Masaż uderzeniowo-dynamiczny (MUD) to skuteczny sposób na usunięcie zaburzeń funkcji organizmu. To poparta naukowo metodologia, za pomocą której można wpływać na układ krążenia tkankowego poprzez odpowiednio dozowane działania. W leczeniu poważnych chorób masaż uderzeniowo-dynamiczny może być alternatywą dla leczenia farmakologicznego i interwencji chirurgicznej.

[aktualizacja: 02’2021]

Masaż uderzeniowo-dynamiczny jest skuteczną metodą leczenia pacjentów ze schorzeniami narządów wewnętrznych, chorobami układu krążenia, chorobami układu nerwowego i układu mięśniowo-szkieletowego.

Autorem metody jest Gieorgij Nikołajewicz Maksimow – emerytowany żołnierz, posiadający tytuł doktora nauk medycznych. Wielokrotnie nagradzany w Rosji i Europie za wkład w rozwój medycyny. W roku 2009 decyzją społeczności naukowej Europejskiego Stowarzyszenia Naukowego i Prezydium Europejskiej Akademii Nauk Przyrodniczych został odznaczony medalem Roberta Kocha „za wkład w rozwój medycyny” i otrzymał tytuł „Wybitnego naturopaty Europy”. Członek stowarzyszenia zawodowego terapeutów wisceralnych.

Na czym polega masaż uderzeniowo-dynamiczny?

Masaż rozpoczyna się od zdiagnozowania pacjenta poprzez lekkie głaskanie i poklepywanie powierzchni skóry pacjenta oraz głęboki ucisk rękoma. W ten sposób terapeuta ustala obecność i lokalizację obszarów bólowych i zrostów. Następnie w wybranych obszarach przeprowadza masaż z wykorzystaniem uderzenia oklepującego, a także przy użyciu miękkich gumowych i szklanych baniek. Te czynności powtarza się momentu pojawienia się w obszarze oddziaływania zaczerwienień i krwiaków.

Zaczerwienienie w miejscu stref projekcyjnych wskazuje na upośledzenia czynnościowe odpowiadającego im organu. O jego regeneracji świadczy zniknięcie zaczerwienienia w trakcie dalszego oddziaływania. Najczęściej do wyzdrowienia dochodzi po 3-5 seansach masażu. Siłę masażu uderzeniowo-dynamicznego i częstotliwość uderzeń reguluje się w zależności od progu bólowego konkretnej osoby.

Leczenie odbywa się za pomocą głębokiego ogrzewania i działania wibracyjnego na tkanki, naczynia krwionośne, więzadła i mięśnie, co pobudza krążenie krwi, przepływ limfatyczny, ruch wszystkich płynów w organizmie, łagodzi skurcze mięśni i przywraca unerwienie.

Uderzenia w połączeniu z użyciem próżni, powodują rozbicie grubych i gęstych konglomeratów struktur tkankowych z jednoczesnym rozerwaniem ich więzadeł makro- i mikromolekularnych. Następuje ono w wyniku miejscowych mikrowybuchów metabolicznych – natychmiastowego uwolnienia ogromnej liczby mediatorów i hormonów (histaminy, serotoniny, prostaglandyn, bradykininy, kinin i innych), syntezy tlenku azotu. Wzajemne oddziaływanie komórek nacieków zapalnych (makrofag – limfocyt) uruchamia system odpornościowy, chroniący organizm.

To może Cię zainteresować: Skuteczne metody pracy z ciałem. Rozmowa z fizjoterapeutą.

Masaż uderzeniowo-dynamiczny – efekty i przeciwwskazania

W wyniku masażu dochodzi do uregulowania zaburzonego krążenia limfy, aktywizacji tkankowych elementów komórkowych – fibroblastów i makrofagów. To główni uczestnicy reakcji regeneracyjno-naprawczej w uszkodzonym obszarze.

Ale czy masaż uderzeniowo-dynamiczny jest dla każdego? Istnieją przeciwwskazania do stosowania metody MUD, dlatego przed jej zastosowaniem konieczna jest konsultacja u specjalisty. Główne przeciwwskazania są identyczne, jak ogólne przeciwwskazania do masażu i są to:

Zainteresował Cię ten temat? Dowiedz się więcej – zajrzyj do naszego działu: FIZJOTERAPIA I REHABILITACJA

Zapytaj lub skomentuj:

Napisz komentarz
Podaj swoje imię