Masaż uderzeniowo-dynamiczny (MUD) to skuteczny sposób na usunięcie zaburzeń funkcji organizmu. To poparta naukowo metodologia, za pomocą której można wpływać na układ krążenia tkankowego poprzez odpowiednio dozowane działania. W leczeniu poważnych chorób masaż uderzeniowo-dynamiczny może być alternatywą dla leczenia farmakologicznego i interwencji chirurgicznej.
Masaż uderzeniowo-dynamiczny jest skuteczną metodą leczenia pacjentów ze schorzeniami narządów wewnętrznych, chorobami układu krążenia, chorobami układu nerwowego i układu mięśniowo-szkieletowego.
Autorem metody jest Gieorgij Nikołajewicz Maksimow – emerytowany żołnierz, posiadający tytuł doktora nauk medycznych. Wielokrotnie nagradzany w Rosji i Europie za wkład w rozwój medycyny. W roku 2009 decyzją społeczności naukowej: Europejskiego Stowarzyszenia Naukowego i Prezydium Europejskiej Akademii Nauk Przyrodniczych został odznaczony medalem Roberta Kocha „Za wkład w rozwój medycyny” i otrzymał tytuł „Wybitny naturopata Europy”. Członek stowarzyszenia zawodowego terapeutów wisceralnych.
Masaż uderzeniowo-dynamiczny | Na czym polega?
Masaż rozpoczyna się od zdiagnozowania pacjenta poprzez lekkie głaskanie i poklepywanie powierzchni skóry pacjenta oraz głęboki ucisk rękoma – w ten sposób terapeuta ustala obecność i lokalizację obszarów bólowych i zrostów. Następnie w wybranych obszarach przeprowadza masaż z wykorzystaniem uderzenia oklepującego, a także przy użyciu miękkich gumowych i szklanych baniek, aż do momentu pojawienia się w obszarze oddziaływania zaczerwienień i krwiaków.
Zaczerwienienie w miejscu stref projekcyjnych wskazuje na upośledzenia czynnościowe odpowiadającego im organu. O jego regeneracji świadczy zniknięcie zaczerwienienia w trakcie dalszego oddziaływania. Najczęściej do wyzdrowienia dochodzi po 3-5 seansach masażu. Siłę masażu i częstotliwość uderzeń reguluje się w zależności od progu bólowego konkretnej osoby.
Leczenie odbywa się za pomocą głębokiego ogrzewania i działania wibracyjnego na tkanki, naczynia krwionośne, więzadła i mięśnie, co pobudza krążenie krwi, przepływ limfatyczny, ruch wszystkich płynów w organizmie, łagodzi skurcze mięśni i przywraca unerwienie.
Uderzenia w połączeniu z użyciem próżni, powodują rozbicie grubych i gęstych konglomeratów struktur tkankowych z jednoczesnym rozerwaniem ich więzadeł makro- i mikromolekularnych, które następuje w wyniku miejscowych mikrowybuchów metabolicznych – natychmiastowego uwolnienia ogromnej liczby mediatorów i hormonów (histaminy, serotoniny, prostaglandyn, bradykininy, kinin i innych), syntezy tlenku azotu. Wzajemne oddziaływanie komórek nacieków zapalnych (makrofag – limfocyt) uruchamia system odpornościowy, chroniący organizm.
Efekty masażu uderzeniowo-dynamicznego
W wyniku masażu dochodzi do uregulowania zaburzonego krążenia limfy, aktywizacji tkankowych elementów komórkowych – fibroblastów i makrofagów – głównych uczestników reakcji regeneracyjno-naprawczej w uszkodzonym obszarze.
Przeciwwskazania do masażu
Istnieją przeciwwskazania do stosowania metody MUD, dlatego przed jej zastosowaniem konieczna jest konsultacja u specjalisty. Główne przeciwwskazania są identyczne, jak ogólne przeciwwskazania do masażu i są to:
- żylaki,
- ciąża,
- przebyty zawał serca,
- choroby nowotworowe,
- padaczka,
- ostre procesy zapalne,
- choroby zakaźne.
Masaż uderzeniowo-dynamiczny | Kurs I-stopnia niebawem w Warszawie
Osoby zainteresowane kursem, który poprowadzi Gieorgij Nikołajewicz Maksimow w dniach 02-04.03.2018 w Warszawie mogą zgłosić zainteresowanie udziałem poprzez >>> FORMULARZ KONTAKTOWY.