paracetamolu,
- pojawił się w krótkim czasie po urazie,
- trwa dłużej niż 2 tygodnie,
- występuje razem z nudnościami i wymiotami,
- zaczął się nagle i silnie,
- występuje z zawrotami głowy,
- występuje z zaburzeniami świadomości.
Dowiedz się więcej! Zajrzyj do naszego działu: INFEKCJA, GRYPA I PRZEZIĘBIENIE