Hirudoterapia, czyli terapia pijawkami, to część tradycyjnej medycyny naturalnej wielu państw. Pijawki były używane już w starożytności i z powodzeniem stosowane przez Egipcjan, czy też Chińczyków. Terapia pijawkami była również metodą starosłowiańską. Jak jest teraz?

Czym są pijawki lekarskie?

Pijawki – czarne, brzydkie, nie przyciągają nawet największych miłośników zwierząt. Stosujący ją w leczeniu różnych schorzeń pacjenci chwalą natomiast ich skuteczność. Potrafią niesamowicie zregenerować nasze ciało!

Pijawki lekarskie mają właściwości przeciwzakrzepowe, wspomagają gojenie ran i działają podobnie do antybiotyków. Są w stanie leczyć nasze choroby, w niesamowity sposób podnoszą też naszą odporność!

Tak jak pisaliśmy, pijawka lekarska była używana już w starożytności, trochę jednak zapomniano to tej metodzie. Teraz wraca do łask.

Pijaki lekarskie | badania naukowe

Wszystko za sprawą badań naukowych, które wykazały, że w ślinie pijawki znajduje się kilkaset cennych związków, które korzystnie wpływają na organizm człowieka. Jak podkreśla nasz gość – dr Wiktoria Zwinczewska, w terapii stosuje się jedynie pijawki pochodzące z hodowli laboratoryjnej!

W czasie jednego zabiegu stosuje się od 3 do 8 pijawek (każdą stosuje się tylko jeden raz). Po nakłuciu pijawka pobiera naszą krew i uwalnia enzymy i białka, które wprowadzane są do naszego krwiobiegu.

Ślina pijawki działa przeciwkrzepliwie, rozszerza naczynia krwionośne, działa przeciwzapalnie i znieczulająco!

Co to jest hirudoterpia?

Pijawka nie leczy wszystkiego – podkreśla jednak nasza Ekspertka. Hirudoterapia może jednak pomóc w leczeniu:

 • żylaków,
 • hemoroidów,
 • reumatyzmu,
 • róży,
 • zapalenia nerwów,
 • rwie kulszowej,
 • stopie cukrzycowej,
 • zapalenia zatok,
 • bólach kręgosłupa, kolan i wielu innych schorzeniach.

Radioklinika | Pijawki lekarskie

Jeśli temat Was zainteresował, zapraszamy do wysłuchania całej audycji:

Naszym gościem była dr Wiktoria Zwinczewska, okulistka z 26-letnim doświadczeniem. Doktor Wiktoria Zwinczewska ukończyła Akademię Medyczną w Kijowie. W 1996 roku uzyskała specjalizację z okulistyki w Klinice Okulistyki Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie. Zajmuje się diagnostyką i kompleksowym leczeniem chorób oczu, a szczególnie jej zainteresowania stanowią wady wzroku, jaskra, retinopatia cukrzycowa, zmiany degeneracyjne, itp. Od wielu lat pracuje w Poradni dla osób słabowidzących, gdzie ma do czynienia z pacjentami chorymi na zwyrodnienie plamki żółtej, neuropatie nerwu wzrokowego, dystrofie siatkówki i naczyniówki. Jest członkiem krajowych i zagranicznych towarzystw okulistycznych. Pracuje w Centrum Zdrowia Ruczaj przy ul. Lipińskiego 7 w Krakowie.

dr Wiktoria Zwinczewska
dr Wiktoria Zwinczewska

 

ZapiszZapisz

ZapiszZapisz

ZapiszZapisz

7 KOMENTARZE

  • Moja mama stosowała na żylaki i jest bardzo zadowolona. Miała na nodze otwartą ranę, po kilku zabiegach pijawkami rana zaczęła się goić i teraz może normalnie chodzić.

Zapytaj lub skomentuj:

Napisz komentarz
Podaj swoje imię