Ludzie przeglądając fora internetowe gubią się coraz bardziej w natłoku informacji zdrowotnych, także tych niekoniecznie sprawdzonych i udowodnionych naukowo. Ufają internetowym „poradom” i… nie wychodzą na tym dobrze! Każdy organizm jest inny, dlatego sposób leczenia i metody łagodzenia pewnych dolegliwości muszą być dobrane indywidualne i pod okiem specjalisty. Jak się (nie) leczyć i wprowadzić dobre nawyki, które przywrócą zdrowie?

Nie eksperymentuj. Znajdź odpowiedni dla SIEBIE sposób leczenia.

Nie ma jednego skutecznego sposobu leczenia, który będzie odpowiedni dla wszystkich. Dlatego specyfiki „na wszystko” po prostu nie zadzialają, a jedynie wydrenują nasze kieszenie! Chcąc dobrać odpowiednią dla siebie metodę leczenia, należy zacząć od obserwacji swojego organizmu i jego reakcji.

Podstawowym źródłem wiedzy o człowieku i jego przypadłościach jest wywiad lekarski.

Najważniejszymi źródłami wiedzy o człowieku są dokładny wywiad oraz obserwacja sygnałów wysyłanych przez organizm. Powinny one być podstawą nie tylko do postawienia diagnozy, ale także doboru właściwej formy leczenia. Nie można dawać rad zdrowotnych bez dokładnej znajomości historii pacjenta, jego fizjologii oraz dolegliwości!

Warto także zbudować dobrą relację z lekarzem, co usprawni cały proces terapeutyczny.

Relacja z lekarzem powinna być na tyle dobra, by zbudować pewną więź i nić porozumienia. Ma to zbawienny wpływ na cały proces leczenia. Istotna byłaby także współpraca lekarza z farmaceutą. Wymiana wiedzy i doświadczenia pomiędzy nimi pomogłaby podjąć najlepsze decyzje dla pacjenta i zminimalizować ryzyko szkodliwych interakcji. Niestety w polskich realiach to wciąż trudne do spełnienia marzenie.

Warto sięgać po alternatywne metody leczenia, ale trzeba robić to z głową!

Dbanie o swoje zdrowie powinno opierać się na holistycznym podejściu. To, ile godzin śpimy, jak oddychamy, ile pracujemy i czy jesteśmy aktywni fizycznie, ma ogromny wpływ na stan naszego zdrowia. Holistyczne i zrównoważone podejście do życia pozwoli zachować harmonię duszy i ciała.

Więcej o holistycznym podejściu do życia przeczytasz w artykule: Holistyczne podejście do życia, czyli czy da się w obecnym świecie wcielić w życie założenia św. Hildegardy?

Nie lecz się od końca

Leczenie zacznij od podstaw. Człowiek, któremu coś dolega najpierw powinien zatrzymać się i zastanowić się nad problemem, a także dowiedzieć się, co właściwie mu dolega. Proces terapeutyczny powinien rozpocząć się od zmiany nawyków i wdrożenia podstawowych, mało inwazyjnych, naturalnych form leczenia. Dopiero później można próbować różnych metod leczenia farmakologicznego.

Nie rozpoczynaj leczenia od zażywania tabletek lub suplementów. To nic nie da!

Zanim rozpoczniemy leczenie farmakologiczne, warto zastanowić się: kiedy pojawiły się dolegliwości? Może coś dręczyło nas już od dzieciństwa, tylko nie zwracaliśmy na to uwagi? A może objawy pojawiły się nagle? Trzeba najpierw pomyśleć, co może być ich przyczyną. Dlatego tak ważny jest szczegółowy wywiad oraz zlecone przez specjalistę badania laboratoryjne, co umożliwi znalezienie przyczyny problemu i dopasowanie do niego metody leczenia.

Przeczytaj również: Dlaczego warto regularnie wykonywać badania laboratoryjne?

Zadbaj o odpowiednią dietę i nawodnienie

Jednym z podstawowych filarów zdrowia oraz zdrowego stylu życia jest właściwa dieta bogata w składniki odżywcze niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Przede wszystkim i na początku warto zrobić rachunek sumienia i zrezygnować (lub chociaż na początku zminimalizować) jedzenie produktów przetworzonych i wzbogacić codzienny jadłospis o proste i naturalne potrawy.

Jedz proste i naturalne posiłki. Odciążysz organizm, bez konieczności sięgania po drogie suplementy. 

Bardzo wiele mówi się oczyszczaniu organizmu. Warto wiedzieć, że ciało oczyszcza się naturalnie poprzez wydalanie z jelit, nerek, wątroby a nawet skóry i układu oddechowego. Jeśli chcemy oczyścić organizm, musimy zadbać o prawidłową pracę narządów. Jak to zrobić? Po prostu nie wrzucać do niego śmieci w postaci jedzenia złej jakości i przyswajać odpowiednią ilość płynów!

Po wprowadzeniu zmian żywieniowych oraz, organizm będzie sam stopniowo wydalał szkodliwe substancje.

O oczyszczaniu i detoksykacji organizmu przeczytasz w artykule: Jaka detoksykacja organizmu ma sens? Jak możemy pozbyć się metali ciężkich z organizmu?

jak się nie leczyć

Nie suplementuj na siłę!

Suplementy to dodatek do leczenia i nie powinno się włączać ich od razu do leczenia. Zestaw witamin i suplementy nie rozwiązują problemów zdrowotnych. Mogą stanowić uzupełnienie kuracji i jedynie wspomagać funkcjonowanie organizmu!

Jak się (nie) leczyć? Nie zaczynaj od suplementacji!

Warto wspomagać się ziołami, którymi można doprawiać potrawy lub stosować je w formie naparów. Trzeba jednak mieć świadomość, że zioła nie zawsze działają na przyczynę problemu i tylko łagodzą jego objawy.

Uwaga: zioła są produktami leczniczymi, które mogą wchodzić w interakcje z innymi lekami! Dlatego warto wiedzieć, jak je bezpiecznie stosować, gdy dodatkowo zażywasz farmaceutki!

Warto sięgać m.in. po korzeń prawoślazu, pokrzywę, czy rumianek. Stosowane regularne mogą usprawnić funkcjonowanie całego organizmu, dzięki bogactwu składników odżywczych i prozdrowotnemu działaniu.

Więcej o ziołolecznictwie, jego wpływie na ciało i psychikę w artykule: Ziołolecznictwo w trosce o zdrową psychikę i nie tylko!

Zmień styl życia i unikaj stresujących sytuacji

Stres to problem naszych czasów. Chcemy wszystko na szybko i na już. Podobnie jest z chęcią ekspresowego zregenerowania organizmu. Jeśli nie dbaliśmy o swoje ciało i nie mieliśmy zdrowych nawyków przez bardzo długi czas, nie da się usprawnić funkcjonowania organizmu natychmiast.

Każdą zmianę trzeba wprowadzać stopniowo. Obserwować organizm, jego reakcje i widzieć, co nam służy i czy zmiana w ogóle jest nam potrzebna.

Zmiany stylu życia powinny być stopniowe, aby mogły być trwałe i stały się codzienną, normalną praktyką. Uregulujmy rytm dobowy, chodźmy spać szybciej (im wcześniej, tym lepiej!), nie jedzmy 3 godziny przed snem, nie podjadajmy i obserwujmy jak zmienia się nasze zdrowie. Warto zadbać także o regularną aktywność fizyczną i unikanie stresujących sytuacji.

Nieuporządkowane sprawy i problemy oraz stres siedzą w naszej głowie i niszczą zdrowie!

Przewlekły stres może rozregulować organizm i tryb życia. W trudnych sytuacjach warto korzystać z pomocy mądrych terapeutów lub przyjaciół, którzy mogą pomóc uporządkować swoją psychikę. Wiele osób zmaga się z pewnymi dolegliwościami i leczą choroby, których przyczyną długotrwały stres. Praca nad własnymi emocjami może wyciszyć niektóre uciążliwe objawy!

Jak się (nie) leczyć? Rób to z głową i słuchaj własnego organizmu!

Przeczytaj także: Jak stres wpływa na powstawanie chorób?

Podcast do wysłuchania

To rozmowa jest inna niż wszystkie. Odbyła się w ramach zespołu redakcyjnego, w trakcie którego rozmawiałam z mgr Martą Koziarską, farmaceutką z bogatym doświadczeniem, pracującą w zawodzie od roku 1998, obecnie współwłaścicielką sklepu zielarsko-medycznego „Kociołek Zdrowia” w Krakowie. Marta to osoba niezwykle dociekliwa, z poczuciem misji, zwolenniczka szukania przyczyn choroby i medycyny holistycznej. Sama mówi o sobie Sherlock Holmes medycyny.

Temat Jak się (nie) leczyć? zrodził się na skutek naszych doświadczeń i licznych rozmów prowadzonych na facebookowej grupie Jelita – Centrum Zdrowia, do której serdecznie zapraszamy!

Zapraszam do wysłuchania całej rozmowy:

Zapytaj lub skomentuj:

Napisz komentarz
Podaj swoje imię