Medycyna jest dziedziną nauk o szybkim tempie rozwoju. Nowe technologie i innowacyjne odkrycia w świecie medycyny przyczyniają się do skuteczniejszej profilaktyki, diagnostyki i leczenia wielu poważnych chorób.

Niezmiernie cieszy nas postęp dokonujący się w neurochirurgii, która jest skomplikowaną i wymagającą niezwykłej precyzji dziedziną medycyny. To samo można powiedzieć o kardiologii i kardiochirurgii, w przypadku których coraz częściej ratowani się pacjenci (dorośli, ale i dzieci z wrodzonymi wadami serca) skazani wcześniej na nieuchronną śmierć.

Najnowsze odkrycia medycyny

Medycyna jest jedną z najszybciej rozwijających się dziedzin naukowych. Doniesienia o nowych technologiach i odkryciach w zakresie profilaktyki, diagnostyki i leczenia różnych schorzeń pojawiają się z dużą częstotliwością na portalach medycznych.

Serwis medyczny Tevamed.pl podaje, że jednym z nowszych urządzeń jest inteligentna igła wykorzystywana w leczeniu chorób mózgu. Operacje przeprowadzane na mózgu wymagają ogromnej precyzji od neurochirurga.

Naukowcy z Uniwersytetu w Adelajdzie odkryli nowoczesne narzędzie diagnostyczne – inteligentną igłę, której grubość nie jest większa od grubości ludzkiego włosa. Urządzenie to pozwala na zlokalizowanie naczyń krwionośnych, nawet tych o mikroskopijnych rozmiarach, za pomocą podczerwieni. Igła wyposażona jest w kamerkę światłowodową. Dane zbierane przez urządzenie analizowane są przez komputer. W ten sposób neurochirurg otrzymuje informacje o naczyniach krwionośnych znajdujących się w mózgu.

foto: http://tevamed.pl

To niewielkie, cienkie urządzenie umożliwia lekarzowi dotarcie do najbardziej niedostępnych obszarów mózgu bez ryzyka uszkodzenia jego struktur. Próby kliniczne, które mają zadecydować o wprowadzeniu inteligentnych igieł do świata medycyny, są planowane na rok 2018.

Innowacje w kardiologii

Serce jest narządem, które przez całe życie człowieka wykonuje fizyczną pracę niezależnie od jego woli. Jego rola polega na ciągłym pompowaniu krwi do wszystkich części ludzkiego organizmu.

Niewydolność serca oznacza, że narząd ten nie pompuje wystarczającej ilości krwi. Prowadzi to do zmniejszenia jej przepływu przez tkanki i inne narządy ciała, a w konsekwencji do ich niedokrwienia.

Na profesjonalnych serwisach medycznych przeznaczonych dla lekarzy często udostępniane są informacje o nowych odkryciach w dziedzinie kardiologii.  Jednym z nich jest automatyczny rękaw wyposażony w siłowniki pneumatyczne, które naśladują fizjologiczną pracę serca.

Ryzyko niewydolności serca rośnie wraz z wiekiem. Najczęściej pojawia się ona na skutek choroby niedokrwiennej mięśnia sercowego. Skrajna niewydolność serca wiąże się z koniecznością przeszczepu narządu. Ze względu na małą ilość dawców spełniających wymagane kryteria ta metoda leczenia jest bardzo ograniczona. Alternatywnym rozwiązaniem jest wszczepianie elektrycznych urządzeń, które zastępują pracę serca.

Niewydolność serca dotyka niestety coraz więcej osób i coraz częściej mówimy o niej w kategorii epidemii, która rozprzestrzenia się zarówno w Europie jak i w obu Amerykach. O tym narastającym problemie rozmawialiśmy jakiś czas temu z Prof. Zbigniewem Chmielakiem – zastępcą kierownika Kliniki Kardiologii i Angiologii Interwencyjnej w Instytucie Kardiologii w Aninie. Zachęcamy do wysłuchania rozmowy, którą można odsłuchać ⇒ TUTAJ.

Zgodnie z informacjami zamieszczanymi na serwisie medycznym Tevamed.pl pierwsze próby zastosowania automatycznego rękawa u ludzi będą możliwe najszybciej za 5 lat.

Zapytaj lub skomentuj:

Napisz komentarz
Podaj swoje imię