Czy w sytuacji zagrożenia umielibyśmy zachować zimną krew i uratować drugiej osobie życie? Statystyki nadal są fatalne! Według jednego z najnowszych sondaży aż 63% młodych ludzi nie udzieliłoby pierwszej pomocy potrzebującemu. Powód? Strach… A problem jest o tyle poważny, że brak reakcji może kosztować kogoś zdrowie i życie!

[aktualizacja: 11’2020]

Pierwsza pomoc – czy potrafimy skutecznie jej udzielić?

Ludzie nie wiedzą, jak ratować innego człowieka. Jedynie nieznaczna część uczestników kursów na samym początku zajęć rzeczywiście wie, jak przystąpić do udzielania pierwszej pomocy. Problem jest o tyle poważny, że efekt naszej niewiedzy i braku umiejętności może być tragiczny! Często nie pomagamy, bo zwyczajnie się boimy, a a czasami z góry zakładamy, że człowiek leżący na ulicy jest odurzony alkoholem lub innymi używkami. Tymczasem na sto pijanych osób JEDNA ma objawy zatrzymania krążenia!

Nie udzielając pomocy, po prostu pozwalamy drugiemu człowiekowi umrzeć!

Na szczęście jednak świadomość ludzi rośnie. Polacy stają się coraz bardziej rozważni i zdają sobie sprawę, że ratować życie trzeba umieć! Samo wezwanie pogotowia ratunkowego bardzo często może być niewystarczające. Dlatego musimy umieć reagować i skutecznie udzielać pierwszej pomocy!

Pierwszej pomocy może udzielić każdy! Wystarczy tylko odpowiednie przygotowanie, które można zdobyć w trakcie kursu.

Niestety wciąż zbyt mało osób potrafi to robić i nie zna zasad udzielania pierwszej pomocy, a w efekcie boi się pomagać! Musimy mieć świadomość, że brak reakcji z naszej strony może kosztować kogoś zdrowie i życie!

Jak właściwie udzielić pierwszej pomocy?

Praktyka udzielania pierwszej pomocy osobie, która traci przytomność i upada na ziemię:

  1. Zadbajmy o nasze własne bezpieczeństwo – musimy postępować tak, aby samemu nie stać się ofiarą sytuacji. Warto mieć przy sobie rękawiczki, aby unikać bezpośredniego kontaktu np. z krwią lub wydzielinami poszkodowanego.
  2. Sprawdźmy przytomność osoby poszkodowanej – jeśli jest nieprzytomna, natychmiast wzywamy pomoc, a następnie przystępujemy do działania tj. sprawdzenia oddechu, odchylenia głowy poszkodowanego, uniesienia jego żuchwy. Co istotne – jeśli mamy taką możliwość, szukamy w pobliży osoby, która może nam pomóc.
    Ważne: sprawdzamy oddech – odchylamy głowę poszkodowanego i unosimy żuchwę, udrażniając w ten sposób drogi oddechowe. Zbliżamy ucho oraz policzek do jego twarzy i przez 10 sekund obserwujemy brzuch, klatkę piersiową i jednocześnie wsłuchujemy się w drgania powietrza przy ustach poszkodowanego. Jeśli oddechów nie ma, wzywamy karetkę pogotowia i przeprowadzamy sztuczne oddychanie
  3. Przystępujemy do przeprowadzenia sztucznego oddychania w rytmie: 30 uciśnięć klatki piersiowej i 2 oddechy ratownicze! Trzeba pamiętać, że należy szczelnie objąć ustami usta poszkodowanego i zatknąć nos.

Uwaga: nie wolno przerywać procesu udzielania pierwszej pomocy, aż do przybycia karetki pogotowia!

pierwsza pomoc

Pierwsza pomoc w przypadku dzieci

W przypadku dzieci powinniśmy postępować taką samą sekwencją, pamiętając jednak, że przed uciskaniem klatki piersiowej należy wykonać 5 wdechów ratowniczych.

Uciśnięcia nie mogą być jednak zbyt silne. Klatka piersiowa powinna uginać się dość głęboko, ale nie głębiej niż na 1/3 swojej głębokości. Zaleca się, aby zawsze używać dwóch rąk. Wtedy znacznie lepiej wyważymy siłę ucisków.

Czy wiemy jak się zachować, kiedy dziecko się zadławi? Przede wszystkim na początku powinniśmy zachęcać malucha do kaszlu.
Jeżeli nie da to rezultatów, powinniśmy uderzać w okolicę miedzyłopatkową, a potem naciskać nadbrzusze.

Co robić, gdy dziecko straci przytomność i oddech? Postępujemy tak, jak w przypadku zadławienia – uciskamy klatkę piersiową.

Jak postępować w przypadku poparzenia, gdy dziecko wyleje na siebie gorącą ciecz? Należy wezwać pomoc, a potem chłodzić skórę. Jeżeli tego nie zrobimy, oparzenie będzie coraz bardziej dotkliwe! PAMIĘTAJMY: woda nie może być jednak lodowata, czy zbyt zimna – zaleca się, aby miała około 15 °C. Do rany nigdy nie przykładamy także lodu, ani nie smarujemy olejkami, czy maściami.

Co robić, gdy dziecko coś wpadnie do oka? Trzeba wtedy natychmiast udać się do okulisty. Nie wyciągajmy ciała obcego samodzielnie, jeżeli jest to skomplikowany przypadek. Pamiętajmy też, aby zasłonić dziecku oboje oczu.

Jak postępować w przypadku, gdy dziecko wypije środek chemiczny?  Należy natychmiast wezwać pomoc! Najbardziej niebezpiecznym detergentem jest środek do przetykania zlewów. Pamiętajmy, że nie należy dawać dziecku nic do picia, ponieważ substancja rozcieńczy się i będzie jeszcze szybciej wchłaniać do organizmu – zwłaszcza, jeśli są to granulki!

Przeczytaj także: Oparzenia u dzieci – jak prawidłowo udzielić pierwszej pomocy?

Pierwsza pomoc a domowa apteczka. Co musi się w niej znaleźć?

Co powinno znaleźć się w domowej apteczce?

  • opatrunki hydrożelowe na oparzenia,
  • leki na biegunkę,
  • leki przeciwgorączkowe,
  • bandaże i gazy,
  • uczuleni powinni mieć obowiązkowo (!) adrenalinę w ampułkostrzykawce.

Radioklinika.pl poleca:

  • nagłe zatrzymanie krążenia – pierwsza pomoc. Film interaktywny: https://www.youtube.com/watch?v=zKfNBhgFmDs
  • strona z darmową aplikacją na urządzenia mobilne z bazą AED i instrukcją pierwszej pomocy: http://ratujzycie.eu/

Podcast do wysłuchania

Z naszym gościem rozmawialiśmy także o urazach, złamaniach, skręceniach itp. Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

1 KOMENTARZ

  1. Umiejętność udzielenia pierwszej pomocy jest niezbędna i powinna być co jakiś czas sprawdzana u każdego z nas. Wiadomo, że sytuacja może nas przerosnąć i chociaż potrafilibyśmy wykonać wszystkie czynności prawidłowo to akurat w danym momencie nie możemy się ruszyć z miejsca. Ale jeśli my nie jesteśmy w stanie, to wystarczy wezwać pomoc, nie stać i nie czekać tylko szukać pomocy u innych.

Zapytaj lub skomentuj:

Napisz komentarz
Podaj swoje imię