Ludzie coraz częściej poszukują naturalnych metod leczenia i usprawniania ciała. Także wzrost świadomości lekarzy i fizjoterapeutów łączących różne techniki sprzyja holistycznemu spojrzeniu na człowieka i jego zdrowie. Wciąż pojawia się również wiele nowych i efektywnych technik manualnych, które przynoszą ogromne korzyści dla naszego zdrowia. Jedną z takich metod jest terapia wisceralna, którą od lat z powodzeniem stosuje na całym świecie. Gdzie szukać specjalistów z tej dziedziny i dlaczego ta technika masażu powinna stać się interdyscyplinarną metodą umożliwiającą powrót do zdrowia?

Spytałam o to mojego gościa, Pana Jakuba Bojara, fizjoterapeutę z 13-letnim doświadczeniem zawodowym, szkoleniowca i współtwórcę nowatorskiego podejścia leczenia chorób układu pokarmowego tzw. kompleksowej terapii wisceralnej.

Czym jest terapia wisceralna?

Wokół terapii wisceralnej wciąż krąży wiele niedomówień i mitów, ponieważ jest niedostatecznie przebadaną metodą pod względem Evidence-Based Medicine (EBM). Pomimo niejednoznacznych wyników skuteczności potwierdzonych stosownymi badaniami praktyka pokazuje, że terapia wisceralna ma duże możliwości usprawniania funkcjonowania całego organizmu.

Terapia wisceralna powstała na bazie masażu brzucha i ludowych metod leczniczych, stosowanych z powodzeniem na całym świecie oraz została wzbogacona o wiedzę dotyczącą fizjologii człowieka.

Technika masażu wisceralnego polega na manualnej pracy na narządach wewnętrznych. Terapia wisceralna ma na celu usprawnienie funkcjonowania narządów w obrębie jamy brzusznej, ale nie tylko.

Bardzo często nie przywiązujemy wagi do tego, co się dzieje w naszym brzuchu i nie zdajemy sobie także sprawy, że w jamie brzusznej znajduje się źródło wielu problemów zdrowotnych. To nie tylko dolegliwości gastryczne, ale także ginekologiczne, psychiczne, a nawet ortopedyczne. Jama brzuszna posiada rozbudowany układ mięśniowo-powięziowy – ogromny układ składający się z setek powiązań oraz mięśni. Na skutek niewłaściwej diety, braku ruchu, czy nieprawidłowego stylu życia jego poszczególne elementy mogą sztywnieć i przestać spełniać swoje funkcje.

Powięź to najważniejsza tkanka ludzkiego organizmu, która scala i napina całe ciało.

Od jakości powięzi zależy prawidłowe funkcjonowanie ludzkiego organizmu. Powięź zbudowana z tkanki łącznej podtrzymuje i chroni układ mięśniowy. Nieprawidłowości w obrębie systemu mięśniowo-powięziowego mogą powodować bolesne dolegliwości oraz zaburzenia funkcjonowania narządów. Powięź jest jednak tkanką, na której można pracować i uzyskiwać spektakularne efekty zauważalne w całym ciele.

Dzięki odpowiedniej pracy na powięziach w obrębie jamy brzusznej, większość uciążliwych objawów może ustąpić.

Na czym polega terapia wisceralna?

Terapia wisceralna polega na pracy w obrębie jamy brzusznej, gdzie znajdują się wszystkie narządy wewnętrzne oraz powięzi i mięśnie. Ta technika manualna bazuje na głębokim masażu brzucha, który uwalnia narządy z napięć i przywraca prawidłowy stan układu trzewnego.

Wiele dolegliwości takich jak migrena, czy różnego rodzaju dolegliwości bólowe mogą mieć swój początek właśnie w jamie brzusznej!

Wiele problemów zdrowotnych to rachunek za prowadzony tryb życia. W brzuchu znajduje się duża ilość tkanek, które podobnie jak mięśnie mogą zesztywnieć i przestać spełniać swoje naturalne funkcje. Odpowiedni ucisk narządów wewnętrznych i masaż przestrzeni pomiędzy jelitami i mięśniami przywraca prawidłowe napięcie w obrębie jamy brzusznej. Jednocześnie następuje poprawa krążenia, co sprzyja zwiększeniu przepływu krwi w okolicy klatki piersiowej, głowy oraz kręgosłupa, ramion i nóg.

Do najbardziej znanych odmian terapii wisceralnej należy osteopatia.

Istnieje jednak wiele innych modeli pracy na narządach, które dobiera się do indywidualnych problemów i preferencji pacjenta. Bardzo często w trakcie terapii wisceralnej stosuje się także hirudoterapię. Leczenie pijawkami lekarskimi przynosi niesamowite rezultaty! Hirudoterapia generuje powstawanie nowych naczyń krwionośnych, maksymalnie rozszczelnia układ i wzmacnia efekty terapii wisceralnej.

Poważne blokady w obrębie jamy brzusznej wymagają czasami jednoczesnej terapii pijawkami lekarskimi.

Uwaga: przed rozpoczęciem terapii lekarz lub fizjoterapeuta powinien dokładnie poznać historię chorób pacjenta, by odpowiednio dobrać model pracy. Warto wiedzieć, że przeciwwskazaniem do terapii wisceralnej mogą być choroby nowotworowe oraz tętniaki aorty. Terapia nie jest jednak całkowicie wykluczona, jeśli zarówno pacjent i lekarz wyrażają na nią zgodę.

Terapia wisceralna to szereg korzyści dla naszego zdrowia

Za pomocą terapii wisceralnej można rozwiązać wiele problemów zdrowotnych, a pierwsze efekty bardzo często widoczne są od razu. Praca w obrębie jamy brzusznej zwykle odbywa się raz w tygodniu. Jeśli ciało potrzebuje większej ingerencji, częstotliwość terapii zwiększa się do 2 razy tygodniowo. Terapia wisceralna powoduje rozluźnianie się tkanek i zwiększenie ich przepustowości. Dzięki temu pacjenci zauważają poprawę stanu zdrowia niemalże natychmiast, jednak pełna regeneracja wymaga dłuższego czasu.

Terapia wisceralna zmniejsza dolegliwości bólowe i usprawnia funkcjonowanie narządów wewnętrznych.

Tkanka staje się lepiej odżywiona i bardziej elastyczna, dzięki czemu szybciej się regeneruje. Niestety terapia wisceralna nie jest bezbolesna. Niekiedy wymaga nawet kilku miesięcy pracy, by wyleczyć choroby wewnętrzne i zregenerować narządy.

Terapia manualna powinna być elementem profilaktyki zdrowotnej i podstawową metodą usprawniającą funkcjonowanie organizmu człowieka!

O terapii wisceralnej przeczytasz także w artykule: https://radioklinika.pl/terapia-wisceralna/

Czym jest terapia wisceralna i jak może mi pomóc? Posłuchaj podcastu

Gościem Radiokliniki jest Jakub Bojar, fizjoterapeuta z 13-letnim doświadczeniem zawodowym, szkoleniowiec, współzałożyciel Centrum Rehabilitacji Holistycznej w Warszawie i współtwórca nowatorskiego podejścia leczenia chorób układu pokarmowego tzw. kompleksowej terapii wisceralnej.

2 KOMENTARZE

Zapytaj lub skomentuj:

Napisz komentarz
Podaj swoje imię